www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Kwiecień ciepły, chłodny maj, mokry czerwiec, Boże daj. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Bosonogi Performer Paweł Dudziński

To dowód awangardowej postawy, którą Paweł Dudziński prezentuje od zawsze. Na tablicy pamiątkowej z tysiąc letnią gwarancją, którą Wielki Performer Paweł Dudziński odsłoni 3 lipca br. w Alei Sław w ulicy Grodzkiej w Zamościu, znajdują się odciski bosych stóp bohatera tej edycji.



Przypomnijmy, że idea upamiętnienia osób, które poprzez swoją twórczość i artystyczną pasję przyczyniają się do kształtowania Zamościa i Zamojszczyzny jako miejsca magicznego i nowoczesnego - stała się przesłaniem dla realizacji projektu pt.: "Aleja Sław w Zamościu". Jest wyrazem szacunku i skromną formą podziękowania za ich unikatowe dzieła dla naszego regionu. Przyjęło się, że osoba uhonorowana - wielce zasłużony dla Zamościa i Zamojszczyzny przedstawiciel kultury, sztuki lub nauki, który miał znaczący wpływ na nasz rozwój przez dziesięciolecia, pozostawia trwały ślad w tablicy wykonanej z brązu w postaci odciśniętych butów. To metafora trwałych zamian jakie zaszły w klimacie artystycznym Zamościa.



Nieco inaczej stało się w przypadku awangardowego artysty jakim jest Paweł Dudziński, Artysta Intuitywny, który niezmiernie od lat pozostaje wierny sobie i wyznawanym wartościom.



- To Zamojski Mag, Wizjoner, Szaman, Artysta. Jest założycielem niekonwencjonalnego Teatru Performer, realizującego od lat metodę tzw. "Rytuału Intuitywnego", polegającą na spontanicznym otwarciu na podświadomość i improwizacji. Artyście towarzyszy małżonka Bożena wraz z ich utalentowanymi dziećmi. Pierwsze kroki w teatrze Pawła Dudzińskiego stawiali m.in. jego niezwykle zdolny syn, niezależny artysta - Sambor Dudziński i aktorka Ilona Ostrowska - jedna z bohaterek popularnego serialu pt. "Wilkowyje" - mówił w maju 2008 r. Jerzy Tyburski, dyrektor BWA Galeria Zamojska, podczas otwarcia wystawy dorobku Pawła Dudzińskiego i Teatru Performer, na której można było obejrzeć m.in. dzieła rzeźbiarskie, malarskie i instalacje Pawła Dudzińskiego, zorganizowanej z okazji obchodów jubileuszu 25-lecie istnienia, założonego przez Pawła Dudzińskiego Teatru Performer.



Paweł Dudziński nie poddaje się konwencji, trendom i modom, jest indywidualistą w sztuce i w życiu. Właściwie sam jest sztuką. Podczas uzgodnień, jakie miały miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Artystycznego "Ale Wiocha" i zarazem siedzibie Stowarzyszenia "Teatr Performer" Instytut Sztuki Nowej w Lubiążu pod Wrocławiem, na pytanie rzeźbiarza artysty Bartłomieja Sęczawy - jaki odcisk miałby się znaleźć na tablicy pamiątkowej - Paweł Dudziński odpowiedział: - Chłopie, ja pół życia przechodziłem nago i boso. Więc jak się mają do tego buty?



Ten fakt zdecydował. Paweł Dudziński na tablicy pamiątkowej odcisnął ślady swoich bosych stóp. I to właśnie ma swoje uzasadnienie, bowiem podczas tańca butoh, podczas malowania największego malowidła świata "Amrity" w 1994 r., a także podczas Festiwalu Fortalicje - Paweł Dudziński występował boso. Takiego bosonogiego Artystę również widzimy na zdjęciach z pobytu w "Perle Renesansu" kandydatek do korony Miss Świata w 2006 r. Wówczas także powstał obraz z udziałem pochodzących z dwóch Ameryk i Kanady ślicznych panien oraz bohatera ósmej edycji Alei Sław.



Dzięki uprzejmości Macieja Sęczawy, artysty malarza, nauczyciela Liceum Plastycznego, którego wykładowcą był również Paweł Dudziński, prezentujemy Państwu zdjęcia z momentu pobierania odcisków bosych stóp Pawła Dudzińskiego w siedzibie stowarzyszeń prowadzonych przez Rodzinę Dudzińskich w Lubiążu pod Wrocławiem.

Przypominamy także artystyczne klimaty jakie miały miejsce podczas wizyty kandydatek do tytułu Miss Świata w 2006 r. Po raz pierwszy prezentujemy tablicę pamiątkową autorstwa rzeźbairza Bartłomieja Sęczawy, dedykowaną nietuzinkowemu Artyście, który przez wiele niezapomnianych lat działał w Zamościu.


autor / źródło: Teresa Madej, fot: Maciej Sęczawa, archiwum Zamość onLine
dodano: 2015-06-29 przeczytano: 14354 razy.



Zobacz podobne:
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Róża i Jan Zamoyscy w Zamościu, w Alei Sław / 2022-06-13
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15
     Kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz w Alei Sław'2021 / 2021-07-05
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2021 / 2021-06-23
     Zamościanin bohaterem XIV edycji "Alei Sław" w Zamościu / 2021-06-08
     Maria Sarnik-Konieczna w zamojskiej Alei Sław / 2020-08-16
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2020 / 2020-08-03
     XIII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2020-06-27
     Wspomnienie prof. Jerzego Kowalczyka w pierwszą rocznice śmierci / 2019-10-08
     Małgorzata Dybowska odsłoniła tablicę pamiątkową w Alei Sław / 2019-09-22
     Życie z muzyką - rozmowa z Małgorzatą Dybowską cz.2 / 2019-09-16
     Życie z muzyką - rozmowa z Małgorzatą Dybowską cz.1 / 2019-09-15
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2019 / 2019-09-05

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet