www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 2 maja 2024, w 123 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zygmunta, Anastazego, Witomira, Anatola, Longina.
Majowe przysłowia: Święta Zofija kłosy rozwija. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Opowieści o Zamościu


- - - - POLECAMY - - - -




"Dzieci Zamojszczyzny - historie prawdziwe" - wystawa Beaty Kozaczyńskiej

W dniach 22 października - 8 listopada 2019 r. w Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu jest prezentowana wystawa historyczna pt. "Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe/The Children of the Zamosc region true stories". Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest dr Beata Kozaczyńska z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Wystawa udostępniona została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Lokalnym organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej BIAŁKI. Partnerzy wystawy: Fundacja LOTTO; Gmina Zamość; Starostwo Powiatowe w Zamościu; Miasto i Gmina Łosice.

Na wystawie ukazane są wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu. Ten pierwszy obóz był w rzeczywistości obozem koncentracyjnym w odniesieniu do dzieci do 14 lat (według uchwały Sądu Najwyższego w Warszawie z 1982 r.). W tym obozie Niemcy przeprowadzali selekcję rasową wysiedlonych Polaków. Dzieci, które nie zakwalifikowano na zniemczenie wywożono w bydlęcych, towarowych wagonach do Generalnego Gubernatorstwa.

Na wystawie również głos mają "Świadkowie" historii, będący wówczas dziećmi. Poznajemy ich losy przez pryzmat gehenny wysiedlenia i indywidualnych przeżyć z wojennego dzieciństwa. Wśród nich są osoby posiadające dziś status "Dzieci Zamojszczyzny", wywiezione zimą na przełomie 1942 i 1943 r., w czasie silnych mrozów w bydlęcych, towarowych wagonach z obozu przejściowego w Zamościu. Jeden z sześciu "transportów śmierci" dotarł do stacji docelowej w Siedlcach. Było to 31 stycznia 1943 r. Dzięki natychmiastowej pomocy i determinacji mieszkańców tego miasta udało się uratować większość dzieci z transportu (było ich około 550, w wieku do 14 roku życia).

Inne transporty z wysiedleńcami z Zamojszczyzny skierowali Niemcy na zagładę do KL Auschwitz II-Birkenau oraz do KL Lublin (Majdanek). Dzieci z Zamojszczyzny były też wywożone do Rzeszy na przymusowe roboty. Wystawa przypomina też o polskich dzieciach zrabowanych rodzicom na Zamojszczyźnie i wywiezionych na zniemczenie. Było to co najmniej 4500 dzieci. Dzieci te - z "zatartą" tożsamością - zostały zgermanizowane, a po wojnie żyły w nieświadomości swojego polskiego pochodzenia.

Mało znaną, a chlubną kartą, jest przypomniana na wystawie akcja ratowania ok. 480 polskich dzieci z obozowego piekła w Zwierzyńcu - przez Różę i Jana Zamoyskich. Dzieci te umieszczono częściowo w ochronce zwierzynieckiej (prowadzonej przez Zamoyskich) oraz u gospodarzy w pobliskich wsiach. Wiele z nich było w tak katastrofalnym stanie zdrowotnym, że nie udało się ich uratować, mimo natychmiastowej akcji pomocy.

Wystawa ukazuje też tragizm życia codziennego - w cieniu wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny w okresie od 27/28 XI 1942 do 15 VIII 1943 r. (z przerwami). W rezultacie Niemcy popełnili szereg zbrodni na cywilnej, rolniczej ludności, w tym na polskich dzieciach i młodzieży. W strefie wysiedleń znalazło się ok. 110 000 Polaków, w tym ok. 30 000 dzieci (ok. 10 000 dzieci straciło życie bądź zaginęło).


autor / źródło: Karolina Fidler-Niemczuk / Książnica Zamojska
dodano: 2019-10-21 przeczytano: 9969 razy.



Zobacz podobne:
     "Dzieci Zamojszczyzny" - podsumowanie jubileuszowej edycji wojewódzkiego konkursu historycznego / 2019-12-03
     Spotkanie z dr Beatą Kozaczyńską i wykład o losach Dzieci Zamojszczyzny / 2017-11-22
     Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny - wystawa historyczna / 2017-11-17
     Beata Kozaczyńska o transportach Dzieci Zamojszczyzny / 2017-11-17
     VIII Konkurs Historyczny "Dzieci Zamojszczyzny. Siostry - Dzieciom" / 2017-05-24
     Konkurs "Dzieci Zamojszczyzny" pod znakiem "Kaktusów" / 2016-05-09
     Dzieci Zamojszczyzny. Realia życia w okupowanym Zamościu - konkurs historyczny / 2016-04-05
     Startuje 28. Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny / 2015-08-25
     72. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie / 2014-11-18
     Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem: o losach rodzin wysiedlonych z Zamojszczyzny / 2014-10-17
     "Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny" w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem / 2014-01-18
     Konferencja naukowa w 70.rocznicę pacyfikacji i wysiedleń na Zamojszczyźnie / 2013-06-11
     Historia jednego Dziecka Zamojszczyzny / 2013-06-09
     Odeszłaś od nas - wierna swej Ojczyźnie... / 2013-05-10
     Ostatnia droga Bronisława Pekosińskiego / 2013-01-05

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet