www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Na Trzech Króli każdy się do pieca tuli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana

Z rozmachem odbyło się uroczyste zakończenie Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu. W CKF Stylowy pokazano film o Bolesławie Leśmianie - "W szumie gwiazd jestem" Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, a na 141. urodzinach poety - Adam Strug zaśpiewał jego wiersze w Hotelu 77 (21-22.01.).Koncert Adama Struga odbył się w odrestaurowanym budynku dawnej żydowskiej mykwy na Starym Mieście, która od kilku tygodni stała się siedzibą Hotelu 77. Wybór przez organizatorów sali koncertowo-klubowej hotelu 77 na miejsce uroczystości z okazji zakończenia Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu, a jednocześnie z okazji 141. urodzin genialnego poety, należy uznać za doskonały. Bowiem klimat miejsca idealnie skomponował się z postacią bohatera uroczystości. Po pierwsze, jeden z najwybitniejszych liryków polskich lat międzywojennych - Bolesław Leśmian wywodził się z Żydów, sprowadzonych do Iłży przez Stanisława Staszica. A po drugie, starsi zamościanie świetnie pamiętają oryginalnie zaaranżowaną piwnicę jako funkcjonujący tu przez dziesiątki lat Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza. Jak mówiono - w tym klubie, przy muzyce jazzowej, upłynęła ich młodość.Koncert, jako formę podziękowania wszystkim tym, którzy przez cały rok wzbogacali ofertę kulturalną Zamościa o wydarzenia związane z Bolesławem Leśmianem, poprzedziła miła scena. Uhonorowanym, a nieobecnym podczas gali Podsumowania Roku Kultury w Zamościu, oficjalnie wręczono przyznane im przez Prezydenta miasta Zamość wyróżnienia. O tyle to szczególny przypadek, że nagrodą finansową za pracę na rzecz kultury honorowano Bożenę Fornek, instruktor ds. literatury Zamojskiego Domu Kultury, która od kilkunastu lat realizuje m.in. Leśmianowską Ulicę Poetycką, a tytułem "Animator Kultury Zamościa" uhonorowano członków Grupy Stforky, którzy w ubiegłym roku wykonali dwa murale - Bolesława Leśmiana i Marka Grechuty.Andrzej Zastąpiło, wiceprezydent miasta Zamościa gorąco zaapelował, żeby pomimo tego, że Rok Bolesława Leśmiana w Zamościu dobiegł końca, nie zapominać o poecie.

-Na bazie tych doświadczeń przygotowujemy uchwałę, aby rok 2018 był Rokiem Zamojskich Twórców Niepodległych - powiedział wiceprezydent Andrzej Zastąpiło.Koncert "Urodziny Bolesław Leśmiana" rozpoczął się piosenką do niezwykłego wiersza poety "Po ciemku". Hipnotyzująca barwa głosu pieśniarza, akompaniującego sobie na akordeonie oraz dźwięki pozostałych instrumentów, czerpiących motywy z klasycznej muzyki klezmerskiej, czyniło wykonanie rewelacyjnym. Jak skomentował Adam Strug - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, zbieracz i popularyzator polskich pieśni przekazywanych w tradycji ustnej - jeśli chodzi o erotyki, to są to najpiękniejsze polskie erotyki w ogóle.

-Tyleż zdolny, co niepraktyczny. Oczekujący od otoczenia czegoś, co zdecydowanie wyprzedzało tamte czasy. Kobiety nie miały z nim łatwo. To zrozumiała konsternacja w przypadku tych kobiet - mówił Adam Strug, który poezją Leśmiana zachwycił się jako jedenastolatek. Jak podkreślił znakomity pieśniarz - na koncert z okazji urodzin genialnego poety, Bolesława Leśmiana - wybrał jego erotyki, ale nie tylko. Adam Strug zaprosił też publiczność do wspólnego śpiewania wierszy poety, który prawie jedną czwartą swojego życia spędził w Zamościu.Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać kilkunastu piosenek, wydanych na płytach: "Leśny Bożek", "Strug. Leśmian. Soyka" oraz "Adieu". A wśród nich wyjątkowe, czarowne piosenki: "Nocą umówioną", "Dzień skrzydlaty", "Szmer wioseł", "Zmierzch", "Dwa księżyce", "W słońcu". Jeśli ktoś nie czytał poezji Bolesława Leśmiana, to okazja usłyszenia jej w tak niesamowitym wykonaniu mogła spowodować tylko jedno - miłość do erotyków od pierwszego z nimi spotkania.

- Leśmian był samorodnym teologiem, i nie była to teologia rzymsko-katolicka. Dotyka takich sfer, których my, niekoniecznie chcemy dotykać. Gdyby poczynić porównanie kinematograficzne, to chyba z von Trierem (Lars von Trier - duński reżyser oraz scenarzysta filmowy, jego filmy często konfrontują się z tematyką ludzkiej egzystencji, problemów społecznych oraz różnych kwestii politycznych - przyp. autora).To znaczy, że chadza on do takich miejsc, do których normalnie się nie chadza, bo inaczej człowiek musiałby podważyć siebie. Mierzy się on z Bóstwem w taki sposób, który też właściwie jest bez precedensu, bo zdaje się zarzucać Bóstwu - jeśli nie niemoralność, to przynajmniej niemoc. Czyli zasada: "Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe" - winna się też odnosić do Boga. Odwaga, którą cechował się Leśmian, nie dotyczyła tylko spraw damsko-męskich, lecz szła zdecydowanie dalej. I o tym będzie następny wiersz - podkreślił Adam Strug.

Najpierw mogliśmy wysłuchać "Boże, pełen w niebie chwały", a potem wybrzmiało przepiękne, melodyczne "Grzeszne tango" z płyty "Adieu". Była też wyjątkowa, poruszająca do głębi serce i duszę piosenka z płyty "Strug, Leśmian, Soyka" - "Tam na rzece". Pieśniarz podrzucał też publiczności słowa tego wiersza Leśmiana, abyśmy mogli zaśpiewać wspólnie. Przewrotne metafory poezji Bolesława Leśmiana zostały wspaniale zinterpretowane przez muzyków towarzyszących Adamowi Strugowi. Wraz z pieśniarzem i poetą w klimatycznym, mocno refleksyjnym koncercie wystąpili: Szczepan Pospieszalski - trąbka, Michał Żak - klarnet, Max Mucha - kontrabas, Mateusz Kowalski - mandolina, Wojciech Lubertowicz - bębny.Jak podkreśla Adam Strug - rodzaj śpiewania jaki prezentuje określa się jako tradycyjny, plemienny, lub naturalny. Tradycyjny śpiewak "służy" do tego, żeby opowiadać tę samą od wieków historię - o miłości, śmierci, nadziei, rozczarowaniu. W ten sposób jego sztuka odpowiada wspólnemu doświadczeniu egzystencjalnemu. Ale przede wszystkim, tę samą od wieków historię - naszego być albo nie być na tym najpiękniejszym ze światów - opowiada, ubierając ją w zjawiskowe szaty poetyckie, myśliciel i filozof, znawca dusz ludzkich, Bolesław Leśmian. Duet - Bolesław Leśmian i Adam Strug to wielce zacny duet i trudno wyobrazić sobie lepszy, słuchając w silnym, charakterystycznym głosie pieśniarza uwielbienia dla wykonywanych tekstów.

Koncert "Urodziny Bolesława Leśmiana" z wybitnie lirycznym, wprost uduchowionym Adamem Strugiem, zafascynowanego polską muzyką tradycyjną i melodyką Bliskiego Wschodu, ta ujmująca i intrygująca wyprawa w krainę Leśmianowskiej liryki. Mniemam, że stała się ona wielką przyjemnością, nawet dla tych, którzy wierszy mocarza poezji nie czytają na co dzień. Tak jak Leśmian osiągnął mistrzostwo w składaniu strof i ich melodyjności fraz, tak Strug osiągnął mistrzostwo w kategorii składania dźwięków. Całość kunsztowna w każdym calu. I mocno nostalgiczna ... Chętnych do zakupu płyty "Leśny Bożek" nie brakowało. Wydawca opatrzył okładkę płyty osobliwym tekstem:"Spotkałem leśnego bożka nad strumieniem. Mowę miał niewyraźną. Ze strzępów zrozumiałem, że nie spodziewa się gości. A przecież - gdyby go ostrzyc, umyć i ubrać - zrobiłby w świecie furorę! Nic z tego. To byt oddzielny. Milsza mu samotność w górach, między głazy, mchy i łopiany".

* * *

Teresa Madej - Jak to z umiłowaniem Leśmiana było?

Adam Strug: -To jest miłość bezalternatywna. Albo się kocha, albo się nie kocha. Ja kocham i tyle.

-Od dawna?Adam Strug: -Zaczęło się dość wcześnie. Mniej więcej w jedenastym roku życia. W sumie jest to wieloletni związek.

-I dożywotni?

Adam Strug - Ufam, że tak.

-Czym pana urzekł Leśmian? Filozofią życia, czy swoją poezją?

Adam Strug: -Jego bezbrzeżny smutek jest mi bliski, który współodczuwam i wiem, w którą stronę to idzie, aczkolwiek jest to człowiek nieodgadniony. Trudno o nim za dużo powiedzieć, chadzał swoimi ścieżkami. Powinniśmy być szczęśliwi, że był poetą języka polskiego, bo to nie było takie oczywiste na samym początku.

-Nostalgia i melancholia tego koncertu była totalna. Kto zaaranżował te piosenki?

Adam Strug: -Nikt nie aranżował, my nie aranżujemy naszej muzyki. Po prostu, śpiewamy i gramy. Ja podaję motyw instrumentalistom i to, że tak powiem - idzie z automatu. Muzyka aranżowana to jest pewna kreacja. Tutaj raczej chodziło o to, aby muzyka nie przeszkadzała wierszowi, żeby mu służyła.

- Piękne to jest...

Adam Strug: -Jeżeli tak jest, to ja jestem usatysfakcjonowany.

-Ile wierszy Bolesława Leśmiana ma pan w repertuarze?

Adam Strug: -Mamy pięćdziesiąt "śpiewanych Leśmianów". Część z tych rzeczy to są ballady i nie wiadomo do końca co z nimi zrobić. Fonograficznie tak to widzę, ale może ukaże się w rozgłośni Polskiego Radia.

-A plany na przyszłość?Adam Strug: -Będzie płyta "Leśmian 2". Najprawdopodobniej taka płyta się objawi, ale nie w tym momencie, ponieważ pod koniec roku chcemy wydać pewną rzecz z udziałem moich tekstów. Tych planów nie zmienimy, a może następna to będzie "Leśmian 2". W 2019-2020 najpóźniej.

-Dziękuję za "śpiewanych Leśmianów".

* * *

Organizatorem Koncertu "Urodziny Bolesława Leśmiana" w hotelu 77 z okazji zakończenia Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu był Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2018-01-28 przeczytano: 1497 razy.Zobacz podobne:
     "Urodziny Przyjaciół" - Bolesława Leśmiana i Stefana Milera w CKF "Stylowy" / 2019-01-16
     Nowe obrazy w zbiorach "Leśmianowej Kolekcji Sztuki" / 2019-01-14
     Święty Sebastian w Zakątku Leśmiana - skandale w sztuce muszą być / 2018-09-17
     Bolesław Leśmian w ilustracji / 2018-08-15
     "W szumie gwiazd jestem" - premiera filmu o Bolesławie Leśmianie / 2018-01-17
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     "Rok z Leśmianem" - wystawa ZGF / 2018-01-01
     Album "Dwa światy Leśmianowi" wyróżniony w Konkursie "Książka Roku 2016" / 2017-12-10
     Album Leśmianowa Kolekcja Sztuki / 2017-11-30
     Powstaje film o Leśmianie / 2017-10-12
     "Kraina Leśmianowska" w BWA Galerii Zamojskiej / 2017-08-09
     Zamojskie Czytanie Leśmiana / 2017-08-03
     Zamojskie Czytanie Leśmiana / 2017-08-01
     Otwarcie wystawy "Poeta i Notariusz Bolesław Leśmian w Zamościu" / 2017-07-26
     W kręgu życia i twórczości Bolesława Leśmiana / 2017-07-01
     Niedokończone "Tango z Leśmianem" / 2017-06-18
     Leśmian w "Okrąglaku" / 2017-06-16
     Międzynarodowy Dzień Archiwów 2017 w Zamościu / 2017-06-15
     Spotkanie z Marianem Polakiem-Chlabiczem ambasadorem poezji Leśmiana w USA / 2017-06-13
     Nieobjęty - wiersze Bolesława Leśmiana w interpretacji ANNY POLONY / 2017-06-13

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet