www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Kto na wiosnę pracuje, w zimie wozy ładuje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Zapis D'2018, czyli "Dyplom Liceum Plastycznego 2018"

Wystawa najlepszych prac maturalnych uczniów Liceum Plastycznego, odbywająca się w salach BWA Galerii Zamojskiej, dobiegła końca. Chcąc zatrzymać na dłużej w pamięci uczniów, nauczycieli, rodziców maturzystów i widzów "D'18" - przybliżamy nazwiska młodych artystów i ich prace.



Zanim jednak przejdę do meritum, odniosę się do plakatu zapraszającego na wernisaż wystawy D'2018, który chcę docenić z uwagi na prezentację nie tylko pracowni i nauczycieli prowadzących, ale przede wszystkim z uwagi na pokazanie nazwisk autorów najlepszych prac dyplomowych. Byłabym w pełni usatysfakcjonowana gdyby na plakacie zapowiadającym "Dyplom 2019" pojawiły się również fotografie autorów prac pokazywanych na wystawie w BWA.



Wystawę "Dyplom Liceum Plastycznego 2018" zaprezentowano w trzech salach wystawowych zamojskiego BWA. Na pierwszym piętrze pokazano prace z pracowni ceramiki artystycznej, projektowania graficznego i snycerstwa, a na drugim piętrze - prace z pracowni tkaniny artystycznej.



Anita Wardanian, autorka pracy "Macierzyństwo", składającej się z pięciu części, pokazała kobietę w stanie błogosławionym, ale też kobietę z dzieckiem. Widz ujrzy tu kilka wymiarów macierzyństwa - osamotnienie, smutek lub skrzywdzenie/porzucenie, ale też radość i spełnienie. Imponujące w warstwie treściowej i warsztatowej obrazy, wykonane w ceramice, uczennica przygotowała pod opieką Bartłomieja Sęczawy i Bogdana Naklickiego. Patrycja Zembroń swoją pracę dyplomową nazwała "Z dna morza". To przykłady klasycznych prac ceramicznych z gatunku ceramiki użytkowej lub dekoracyjnej. Wyeksponowane na wystawie wazony i misy w kolorach morza i ziemi, wykończone zostały ażurem. Agata Mazurek pokazała swoją interpretację "Podróży do wnętrza ziemi". Kolejna piękna ceramika w kolorze morza. Forma w pewien sposób nawiązuje do muszli znajdowanych na głębinach morskich.



Zuzanna Nabrdalik pokazała misy i patery ceramiczne, na których dnie odbiła/odtworzyła motywy koronkowych serwet. W ten sposób uczennica nawiązała do znanych fragmentów kamieni z odbitymi szczątkami prehistorycznych skorupiaków, sugerując widzowi, iż takie właśnie archetypy pozostaną po nas. Mnie zachwyciła srebrna patera, która dodałaby urody każdemu wnętrzu. Martyna Stopa wykonała również kilka naczyń z ceramiki. Swoją pracę nazwała "Maki", od nazwy polnych kwiatów zdobiących jej białe puchary lejkowate.



Magdy Pokrywki "Gracz" to rzeźba z drewna nieco zwichrowanego, tak jak również zwichrowana/rachityczna jest postać człowieka, może już nie do końca sprawnego, na którego zdrowiu odcisnęły się lata kariery sportowej. Ta rzeźba to też postać człowieka, który "i/gra" z życiem. Jest też do kompletu miniaturowy "Gracz". Ten uskrzydlony, niczym anioł, być może na starcie, gotowy, by sięgać po trofea. Widoczna dojrzała śmiałość w operowaniu dłutem. Kinga Rusiecka jest autorką rzeźby "Bierna". To zdekompletowana postać kobiety, przez której pierś przebiega naturalne pęknięcie drewna. W tej pracy zdaje się być cała opowieść o życiu kobiety. Karolina Liszewska przygotowała na dyplom pracę, którą zatytułowała "Nadzieja".



W dwóch drewnianych postumentach wyrzeźbiła dwie otwarte dłonie. Są spracowane, spękane, jak drewno z którego zostały wyrzeźbione. Katarzyna Borej jest autorką pracy "Stała grawitacyjna". To rodzaj instalacji, którą stanowi rzeźba z ledwie zarysowaną postacią, obciążona wpasowanym w nią kamieniem. Michalina Kowalska na pracę dyplomową przygotowała "Ocean czasu". Stanowi ją prostopadłościan zbudowany z drewna, uzupełniony żywicą w kolorze oceanu, który wieńczą dwie ryby "latające". "Płonąca" to rzeźba wykonana na dyplom przez Aleksandrę Borowiec. Przedstawia "kobietę płomień". Można przyjąć, iż uczennica pokazuje wymiar kobiecych uczuć i emocji. Wszystkie te prace wykonano pod kierunkiem Wojciecha Duklewskiego i Bogdan Naklickiego w pracowni snycerstwa.



Na dyplom Julia Zembala opracowała identyfikację wizualną potencjalnej lub istniejącej firmy ogrodniczej Acer Andrzeja Zubala. Mamy tu projekt koncepcyjny i opracowane materiały reklamowe (wizytówki, notesy, foldery reklamowe) niezbędne do profesjonalnego wprowadzenia firmy na rynek. Inspiracją dla Dawida Światowskiego była setna rocznica odzyskania Niepodległości. Ambitna praca przedstawia proces odzyskania niepodległości od 1918 do 2018 r. Uczeń na trzech planszach przedstawiających zarys mapy Polski zilustrował kolorem, symbolem i znakami graficznymi - skrótami klawiaturowymi: ctrl x, ctrl v i ctrl s - nasze stuletnie dramatyczne, ale i radosne dzieje. Hubert Stopa to autor pracy pt. "Puenta", którą opatrzył notką. "Dla większości ludzi wystarczające jest to, co widać na pierwszy rzut oka. Czasem warto przyjrzeć się bliżej, chcieć dostrzec coś więcej. Na sześciu planszach uczeń operuje czarną kropką na białym tle. Kiedy przyjrzymy się dokładnie, zobaczymy używane w języku polskim znaki przestankowe: przecinek, dwukropek , średnik, wykrzyknik, pytajnik.



Z pracowni projektowania graficznego wyszła także praca będąca animacją tego, co znalazło się dołączonych kartonikach. Widz przeglądając je, ujrzy na ekranie rysunki skreślone na kartonikach. To praca Agaty Popik pt. "Ambivert". Jak objaśnia uczennica - w swojej pracy dyplomowej starała się zobrazować osobowości za pomocą mowy ciała odpowiednie dla intro- jak i ekstrawertyka. Dominika Kozak komentuje pracę słowami: Ryba morska jest odzwierciedleniem ludzkiej natury. Morskie głębiny skrywają liczne tajemnice. Tak samo jest z ludzką naturą (...). Praca to trzy fantastyczne "Ryby głębinowe" w interpretacji uczennicy, wykonane piórkiem/tuszem na foli.



Praca dyplomowa "Barwy dźwięku" Anny Vidal Farion jest jej interpretacją kierunków i nurtów artystycznych: klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu i ekspresjonizmu. Tworząc okładki na płyty CD młoda artystka nawiązała do tych samych kierunków i nurtów istniejących w muzyce, prezentując je w formie malarskiej abstrakcji. Pracę stanowią okładki do 4 płyt muzyki klasycznej wybitnych kompozytorów. Ewa Haraf zaprezentowała projekt postaci do gry "Sula Pearce" składający się z plakatu i dwóch ilustracji. Praca jest projektem koncepcyjnym postaci, którą można wykorzystać jako bohatera w grze. Tu pokazany jest w trzech wcieleniach.



Anny Dagmary Adamczyk "Aranżacja ślubna" to praca, która powstała z myślą o stworzeniu unikatowej oprawy wizualnej ślubu. Motyw przewodni, zaczerpnięty z natury, to drzewo lipy. Całość jest zdominowana przez dwie figury - koło i kwadrat. Główną inspiracją jest styl rustykalny. Kamila Mróz jest autorką pracy "Lampy cool white". Kompozycja składa się z trzech lamp: stojącej, podwieszanej typu kinkiet i podwieszanej w przestrzeni. W kompozycji przewija się kolor czerwony zastosowany w celu uzyskania kontrastu pomiędzy barwami.



Gabriela Greszta zainspirowana utworem Gombrowicza "Ferdydurke" i podejmowanym przez niego zagadnieniem formy wykonała pracę pt. "Forma". Chciała zobrazować przytłoczenie oraz nieustanne dążenie do idealnej formy wyrazu. Bohaterem jest tu człowiek w różnych rolach i sytuacjach. Paula Jankowska zinterpretowała bajkę "Czerwony Kapturek". Na kilku kolorowych ilustracjach poznajemy znane nam z dzieciństwa losy Czerwonego Kapturka, babci, wilka i myśliwego. Pracownię projektowania graficznego z której wyszły przedstawione prace uczennic prowadził nauczyciel Michał Mazurkiewicz.



Na poddaszu BWA zaprezentowano prace zrealizowane przez siedem uczennic w pracowni tkaniny artystycznej pod kierunkiem Alicji Kowalskiej i Marcina Ciecierskiego. "La perla di Firenze" (Perła Florencji) to unikatowy kostium wykonany przez Małgorzatę Załuską. Uczennica uszyła oryginalną, bardzo strojną suknię z tkaniny, prezentując nie tylko swoje umiejętności krawieckie, ale też popisując się oryginlną kreatywnością. Aleksandra Mazurek jest autorką "Przestrzeni enigmatycznej". To rodzaj instalacji przestrzennej, wykonanej technika własną. W drewnianych ramach zawarła różnokolorowe, ozdobne taśmy, nici, druciki, tworząc kompozycję dekoracyjną. Luiza Lizut utkała tryptyk "Moje niebo". Są tu bardzo ładne, wykonane z włóczki w kilkunastu odcieniach dwa niebieskiego gobeliny. Trzeci utrzymany jest w kolorze słońca. Dominika Bober obroniła pracę pt. "Nieboskie wakacje", na którą składa się parawan plażowy z aplikacjami. Na tkaninę uczennica przeniosła scenki rodzajowe, charakterystyczne dla nadmorskich plaż i naszej tam obcecności.



Natalia Hałasa wykonała pracę "Universum" za pomocą aplikacji, haftu ręcznego i maszynowego. Możemy zobaczyć okazały krzew symbolizujący naturę, na tle wszechświata. Ewa Azikiewicz przygotowała pracę "Światło między oceanami" jako kompozycję przestrzenną, wykonaną techniką własną. Są to trzy kompozycje,z których jedna została upleciona ze srebrnego kabla, druga z drutu w kolorze miedzi i trzecia z taśm i nici. Kamila Wysocka zaprezentowała bardzo ambitną pracę, którą opatrzyła tytułem "KL" (obóz koncentracyjny (od niem. Konzentrationslager) - przyp. autor). Jest to aplikacja wykonana techniką własną. Przed pracą zawieszoną na ścianie galerii ustawione zostało symboliczne ogrodzenie z drutu kolczastego. Na pracy uczennica przedstawiła setki postaci z wytatuowanymi numerami obozowymi. Przejmujący wymiar pracy.



Bez wątpienia, ten kapitalny i różnorodny pokaz najlepszych prac młodych artystów we wnętrzach profesjonalnej galerii, to doskonały start dla uzdolnionych uczniów, którzy swoją przyszłość zwiążą z twórczością artystyczną. Wystawa "Dyplom Liceum Plastycznego 2018" prezentuje dzieła ocenione na najwyższe noty przez nauczycieli prowadzących pracownie. Piękne, nowatorskie prace dobrze świadczą o talencie młodych ludzi, ich ambicjach i wyobraźni. Nasze gratulacje!


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Janusz Zimon
dodano: 2018-05-10 przeczytano: 15948 razy.



Zobacz podobne:
     Nagrody dla zamościanek w konkursie "Inny Herbert" / 2018-11-25
     Święty Sebastian w Zakątku Leśmiana - skandale w sztuce muszą być / 2018-09-17
     DYPLOM Liceum Plastycznego 2018 / 2018-04-09
     Nagrody na festiwalu herbertowskim dla zamojskich plastyczek / 2018-04-04
     "Słowem malowane" - nagrody dla młodych plastyków / 2017-11-22
     XI Ogólnopolski Plener Malarski "Zamość Perła Renesansu" - wystawa w Synagodze / 2017-06-13
     Mieczysław Kosz - Legenda Jazzu / 2017-05-25
     XII Makroregionalny Przegląd z Rysunku Malarstwa i Rzeźby w zamojskim "Plastyku" / 2017-05-02
     Dyplomy 2017: "Historia ciszy..." i "Światło odnowy" / 2017-04-29
     BWA: 21 Dyplomów 2017 / 2017-04-24
     Dyplom 2017 Liceum Plastycznego w BWA Galerii Zamojskiej / 2017-04-19
     Festiwal Herbertowski - nagroda i wyróżnienie dla zamojskich uczennic / 2017-04-11
     "Zabytkowy Zamość" po raz drugi / 2017-04-03
     Bezpłatne warsztaty plastyczne w "Plastyku" / 2017-02-21
     Weronika Biesiaga z "plastyka" z międzynarodową nagrodą / 2016-11-23
     I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym "Słowem malowane" / 2016-11-22
     Tym razem PLAKAT - na wystawie w Liceum Plastycznym / 2016-11-20
     Więcej niż "Portret" w Liceum Plastycznym / 2016-11-07
     Nauka malowania. Zamość w obrazach młodych adeptów sztuki / 2016-09-29
     "Zamość Perła Renesansu" - wystawa poplenerowa w Synagodze / 2016-06-16

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet