www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 27 kwietnia 2024, w 118 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zyty, Teofila, Żywisława, Anastazego.
Kwietniowe przysłowia: Śnieg kwietniowy - trawie i koniowi zdrowy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Wyjątkowy koncert karnawałowy u Namysłowiaków

Światowej sławy solistka jazzowa Karo Glazer wystąpi przed zamojską publicznością w wyjątkowym koncercie karnawałowym u Namysłowiaków. Wokalistce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Sebastiana Perłowskiego, , laureata wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

Koncert zatytułowany "Edward Czerny - Klasyka i Jazz", z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora, odbędzie się w najbliższy piątek (27 stycznia) o godz. 19 w sali koncertowej orkiestry.

Współorganizatorem koncertu jest Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego.

Projekt programu: Emanuela Czerny.

W programie muzyka taneczna

Ein bunter Abend (1938) berlińska uwertura koncertowa skomponowana w czasach studenckich. Zachowało się kilka instrumentacji tego utworu. Orkiestra Filharmonii Sląskiej wykona wersję z 1951 roku, napisaną na zamówienie rozgłośni krakowskiej dla Radiowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jerzego Gerta ze zmienionym tytułem w języku polskim: Wesoły wieczór.

Vocalise op. 34 nr 14 (?) jeden z najpiękniejszych akompaniamentów symfonicznych pieśni bez słów na sopran lub tenor z fortepianem Siergieja Rachmaninowa, w latach sześćdziesiątych napisany na zamówienie Polskiego Radia przez Edwarda Czernego dla "słowika Warszawy", Bogny Sokorskiej. W koncercie jubileuszowym Vocalise usłyszymy w wykonaniu Karo Glazer.

"Wesoła wiadomość" Fokstrot na orkiestrę symfoniczną (1954) popularna kompozycja Czernego, napisana w z okazji narodzin córki, wykonywana w Europie oraz Stanach Zjednoczonych w wersjach na orkiestry symfoniczne, symfoniczne z big bandem i orkiestry dęte. Utwór wyróżniony w kategorii "najlepszy utwór rozrywkowy" na międzynarodowym konkursie w Monachium w 1964 roku. Edward Czerny ucieszył się, że otrzymał osobiste zaproszenie do dyrygowania Wesołą wiadomością na koncercie galowym w Filharmonii Monachijskiej. Gdy odmawiano mu paszportu, usłyszał: "Po co będzie Pan jechał taki kawał drogi tylko na jeden koncert. U nas zagra Pan w tym samym czasie dwa albo trzy."

Parafraza na własny temat (1961) W dorobku twórczym artysty znajduje się powyżej dwieście parafraz tworzonych na zamówieni polskich i zagranicznych orkiestr, filharmonii, a także dla rozgłośni radiowych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lodzi, Berlinie i Hanowerze. Za tematy, przeważnie, służyły znane melodie operowe, operetkowe, musicalowe, pieśni, piosenki. Edward Czerny napisał tylko jedną parafrazę na własny temat. Jest nim Englischer Walzer skomponowany dla przyszłej żony Barbary Charlotte w 1945 roku, dedykowany, jak sam mawiał, "damie, która zagościła w jego sercu na całe życie". Przewrotnie przetworzone motywy tego walca odnajdujemy nierzadko w kilkudziesięcioletniej twórczości kompozytorskiej Edwarda Czernego.

Fantazja na tematy góralskie (1960), z elementami swingu symfonicznego, "hit filharmoniczny" grany na wszystkich kontynentach. Pierwowzór Fantazji góralskiej (Tatra Phantasie) na orkiestrę symfoniczną z sekcją saksofonów i improwizowaną kadencją fortepianową wykonywaną przez kompozytora. Archiwum Polskiego Radia posiada kilka instrumentacji tego utworu dla różnych rozgłośni, nagranych przez orkiestry filharmoniczne, radiowe i wojskowe, w stałym repertuarze większości orkiestr dętych. Sebastian Perłowski przygotował autorską wersję Fantazji na tematy góralskie specjalnie na jubileuszowy koncert 100 rocznicy urodzin Edwarda Czernego.

"My Fair Lady" Parafraza wg musicalu Fredericka Loewe (?) wersja koncertowa parafrazy baletowej w choreografii Witolda Grucy, napisana w latach sześćdziesiątych na zamówienie Radia Berlińskiego i Rozgłośni Warszawskiej z okazji wspólnej polsko - niemieckiej gali operetkowej. Wieczny "bestseller" wśród parafraz Edwarda Czernego.

Walzer Idyll (1934) młodzieńcza miniatura na saksofon tenorowy i fortepian, z częścią swingową oraz "improwizacjami" napisanymi co do jednej nuty. Wykonywana z początkową kadencją i własnymi improwizacjami przez niedawno zmarłego Janusza Muniaka, wybitnego saksofonistę jazzowego, wieloletniego członka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Czernego. W koncercie jubileuszowym partię saksofonu wyśpiewa Karo Glazer przy fortepianowym akompaniamencie Sebastiana Perłowskiego.

Taneczna igraszka "Hora staccato" (1959) jedno z efektowniejszych opracowań tego tematu w literaturze muzycznej. Mistrzowska orkiestracja, napisana "pod palce" dla każdego instrumentu. Edward Czerny nie wskazał w partyturze tempa utworu, zaznaczył tylko sposób wykonawczy - energico. Zapytany, w jakim tempie należy grać Taneczną igraszkę, odpowiedział: "To chyba jasne. Im szybciej, tym lepiej."

"Francois" Parafraza koncertowa (1964) Adama Karasińskiego napisana na prośbę syna, Zygmunta Karasińskiego, także kompozytora i muzyka, przyjaciela Edwarda Czernego. Przeinstrumentowana na orkiestrę symfoniczną i big band z okazji jubileuszu Mieczysława Fogga. W ostatnich latach najczęściej wykorzystywana w okolicznościowych galach baletowych. Kadencje fortepianową wykona Sebastian Perłowski.

"Secret Love" - Solo na trąbkę (1965) Oskarowa piosenka Doris Day z filmu Calamity Jane z muzyką Sammy Faina i tekstem Paula Francisa Webstera. Edward Czerny opracował tę melodię na trąbkę dla wzbogacenia materiału koncertowego i nagrał w warszawskiej rozgłośni w 1969 roku. Kantylenowe solo na trąbce zagra Bartosz Skóra.

Glenn Miller Potpourri (1959) Słynne potpourri Edwarda Czernego, z jednolitą w całym przebiegu utworu orkiestracją utrzymaną w stylistyce swingu symfonicznego z improwizacjami jazzowymi. Po skandalu w Filharmonii Narodowej w 1957 roku wywołanego wykonaniem Parafrazy "Lekkiej Kawalerii" na orkiestrę symfoniczną i big band Edwarda Czernego, zawierającej kilka większych fragmentów jazzu orkiestrowego, po osobistej interwencji Jerzego Waldorfa odwołano dalsze koncerty muzyki rozrywkowej i jazzowej pod patronatem Polskiego Radia. Jednak Czerny niezrażony tym faktem napisał w 1959 roku Glenn Miller Potpourri na własny big band, które kończyło każdy koncert (pierwsze nagranie w 1961 roku), po kilku miesiącach zinstrumentował ten utwór symfonicznie pod tytułem Melodie Glenna Millera lub Wiązanka melodii Glenna Millera.

Bilety w cenie 40/30 zł. do nabycia w biurze orkiestry.

Zapraszamy.


autor / źródło: red.
dodano: 2017-01-21 przeczytano: 3256 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet