www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 23 lipca 2018, w 204 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Sławosza, Żelisława, Żaliny, Apolinarego, Brygidy.
Lipcowe przysłowia: Kto latem pracuje, zimą głodu nie poczuje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

23. Jarmark Hetmański jak się patrzy!

Wystawiano (rękodzieło), handlowano (tysiącem wyrobów), targowano (przedmiotami kolekcjonerskimi), prezentowano (ginące zawody), smakowano (specjały kuchni regionalnej), grano (na ludowo i lirycznie) na 23. Jarmarku Hetmańskim, w 437. rocznicę lokacji Zamościa (3-4.06).

Na Jarmarku Hetmańskim

To wszystko na trzech rynkach Starego Miasta Zamościa, chociaż w czasach fundatora miasta hetmana Jana Zamoyskiego ten Rynek Wielki pełnił funkcje reprezentacyjną, a życie handlowe miasta z przywilejem królewskim prawo składu - samego króla Stefana Batorego - toczyło się na Rynku Solnym i Wodnym. Nie mniej jednak, zamojska piazza , inaczej del mercato, znakomicie wypada w wielu rolach. Tym razem w roli również placu targowego. Tak więc, na wszystkich rynkach przez czerwcowy weekend było gwarno i tłoczno.Bowiem, jak anons Zamojskiego Domu Kultury, organizatora 23. Jarmarku Hetmańskiego, przyjęli wszyscy, którym Zamość jest bliski, turyści, którzy właśnie postanowili odwiedzić Hetmański Gród, kupujący, aby poczuć atmosferę dawnych jarmarków, a i owszem - zamojskich.

Był rok 1580, kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski wystawił przywilej lokacyjny, na mocy którego Zamość uzyskał prawa miejskie 12 czerwca tego samego roku. W rocznicę wydarzenia od 1995 roku w Zamościu odbywa się Jarmark Hetmański, któremu towarzyszy Festiwal Produktu Lokalnego, w ramach którego odbył się konkurs na potrawę regionalną. Zapach dobrych receptur staropolskiej kuchni niósł się daleko i szeroko.Atrakcją były Targi Sztuki Ludowej, Targi Kolekcjonerskie oraz pokazy ginących zawodów. To była niepowtarzalna okazja, by nabyć unikatowe wyroby ludowego rzemiosła, dzieła rękodzielnicze, by wyposażyć swoją spiżarnię w przepyszne wyroby spożywcze.

Oglądano, podziwiano, smakowano, kupowano i aktywnie uczestniczono w wytwarzaniu prac garncarskich, tkackich, kowalskich czy biciu monety w Muzeum Zamojskim. Radowano się przy ludowej muzyce tradycyjnej i jej współczesnej wersji w wykonaniu zespołu Dzikie Jabłka. Dla licznej publiczności grali także: Szczebrzeska Kapela Podwórkowa, kabaret Gzyms Szyderców, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", Pankharita i przyjaciele, Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Zasłuchano się także w bardziej liryczne brzmienia koncertu zespołu Plateau z projektem Grechuta. Jak na prawdziwy jarmark przystało można było także zobaczyć pokaz "połykaczy ognia" z Teatru Ognia "Utopia". Już w niedzielę odbył się finał akcji Kilometry Dobra."Smaki Zamościa i Roztocza" A.D. 2017

Jarmark Hetmański połączony był z Festiwalem Produktu Lokalnego, w ramach którego przeprowadzony został konkurs "Smaki Zamościa i Roztocza 2017" na potrawę regionalną. Wygrały: Wątróbka Ordynata, Sernik Marysieńki i nalewka "Mirabelka Polska".

Do oceny zgłoszono piętnaście dań w trzech kategoriach: wyroby gastronomiczne, wypieki (ciasta, chleby i inne), nalewki. Produkty oceniano według następujących kryteriów: wygląd i cechy zewnętrzne, walory smakowe, powiązania z tradycją i kulturą regionu. Kierując się powyższymi kryteriami, komisja konkursowa stwierdziła, że wszystkie zaprezentowane wyroby są wysokiej jakości pod względem smakowym i estetycznym.

Potrawy oceniało jury w składzie: Marcin Sikora, specjalista ds. żywienia człowieka oraz gospodarstwa domowego, szef kuchni Restauracji Esencja w Hotelu Artis w Zamościu, Stowarzyszenie Lubelskich Kucharzy - przewodniczący, Marek Skomorowski, prezes zarządu Zamojskich Zakładów Zbożowych sp. z o. o., Damian Miechowicz, prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" i Joanna Liberadzka-Duras, dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.Nagrody w kategorii "wyroby gastronomiczne": I miejsce - Wątróbka ordynata - Andrzej Blaszyński, II miejsce- Kaczka nadziewana na sposób zamojski z buraczkami - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, III miejsce- Kaczka w cydrze z kaszą gryczaną - Michał Ziarkiewicz, I Prywatne Technikum Hotelarskie w Zamościu. Wyróżnienie uzyskał - Cebularz zamojski z wiejskim masłem - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki.

Nagrody w kategorii "Wypieki, chleby, ciasta": I miejsce- Sernik Marysieńki - Kaja Kusik, I Prywatne Technikum Hotelarskie w Zamościu, II miejsce- Piernik babci Zuzi - Anna Kołodziej, KGW - Zadnoga, III miejsce- Bułka drożdżowa z rabarbarem - Edyta Szykuła, KGW - Zadnoga.

Nagrody w kategorii "Nalewki": I miejsce- Nalewka "Mirabelka polska" - Andrzej Blaszyński, II miejsce- Nalewka z czeremchy - Aleksandra Łopuszyńska, KGW-Zadnoga.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Jarosław Szafran
dodano: 2017-06-07 przeczytano: 3006 razy.Zobacz podobne:
     Jarmark Hetmański / 2018-05-09
     Obrazy 23. Jarmarku Hetmańskiego / 2017-06-06
     Jarmark Hetmański / 2017-05-21
     XXII Jarmark Hetmański - program / 2016-05-24
     Jarmark Hetmański - sentymentalny i jubileuszowy / 2014-06-10
     XX Jarmark Hetmański - program / 2014-05-21
     Bilans 19. Jarmarku Hetmańskiego w Zamościu / 2013-06-11
     19. Jarmark Hetmański / 2013-05-27
     Zamojski Jarmark Regionalny / 2013-04-18

Warto przeczytać:
     Zespół VOX z Zamościa w Alei Sław / 2018-06-09
      "Moja Niepodległa" - zamojskie nauczycielki nagrodzone / 2018-06-12
     I LO Zamościu w czołówce ogólnopolskiego rankingu / 2018-06-10
     Zamojskie kino podwójnie nagrodzone / 2018-06-09
     Złoty Wilk dla uczniów I LO / 2018-06-21Losowo wybrana galeria

Ostatnio dodane
 Startuje Plaża Open
 Festiwal Dziedzictwa Kresów
 Jazzowy Zamość - startuje Festiwal New Cooperation
 Poseł Sachajko: to policzek wymierzony przez władzę nie tylko polskim rolnikom, ale również konsumentom
 Najważniejsza jest dobra zabawa - wywiad z Marcią Ball, jedną z najwybitniejszych współczesnych artystek bluesowych
 Zamojski Klaster Energii
 6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią"
 XVII Eurofolk: Spotkanie narodów w Zamościu
 Plaża Open świetnie komponuje się z miastem
 Mundial pełen swojaków

Najczęściej czytane
 Jaskrawość. Malarsko-teatralne refleksje
 Przez Pustynię i Puszczę do Stepów Akermańskich - magia muzyki i słowa
 Barwy życia artystki Bojany Momcilovic Simic w Zamościu
 Niech żyje Padwa!
 Zmiażdżeni
 43. ZLT: O "Trash poem" w rozmowie z Viacheslavem Inozemcewem
 43. ZLT: "Kwiaty polskie" według Beaty Ścibakówny i Jana Englerta
 43. ZLT: Love story z big-beatem w roli głównej

Nowe w fotogalerii
 17.Eurofolk - Gospodarze - Gościom (Zamojszczyzna)
 17.Eurofolk - oficjalne otwarcie
 Piotr Gawron w BWA
 17.Eurofolk - z wizytą u prezydenta
 17.Eurofolk - Gospodarze - Gościom (Rokiczanka)
 75. rocznica ludobójstwa na Wołyniu
 Stanisława Baja "Moja rzeka"

Najczęściej oglądane
 Dwa spojrzenia w BWA. Rzeźniak i Rzeźniak.
 Obchody 75. rocznicy Bitwy pod Zaborecznem
 Manufaktura satyry w BWA
 Rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem

- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/text.php on line 715