www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Jeśli pszczoły w kwietniu nie latają, to długie chłody zapowiadają. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




"Mundur Żołnierza Polskiego" w Arsenale

Wystawa "Mundur Żołnierza Polskiego. Od Konstytucji 3 Maja do Powstania Listopadowego" zostanie zaprezentowana w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.

Wystawa obejmuje najpiękniejszy okres w dziejach polskiego munduru wojskowego. Jednocześnie był to czas wyjątkowo dramatyczny w polskiej historii, związany z utratą niepodległości i zakończonymi klęską próbami jej odzyskania.

Nowożytny mundur wojskowy wziął swój początek w gwardiach monarszych, na dworach zachodnioeuropejskich. Początek XVIII w. to okres wprowadzenia w Polsce munduru wojskowego o dokładnie określonych detalach, wzorowanego na mundurze ogólnoeuropejskim (autorament cudzoziemski). W 1789 r. wprowadzono w całym wojsku polskim mundur o jednolitym kroju typu narodowego. W czasie wojny polsko - rosyjskiej w 1792 r. i Powstania Kościuszkowskiego w 1794 r. noszono w zasadzie mundur wzoru 1789 ( jedynie oddziały kosynierów ubrane były w swój codzienny ubiór - sukmany). Mundury Legionów Polskich we Włoszech i Legii Polskiej na służbie Francji nawiązywały barwą i krojem do mundurów z 1789 r. W czasach Księstwa Warszawskiego, przy dużym wpływie wzorów francuskich wspaniale rozwinięty, polski mundur niepozbawiony był cech fantazji i romantyzmu.

W dziejach polskiej wojskowości i polskiego munduru epoka między rokiem 1815 a 1830 zajmuje szczególne miejsce. W okresie pokoju w armii polskiej pod dowództwem Wielkiego Księcia Konstantego doszło do całkowitego prymatu munduru. W wojsku Królestwa wymieszały się tradycyjne elementy polskie z wzorami czerpanymi z Francji i z wzorami rosyjskimi. Wszystko w świetnej proporcji, doprowadzone niemal do doskonałości. W okresie Powstania Listopadowego usunięte zostały częściowo rygorystyczne przepisy, nawiązano bardziej do tradycji narodowej wtedy także umundurowanie podporządkowane zostało nadrzędnym celom walki.

Prezentowane na wystawie eksponaty (mundury, broń, malarstwo, grafika) pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa będzie czynna do końca września 2016 r.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2016-04-19 przeczytano: 12809 razy.



Zobacz podobne:
     Wystawa "Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku" już w Arsenale / 2022-07-07
     "Echa dawnej Rzeczypospolitej" w MFiB Arsenał / 2021-05-16
     "Wielka wojna - polskie drogi do Niepodległości" - wystawa w "Arsenale" / 2018-04-09
     Wystawa "Bardejov - światowe dziedzictwo UNESCO" w "Arsenale" / 2016-11-06
     Wystawa "Polska Armia Stalina" / 2016-07-06
     Majówka z historią / 2016-04-22
     Wystawa "Zaczęło się w Lipcu. Solidarność w Regionie Środkowo - Wschodnim 1980 - 1989" w Arsenale / 2016-02-15
     Ferie w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał / 2016-02-02
     Promocja książki dra M. Dąbrowskiego o "Solidarności" regionu środkowo-wschodniego / 2015-12-09
     "Egzotyczna Europa" w 100. rocznicę śmierci Józefa Brandta w Arsenale / 2015-11-08
     Symulacja czołgu T-34 w "Arsenale" / 2015-07-25
     Dzieci zawojowały Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał / 2015-06-03
     Operacja pod zamojskim "Arsenałem" / 2013-09-19

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet