www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Sprawdź czy nie masz konfliktu płytkowego

Konflikt płytkowy to jedna z groźniejszych chorób, która może dotknąć małego człowieka jeszcze w okresie płodowym. Późno zdiagnozowana może zakończyć się nawet śmiercią dziecka. Nie musi jednak tak być. Teraz każda przyszła mama w Polsce może się zbadać na obecność antygenu odpowiedzialnego za powstawanie konfliktu płytkowego, co pozwoli na szybsze objęcie jej szczególną opieką.

Wszystko dzięki pracownicom Zakładu Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (IHiT) w Warszawie, które opracowały najszybszy na świecie system badań płytek krwi. To efekt ciężkiej pracy, która rozpoczęła się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku i która niedawno zaowocowała przyznaniem grantu z Funduszy Norweskich, dzięki któremu przyszłe mamy będące między 8. a 20. tygodniem ciąży mogą wykonać badania na obecność antygenu HPA-1a.

- W DNA izolowanym z osocza krwi takiej kobiety w ciąży poszukujemy genu płodu, który jest odpowiedzialny za produkcję antygenu HPA-1a. Jeśli płód tego genu nie ma, to znaczy, że tak jak matka jest HPA-1a ujemny i matczyne przeciwciała nie są dla niego groźne - tłumaczy przebieg badania na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Ewa Brojer, kierownik Zakładu.

Polskie badaczki opracowały metodę dzięki której zautomatyzowane zostało zarówno badanie serologiczne, jak i genetyczne. - Automatyczne badania serologiczne, które wykonywane pojedynczo zajęłyby 16 godzin, skróciliśmy do dwóch. Badania genetyczne możemy kumulować i wykonywać w wielu próbkach jednocześnie - mówi "GW" dr Katarzyna Guz, kierownik Pracowni Genetyki Komórek Krwi i Chimeryzmu w Instytucie. W przypadku wykrycia zagrożenia, kobieta zostanie natychmiast objęta konieczną opieką lekarską.

Dzięki wspomnianemu grantowi ekipa może przebadać nawet 30 tys. ciężarnych Polek. Dotyczy to także kobiet zamieszkałych w Zamościu. W tym celu wystarczy przynieść wypełnioną deklarację uczestnictwa (dostępną pod adresem http://www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl/), oddać próbkę krwi w jednym z trzech punktów sieci Diagnostyka współpracujących z Instytutem: ul. Peowiaków 1 (całodobowo 7 dni w tygodniu pobieranie materiału 7.30-11.00), ul. Jana Pawła II 19 (budynek CZ Puls - pon.-pt. 7.30-11.00 oraz 15.00-16.30, sob. 9.00-13.00), ul. Partyzantów 5 (tzw. punkt partnerski, pon.-pt. 8.00-10.00). Stamtąd próbki trafią do Warszawy.

Kiedy skończy się grant, znów badane będą tylko te kobiety, u których lekarze z powodu powikłań przy pierwszej ciąży zdiagnozują konflikt. - Chciałabym, by wszystkie Polki w ciąży badały się na konflikt płytkowy. Staramy się w ramach grantu opracować system badań masowych, możliwie tanich i wystandaryzowanych - mówi prof. Brojer.

Zachęcamy więc do przebadania się pod tym kątem. Dla każdej matki najważniejsze jest życie dziecka. To badanie pozwoli odrzucić przynajmniej jedno zagrożenie, które można w samą porę opanować. Jeśli nie jesteś w ciąży, a chcesz wiedzieć, czy dziecko nie będzie zagrożone konfliktem płytkowym lub okaże się, że na konflikt płytkowy narażona jest Twoja siostra, możesz zbadać się na własny koszt (ok. 50 zł), szczegóły pod numerem telefonu 22 3496600 wew. 221.


autor / źródło: Robert Marchwiany
dodano: 2014-05-18 przeczytano: 3043 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet