www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 20 stycznia 2019, w 20 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa.
Styczniowe przysłowia: Na Trzech Króli noc się kuli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -





Z zamojskiej BWA na wystawę w Żyrardowie

Wystawę "Ogarnąć nieskończoność. Biblia w ilustracji", odbywającą się pod honorowym patronatem Wojciecha Jasińskiego, Prezydenta Miasta Żyrardowa, zaprezentowano w żyrardowskiej Galerii "Resursa". Prace pochodzą z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska w Zamościu (7.02.).



Pokazana w Żyrardowie wystawa jest owocem pleneru ilustratorów, który odbył się w 1997 roku w Krasnobrodzie nad Wieprzem. Po raz pierwszy, powstałe tam prace, pokazano w Biurze Wystaw Artystycznych w Zamościu w roku 1999. Od tamtego czasu tę wyjątkową kolekcję dzieł inspirowanych Biblią pokazano w wielu uznanych galeriach: w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Gorzowie Wielkopolskim, Lesznie, Nisku, Miechowie, Nysie, Olsztynie, Oświęcimiu, Płocku, Poznaniu, Sandomierzu, Sieradzu, Sopocie, Tarnowie, Toruniu, Trzebini, Wałbrzychu i Włocławku. Uświetniła ona także XIII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM 2008 w Zamościu.

Uroczyste otwarcie wystawy w żyrardowskiej Galerii "Resursa" zaszczyciła swoją obecnością Irena Łakomiec-Kamińska, autorka pracy zdobiącej plakat i okładkę katalogu wystawy. Na ekspozycji, którą uroczyście otworzył Prezydent Wojciech Jasiński, zaprezentowano prace 37 współczesnych polskich artystów, autorów klasycznych ilustracji oraz dzieł zrealizowanych w różnych technikach grafiki warsztatowej oraz tkaniny artystycznej.



- Ta święta księga jest źródłem wiary dla wielu religii i poprzez wieki była i jest inspiracją, poruszeniem serc i umysłów dla filozofów, uczonych i prostych ludzi. (...) Biblia zajmuje szczególne miejsce w cywilizacji ludzkiej, a zwłaszcza w życiu ludzi wierzących w Boga - czytamy w tekście autorstwa ks. Piotra Mierzwy, zawartym w katalogu do wystawy poplenerowej. Tym samym, kolejna wystawa ponownie daje asumpt do skonfrontowania postaw artystycznych i porównania interpretacji tych samych biblijnych tematów przez różnych twórców. Znakomita to okazja tym bardziej, że wśród prac znalazły się dzieła tak wybitnych artystów jak Olga Siemaszko, Janusz Stanny, Jan Lebenstein, Jerzy Duda Gracz, Waldemar Świerzy i Zdzisław Witwicki.

Jak stwierdził ks. Piotr Mierzwa w katalogu wystawy "Ogarnąć nieskończoność. Biblia w Ilustracji", wydanego przez BWA Zamość w roku 1999, "sprzecznego i niewykonalnego zadania zilustrowania Nieskończonego i Nieogarnionego Boga podjęli się najznakomitsi artyści, proponując odbiorcom - po przez swoje prace - nie tylko głębokie wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim doświadczenia wiary, wiary, którą artyści plastycy chcą podzielić się z innymi.



Warto podkreślić, że BWA Galeria Zamojska od ponad trzydziestu lat organizuje plenery artystyczne ilustratorów, które od kilku lat przyjęły one wymiar międzynarodowy. Zamojska BWA posiada też największą w kraju kolekcję ilustracji, liczącą ponad 3 tys. dzieł.

Autorzy prac, zaprezentowanych w "Resursie": Maciej Bieniasz, Julian Bohdanowicz, Eugeniusz Delekta, Jerzy Duda Gracz, Elżbieta Dudek, Elżbieta Gaudasińska, Artur Gołębiowski, Mikołaj Kamler, Wojciech Kołyszko, Donat Kowalski, Inez Krupińska, Jan Lebenstein, Krystyna Lipka- Sztarbałło, Irena Łakomiec-Kamińska, Wiesław Majchrzak, Franciszek Maśluszczak, Krystyna Michałowska, Agata Muszalska, Marian Nowiński, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Olga Siemaszko, Janusz Stanny, Rafał Strent, Waldemar Świerzy, Jerzy Tyburski, Teresa Wilbik, Zdzisław Witwicki, Halina Zakrzewska-Zalewska, Agata Żelewska, Agnieszka Żmudzińska.



Jak mówi Jerzy Tyburski, dyrektor BWA Galeria Zamojska - kilkuletnia współpraca z Galerią "Resursa" w Żyrardowie należy do bardzo owocnych i jest korzystna dla obu galerii. Przypomnijmy, że w zamojskiej BWA prezentowano prace pokonkursowe - artystów z Polski, Czech, Ukrainy, Kanady i Włoch, laureatów kolejnych edycji Manufaktury Satyry Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego, organizowanego przez Galerię "Resursa". Partnerem żyrardowskiego projektu jest BWA Galeria Zamojska. Natomiast na wystawach w Żyrardowie pokazywano już prace artystów, przedstawicieli zamojskiego środowiska plastycznego.

Nie jest tajemnicą, że ta dobra współpraca pomiędzy galeriami to w dużej części zasługa Zbigniewa Kołaczka, kuratora artystycznego Galerii "Resursa" w Żyrardowie, który jest częstym uczestnikiem, organizowanych przez BWA Galeria Zamojska - Międzynarodowych Plenerów Ilustratorów. Znakomity artysta może się poszczycić dyplomem z wyróżnieniem warszawskiego Wydziału Grafiki ASP Pracowni Ilustracji Książki prof. Janusza Stannego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową i rysunkiem satyrycznym. Publikował rysunki w wielu tytułach w kraju i zagranicą.



W 2014 roku, podczas wernisażu wystawy "Wielokulturowość", pokłosia IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego Żyrardów 2013r. w BWA Galeria Zamojska, Prezydent miasta Zamościa, Marcin Zamojski, uhonorował Zbigniewa Kołaczka listem gratulacyjnym za dotychczasowe osiągnięcia na polu promocji obu miast poprzez ideę konkursu, jakim jest "Manufaktura Satyry". Warto dodać, że od wielu lat, w żyrardowskim Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym biorą udział artyści środowiska zamojskiego: Joanna Brześcińska - Riccio, Marek Terlecki, Robert Gomułka, Dariusz Piekut i Jerzy Tyburski.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. archiwum Galerii Resursa w Żyraradowie
dodano: 2015-02-15 przeczytano: 2971 razy.










- - - - R E K L A M A - - - -




- - - - POLECAMY - - - -





Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet