|
Rekordowy wynik kwesty na zamojskiej nekropoliiPodczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na zamojskiej nekropolii (1.11.2017 r.) zebrano 19407,90 złotych. To rekordowy wynik zbiórki pieniędzy, większy od ubiegłorocznego o prawie 1300 złotych, odbywającej się pod hasłem: "Odnawiamy zamojską nekropolię".
W Dniu Wszystkich Świętych od godzinie 8.00 rano do godz. 18.00 trwała XI kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu. Wzięło w niej udział około 120 osób, w tym harcerze i zuchy. Kwestowali przedstawiciele samorządu, politycy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, sportu, artyści, a także przedsiębiorcy oraz dziennikarze.
Celem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu jest ratowanie najstarszych nagrobków - zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów. Mają one w wielu przypadkach wyjątkową wartość zabytkową. Są również kamiennym dokumentem historii naszego miasta.
Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 28 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w 2016 roku zostały wyremontowane dwa nagrobki: Nagrobek Bronisławy ze Strzyżowskich Ułasewicz zm. w 1909 r. i Nagrobek Bobiarczukowej zm. w 1906 r. Nagrobki są już na cmentarzu. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c.
- Ruch na zamojskim cmentarzu był mniejszy niż przed rokiem, zapewne z powody złej pogody, ale odwiedzający nekropolię chętnie wrzucali pieniądze do puszek, doceniając efekty dotychczasowych kwest. Byli bardzo hojni i bardzo im za to dziękujemy - podsumowuje z zadowoleniem Łukasz Kot ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.
Lista oczekujących na renowację zabytków jest w dalszym ciągu długa. - Jeszcze w tym roku zbierze się specjalna komisja pod przewodnictwem Stanisława Orłowskiego, która oceni stan zabytkowych nagrobków przedstawi nam te, które wymagają natychmiastowej renowacji. Lista sporządzona będzie w oparciu o wykaz obiektów wpisanych do rejestru Lubelskiego Konserwatora Zabytków, znajduje się w nim ponad dwieście nagrobków z cmentarza parafialnego w Zamościu - wyjaśnia Łukasz Kot. - Renowacja za pieniądze zebrane podczas dzisiejszej kwesty przeprowadzona będzie w przyszłym roku. Wcześniej musimy rozesłać zapytania ofertowe i wybrać wykonawcę prac - dodaje Łukasz Kot.
Pomimo zadumy, modlitwy za zmarłych, palenia zniczy - zamościanie i goście nie zapomnieli o kwestowaniu. Darczyńcy wrzucający pieniądze do puszek robili to nad wyraz szczerze. Można sądzić, iż dzieło odnowy zabytkowych pomników na naszej nekropolii zostało przez nich docenione. Widoczna była przychylność, życzliwość i satysfakcja z faktu, jak dużo udało się wspólnie zrobić dla przyszłych pokoleń, aby zachować nasze dziedzictwo. W imieniu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego oraz redakcji portalu Zamość online wszystkim za każdy datek od serca serdecznie dziękujemy.
Ofiarowano również srebrną monetę dziesięciozłotową z 1936 r. z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Przeliczenia zebranych pieniędzy dokonają bankowcy: Bożena Olejniczak, Mirosław Olejniczak i Sylwester Pawluk z Banku PKO BP w Zamościu. Darki można także wpłacać na konto SKOCP w Zamościu: PKOP BP S.A. 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753.
Sztab SKOCP mieścił się w Świetlicy Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Peowiaków 68A.
Na Cmentarzu Parafialnym zbierano również datki na odnajdywanie, odnawianie nagrobków Żołnierzy Wyklętych - partyzantów podziemia antykomunistycznego oraz cywilnych ofiar komunistycznego terroru z lat 1944-1956.autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel dodano: 2017-11-02 przeczytano: 6630 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|