www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 3 maja 2024, w 124 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marii, Antoniny, Świętosławy.
Majowe przysłowia: Pankracy, Serwacy i Bonifacy - źli na ogrody chłopacy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




2. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" - filmy festiwalowe

35 filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej będzie można obejrzeć podczas 2. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Filmy biorą udział w konkursie festiwalowym. Twórcy najlepszych filmów otrzymają statuetkę "Zamość Perła Renesansu" oraz nagrodę pieniężną. O tym który film zwycięży zadecyduje jury w składzie: prof. Stefan Pastuszka - historyk, prof. Tadeusz Kowalski - dyrektor Filmoteki Narodowej, prof. Zbigniew Zaporowski - historyk, Janusz Zaorski - reżyser oraz Andrzej Urbański - dyrektor Muzeum Zamojskiego.

Projekcje filmów odbędą się w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu w dniach 13-16 sierpnia. Tam też będzie można obejrzeć filmy wyświetlane poza konkursem. Podobnie jak przed rokiem, na Rynku Wielkim odbędą się projekcje plenerowe. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

FILMY KONKURSOWE

POWSTANIE I MEDYCYNA. CHCIELIŚMY ŻYĆ

Reżyseria: Marek Widarski
Produkcja: Polska, 2013, 53'
Gatunek: film dokumentalny

Wstrząsająca relacja ostatnich żyjących lekarzy, pielęgniarek, rannych oraz żołnierzy konspiracji przygotowanych do niesienia pomocy w ekstremalnych warunkach - podczas 63 dni walk Powstania Warszawskiego. Film zawiera unikalną i bogatą ikonografię fotograficzną i filmową pochodzącą z powstańczych kronik filmowych i źródeł niemieckich.

WYBACZYĆ WSZELKIE ZŁO

Reżyseria: Grzegorz Linkowski
Produkcja: Polska, 2013, 46'
Gatunek: film dokumentalny

Obraz odkrywa sensacyjne fakty dotyczące rozmów prowadzonych między dowództwem AK a UPA w maju 1945 r., zaraz po tragicznych wydarzeniach na Wołyniu a kilka miesięcy przed rozpoczęciem akcji "Wisła", wymierzonej w ukraińskich nacjonalistów. Jednocześnie - w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu - wyrusza na Ukrainę pielgrzymka z krzyżem bł. Jerzego Popiełuszki pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj". Pielgrzymi uczestniczą w wielu spotkaniach ze społecznością ukraińską. Wspólnie próbują odnaleźć drogę do pojednania narodów.

JAN XXIII. DOBRY CZŁOWIEK Z WATYKANU

Reżyseria: Leszek Wasiuta, Grzegorz Górny, Hubert Ornass-Kubacki
Produkcja: Polska, 2013, 43'
Gatunek: film dokumentalny

Film przedstawia oryginalną sylwetkę papieża, który pochodził z najniższych warstw społecznych, a zapisał się w historii świata i Kościoła jako człowiek przełomu. Zwołując Sobór Watykański II skierował współczesny Kościół katolicki na nowe tory, otwierając szeroko drzwi dla nowych idei i nurtów intelektualnych. Jednocześnie Jan XXIII do końca życia pozostał zwyczajnym człowiekiem - dobrym, pełnym ciepła i humoru, który przełamywał utarte schematy i konwenanse obowiązujące w Watykanie.

ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ

Reżyseria: Michał Nekanda-Trepka
Produkcja: Polska, 2012, 43'
Gatunek: film dokumentalny

Film prezentuje, szokujące chwilami, wspomnienia z tragicznych 63 dni walk Powstania Warszawskiego po obu stronach barykady. Są to relacje nie tylko powstańców i mieszkańców miasta, ale także żołnierzy Wehrmachtu, którzy w 1944 r. - jako młodzi chłopcy - zostali wysłani do Warszawy. W obrazie wykorzystano niemieckie zdjęcia lotnicze okupowanej stolicy, które zostały odnalezione w National Archives w Waszyngtonie.

MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO

Reżyseria: Michał Bielawski
Produkcja: Polska, 2013, 95'
Gatunek: film dokumentalny

Mistrzostwa Espana '82 były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na chwilę zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go "najpiękniejszym serialem stanu wojennego".

MIASTO ZATOPIONYCH BOGÓW

Reżyseria: Zdzisław Cozac
Produkcja: Polska, 2013, 44'
Gatunek: film dokumentalny

Filmowa rekonstrukcja dziejów wczesnośredniowiecznego Wolina w okresie, gdy był jednym z największych miast północnej Europy i największym portem Słowian nad Bałtykiem. W filmie badania archeologiczne przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami kompleksu wolińskiego i jego najważniejszych obiektów oraz z inscenizacjami z życia grodu.

LEGENDA 27 WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI AK

Reżyseria: Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski
Produkcja: Polska, 2013, 48'
Gatunek: film dokumentalny

Filmowy zapis wspomnień żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w którym wielkie militarne i historyczne wydarzenia nabierają ludzkiego wymiaru - jednostkowych wspomnień, strachu, radości, cierpienia, zwycięstwa i klęski. To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji, lecz także Polski dwudziestolecia międzywojennego oraz powojennych losów Polaków.

TOWARZYSZ WIESŁAW

Reżyseria: Piotr Boruszkowski
Produkcja: Polska, 2013, 56'
Gatunek: film dokumentalny

Dokumentalna biografia Wiesława Gomułki, który wspiął się na szczyty PRL-owskiej władzy na fali odwilży 1956 roku. To obraz człowieka, który obudził wielkie nadzieje na zmiany w Polsce, ale nie rozumiał współczesnych mu Polaków i nie zdawał sobie sprawy z ich realnych potrzeb. Chciał Polski równej dla wszystkich, ale nie innej niż socjalistyczna.

DELEGAT. JAN PIEKAŁKIEWICZ

Reżyseria: Hanna Zofia Etemadi
Produkcja: Polska, 2013, 58'
Gatunek: film dokumentalny

Film poświęcony życiu i działalności prof. Jana Piekałkiewicza, Delegata Rządu na Kraj w latach II wojny światowej, wybitnego działacza politycznego i wielkiego patrioty, zamordowanego przez w 1943 r. w więzieniu gestapo w Warszawie. Jego postać została niemal zupełnie zapomniana - nieznana jest młodemu pokoleniu, nie doczekała się też należytego uhonorowania.

KRÓLOWA PANORAM

Reżyseria: Marcin Bradke
Produkcja: Polska, 2013, 49'
Gatunek: film dokumentalny

Filmowa opowieść o historii "Panoramy Racławickiej" - od pomysłu jej powstania po czasy współczesne. Narratorem opowieści jest wrocławski historyk sztuki dr Rafał Eysymontt. Produkcja przedstawia kulisy powstania "Panoramy" i konfliktu jej twórców, dramatyczne wojenne losy płótna oraz drogi, jakie doprowadziły dzieło ze Lwowa do Wrocławia.

STANISŁAW - KRÓL FILOZOF

Reżyseria: Tomasz Rudomino
Produkcja: Polska, 2013, 37'
Gatunek: film dokumentalny

W roku 1737 Stanisław Leszczyński, dwukrotny król Polski, przybył do Luneville, aby objąć władzę w księstwie Lotaryngii. Podstarzały władca nie cieszył się dobrą reputacją. Jednak wbrew temu, czego się po nim spodziewano, w ciągu kilku lat zadbał o rozwój regionu. Za jego czasów Nancy, stolica Lotaryngii, stała się ulubionym miastem artystów, pisarzy i filozofów. Ufundował Akademię Sztuk Pięknych, przyjaźnił się z Wolterem i Monteskiuszem, a mieszkańcom Nancy zapisał się w pamięci jako władca o szerokich horyzontach intelektualnych i wielkich osiągnięciach.

KRONIKARZ CZASU WOJNY

Reżyseria: Maciej Kuszewski, Zdzisław Orzechowski
Produkcja: Polska, 2012, 39'
Gatunek: film dokumentalny

Film opowiada o pochodzącym z Dubicy księdzu Marianie Romanowiczu. Pod koniec lat 60. w Wisznicach nauczyciel historii miejscowego liceum postanowił stworzyć izbę pamięci. Do jego rąk trafił wtedy dziennik, którego pierwszy wpis nosi datę 1 września 1939 r. Zapiski prowadzone były przez wszystkie lata wojny i okupacji. Po ponad 70 latach autorzy filmu odnaleźli kronikarza, 90-letniego emerytowanego księdza salezjanina Mariana Romanowicza i wspólnie odwiedzili miejsca opisane w pamiętniku.

WSPÓŁPRACOWAŁEM Z TW "EWA MAX"

Reżyseria: Sławomir Koehler
Produkcja: Polska, 2013, 26'
Gatunek: film dokumentalny

Fenomen niezwykłej determinacji wiernych funkcjonariuszy SB. Zofia Nena O'Bretenny wraz ze swym oficerem prowadzącym, kapitanem SB Janem Pawłowskim, przyczyniła się skutecznie do prześladowań pisarza Leona Lecha Beynara o ps. Paweł Jasienica i powstania odium wiszącego nad nim jeszcze długie lata po jego śmierci. Dzięki donosom O'Bretenny służby specjalne inwigilowały nie tylko samego Jasienicę, ale także całe środowisko literackie i opozycyjne.

POEZJA I MASZYNY

Reżyseria: Jacek Kubiak
Produkcja: Polska, 2013, 29'
Gatunek: film dokumentalny


Historia Hipolita Cegielskiego jest opowieścią o przekraczaniu granic. Bohater - lepiej niż ktokolwiek w historii Poznania - uosabia postawę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorcy wobec słabszych warstw społecznych i społeczności lokalnej. Gdy z profesora literatury, wybitnego intelektualisty, zostaje skromnym kupcem, przekracza granicę, robi wielki krok, symboliczny dla całej społeczności wielkopolskiej: obiera cywilizacyjny rozwój jako najlepszą rękojmię swojego powodzenia i pomyślności Polaków.

TUTAJ MOŻECIE SOBIE MIESZKAĆ

Reżyseria: Beata Maliszkiewicz
Produkcja: Polska, 2013, 56'
Gatunek: film dokumentalny

Film przedstawia losy ludzi, którzy urodzili się na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Siedem osób opowiada o dzieciństwie spędzonym na Kresach, o losach swoich rodzin, którym szczęśliwe życie przerwała II wojna światowa. Doświadczyli dwóch okupacji, część z nich przeżyła rzeź wołyńską. Ostatecznie ich świat skończył się wraz z decyzjami podjętymi w Jałcie i Poczdamie o przesunięciu granic i przesiedleniu na tak zwane "ziemie zachodnie".

KWATERA Ł

Reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski
Produkcja: Polska, 2013, 45'
Gatunek: film dokumentalny

Film jest niczym podsumowanie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na warszawskiej "Łączce". W tym obrazie jest wszystko - emocje, cierpienie rodzin, zbrodnie komunistyczne. Polscy bohaterowie mordowani za miłość do kraju, grzebani potajemnie i niszczeni również po śmierci. Narracje prowadzą uczestnicy badań, których celem jest odszukanie miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych oraz identyfikacja ich szczątków.

SANOK. PAMIĘTAM

Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Produkcja: Polska, 2013, 43'
Gatunek: film dokumentalny

Film jest portretem podkarpackiego miasta o prawie tysiącletniej tradycji, leżącego w miejscu krzyżowania się starych handlowych szlaków i wielu kultur. Opowiada o jego historii - tej najstarszej, udokumentowanej rycinami, a także najnowszej, którą ilustrują archiwalne zdjęcia i odnalezione celuloidowe taśmy. Elementem porządkującym narrację filmu jest historia rodziny od pokoleń związanej z Sanokiem.

CAMPO DI FIORI

Reżyseria: Michał Nekanda-Trepka
Produkcja: Polska, 2012, 28'
Gatunek: reportaż

Motywem przewodnim reportażu jest znany wiersz Czesława Miłosza "Campo di Fiori", czytany przez samego poetę. Całości dopełniają archiwalne zdjęcia z getta warszawskiego, wspomnieniach naocznych świadków - uratowanych z getta Żydów i Polaków, a także współczesne obrazy Campo de' Fiori i Placu Krasińskich.

POLOWANIE NA KATA

Reżyseria: Dorota Kosierkiewicz
Produkcja: Polska, 2013, 30'
Gatunek: reportaż

Reportaż o ściganiu przez sędziego Andrzeja Jankowskiego oberleutnanta Alberta Schustera - osławionego "kata Łysogór", który jako jeden z nielicznych stanął po wojnie przed sądem. Tropienie Schustera i zbrodniczej działalności 62 zmotoryzowanego plutonu żandarmerii na Kielecczyźnie rozpoczęło się w 1967 r. z chwilą wszczęcia śledztwa przez byłą Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach, na podstawie zachowanego wniosku odznaczeniowego.

ARCHEOLOGIA ZBRODNI

Reżyseria: Arkadiusz Jakubowski
Produkcja: Polska, 9'
Gatunek: reportaż

W 2011 roku w Bykowni prowadzono prace ekshumacyjne, kierowane przez prof. Andrzeja Kolę. Film jest dokumentalnym zapisem ostatniego etapu prac, ukazującym w surowej wnikliwej obserwacji emocje, ,nastroje oraz czynności ekipy archeologów przywracających człowieczą godność pomordowanym.

GAULEITER ERICH KOCH

Reżyseria: Rafał Mierzejewski
Produkcja: Polska, 2012, 16'
Gatunek: reportaż

W 1959 roku przed sądem w Warszawie rozpoczął się proces jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich, gauleitera Prus Wschodnich i komisarza Rzeszy na Ukrainie Ericha Kocha. Najważniejszy przedstawiciel reżimu hitlerowskiego, osadzony w Polsce, skazany został na karę śmierci, wyroku jednak nie wykonano. Koch przebywał w polskich więzieniach ponad 36 lat. Zmarł w szpitalu przy areszcie w Olsztynie w 1986 roku.

ALBUM Z GDYNI

Reżyseria: Marek Widawski, Tadeusz Filipkowski
Produkcja: Polska 27'
Gatunek: reportaż

Reportaż oparty na fotografiach z czterech albumów i relacji Tadeusza Filipkowskiego, którego ojciec Stanisław kierował zespołem tworzącym "Program planu zabudowy miasta Gdyni". Albumy, które szczęśliwie przetrwały wojnę, zawierają bezcenne, dotąd niepublikowane fotografie z lat 1930-1939, dokumentujące rozwój miasta, pracę zespołu urbanistów i życie prywatne rodziny architekta.

BIAŁY SŁOŃ PATRZY W GWIAZDY

Reżyseria: Wojciech Królikowski
Produkcja: Polska, 27'
Gatunek: reportaż

Historia niezwykłego obiektu z czasów II RP, jednego z najnowocześniejszych w Europie w latach 30. XX wieku, obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, na szczycie góry Pop Iwan (2022 m.n.p.m.) w paśmie Czarnohory w Karpatach Wschodnich.

PEJZAŻ Z KOPCEM

Reżyseria: Julian Rachwał
Produkcja: Polska, 30'
Gatunek: reportaż

Twórcy reportażu wędrują szlakiem historycznych wydarzeń i niewyjaśnionych do dziś tajemnic związanych z Kopcem Kościuszki w Krakowie. Usypano go 190 lat temu. Podczas I wojny światowej znalazł się w obrębie Twierdzy Kraków (cytadela), austriackich obwarowań o strategicznym znaczeniu w przewidywanym, międzynarodowym konflikcie. Ale daty są tylko pretekstami do refleksji historycznych, pozwalających odkryć nieznane fakty dotyczące pozornie wszystkim znanego symbolu narodowej walki o niepodległość.

MÓJ OJCIEC GENERAŁ

Reżyseria: Miłka Skalska
Produkcja: Polska, 38'
Gatunek: reportaż

Wyjątkowe wspomnienie o legendarnym dowódcy II Korpusu Wojska Polskiego - generale broni Władysławie Andersie. Z syberyjskich łagrów, z Rosji Sowieckiej, wyprowadził 200 tys. żołnierzy i cywilów, wielu ratując w ten sposób życie. Po wojnie, pozbawiony przez komunistyczną Polskę obywatelstwa, został skazany na los emigranta. O wielkim dowódcy i wspaniałym ojcu opowiada Anna Maria Anders.

FRANEK CZYLI LE PROFESSEUR FRANCOIS CHAPEVILLE

Reżyseria: Jerzy Fąfara, Jerzy Oleszkowicz
Produkcja: Polska, 35'
Gatunek: reportaż

Twórcy filmu podążają śladami jednego z ojców światowej genetyki, biochemika, profesora Franciszka Chrapkiewicza, wieloletniego dyrektora Instytutu Jacquesa Monoda w Paryżu zajmującego się biologią molekularną. Po wojnie naukowiec był kurierem Armii Krajowej. Przewoził tajne dokumenty z Monachium do Warszawy. Przez 40 lat śledziło go UB, SB i PRL-owski wywiad. 

WYRZUTKI

Reżyseria: Tomasz Wiśniewski
Produkcja: Polska, 2013, 17'
Gatunek: reportaż

Latem 1943 roku naziści rozpoczęli ostateczną deportację Żydów z okręgu białostockiego do obozu zagłady w Treblince. Trasa transportu przebiegała przez miasteczko Łapy, gdzie pociągi znacznie zwalniały. Zdarzało się, że rodzice wyrzucali dzieci przez okienka w wagonach, by uratować je przed śmiercią. Dokument przedstawia wspomnienia naocznych świadków tamtych wydarzeń, którzy wciąż pamiętają obrazy wstrząsających śmierci, ale też szczęśliwych ocaleń.

PALMIRY POLSKI KATYŃ

Reżyseria: Hanna Zofia Etemadi
Produkcja: Polska, 15'
Gatunek: reportaż

Między grudniem 1939, a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Palmirach około 1700 Polaków i Żydów przywiezionych zazwyczaj z warszawskich więzień i aresztów. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, których aresztowano w ramach tzw. Akcji AB.

POLSKI SEN O BOMBIE

Reżyseria: Wojciech Królikowski
Produkcja: Polska 15'
Gatunek: reportaż

Reportaż przedstawia podjęte w latach 70. próby zbudowania przez Polskę bomby termojądrowej i dołączenie do elitarnego grona państw posiadających tę broń. Za początek prac należy uznać rok 1968, kiedy doktor Zbigniew Puzewicz, szef Katedry Podstaw Radiotechniki Wojskowej Akademii Technicznej, sporządził sprawozdanie, w którym sugerował, że przedsięwzięcie jest możliwe. Sprawą zainteresował się generał profesor Sylwester Kaliski, ówczesny komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Obaj panowie postanowili tę teorię sprawdzić.

OBLICZA NASZEJ I WASZEJ WOLNOŚCI

Reżyseria: Edyta Maksymowicz
Produkcja: Polska 34'
Gatunek: reportaż

Opowieść o losach ludzi uwiecznionych na fotografiach zdeponowanych w Wilnie w Litewskim Archiwum Historycznym. Trzy albumy pochodzące z poł. XIX w. zawierają w sumie 800 zdjęć, tak niezwykłych, że trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Powstały na zlecenie słynnego generała Murawiowa "Wieszaciela", w czasach, kiedy koszt jednego zdjęcia równał się wartości konia. Generał w taki sposób postanowił uwiecznić katów i... ofiary represji, które prowadził po Powstaniu Styczniowym na Litwie.

KUŚ - HISTORIA ZIELAREK Z GORZUCHOWA

Reżyseria: Tomasz Góralczyk, Radosław Biskupski, Krzysztof Zalaszewski
Produkcja: Polska 26'
Gatunek: reportaż

W 1761 roku w Gorzuchowie, małej wiosce niedaleko Gniezna, dziesięć kobiet, w tym dwie dziewczynki, zostało oskarżonych o czary. Za kilkanaście lat sejm wyda ustawę zakazującą tych procesów. Sądy w Gnieźnie i Pobiedziskach, którym przedstawiono sprawę, wyczuwając jakby nadchodzący czas, w ogóle nie podjęły się procesu. Jednak sąd z niedalekiego Kiszkowa wydaje wyrok skazujący na okrutną śmierć...

BYDGOSZCZ 1939

Reżyseria: Urszula Guźlecka
Produkcja: Polska, 2013, 28'
Gatunek: reportaż

Reportaż o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Bydgoszczy jesienią 1939 roku, a zwłaszcza 3 i 4 września. Przez propagandę III Rzeszy nazwane zostały "krwawą niedzielą". Odpowiedź Polaków na prowokację niemiecką stała się pretekstem do terroru, jaki naziści zastosowali wobec mieszkańców Bydgoszczy od razu po wkroczeniu do miasta 5 września 1939 roku.

ZALESZCZYKI

Reżyseria: Henryk Janas, Stanisław Nicieja
Produkcja: Polska, 2013, 17'
Gatunek: reportaż

Film przedstawia urokliwe Zaleszczyki. Leżąca na Ukrainie miejscowość zasłynęła między innymi z uprawy winorośli oraz niezwykłego klimatu i położenia. Najbardziej znanym kuracjuszem w Zaleszczykach był Józef Piłsudski. Miejsce to odwiedzali również znakomici artyści: Maria Dąbrowska, Zofia Terne, Stefania Grodzieńska czy Jan Kasprowicz.

TANNENBERG DENKMAL

Reżyseria: Rafał Mierzejewski
Produkcja: Polska, 2013, 17'
Gatunek: reportaż

W okolicy Olsztynka splotły się ważne wydarzenia z I i II wojny światowej. Na niewielkiej przestrzeni krzyżowały się losy Polaków, Niemców, Rosjan, Francuzów i Belgów. W 1914 roku miała tu miejsce jedna z największych bitew I wojny światowej - bitwa pod Tannenbergiem. W 1939 roku przywieziono tu grupy polskich jeńców z okolic Mławy. Umieszczono ich w miasteczku zlotowym, które wybudowano, by uczcić 20. rocznicę tego starcia. Przekształcono je w stalag.

OSTATNI PARTYZANT - KSIĄDZ BRZÓSKA

Reżyseria: Leszek Wiśniewski
Produkcja: Polska, 2013, 16'
Gatunek: reportaż

Opowieść o księdzu Stanisławie Brzósce (1832-1865), ostatnim partyzancie Powstania Styczniowego. Schwytany wiosną 1865 roku został wyrokiem sądu polowego skazany na śmierć i powieszony na rynku w Sokołowie Podlaskim w obecności 10 tysięcy ludzi. Niezwykła ta postać, związana z Lubelszczyzną i Podlasiem, weszła do panteonu narodowej pamięci, ale też przetrwała w pamięci pokoleń mieszkańców terenów, na których działała i walczyła.

POZAKONKURSOWE PROJEKCJE FILMOWE

ROK 1863

Reżyseria: Przemysław Bednarczyk
Produkcja: Polska, 2012, 60'
Gatunek: film dokumentalny

Film zdobył nagrodę Zamość Perła Renesansu na Zamojskim Festiwalu Filmowym "Spotkania z historią" w 2013 roku. Obraz poświęcony jest Powstaniu Styczniowemu 1863 r. Obejmuje sytuację ziem polskich przed powstaniem, jego przebieg oraz skutki po nieudanej próbie. Jaki był ten drugi w XIX wieku zryw? Nieprzemyślany, niepotrzebny, niezaplanowany, czy realistyczny, z szansą na powodzenie? Kim byli główni twórcy powstania styczniowego? Młodzi idealiści czy konserwatywni działacze polityczni, dążący do ugody i spokojnego życia?

MATKA KRÓLÓW

Reżyseria: Janusz Zaorski
Produkcja: Polska, 1982, 127'
Gatunek: dramat polityczny

Dramatyczna historia robotniczej rodziny Królów, obejmująca czasy przedwojenne poprzez okupację hitlerowską aż po okres stalinowski. Łucja Król po śmierci męża samotnie wychowuje czterech synów. Musi borykać się nie tylko z biedą, ale też dokonywać trudnych wyborów, nieuchronnych w szczególnych czasach, w jakich przyszło jej żyć. Prosta kobieta z niespotykaną siłą, godnością i odwagą walczy o swoją rodzinę i dobro swoich dzieci.

JACK STRONG

Reżyseria: Władysław Pasikowski
Produkcja: Polska, 2014, 127'
Gatunek: thriller szpiegowski

Film sensacyjny, który opowiada jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem czasu zimnej wojny. W roli agenta Kuklińskiego - Marcin Dorociński.

OBŁAWA

Reżyseria: Marcin Krzyształowicz
Produkcja: Polska, 2012, 88'
Gatunek: thriller wojenny

Film inspirowany losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej o pseudonimie "Wydra", prywatnie ojca reżysera. To z jednej strony partyzancka ballada, pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. II wojna światowa. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością...

IDA

Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Produkcja: Polska, 2013, 80'
Gatunek: dramat

Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów poznaje Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Od niej dowiaduje się, że jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym kim są. Zdjęcia do filmu powstały m.in. w pałacu Zamoyskich w Klemensowie.

WUJOWIE I INNI

Reżyseria: Jan Ledóchowski
Produkcja: Francja, Polska, Wielka Brytania, 2014, 132'
Gatunek: film dokumentalny

Film, złożony z rozmów przeprowadzonych przez autora z krewnymi i znajomymi, opowiada o tym, jak ich ziemiański tryb życia dobiegł końca w wyniku II wojny światowej. Reżyser przedstawia w nim dramatyczne wybory, których musieli dokonywać tytułowi Wujowie, kiedy wysiedleni ze swoich dworów i napiętnowani jako "zdrajcy i obszarnicy" stanęli przed koniecznością zdefiniowania od nowa sensu swojego życia. Niektórzy wyjechali, niektórzy pozostali i prowadzili kariery w PRL. Rozdzieliła ich żelazna kurtyna i odmienne poglądy polityczne. (www.ledochowski.eu/wujowie/)

PROJEKCJE PLENEROWE

WKRĘCENI

Reżyseria: Piotr Wereśniak
Produkcja: Polska, 2014, 100'
Gatunek: komedia

Produkcja, która kontynuuje tradycję starych, dobrych polskich komedii - kpi z otaczającej nas rzeczywistości i przez śmiech daje nadzieję na lepsze jutro. Historia o tym, jak piękna jest Polska - zdjęcia do filmu kręcone były m. in. w malowniczym Zamościu - i jak przedsiębiorczy w trudnych chwilach bywają Polacy. O tym, że mimo kryzysu nie warto się załamywać i trzeba walczyć o swoje szczęście.

REWERS

Reżyseria: Borys Lankosz
Produkcja: Polska, 2009, 99'
Gatunek: czarna komedia

"Rewers" był triumfatorem 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie jury pod przewodnictwem Krzysztofa Krauzego przyznało mu Złote Lwy dla najlepszego filmu. Utrzymana w stylistyce czarnej komedii opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w latach 50. i współcześnie. Bohaterką jest Sabina, którą matka i babcia próbują wydać za mąż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Bronisława...

KAMIENIE NA SZANIEC

Reżyseria: Robert Gliński
Produkcja: Polska, 2014, 115'
Gatunek: dramat wojenny

Filmowa wersja kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego. Obraz w reżyserii Roberta Glińskiego nie jest tradycyjną adaptacją, ale autorskim, współczesnym komentarzem do literackiej opowieści, wykorzystującym wizualną siłę kina. Nie ma w nim pomnikowych bohaterów - są żywi ludzie.


autor / źródło: mat. promocyjne
dodano: 2014-08-07 przeczytano: 3482 razy.



Zobacz podobne:
     Laureaci 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" / 2021-08-27
     9. ZFF "Spotkania z historią". Gala finałowa z Józefem Skrzekiem / 2021-08-16
     9. ZFF "Spotkania z historią". Z Gwiazdami podróż bez końca / 2021-08-15
     9. ZFF "Spotkania z historią". Trzynaście filmów konkursowych / 2021-08-12
     9. ZFF "Spotkania z historią" - pozakonkursowe pokazy filmowe / 2021-08-12
     Rozdano nagrody 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" / 2020-08-23
     Rozpoczęły się zamojskie "Spotkania z historią" / 2020-08-21
     8. ZFF "Spotkania z historią": konkursowe pokazy filmowe / 2020-08-18
     8. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" / 2020-08-18
     8. ZFF "Spotkania z historią": Master Class - Maria Dłużewska / 2020-08-18
     8. ZFF "Spotkania z historią": Gala finałowa i koncert Łukasza Jemioły / 2020-08-18
     8. ZFF "Spotkania z historią": Wielcy Polacy, nieznani bohaterowie, ważne wydarzenia, przełomowe odkrycia... / 2020-08-18
     Film "Trzy losy - jedna Polska" Leszka Wiśniewskiego zwycięzcą 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" / 2019-08-19
     Filmowo, muzycznie i tanecznie na "Spotkaniach z historią" / 2019-08-14
     7. ZFF "Spotkania z historią": FILMY Z REGIONU / 2019-08-12
     Gala finałowa "Spotkań z historią" / 2019-08-06
     7. ZFF "Spotkania z historią" - konkursowe pokazy filmowe / 2019-08-02
     7. ZFF "Spotkania z historią" - MASTER CLASS: PAWEŁ WOLDAN / 2019-07-30
     7. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2019-07-29
     7. ZFF "Spotkania z historią" - filmy nominowane do nagrody "Zamość Perła Renesansu" / 2019-07-17

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet