www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 czerwca 2018, w 173 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Paulina, Flawiusza, Agenora, Pauliny, Achacjusza.
Czerwcowe przysłowia: Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

"Dwa Królestwa" - wspomnienia biskupa-męczennika

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Zamościu prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich - Centrum Ucrainicum KUL zaprezentował książkę ukraińskiego bł. bp Grzegorza Chomyszyna "Dwa Królestwa" (tytuł oryginalny "Dwa Cesarstwa") (5.12.).

Książka ta to pamiętniki grekokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, męczennika i błogosławionego Kościoła powszechnego, a także ukraińskiego patrioty, znanego z mocnej krytyki ukraińskiego nacjonalizmu.Biskup Grzegorz Chomyszyn był greckokatolickim ordynariuszem Stanisławowa, obecnie Iwano-Frankowsk (Ukraina). Jako jeden z nielicznych ukraińskich hierarchów krytykował ideologie OUN i Stepana Banderę oraz mordy dokonywane na polskiej ludności. Biskup Chomyszyn urodził się w Hadynkowcach koło Husiatyna. Prace duszpasterską rozpoczął w roku 1904. Wykształcenie teologiczne zdobył w Wiedniu. Po ukończeniu studiów pracował we Lwowie i w Stanisławowie. Katedrę stanisławowska objął po Andriju Szeptyckim.

Będąc ukraińskim patriotą uważał, ze naród powinien się rozwijać na gruncie prawdy głoszonej przez Kościół katolicki. Wprowadził w swojej diecezji kalendarz gregoriański i celibat księży. Nacjonalizm w wydaniu OUN nazwał "najgorszą herezją jaka dotknęła nasz naród". Zabronił swoim kapłanom sprawowania funkcji w tworzącej się na Ukrainie dywizji SS Galizien. Potępiał mordowanie polskiej ludności na Wołyniu.

Mimo takiej postawy, w roku 1945 został aresztowany przez władze rosyjskie i po torturach zmarł w areszcie Lukjanowskim w Kijowie. Rękopis wspomnianej książki został napisany przez biskupa Chomyszyna w latach 1942-1943 i stanowi około jednej piątej części całości jego prac. Pozostałe rękopisy uległy zniszczeniu w trakcie spalenia biskupiego archiwum.Pierwszy nakład książki ukazał się na KUL w Bibliotece Ucrainicum dzięki zaangażowaniu jej dyrektora Włodzimierza Osadczego i prof. Mieczysława Ryby. Podczas promocji książki we Lwowie pod patronatem biskupa Mieczysława Mokrzyckiego doszło do awantury. Grupka ukraińskich nacjonalistów zarzuciła, ze wspomnienia zawarte w książce "Dwa Królestwa" nie są autentyczne, że polski biskup Marian Buczek będący na spotkaniu wtrąca się w sprawy ukraińskiego kościoła itp. Wywołana awantura, zdaniem szanownego prelegenta, przyczyniła się paradoksalnie do nagłośnienia tej sprawy w różnych mediach ukraińskich, co spowodowało sprzedanie pierwszego nakładu wydanego w języku ukraińskim w całości na Ukrainie.

Natomiast wobec greckokatolickiego ukraińskiego kapłana Ihora Pełechatego, który również przyczynił się do wydania tej książki, na Ukrainie zaczęto stosować szykany. Zabroniono mu uczestnictwa w promocji książki i wszczęto przeciw niemu kościelny proces sądowy. Włodzimierz Osadczy zaprezentował w Zamościu polską edycję książki "Dwa Królestwa", wcześniej jej promocja odbyła się na KUL w Lublinie. To wielkie dzieło stanowiące podstawę dla polsko-ukraińskiego pojednania. Książkę wydało wydawnictwo AA, którego dyrektorem jest Andrzej Mardyła.

- Wspomnienia zawarte w tej książce wywołują reperkusje wzorowane na założeniach św. Augustyna o państwie bożym i państwie ziemskim składającym się z różnych narodów tworzących społeczność w Chrystusie - powiedział prof. Osadczy. Są to przemyślenia biskupa Chomyszyna ukazujące niebezpieczeństwo rozprzestrzeniającego się nacjonalizmu ukraińskiego, które oddziałuje również na kościół greckokatolicki na Ukrainie. Jest to także wycinek historii tego kościoła w ówczesnych trudnych czasach, oraz historii rękopisu biskupa Chomyszyna, który to rękopis przeciwnicy pojednania chcieli zniszczyć. Przeslanie oparte na nauce Kościoła katolickiego nie odpowiadało i nie odpowiada nadal zwolennikom OUN i Bandery. Biskup Chomyszyn na kanwie wiary katolickiej dążył do pojednania narodów ukraińskiego i polskiego, czym naraził się także swoim zwierzchnikom kościelnym.Książka ta to bezcenny dokument historii cerkiewnej XX wieku, a także dyskusja merytoryczna z ówczesnym metropolita Andrijem Szeptyckim, którego nacjonaliści ukraińscy uważali za swojego sojusznika. Rękopis został ukończony jeszcze przed tzw. "wyzwoleniem" przez Armię Czerwoną, jest wyważony i zawiera sprzeciw co do zgubnej zasady nacjonalizmu i krzewienia wrogości miedzy bratnimi narodami. Uczestnicy spotkania, doceniając wydanie tak cennej publikacji przy współudziale naukowców z KUL w Lublinie, równocześnie zadawali pytania - dlaczego władze KUL nadały tytuł doktor honoris causa prezydentowi Juszczence, który usankcjonował idee i kult OUN-UPA we współczesnej Ukrainie. Profesor Osadczy nie podjął tego tematu, stwierdził tylko, że zrobiono to w dobrej wierze, ponieważ ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński pragnął pojednania obu narodów i nie mógł przewidzieć reakcji Juszczenki. Książka "Dwa Królestwa" spotkała się z dużym zainteresowaniem i znalazła wielu nabywców wśród uczestników spotkania z prof. dr hab. Włodzimierzem Osadczym.

Współorganizatorem spotkania były Polonia Christiana i Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu.


autor / źródło: Stanisław Koper
dodano: 2017-12-10 przeczytano: 2842 razy.


Losowo wybrana galeria

Ostatnio dodane
 Przedwakacyjna żenada
 43. ZLT: Inauguracja z Buławą Hetmańską dla Teatru InZhest
 43. ZLT: Przymierze teatru i muzyki
 Wakacyjne warsztaty plastyczne w plenerach zamojskiej starówki
 Performance i wystawa, czyli Włosi w Zamościu
 43 ZLT: Moonlight Vehicle z Tomaszem Stockingerem
 Zamojski "Mechanik" piąty ogólnopolskim turnieju motoryzacyjnym
 Przedmundialowe rozkminy
 "Jan Paweł II - święty naszych czasów" - wystawa kolekcjonerska
  "Moja Niepodległa" - zamojskie nauczycielki nagrodzone

Najczęściej czytane
 Wieczór Chwały, czyli II Diecezjalny Koncert Uwielbienia w Zamościu
 Performance i wystawa, czyli Włosi w Zamościu
 12. ZFK: VOX i Namysłowiacy w koncercie roku
 VOX z Zamościa, Beatlesi z Liverpoolu - rozmowa z muzykami grupy VOX
 Zamojski Festiwal Etiud Teatralnych
 74. rocznica walk z UPA pod Narolem
 "Austriacy na Zamojszczyźnie" w kawiarni Bohema
 Andrzej Wnuk kandydatem PiS na urząd prezydenta miasta Zamościa

Nowe w fotogalerii
 "Spotkania w Krzemieńcu"-poplenerowa wystawa malarstwa
 43.ZLT - inauguracja, "Trash poem" Teatru InZhest
 TOSKANIARTE, dalla Toscana in Arte...
 12. Zamojski Festiwal Kultury
 Zamojska Arlekinada 2018
 VOX w Alei Sław
 Malarstwo Jerzego Tyburskiego w BWA Galerii Zamojskiej

Najczęściej oglądane
 Dwa spojrzenia w BWA. Rzeźniak i Rzeźniak.
 Obchody 75. rocznicy Bitwy pod Zaborecznem
 IV Orszak Trzech Króli
 Manufaktura satyry w BWA

- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/text.php on line 715