www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 23 lipca 2018, w 204 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Sławosza, Żelisława, Żaliny, Apolinarego, Brygidy.
Lipcowe przysłowia: Święta Małgorzata zapowiada środek lata. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

Piotra Marca florystyka w dyplpomacji

Nie ma lepszego tematu na wiosenny początek marca niż kompozycje kwiatowe Piotra Marca, znanego zamojskiego florysty. Zapewne niejedna kobieta chciałaby przy okazji święta pań dostać choć niewielkie dzieło, które wyszło spod ręki mistrza - uczestnika licznych pokazów krajowych i zagranicznych, finalisty Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych w Poznaniu. W ubiegłym roku ukazała się książka jego autorstwa poświęcona "Florystyce w protokole dyplomatycznym", dlatego warto przypomnieć tę artystyczną twórczość - artystyczną, bo Piotr jest od ponad roku Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Minęło piętnaście lat od naszej pierwszej rozmowy na temat kwiatowych pasji - Marzec był już wtedy laureatem głównej nagrody Holland Flower.

Opowiadał mi o swoich artystycznych zainteresowaniach - o inspiracjach, których poszukuje w historii sztuki i nie chodzi tylko o to, że na obrazach z epoki znajdziemy kwiatowe aranżacje w określonym stylu, które mogą być gotowym pomysłem. To przede wszystkim pokrewne dziedziny mówiące podobnym językiem kształtów i barw. Tworzenie aranżacji kwiatowych ma wiele wspólnego z malarstwem, rzeźbą czy nawet grafiką, gdyż florystyka jest również formą twórczej ekspresji. Wiele można mówić o sztuce, którą Piotr zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Sporo uzbierało się doświadczeń, mniej realizacji ... bo pozostają one jedynie w dokumentacji, są efemeryczne (jak zresztą wiele działań w najnowszej sztuce) i kończą się po prostu wtedy, gdy więdną rośliny.

Trwałym efektem pracy jest książka "Florystyka w protokole dyplomatycznym"wydawnictwa Gęsie Pióro, niestety, w bardzo małym nakładzie. To sosunkowo niewielkie opracowanie mówi nie tylko o społeczno-kulturowych i obyczajowo-religijnych okolicznościach, które wpłynęły na kształtowanie zasad protokołu dyplomatycznego, ale także pokazuje krótką historię florystyki od starożytności do dnia dzisiejszego, dostarcza wiedzę o symbolice kwiatów i kolorów, uwzględnia rolę roślin w różnych religiach i kulturach. Zebrano tu w jedną całość informacje, które udowadniają, że ta dziedzina może zainteresować każdego, bo kwiaty towarzyszą we wszystkich sytuacjach naszego życia - od jego początku do końca, odzwierciedlają uczucia, emocje i nastroje, są uzupełnieniem uroczystości zarówno państwowych jak i rodzinnych, biznesowych czy towarzyskich. We wstępie czytamy, dlaczego wybrano taki właśnie temat, bo autor może podzielić się po prostu własnymi, ciekawymi doświadczeniami, gdyż w swojej pracy wielokrotnie "łączył zasady florystyki z zasadami protokołu dyplomatycznego", współpracując z konsulatami czy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jego zdaniem florystyka (też bukieciarstwo - tu wyjaśnia różnice) i zasady dyplomacji wiążą się niejednokrotnie w jedną całość.

Przytoczona została historia protokołu dyplomatycznego, zasady savoir-vivre'u, abyśmy mogli uświadamić sobie, że "pierwszą z zasad jest dobre wychowanie", z którego wynika "poprawne zachowanie w różnych sytuacjach, zarówno oficjalnych jak i towarzyskich", bo zwykle "oceniani jesteśmy na podstawie pierwszego wrażenia i sposobu bycia", a "zajmowane stanowisko i pełniona funkcja nakładają na nas szczególny obowiązek przestrzegania norm i zachowań" - spostrzeżenia oczywiste i bardzo trafne.

Dużą zaletą tego oporacowania jest niewątpliwie literatura polecana przez autora, umieszczona w zakończeniu książki. To, co Piotr pisze, to więc nie tylko jego doświadczenia, to także rzetelna wiedza czerpana z fachowych opracowań, pośród których znalazły się takie pozycje jak Konwencje Wiedeńskie o Stosunkach Dyplomatycznych, czy Ustawy o Funkcjach Konsula. Książka potwierdza ogromną florystyczną pasję - pasję, która stała się zawodem i można powiedzieć, że to prawdziwe życiowe szczęście. Na 137 stronach znajdziemy zaledwie kilkanaście niewielkich kolorowych fotografii - chyba dobrze, bo to nie jest album, a książka nie wyczerpuje tematu pozstawiając niedosyty i chęć do dalszych indywidualnych poszukiwań. Każdy rozdział mógłby być praktycznie początkiem nowego opracowania - do takiego wniosku dochodzi zresztą sam autor, który potrafił pokazać nam "jak piękny i barwny jest język kwiatów i jak ogromną wagę przypisywali nasi przodkowie do porozumiewania się za pomocą roślin".

Florysta ma też ż nadzieję, że jego doświadczenia, którymi podzielił się pozwolą uniknąć gaf "począwszy od spotkań prywatnych, a skończywszy na wielkich wydarzeniach dyplomatycznych". W otoczeniu kwiatów, stosując się do zasad savoir-vivreu, na pewno życie każdego z nas nabierze piękniejszych kształtów i kolorów.


autor / źródło: Izabela Winiewicz
dodano: 2018-03-06 przeczytano: 438 razy.


Losowo wybrana galeria

Ostatnio dodane
 Startuje Plaża Open
 Festiwal Dziedzictwa Kresów
 Jazzowy Zamość - startuje Festiwal New Cooperation
 Poseł Sachajko: to policzek wymierzony przez władzę nie tylko polskim rolnikom, ale również konsumentom
 Najważniejsza jest dobra zabawa - wywiad z Marcią Ball, jedną z najwybitniejszych współczesnych artystek bluesowych
 Zamojski Klaster Energii
 6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią"
 XVII Eurofolk: Spotkanie narodów w Zamościu
 Plaża Open świetnie komponuje się z miastem
 Mundial pełen swojaków

Najczęściej czytane
 Jaskrawość. Malarsko-teatralne refleksje
 Przez Pustynię i Puszczę do Stepów Akermańskich - magia muzyki i słowa
 Barwy życia artystki Bojany Momcilovic Simic w Zamościu
 Niech żyje Padwa!
 Zmiażdżeni
 43. ZLT: O "Trash poem" w rozmowie z Viacheslavem Inozemcewem
 43. ZLT: "Kwiaty polskie" według Beaty Ścibakówny i Jana Englerta
 43. ZLT: Love story z big-beatem w roli głównej

Nowe w fotogalerii
 17.Eurofolk - Gospodarze - Gościom (Zamojszczyzna)
 17.Eurofolk - oficjalne otwarcie
 Piotr Gawron w BWA
 17.Eurofolk - z wizytą u prezydenta
 17.Eurofolk - Gospodarze - Gościom (Rokiczanka)
 75. rocznica ludobójstwa na Wołyniu
 Stanisława Baja "Moja rzeka"

Najczęściej oglądane
 Dwa spojrzenia w BWA. Rzeźniak i Rzeźniak.
 Obchody 75. rocznicy Bitwy pod Zaborecznem
 Manufaktura satyry w BWA
 Rekonstrukcja bitwy pod Zaborecznem

- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/text.php on line 715