www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 20 stycznia 2019, w 20 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa.
Styczniowe przysłowia: Nowy Rok jaki, cały rok taki. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Zmarł Waldemar Zakrzewski, reżyser teatralny i działacz kultury

W wieku 80 lat zmarł Waldemar Zakrzewski zasłużony dla Zamościa artysta i pedagog. Urodzony w 1937 r. w Pabianicach był reżyserem, scenarzystą, twórcą Teatru Młodych w Zamościu. Jutro o godz. 14.00 w Zamojskim Domu Kultury odbędą się uroczystości żałobne. Waldemar Zakrzewski pochowany zostanie w rodzinnych Pabianicach.

Był absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. L. Schillera w Łodzi (miał propozycję asystentury u Dejmka). Od 1961 w Zamościu, kierował założoną przez siebie Poradnią Pracy Kulturalno-Oświatowej (1961-1964), uczył języka niemieckiego w Technikum (1962-1977), także wicedyrektor, był dyrektorem Powiatowego Domu Kultury (1965-67), Młodzieżowego Domu Kultury ( 1077-84) i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu (1985-93), działaczem harcerskim m.in. zastępcą komendanta Chorągwi, w 1973r. został harcmistrzem PL.

Był członkiem Prezydium Wojewódzkiej Rady Kultury, działał w Polskim Towarzystwie Logopedycznym. Z teatrem związany od 1956 r. W Zamościu najpierw przez rok prowadził Teatr Ziemi Zamojskiej, a w 1962 r. założył Młodzieżowy Teatr Aktualności, który później pod nazwą Teatr Młodych prowadził do 2005 r. Reżyserował przedstawienia, występował również na scenie w l. 1965-67, był scenarzystą, kierownikiem literackim, autorem artykułów. Wychował ponad 2000 uczestników Teatru Młodych. Pracował nad różnorodnymi formami teatralnymi; reżyserował klasykę, zajmował się pantomimą, przygotowywał wielkie widowiska plenerowe, między innymi na Polach Grunwaldu, czy na budowie centrum Zdrowia Dziecka. Teatr Młodych występował w Niemczech i Belgii.

W 2006 r. zamieszkał w miejscowości pod Zamościem, założył Teatr Realny - Light Tarvellers. Był prezesem powstałego w 1984 r. Zamojskiego Towarzystwa Kulturalnego, w latach 1976-83 prezesem oddziału wojewódzkiego Towarzystwa Kultury Teatralnej, wiceprezesem Zamojskiego Towarzystwa Muzycznego (od 1964). W 1988 r. założył i przez 7 lat był prezesem Towarzystwa Przyjaźni Zamość-Schwäbisch Hall (odznaczony Srebrnym Medalem Ratuszowym Sch. Hall). Był dyrektorem Sekretariatu i współtwórcą Europejskiego Klubu Młodzieży Artystycznej. Do śmierci był prezesem Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Leśne Sioło".
na podstawie "Encyklopedia Miasta Zamościa" Andrzej Kędziora, Zamość 2012


* * *

18 października 2017 r. nasza redakcyjna koleżanka Teresa Madej otrzymała list od Pani Joanny Słupskiej-Maron, która w imieniu środowiska teatralnego, plastycznego, byłych członków Teatru Młodych i innych napisała m.in.:

(...) Waldemar Zakrzewski bardzo wpłynął na nasze życiorysy i na nasze miasto. W 1962 roku powołał On do życia Teatr Młodych w Zamościu, w którym pełnił funkcję dyrektora i reżysera. Wielu z nas rozpoczynało w tym Teatrze swą przygodę ze sztuką. W przeciągu 50-letniej działalności teatralnej wyreżyserował 117 widowisk teatralnych, w tym 50 plenerowych. Były to spektakle m.in. według dramatów i poezji: J. W. Goethego, W. Szekspira, B. Leśmiana, J. Drdy i B. Brechta i innych, grane w Polsce, Belgii i Niemczech. Z Teatrem Młodych współpracowali uznani dzisiaj artyści plastycy, aktorzy, dramaturdzy, scenografowie, choreografowie i muzycy. Swoją drogę artystyczną zaczynali w nim współcześni reżyserzy teatralni, krytycy, pedagodzy i inni.

Dzięki inicjatywie Pana Waldemara Zakrzewskiego odbyły się w Zamościu liczne wydarzenia kulturalne, spotkania i przeglądy teatralne, które oddziaływały także na inne ośrodki kulturalno-artystyczne w Polsce i poza krajem. Były to m.in.: Międzynarodowe Spotkania Młodego Teatru, Konkurs na dialog sceniczny, Konkurs na monolog, Turniej Wiedzy o Teatrze, Turniej Szkół Województwa Zamojskiego, wykłady w ramach Akademii Współczesnego Teatru.

Dzięki inicjatywie Pana Waldemara Zakrzewskiego odbyły się w Zamościu liczne wydarzenia kulturalne, spotkania i przeglądy teatralne, które oddziaływały także na inne ośrodki kulturalno-artystyczne w Polsce i poza krajem. Były to m.in.: Międzynarodowe Spotkania Młodego Teatru, Konkurs na dialog sceniczny, Konkurs na monolog, Turniej Wiedzy o Teatrze, Turniej Szkół Województwa Zamojskiego, wykłady w ramach Akademii Współczesnego Teatru.

Pan Waldemar Zakrzewski był również ambasadorem artystyczno- kulturalnym Zamościa w ramach partnerstwa miast Zamość - Schwäbisch Hall. Był organizatorem wymiany młodzieży uzdolnionej teatralnie i plastycznie z Polski, Niemiec, Francji i Belgii. Jego Teatr Młodych reprezentował nasze miasto w Europejskim Uniwersytecie Letnim w Wiedniu oraz współpracował z grupami artystycznymi w Belgii (miasta Aalst i Ronse). Pan Zakrzewski organizował liczne warsztaty dla nauczycieli, konkursy związane z kulturą i językiem niemieckim, oraz Polsko-Niemieckie Spotkania z Kulturą Zamościa.

Pan Waldemar Zakrzewski był wieloletnim dyrektorem szkół średnich w Zamościu. Dzięki Jego osobie wielu współczesnych artystów odnosi sukcesy artystyczne w kraju i poza jego granicami. Za swoje zasługi Pan Waldemar Zakrzewski został uhonorowany i odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi ZHP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem im. Jordana, Medalem za zasługi dla Województwa Zamojskiego, Zasłużony Działacz Kultury. Jest On również laureatem Nagrody Premiera za działalność artystyczną, Nagrody I. stopnia Ministra Oświaty, oraz pięciu nagród Ministra Kultury i Sztuki.

Jesteśmy przekonani, że Pan Waldemar Zakrzewski jest właściwą osobą zasługującą na uhonorowanie i przyznanie mu pamiątkowej tablicy w Alei Sław w Zamościu. Pieszczotliwie nazywany przez nas, zamojskich absolwentów Teatru Młodych "Szefem", zawsze budził nasz ogromny szacunek i podziw. Jest naszym mentorem, wpłynął, dzięki swej działalności, na nasze koleje życiowe, dzięki czemu mogliśmy dalej propagować kulturę, sztukę i nasze rodzime, ukochane miasto Zamość w szerokim świecie.

Zaangażowanie Pana Waldemara Zakrzewskiego w popularyzowanie kultury i dziedzictwa miasta Zamościa, związane jest z oddziaływaniem na kilka pokoleń artystów. Dał się On poznać jako niezwykła, przyjazna osoba, wokół której zawsze zbierało się liczne grono interesujących i utalentowanych ludzi. Jego kompetencje i zasługi znajdują potwierdzenie w wyżej wymienionych licznych nagrodach i odznaczeniach. Uhonorowanie osoby Pana Waldemara Zakrzewskiego tablicą pamiątkową, byłoby istotnym gestem ze strony miasta Zamość upamiętniającym Jego artystyczną działalność. Naszym marzeniem, jako wychowanków Pana Waldemara Zakrzewskiego, który obecnie boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jest to, aby jeszcze za życia poczuł, jak bardzo doceniamy jego wpływ na nasze życie i na rozwój kulturalny naszego miasta.


Pod listem podpisali się: Beata Ścibakówna, Jan Englert, Sambor Dudziński, Hanna Piaseczna, Ireneusz Maciejewski, Anna Kukułowicz, Mateusz Tymura, Marta Barabasz, Jacek Pasieczny, Przemysław Kołakowski, Robert Kolada, Joanna Słupska-Maron, Katarzyna Brzyska, Marcin Bednarz, Milena di Cesare, Kamil Liminowicz, Gabriel Obolewicz, Mateusz Bałka, Paweł Zawadzki, Kamil Kapluk, Marta Segit, Olga Stefańska, Monika Dąbrowska-Molenda, Krystyna Dąbrowska, Katarzyna Ląkocy, Monika Muzyczka, Sylwia Szozda, Aneta Łukasik, Maria Radziejewska, Justyna Kielar - Dec, Karolina Pezacka Tryniszewski, Alicja Palonka, Aleksandra Herbut, Sylwia Bojarczuk, Agnieszka Nizioł, Anna Rząsa, Artur Urbaniak, Tomasz Urbaniak i inni członkowie Teatru Młodych.


autor / źródło: red.
dodano: 2017-12-03 przeczytano: 2859 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet