www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 10 grudnia 2018, w 344 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Julii, Danieli, Daniela, Judyty, Radzisławy.
Grudniowe przysłowia: Gdy na Szczepana błoto po kolana; na Zmartwychwstanie wytoczym sanie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Zainaugurowano 6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią"

Filmem pozakonkursowym "Niedokończone msze wołyńskie" w reż. Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego zainaugurowano 6. Zamojski Festiwal "Spotkania z historią". W programie festiwalu pokazy konkursowe oraz gala finałowa z koncertem zespołu Raz, dwa, trzy (15.08.).

Inauguracji kolejnej edycji bardzo cenionego przez środowisko filmowe i widzów Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" dokonali wiceprezydent Zamościa Magdalena Dołgan i Andrzej Bubeła, dyrektor Centrum Kultury Filmowej "Stylowy".Andrzej Bubeła powiedział o idei Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkanie z historią".

- Szósta edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego tradycyjnie opiera się na konkursie filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. Nabór do tego konkursu obejmuje nowe filmy dokumentalne, wyprodukowanych w ciągu ostatniego półtora roku. I te filmy prezentujemy na naszym festiwalu. Konkurs jest dwuetapowy - na początku przyjmujemy zgłoszenia. W tym roku było ich 45. Później komisja preselekcyjna wybiera filmy najlepsze, które są prezentowane w sali kinowej CKF "Stylowy". Z tych 45 filmów komisja preselekcyjna wybrała 19 filmów, które są od razu nominowane do Nagrody "Zamość. Perła Renesansu". Spośród tych filmów zawodowe jury wybiera najlepsze filmy, a publiczność także najlepszy film jej zdaniem.-Co wyróżnia nasz festiwal to to, że po każdej projekcji filmowej mamy możliwość spotkania się z twórcami filmowymi, porozmawiania o ich filmie. A tematyka filmów jest różnorodna, od początków państwowości polskiej do czasów "Solidarności". Oczywiście dominuje II wojna światowa, ale te proporcje nieco się zmieniają i coraz więcej jest filmów o PRL-u i czasach "Solidarności" - mówił Dyrektor CKF "Stylowy".

Poprzednie edycje ZFF zawierały prezentację filmów wybitnego polskiego reżysera, następnie uhonorowanego Grand Prix podczas gali finałowej. Jak to wygląda tym razem - opowiadał Andrzej Bubeła: - W tym roku także mamy Grand Prix, ale decyzją organizatorów nazwisko utrzymamy w tajemnicy do gali finałowej.

-W przeszłości, w pewien sposób, osoba wybitnego reżysera patronowała danej edycji ZFF.Andrzej Bubeła: -Tym razem jest to inaczej zrobione. Osobę, która zostanie uhonorowania rekomendowała TVP Historia, jeden z naszych współorganizatorów. Każda edycja jest nieco inna. Należy przyznać, iż tych filmów fabularnych historycznych aż tylu nie ma. Uhonorowaliśmy do tej pory tych najważniejszych. Mam nadzieje, że będą następne edycje ZFF i jeżeli będą się pojawiać nowe filmy historyczne i twórca z określonym dorobkiem, będzie zapraszany do otrzymanie tego zaszczytu. Dla przykładu ocena filmów Ryszarda Bugajskiego była poczyniona z pewnej perspektywy, podobnie jak Michała Lorenza, Krzesimira Dębskiego, Bogusława Wołoszańskiego, Adama Sikorskiego. Przy ocenie filmów historycznych interesuje nas przede wszystkim wymiar historyczny, a nie sprawność fabularna. Bo ten festiwal to wyróżnia, że jest to festiwal filmów historycznych.

I chociaż współorganizator ZFF "Spotkania z historią" nie podał nazwiska reżysera, który zostanie uhonorowany podczas gali finałowej, to fakt, iż pojawiła się rekomendacja TVP Historia pozwala nam przypuszczać, że może chodzić o pierwszą telenowelę historyczną "Korona królów", która odniosła ogromny sukces w związku z czym przygotowywany jest drugi sezon hitowej produkcji TVP1. Serial reżyserują panowie: Wojciech Pacyna i Jacek Sołtysiak. Czy to tym reżyserom przypadnie Grand Prix dowiemy się już podczas gali finałowej w sobotę 18 sierpnia.Po prezentacji czterdziestopięciominutowego filmu "Niedokończone msze wołyńskie", filmie o zbrodniach dokonanych przez OUN-UPA na Polakach zgromadzonych w kościołach i klasztorach, widzowie mogli się spotkać z Maciejem Wojciechowskim. Zamojska widownia obejrzeć mogła także inne filmy pozakonkursowe: "Z archiwum zimnej wojny", "Kryptonim "Orędownicy" Studencki Komitet Solidarności", "Trzy losy, jedna Polska - bracia Pomarańscy" oraz "Klerycy w komunistycznej armii".

Gościem specjalnym przeglądu był Piotr Legutko - dyrektor TVP Historia, stacji, która od początku trwania ZFF "Spotkania z historią" jest jego współorganizatorem oraz wraz z Centrum Kultury Filmowej "Stylowy", Miastem Zamość, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej współfinansuje wydarzenie. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, pod patronatem honorowym Andrzeja Wnuka, prezydenta miasta Zamość.

Portal Zamość onLine jest patronem medialnym
6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią"


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Wojciech Kowalski
dodano: 2018-08-16 przeczytano: 505 razy.Zobacz podobne:
     6. ZFF: Pamięci ofiar ludobójstwa "Niedokończone msze wołyńskie" / 2018-08-20
     "Wydarzenia Zielonogórskie 1960 - Bitwa o Dom Katolicki" najlepszym filmem 6. ZFF "Spotkania z historią" / 2018-08-18
     Wydarzenia specjalne 6. ZFF "Spotkania z historią / 2018-08-15
     6. ZFF "Spotkania z historią" - pokaz filmu "Niedokończone msze wołyńskie" / 2018-08-09
     6. ZFF "Spotkania z historią": TVP Historia dla Niepodległej / 2018-08-05
     6. ZFF "Spotkania z historią": filmy nominowane do nagrody "Zamość Perła Renesansu" / 2018-08-02
     "Spotkania z historią": koncert Raz, Dwa, Trzy - Ważne Piosenki / 2018-07-25
     6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2018-07-19
     ELEKTRYCZNE GITARY gwiazdą gali finałowej "Spotkań z historią" / 2017-08-13
     5. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" - program / 2017-08-02
     5. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2017-08-02
     5. ZFF "Spotkania z historią" - potrzebni wolontariusze / 2017-06-13
     "Spotkania z historią" dofinansowane przez MKiDN / 2017-04-23
     4. ZFF: Michał Lorenc i pytania o polskość / 2016-08-16
     4. ZFF: Lecha Dyblika świadectwo życia / 2016-08-15
     4.ZFF: Gala festiwalu, "Dotknięcie Anioła" z Grand Prix / 2016-08-15
     4. ZFF: Otwarcie festiwalu, Michał Lorenc ze statuetką Grand Prix / 2016-08-11
     4. ZFF "Spotkania z historią" - program / 2016-08-08
     4. ZFF "Spotkania z historią": projekcje filmowe na Rynku Wielkim / 2016-08-08
      4. ZFF "Spotkania z historią": Recital Lecha Dyblika "Towarzysze czas wstawać!" / 2016-08-04

Warto przeczytać:
     Namysłowiacy dla Niepodległej i Karola Namysłowskiego / 2018-10-29
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     Agnieszka Bekier i Alina Ostasz z ZGF "Na górskim szlaku" / 2018-10-28
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     "Trzy losy, jedna Polska - Bracia Pomarańscy" o bezgranicznej miłości do Polski / 2018-11-12- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet