www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 15 grudnia 2018, w 349 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Niny, Celiny, Krystiany, Fortunaty, Waleriana.
Grudniowe przysłowia: Gdy w Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Połączenie muzyki sakralnej i jazzu w Katedrze Zamojskiej

Dwóch wybitnych muzyków, profesorów Akademii Muzycznej w Gdańsku - Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) wystąpi przed zamojską publicznością w niedzielę 10 grudnia w Katedrze Zamojskiej. Początek koncertu objętego honorowym patronatem prezydenta Zamościa o godz. 19.Prof. Bogusław Grabowski jest od 33 lat tytularnym organistą największego na świecie kościoła gotyckiego - Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jest również założycielem specjalności Muzyka Kościelna na IV wydziale AM w Gdańsku, gdzie wykłada nie tylko grę na organach, ale również harmonię, akompaniament liturgiczny, organoznawstwo z akustyką i ma wykład monograficzny poświęcony muzyce w przestrzeni sakralnej.

Maciej Sikała wykłada grę na saksofonie w akademiach muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy, na wydziale jazzu. Jest jednym z najbardziej znanych polskich saksofonistów na świecie, a w plebiscycie "Jazz Forum" od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii saksofon sopranowy i tenorowy.

- Obaj muzycy są mistrzami w dziedzinie improwizacji, ale łączą dwie bardzo odległe dziedziny muzyki, jakimi są muzyka sakralna i jazz. Dlatego stanowią ewenement w skali światowej. Łącząc harmonię kościelną z jazzową - a robią to po mistrzowsku - nadają muzyce niezwykłą przestrzeń i nośność. Grają razem od 10 lat i wszędzie na świecie przyjmowani są z wielkim entuzjazmem - mówi Katarzyna Bubella z Gdańskiego Centrum Organowego, organizatora koncertu.

* * *

Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) rozpoczęli współpracę w 2007 roku próbami, podczas których powstawał repertuar duetu. Niedługo potem zaczęli koncertować, spotykając się z bardzo pozytywnymi recenzjami ze strony słuchaczy. Wielokrotnie zapytywani o nagrania prezentowanej muzyki, zdecydowali się na nagranie płyty. Pierwsza The Colours of Space została nagrana w 2009 r.

Duet składa się z dwóch instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, a wręcz precedensem w muzyce. Jednak w takim znakomitym wydaniu ten zestaw nie tylko nie razi, ale wręcz brzmi fantastycznie! Co więcej - artyści wspólnie i jednocześnie improwizują, co również jest rzeczą niezwykłą. Dlatego każdy ich koncert - a zagrali ich już setki - jest jedyny i niepowtarzalny. Bez względu na to gdzie i dla kogo grają, ich muzyka zawsze przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem, a często nawet wzruszeniem. Jest to ten rodzaj twórczości, który łączy a nie dzieli, jest ponadczasowy, ponadkulturowy, ponadwyznaniowy - uniwersalny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwę. 

Mater Sanctissima jest drugą płytą, w całości poświęconą tematyce Maryjnej. I, podobnie jak pierwsza, w całości została nagrana w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.


autor / źródło: mat. promocyjne
dodano: 2017-11-22 przeczytano: 2739 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet