www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 10 grudnia 2018, w 344 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Julii, Danieli, Daniela, Judyty, Radzisławy.
Grudniowe przysłowia: Na święty Sylwester mroźno - zapowiedź na zimę groźną. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Przyszłość - Cisza - Nic?

WYSTAWA MARKA SOŁOWIEJA - malarstwo, instalacje i obiekty, IDEA - ART lekcja malarstwa inaczej w Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Istnieje wiele bytów, materialnych i niematerialnych. Niektóre z nich stanowią sferę ograniczoności, inne stymulują człowieka, jego miejsce i czas. Zobrazowanie pewnego obszaru życia bywa trudne. Twórcy od lat zmagają się w doskonaleniu wizualizacji świata zewnętrznego i wewnętrznego. Takim artystą koncepcyjnym jest Marek Sołowiej.

Cechą wyróżniająca twórczość Sołowieja jest jej nieschematyczność. Marek z wielką pasją tworzy cykle prac, które zawsze stanowią pewną zamkniętą opowieść.

Artysta niczym nieograniczony ewokuje wewnętrzny zachwyt nad rozlicznymi zjawiskami natury. Maluje pejzaże, portrety ale także tworzy instalacje i obiekty.

W idei wszelkich działań zawsze widoczny jest człowiek i jego miejsce w świecie współczesnym. Sołowiej - to artysta niezwykle dynamiczny w swoich działaniach. Dowodem jest kolejna wystawa pt. "Przyszłość - Cisza - Nic?" w Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Malarstwo, instalacjei prezentowane obiekty uruchamiają nową epokowość artysty. Ukazują niezwykłą błyskotliwość w posługiwaniu się różnymi strukturami, które nakładają się, przenikają przestrzeń, a przede wszystkim intrygują. Za pomocą szlachetnych barw w różnych natężeniach szarości, koloru nakładanego gładko wręcz przejrzyście czasami zamaszystym duktem pędzla ukazuje beztroskę a zarazem tęsknotę za idealnym bytem i lepszym światem. Wprowadza czystą formę półfigur, anonimowych rozmówców, często je geometryzując. Wprowadzony kolor symbolizuje rozproszony wszechświat, który za chwilę, w kolejnych dziełach poprzez zastosowanie głębokiej, błyszczącej czerni, zieleni, akcentu czerwieni kadmowej, scala tenże świat i niweluje nicość.

Miejscami dynamizuje obraz skośnymi liniami. W instalacjach rodzi się światło. Gra cieni podkreśla ten bardzo interesujący przekaz formalny i wzrusza niecodzienną, nieco spontaniczną, w zależności od promieni słonecznych, efektywnością wykorzystaną świadomie przez artystę . Biel cynkowa i tytanowa w połączeniu z autonomicznym szkłem przenika i współżyje ze światem realnym. Tworzy obiekty z wielką precyzją i oddaniem. Bardzo dojrzałe przemyślenia formalne i kolorystyczne, przybliżają "ikonosferę" strefy i wieku współczesnego człowieka. Redukuje rzeczywistość, na rzecz refleksji i syntezy formy. Cykle obrazów Marka, przeplatają świat rzeczywisty, od pełnej figuratywności

do symboliki. Świat, widziany jego oczyma, jest prosty. Marek jest malarzem niepowtarzającym się w swoich realizacjach plastycznych. Zawsze Jego nowe artystyczne przedsięwzięcie zawiera głęboki sens życia a zarazem bezkompromisowość. Nieustanie powraca do cyklu "Obrazy Zapamiętane" i "Zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy", które są permanentną próbą jak sam określa: " przedstawienia krajobrazu i próbą określenia miejsca współczesnego człowieka w pejzażu - w pejzażu, który można objąć wzrokiem, pokonać wyobraźnią ramy obrazu i znaleźć się w przestrzeni, dającej się zmierzyć przestrzenią własnej wyobraźni".

Jednak odchodzi od bogactwa fakturowego, barwnego na rzecz rozwiązań innowacyjnych, form autonomicznych. Jego droga artystyczna IDEA ART jest bardzo konsekwentna natomiast przekaz plastyczny tej idei wciąż się zmienia, bo to artysta bardzo kreatywny, ekspresyjny, poszukujący nowych eksperymentów i doświadczeń artystycznych.Na ekspozycji obejrzymy obrazy, instalacje, obiekty. Przestrzeń wnętrza zabytkowej synagogi wypełnia sztuka współczesna, wnętrze zaanektowane w całości przez artystę wprowadza w przyszłość, ciszę i w zamyślenie. Kolekcja Marka ma charakter ponadczasowy, stawia przed widzem pytania. Przyszłość, cisza, nic? - to tytuł wystawy, a zarazem pytanie otwarte do nas, odbiorców sztuki Marka. Twórczość Marka Sołowieja to ciągłe zagłębianie i analizowanie drogi artystycznej. Dąży do perfekcji w swoich zamierzeniach. Jego " IDEA ART - lekcja malarstwa inaczej " ciągle trwa zaskakuje i dostarcza nowych treści.

Należy podkreślić znaczący dorobek artysty. To autor ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i Europie, laureat nagród międzynarodowych i konkursów ogólnopolskich, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizator plenerów artystycznych w Zamościu i na Roztoczu. Popularyzator i kurator wystaw zbiorowych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 października 2018 r. o godz. 17.00.

Lekcja malarstwa inaczej IDEA ART Marka Sołowieja trwa, wystawa czynna do końca października w Centrum " Synagoga" FODŻ w Zamościu.


autor / źródło: Hanna Maziarczyk /historyk sztuki/
dodano: 2018-10-10 przeczytano: 606 razy.Zobacz podobne:
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Obrazy zapamiętane Marka Sołowieja w Synagodze / 2016-05-01
     "AMARGAS LAMENTACIONES". Marek Sołowiej projektuje dla papieża Franciszka / 2016-03-14
     Lato z krainy fiordów w Ratuszu / 2015-06-23
     Lato w krainie fiordów - wystawa Marka Sołowieja / 2015-06-10
     Wystawa malarstwa ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich / 2014-10-05
     Obrazy malowane kredką / 2014-09-28
     Malarstwo czystej duszy - "nie wszystko na sprzedaż" / 2014-05-06
     Marek Sołowiej wśród "Ambasadorów sztuki" / 2013-11-21
     "IDEA ART"- inspiracje Marka Sołowieja / 2012-09-29
     Odrobina raju w BWA / 2012-02-12

Warto przeczytać:
     Namysłowiacy dla Niepodległej i Karola Namysłowskiego / 2018-10-29
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     Agnieszka Bekier i Alina Ostasz z ZGF "Na górskim szlaku" / 2018-10-28
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     "Trzy losy, jedna Polska - Bracia Pomarańscy" o bezgranicznej miłości do Polski / 2018-11-12- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet