www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 24 kwietnia 2024, w 115 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Horacego, Fidelisa, Egberta, Fidelii, Grzegorza.
Kwietniowe przysłowia: Święty Izydor wołkami orze, a kto go poprosi - to mu dopomoże. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




36. ZDM: Konstanty Andrzej Kulka w koncercie z Namysłowiakami

W koncercie inaugurującym 36. Zamojskie Dni Muzyki światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka zagrał Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Karłowicza wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego, która mistrzowsko wykonała także VIII symfonię F-dur op. 93 Beethovena (25.09.).



Kościół Zwiastowania NMP w Zamościu od wielu lat użycza Namysłowiakom wnętrza świątyni na potrzeby znamienitych koncertów. Jak zwykle, nie zawiodła publiczność. Nazwisko gościa specjalnego koncertu było wyjątkowym magnesem. Udział Konstantego Andrzeja Kulki w koncercie z naszą Orkiestrą pod batutą maestro Tadeusza Wicherka to niecodzienna gratka dla melomanów.

Zgromadzonych w świątyni powitał dyrektor Tadeusz Wicherek, mówiąc, że trzydzieści sześć edycji Zamojskich Dni Muzyki to prawie tyle lat, ile jest dyrygentem. Oklaski które wybrzmiały dyrygent zadedykował wszystkim tym, którzy zainicjowali i tworzyli tradycje ZDM, czyli Towarzystwu Miłośników Orkiestry - najpierw Włościańskiej, a później Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.



- Ten koncert jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (IMIT). To jest program "Rezydent - dyrygent", który powstał aby ułatwić młodym dyrygentom nabywanie praktyki. Dyrygent Maciej Wierzchoń, to jest nasza nadzieja dyrygentury i poprowadzi jeden z koncertów z naszą Orkiestrą. Jest znakomitym młodym dyrygentem, na co dzień dyrygentem Opery Nova w Bydgoszczy - rekomendował Tadeusz Wicherek młodego dyrygenta, a następnie zapowiedział Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza: . - Wspaniały koncert, bardzo romantyczny, z przepiękną linią melodyczną, z bardzo ciekawą instrumentacją, dosyć pełny w brzmieniu orkiestry. Mam nadzieję, że nie będziemy zagłuszać solisty. A solistą będzie Konstanty Andrzej Kulka, znakomity polski skrzypek, laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Monachium w 1966 r. Od tego czasu rozpoczęła się jego wspaniała, międzynarodowa kariera. Grał na wszystkich kontynentach w niezliczonej ilości krajów. Jest jurorem prawie wszystkich konkursów skrzypcowych w Polsce, łącznie z konkursem im. Henryka Wieniawskiego i również jurorem w międzynarodowych konkursach. Genialny skrzypek, a jednocześnie niesamowicie sympatyczny, skromny i miły człowiek. Wielki, wielki artysta!



To było wirtuozowskie wykonanie przepięknego Koncertu skrzypcowego A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza. Trudna partia solowa koncertu jest nie lada wyzwaniem dla skrzypka. Pokonanie tych trudności jest świadectwem wysokich umiejętności technicznych Konstantego Andrzeja Kulki. A towarzyszenie orkiestry - jakże subtelne, świeże i nie konkurujące z genialną grą Konstantego Andrzeja Kulki. Kompozycję, składającą się z trzech części o wielkiej trudności, to rodzaj muzycznego pojedynku pomiędzy skrzypcami i orkiestrą. Część pierwsza dynamiczna i głęboko liryczna. Druga - szalenie melodyjna. Część trzecia dowcipna z rytmem pełnym wigoru i niebywale śpiewną melodią fragmentu środkowego. Wykonanie błyskotliwe i nieprawdopodobnie piękne. Niezwykłe odczucia artystyczne słuchaczy to także zasługa kompozycji Karłowicza, wybitnie utalentowanego kompozytora oswojonego z naturą skrzypiec, który stworzył dzieło wyrafinowane technicznie i zarazem pełne wyrazu, dorównujące wartościami estradowymi najpopularniejszym koncertom. Publiczność zgotowała wykonawcom nieopisane owacje, które docenił mistrz skrzypiec. - Dla nas to wielki splendor móc koncertować z artystą tej klasy co Konstanty Andrzej Kulka. Uśmiech na Państwa twarzach mówi sam za siebie, że jest to święto nas wszystkich - puentował zjawiskowy koncert Tadeusz Wicherek.



Po pożegnaniu wspaniałego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki kwiatami i kilku minutowymi oklaskami na stojąco, dyrygent przywołał piękną inicjatywę współpracy Orkiestry z "Violinkami" Akademii Rozwoju Talentu, prowadzonej przez Katarzynę Puzio. Akademia powadzi zajęcia rytmiczne dla dzieci od 6. miesiąca życia oraz uczy gry na skrzypcach dzieci w wieku od 3 lat. - To wspaniała zabawa, która udziela się i uczniom i nauczycielom. Pani Katarzyna zapraszała "Violinki" na koncert, mówiąc, że przyjedzie znakomity solista, genialny skrzypek. Na co jedna z dziewczynek zapytała: - A co my z nim zgramy? - mówił dyrygent Wicherek.

Dyrektor uzupełnił jeszcze notę biograficzną Konstantego Andrzeja Kulki, informując, że jest laureatem m.in. nagrody Fryderyka w 2001 za nagranie Poematów symfonicznych Karłowicza, ale również Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w 2014 r. - Szczęśliwie mogliśmy go gościć, zresztą nie po raz pierwszy na Zamojskich Dniach Muzyki - pokreślił Tadeusz Wicherek. Na koncert inauguracyjny 36. ZDM zaplanowano także VIII symfonię F-dur op. 93 Ludwiga Van Beethovena. Jak powiedział dyrygent, ta symfonia została napisana przez prawie już głuchego kompozytora, doświadczonego tragicznym faktem utraty słuchu.



- Ależ jakże wspaniała i radosna jest ta symfonia. Pierwsza część - błyszcząca blaskiem instrumentacji, wspaniały temat muzyczny. Druga część to wolne scherzo, bardzo delikatne i także dosyć krótkie. Część trzecia to menuet. Skąd się wziął menuet w muzyce symfonicznej? Początkowo był tańcem ludowym, potem został przemianowany na taniec dworski. Charakteryzował się dwoma tematami. Pierwszy temat odzwierciedla postać rubaszna: potężny chłop, który prosi delikatną panienkę do tańca. Stąd potężny, mocny akcent na początku, a później delikatna dłoń kobieca. Tak się ten menuet zamienia w temat muzyczny. I część czwarta - błyskotliwa, wirtuozowska. Jest bardzo szybka i jest bardzo dużo nut. Ręka muzyka chodzi tak szybko, że trzeba by ją włożyć do wiadra z zimną wodą aby ostygła po tym graniu. Wymaga dużo siły i energii, ale przez to pokazuje wielką radość z kompozycji, którą napisał Beethoven.

Jak podają źródła, do Ósmej Symfonii Beethoven zabrał się zaraz po ukończeniu Siódmej w 1812 r. Ze względu na wspólną tonację kompozytor nazywał Symfonię op. 93 "moją małą symfonią w F-dur" dla odróżnienia od rozbudowanej Szóstej. VIII Symfonia zawiera wiele wspaniałych momentów, chociaż jest mniej popularna jak Siódma. Jeden z uczniów Beethovena, zapytał kiedyś mistrza o przyczyny tego stanu rzeczy. - "To dlatego" miał odpowiedzieć Beethoven, " że Ósma jest o wiele lepsza". W VII i VIII Symfonii kompozytor rozbudował skład orkiestry, przez co rozszerzył wolumen brzmienia i wzbogacił kolorystykę, stając się w tej dziedzinie nowatorem.



Ulubioną Symfonię Tadeusza Wicherka Namysłowiacy zagrali tak, jakby zostali do niej stworzeni. Można było mieć wrażenie, że dyrygenta w takiej ekspresji nie widziano od dawna, choć jego zaangażowanie w dyrygowanie każdego koncertu jest klasy mistrzowskiej. To wyglądało i brzmiało tak, jakby zdawał najważniejszy egzamin życia, jakby ścigał się sam ze sobą. Wykonanie cudnej urody, arcypiękne. Na usta ciśnie jedno słowo: spektakularne! Oklaskom i gratulacjom za bezkonkurencyjne wykonanie koncertu nie było końca.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2015-09-27 przeczytano: 12565 razy.



Zobacz podobne:
     Koncert Galowy 40. Zamojskich Dni Muzyki z "Halką" Moniuszki / 2019-09-25
     40. ZDM: Wiwat Moniuszko! / 2019-09-23
     40. Zamojskie Dni Muzyki - coroczne święto melomanów / 2019-09-16
     39. Zamojskie Dni Muzyki / 2018-09-21
     Namysłowiacy, Klaudia Kudełko i Filharmonicy Wołyńscy na 37. ZDM / 2016-09-20
     37. Zamojskie Dni Muzyki / 2016-09-10
     Tadeusz Wicherek o koncercie z Konstantym Andrzejem Kulką / 2015-10-16
     36. Zamojskie Dni Muzyki / 2015-09-17
     Krzysztof Dobosiewicz o Tadeuszu Wicherku / 2014-10-01
     Klasyka klasyki, czyli koncert jubileuszowy Zamojskich Dni Muzyki / 2014-10-01
     35. Zamojskie Dni Muzyki / 2014-09-22
     34. Zamojskie Dni Muzyki: Mefisto u franciszkanów / 2013-10-06
     34. Zamojskie Dni Muzyki - program / 2013-09-26
     33. Zamojskie Dni Muzyki: O miłości symfonicznie / 2012-10-10
     Koncert 33. Zamojskich Dni Muzyki / 2012-10-02
     Wiolonczelowy Chopin w Zamościu / 2010-10-17

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet