www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 15 grudnia 2018, w 349 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Niny, Celiny, Krystiany, Fortunaty, Waleriana.
Grudniowe przysłowia: Mroźny grudzień i wiele śniegu, żyzny roczek będzie w biegu. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

XII Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów w Krasnobrodzie

W dniach 28 sierpnia - 3 września 2017. odbywały się w Krasnobrodzie XII Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów zorganizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury przy współpracy z autorką projektu i jego kuratorem  Marią Grażyną Szpyra, która od ponad 30 lat zajmuje się promocją i popularyzacją polskiej ilustracji w kraju za granicą.

W warsztatach uczestniczyli znani i doceniani ilustratorzy z całej Polski, laureaci Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, laureaci Nagrody Polskiej Sekcji IBBY oraz nagród na liczących się w Polsce i na świecie przeglądach tej dziedziny sztuki, takich jak: Biennale Ilustracji w Bratysławie BIB, Międzynarodowa Wystawa Sztuki Edytorskiej IBA w Lipsku,  Biennale Ilustracji Aki Town w Japonii, Biennale Sztuki dla Dzieci w Poznaniu, Konkurs  PTWK na najlepiej wydaną książkę roku i wielu innych. Wśród artystów, którzy w tym roku  przyjechali do Krasnobrodu znaleźli się: Maria Ekier, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Jolanta Marcolla, Krystyna Michałowska, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Bogusław Orliński, Zuzanna Orlińska, Stanisław Ożóg, Katarzyna Stanny, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska, Teresa Wilbik.

           Ogólnopolskie  Warsztaty Ilustratorów organizowane są od 2006 roku. Nawiązują one do plenerów, które wspólnie ze Zbigniewem Rychlickim zainicjowała w 1984 roku Maria Grażyna Szpyra, ówczesna dyrektor Zamojskiego BWA. W plenerach uczestniczyli wybitni artyści, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy "polskiej szkoły ilustracji" oraz młodzi wyróżniający się graficy, którzy dopiero rozpoczynali swoją drogę twórczą, m.in.: Waldemar Andrzejewski, Julian Bohdanowicz, Tomasz Borowski, Jerzy Flisak, Elżbieta Gaudasińska, Mateusz Gawryś, Andrzej Heidrich, Jerzy Heintze, Maciej Jędrysik, Maria Mackiewicz, Wiesław Majchrzak, Grzegorz Marszałek, Franciszek Maśluszczak, Marian Nowiński, Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, Mirosław Pokora, Zbigniew Rychlicki, Olga Siemaszko, Mirosław Tokarczyk, Bożena Truchanowska, Mieczysław Wasilewski, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki, Halina Zakrzewska-Zeleska.

Dwunasta edycja Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów jest kontynuacją rozpoczętego w 2006 roku projektu autorstwa Marii Grażyny Szpyra i prof. Janusza Stannego, pod którego artystycznym kierownictwem i aktywnym udziałem warsztaty odbywały się do roku 2014, w którym to roku odszedł od nas Profesor.

Środowiskowe spotkania ilustratorów w Krasnobrodzie  są dla artystów miejscem inspiracji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń.  Wymiernym efektem  warsztatów są  wystawy, które wraz z ze starannie przygotowanymi  wydawnictwami budzą zainteresowanie wielu galerii  w kraju i za granicą. Wystawy tematyczne takie jak " Korczak i jego dzieło",  "M. Konopnicka - O krasnoludkach i o sierotce Marysi", "Pieśń ujdzie cało - polskie pieśni patriotyczne", "Tam za dworem, za jeziorem - pieśni i piosenki ludowe", "Chrzest Polski w ilustracjach" czy aktualna wystawa "Wisła w ilustracjach", cieszyły się i nadal cieszą dużym zainteresowaniem odbiorców. 

Tematem tegorocznych warsztatów były kołysanki. Najstarsze polskie przekazy tekstów kołysanek pochodzą dopiero z XIX wieku. Zachowały się świadectwa mówiące o tym, że kołysanka jako wyodrębniony gatunek istniał dużo wcześniej. Podstawowym celem kołysanki jest uśpienie dziecka, o czym każdy wie, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kołysanka może pełnić też inne funkcje. Badania naukowe potwierdzają, że poza wzmocnieniem więzi między rodzicami a dzieckiem śpiewanie dziecku kołysanek pobudza w jego mózgu ośrodek percepcji, rozbudza wyobraźnię dziecka i przyczynia się do rozwoju mowy. Kołysanki mogą tez przekazywać wiedzę o otaczającej rzeczywistości oraz wpływać na przekazywanie wartości i realizację celów wychowawczych.

Artyści biorący udział w warsztatach uczestniczyli w dniu 31 sierpnia w wernisażu wystawy otwartej w Krasnobrodzkim Domu Kultury pt. "Wisła w ilustracjach". W związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły, królowa rzek polskich stała się tematem ubiegłorocznych warsztatów.


autor / źródło: Marzena Mazurek / KDK
dodano: 2017-09-09 przeczytano: 2648 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet