www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Gdy na Wojciecha rano plucha, do połowy lata będzie ziemia sucha. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Przez Pustynię i Puszczę do Stepów Akermańskich - magia muzyki i słowa

Przez Pustynię i Puszczę - ze słowem i muzyką - wraz z artystami zmierzaliśmy w stronę Stepów Akermańskich, bo taka właśnie muzyczno-literacka podróż po Afryce i Europie znalazła się w programie 43. Zamojskiego Lata Teatralnego. Tegoroczne Lato jest wyjątkowo "muzyczne", gdyż teatr, poezja, muzyka czy plastyka potrafią stworzyć przecież jedną spójną całość, o czym widzowie zapewne się już przekonali. Spektakle odbywały się w różnych miejscach. Ten (5 lipca) - w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, gdyż jak powiedziała pani Grażyna Kawala - kierownik programowy ZLT - tam "jest dostojnie" - jest po prostu aura sprzyjająca odbiorowi takiej sztuki. Należy też przypomnieć, że idea tego - można rzec - interdyscyplinarnego przedsięwzięcia jakim jest Teatralne Lato, "ma aspiracje oddziaływania w kategoriach artystycznych, wychowawczych, społecznych i popularyzatorskich". Te wszystkie walory zawierał poetycki koncert "Przez Pustynię i Puszczę do Stepów Akermańskich" prowadzony przez Krystynę Adamiec, aktorkę recytującą Miłosza i Mickiewicza, z udziałem pianistki - Moniki Rosca - niezapomnianej Nel z ekranizacji "W pustyni i w puszczy"oraz jej artystycznego partnera - Sergiu (Serghei) Bolgarina, grającego na fletni Pana.


fot. www.rosca.pl


Uczestnicy koncertu przekonali się, że ten instrument, o poetyckich i mitycznych skojarzeniach, na którym grywali opiekun pasterzy, satyr i bóg Pan, ma cudowne brzmienie. Na naszych ziemiach znany był podobno już w czasach kultury łużyckiej, rozpowszechniony potem w renesansie, występował jednak pod innymi nazwami i tracił powoli swą popularność. Gra na nim nie jest łatwą, bo jak powiedział mi Sergiu, który dziesięć lat poświęcił na swą muzyczną edukację, brzmienie zależy czasem nawet od wilgotności powietrza.

Bolgarin pochodzi z Republiki Mołdowy, jest absolwentem Wydziału Fletni Pana Konserwatorium Muzycznego w Kiszyniowie, a duet z Moniką Rosca stworzył dzięki bliskiej znajomości z jej ojcem, Felixem Rosca, tłumaczem i znawcą kultury Rumunii. Dlatego mają oni w swoim repertuarze zarówno transkrypcje utworów klasycznych na fletnię Pana i fortepian jak i muzykę kompozytorów rumuńsko-mołdowskich, korzystających w swej twórczości ze skarbnicy muzyki ludowej.

Jednym z poetyckich akcentów spektaklu był wiersz największego rumuńskiego poety epoki romantyzmu - Mihaia Eminescu. Można powiedzieć, że był to taki trochę mołdowsko-rumuński, poetycki wieczór, co podkreślał nawet strój artystów. Ale nie mogło przecież zabraknąć klasyki polskiej.

Monikę Rosca pamiętamy z sienkiewiczowskiej adaptacji. Moment więc historyczny Zamojskiego Teatralnego Lata, w które wpisuje się odtąd dwoje głównych bohaterów, gdyż w spektaklach w Zamościu - jak pamiętam - grał już kiedyś filmowy Staś - Tomasz Mędrzak.


fot. www.rosca.pl


Wróćmy do tegorocznego wieczoru - nie zabrakło w nim także małych bohaterów "W pustyni i w puszczy", bo pomysłem twórców koncertu był krótki epizod z najmłodszymi - Stasiem i Nel - uczniami zamojskich szkół. To oni właśnie, wraz z aktorką Krystyną Adamiec, rozpoczęli spektakl recytacją fragmentów książki, której towarzyszyły dźwięki muzyki filmowej Andrzeja Korzyńskiego w fortepianowej interpretacji Moniki Rosca. Chwila jedyna w swoim rodzaju: przy instrumencie filmowa Nel - dziś znana pianistka, Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. "Sergiu i Monika poprowadzą Państwa w muzyczną podróż wytyczoną szlakiem ich osobistej historii i chcieliby podzielić się tym, co jest drogie ich sercu" - te słowa rozpoczęły naszą wspólną romantyczną podróż.

Teraz już wiemy, dlaczego wyimaginowana trasa zaczęła się w sienkiewiczowskiej Afryce recytacją małych zamojskich bohaterów wieczoru. Monika Rosca pozostała aktorką jednego filmu, a po jego premierze kontynuowała swą muzyczną edukację, bo właśnie w tej szkole została dostrzeżona i zaproszona do eliminacji do roli Nel.

Kolejnym etapem podróży w wyobraźni była Europa środkowo-wschodnia. Nie mogło więc zabraknąć Chopina, potem dalej - z muzyką Ennio Moricone, Jules'a Massenta, Franza Liszta, George'a Enescu, Grigorasa Dinicu, Jamesa Lasta i innych - doszliśmy do finalnej recytacji "Stepów Akermańskich" w niezapomnianej interpretacji Krystyny Adamiec. Dlaczego ten właśnie poemat? Bo utwór Mickiewicza ojcu Moniki recytowała w dzieciństwie jej prababcia Teofila, utożsamiając się z rodzimą ziemią.

Babcia Moniki - Karolina - wyszła za mąż za jej rumuńskiego dziadka Iona, który opanował perfekcyjnie język polski, a wiatr historii rzucił rodzinę aż za rzekę Prut - do Rumunii, gdzie osiedli na stałe.

Tak zamyka się w jedną nierozerwalną całość ta piękna osobista historia, w której mogliśmy uczestniczyć - historia łącząca wspomnienia, słowa, dźwięki fortepianu i fletni Pana. To wszystko cudownie ożywiło naszą wyobraźnię, w której każdy tworzył swój własny teatr, a sceny i obrazy na pewno na długo pozostaną w pamięci.


autor / źródło: Izabela Winiewicz-Cybulska
dodano: 2018-07-07 przeczytano: 9428 razy.



Zobacz podobne:
     47. ZLT: "Bóg mordu" rządzi / 2022-07-14
     47. ZLT: Popisowi "Oszuści" / 2022-07-07
     47. ZLT: "Wstyd" po polsku / 2022-07-06
     47. ZLT: Widowiskowy "Przystanek Klaunada" / 2022-06-29
     47 ZLT: W Zamościu zainaugurowano Święto Teatru / 2022-06-28
     47 Zamojskie Lato Teatralne / 2022-06-19
     46. ZLT: Spełniona "Boska" Teatru Ludowego / 2021-08-04
     46. ZLT: "Wall Cracks", czyli ostatni wyścig ku wolności / 2021-07-21
     46. ZLT: Demoniczny "Faust" - rozmowa z reżyserem Marcinem Herichem / 2021-07-06
     46. ZLT: "Rok nieistnienia" - wystawa Teatru FOTOgrafii w ZDK / 2021-07-01
     46. ZLT: Za taborem, czyli "Drom - ścieżkami Romów" / 2021-06-25
     46. ZLT: Inauguracja z Teatrem Migro z Krakowa / 2021-06-22
     46. ZLT: Siła opowieści - rozmowa z Grażyną Kawalą / 2021-06-20
     Lato z 46 Zamojskim Latem Teatralnym / 2021-06-08
     45. ZLT: Skrzypek opętany i Inny Kwartet na podsumowanie święta teatru / 2020-10-22
     Ocalenie świata - "Zagłada" Piotra Szewca w sztuce Fundacji Banina / 2020-09-22
     45. ZLT: "Zagłada" w Zamościu - rozmowa z reżyserem Bartłomiejem Miernikiem / 2020-09-17
     Medal Województwa Lubelskiego dla Grażyny Kawali / 2020-09-15
     45. ZLT: Rozmowa z reżyserem "Komediantów" - Bartłomiejem Ostapczukiem / 2020-08-25
     45. ZLT: "Komedianci" Teatru Pantomimy Mimo na Rynku Wielkim / 2020-08-24

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet