www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 4 maja 2024, w 125 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Moniki, Floriana, Januarego.
Majowe przysłowia: Gdy w maju plucha, w czerwcu posucha. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Zaślepieni cukrem

W ubiegłym tygodniu pisałem o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy jako przykładzie na ślepe podążanie za głosem tzw. autorytetów, bez refleksji na temat rzeczywistego sensu całej akcji. Dziś poruszę temat w swojej istocie bardzo podobny, bo też i ślepe posłuszeństwo to cecha niestety typowa dla zwolenników praktycznie wszystkich opcji politycznych w naszym pięknym kraju. Z całym zestawem niemal identycznych konsekwencji.

Już 1 kwietnia bowiem w Polsce pojawić się ma nowy podatek. Jak wiadomo, nasz rząd generalnie nie podnosi podatków, a co najwyżej nakłada nowe - często nawet nie nazywając ich podatkami, lecz opłatami tudzież daninami. Ale władza dba też o zdrowie Polaków, dlatego nie cofnęła się przed podwyżką akcyzy na napoje alkoholowe, a obecnie intensywnie konsultuje pomysł wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. "Celem projektu ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów" - tak mówi sam rzecznik ministerstwa zdrowia, więc to musi być prawda. O jak wysokich stawkach mówimy? Wedle najnowszej wersji za każdy litr dosładzanego napoju producenci zapłacą dodatkowo 50 groszy. O 10 groszy wyższa będzie opłata za dodatek kofeiny, tauryny lub guarany. Kolejne 5 groszy zaś będzie naliczane za każdy nadmiarowy gram cukru w napoju, o ile zawartość cukru jest wyższa niż 5 gramów na 100 ml produktu. Wersja poprzednia była mniej zróżnicowana, gdyż zależała jedynie od tego, ile substancji słodzącej znajduje się w litrze sprzedawanego napoju. Jeśli zawiera jedną, za każdy litr zostałoby naliczone 70 groszy podatku, 80 groszy za więcej niż jedną, a 20 groszy byłoby doliczane do każdego litra napoju z zawartością jednej substancji o właściwościach aktywnych.

Oczywiście tzw. eksperci zdrowotni zgodnie przytakują rządowej idei i podkreślają, że mamy problem z otyłością wśród dzieci i dorosłych, stąd "każdy pomysł, którego celem jest zmniejszenie spożycia cukru, jest godny pochwały". Co pokazuje poziom inteligencji tychże ekspertów, których wiedza sprowadza się do jednej dziedziny, natomiast z kojarzeniem faktów mają dużo większy problem.

Pomijam drobiazg, że mieszkańcy np. takiego Zgorzelca będą jeździć do Goerlitz po napoje słodzone, bo te po prostu staną się tańsze niż w naszym kraju, bo to oczywiste. Podobnie jak w przypadku ziem przy granicy ze Słowacją i Czechami. Dużo poważniej jednak wygląda sytuacja, w której spojrzymy na problem ze strony rolników. A tak się składa, że na Zamojszczyźnie mamy całkiem spore grono osób zajmujących się uprawą buraka cukrowego. Trudno im będzie uwierzyć, że obecny rząd jest rzeczywiście najbardziej sprzyjającym rolnictwu polskiemu w ostatnich kilkudziesięciu latach, skoro od kwietnia taniej będzie dodawać do napojów dużo szkodliwszy od cukru aspartam lub syrop glukozowo-fruktozowy.

Rzecz kolejna - podkreśla się szczególnie, że podatek ten ma uderzyć przede wszystkim w koncerny produkujące najbardziej popularne napoje, mające poza tym opinię najbardziej szkodliwych, czyli Coca-colę i Pepsi. Każdy, kto bywa w sklepach, z pewnością zauważył, że akurat te produkty dosyć często objęte są promocjami i to całkiem dużymi. Można więc zaryzykować twierdzenie, że firmy produkujące te towary mają spore możliwości negocjacyjne w zakresie wprowadzenia cen elastycznych. Nader rzadko zaś można spotkać promocje na napoje dosładzane produkowane przez firmy polskie. Ergo - możliwości, o których pisałem wyżej, mają znacznie mniej. Tym samym nowy podatek uderzy w nie na pewno w większym stopniu niż w koncerny zagraniczne. To teza tym bardziej prawdopodobna, że przeglądając głosy w dyskusji na temat nowego podatku, opinii producentów Coca-coli i Pepsi doszukać się nie sposób. Im zatem w gruncie rzeczy w tej sprawie jest wszystko jedno. Swoje i tak zarobią, najwyżej kosztem polskich przedsiębiorstw.

Ale to wyjdzie na jaw dopiero później. Na razie cieszmy się, że rząd dba o nasze zdrowie i na wszelki wypadek zróbmy zapasy nie tylko cukru, ale i soli.


autor / źródło: Robert Marchwiany
dodano: 2020-01-24 przeczytano: 2022 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet