www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 3 maja 2024, w 124 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marii, Antoniny, Świętosławy.
Majowe przysłowia: Ślub majowy - grób gotowy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Mocni Nadzieją - Pamiętamy... w 22. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zamościu

W programie dwudniowego wydarzenia "Mocni Nadzieją - Pamiętamy...", które odbyło się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, zainteresowani mogli wysłuchać konferencji ks. dr Jerzego Smolenia i publicysty Grzegorza Górnego oraz koncertu "Jesteście moją nadzieją" (11-12.06.).

Wydarzenie "Mocni Nadzieją - Pamiętamy..." zrealizowano w ramach programu "Warto być Polakiem", którego inicjatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego, a jego głównym celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego. "Warto być Polakiem; warto, by naród polski i jego państwo - Rzeczpospolita - trwały w Europie" - te słowa padły z ust śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. One zobowiązują nas do podjęcia działań. Stąd też idea programu "Warto być Polakiem".



Organizatorem wydarzenia "Warto być Polakiem", było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli we współpracy z parafią pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu.

Wydarzenie z programem naukowo-historyczno-kulturalnym, związanym z 22. rocznicą pobytu Papieża Polaka w Zamościu i w tej parafii, odbyło się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, którego reprezentował Mariusz Tłuczek kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu, Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko, którego reprezentował Mariusz Zając Sekretarz Powiatu, Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka.



- 22 lata temu, jeden z największych Polaków, dzisiaj Święty Jan Paweł II był w tej parafii i naszym wydarzeniem chcemy upamiętnić ten dzień, przypomnieć nauczanie Papieża Polaka, oraz wyrazić dziękczynienie za Jego życie, pontyfikat i wizytę w Zamościu. Spotkanie z Ojcem Świętym zgromadziło tłumy wiernych, zarówno z naszej diecezji, jak i z wielu innych - powiedziała Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli, zapowiadając pierwszą konferencję pn. "Jan Paweł II jako mistrz i nauczyciel komunikacji międzyludzkiej", którą w dniu 11 czerwca br., wygłosił ks. dr Jerzy Smoleń. Do głównego nurtu jego badań naukowych należą: psychologia mediów (manipulacja w mediach, oddziaływanie mediów, formy perswazji), współczesne formy przekazu wiary, public relations, retoryka, przepowiadanie w mediach, komunikacja interpersonalna. W 1997 r. był organizatorem i dyrektorem I Radiowego Festiwalu Poezji Religijnej Rozgłośni Katolickich im. ks. Janusza St. Pasierba w Tarnowie. Podczas konferencji, ks. dr Smoleń powiedział:

-Tak sobie myślę, kim jest człowiek, który ma tak wyjątkowy zaszczyt żeby należeć do wspólnoty, której patronuje Święty Jan Paweł II. Wielki. Ile razy był gorszy dzień i jak popatrzyłem na zdjęcie Jana Pawła II jak wędruje z różańcem w ręku to jakieś siły w człowieka wstępowały i myślę, że braknie nam życia, żeby Bogu dziękować za to nam go dał. Ale tak jak On sam nam mówił, że coś nam jest dane i zadane, tak i On jest nam zadany.



- Oj, źle jest z nami. My do siebie nie umiemy mówić, ale przez te dziwne dwa lata, nie umiemy za sobą tęsknić, żeby się spotkać. A cóż dopiero tak mówić, żeby drugiemu przy nas chciało się żyć, albo tak zamilknąć, aby drugiemu chciało się do nas mówić.

Ks. Jerzy Smoleń podzielił spotkanie na trzy części: Co mówił o tej międzyludzkiej komunikacji Jan Paweł II? Mówił o magicznym dzisiaj słowie dialog. Żeby był możliwy dialog to nie może być tak, że wszyscy naraz mówią. Ktoś musi zamilknąć, ktoś musi słuchać. Raz słucham ja, raz słuchasz ty. I wtedy możemy dojść do porozumienia. Według Ojca Świętego, ważnym elementem w budowaniu tego dialogu jest świadomość tego kim się jest. Jak żył Jan Paweł II tą międzyludzką komunikacją? W swoich rozważaniach na temat dialogu, Ojciec Św. wskazał na cechy prawdziwego dialogu. Są to: poszukiwanie tego co dobre, prawdziwe i sprawiedliwe dla każdego człowieka.

- Kiedy patrzę na dzieci i młodzież, która przychodzi do poradni zdrowia psychicznego i moich studentów to mam w sobie niepokój, że przez te dwa lata nauczyli się kłamać. Bo można było przez zdalne nauczanie oszukiwać. I nawet nie czują tego, że to jest grzech. A Ojciec Święty mówił, że to ma być dobre, prawdziwe i sprawiedliwe dla każdego człowieka. Wszyscy umiemy kłamać, ale na kłamstwie nie zbuduje się dialogu, zawsze się pogubimy, gdy ono wyjdzie na jaw, prędzej czy później. Cechą prawdziwego dialogu jest także wolność. Kiedy odmawiam komuś słuchania go, nie buduję relacji. Kiedy jestem bezwzględnym egoistą, że myślę tylko o sobie to nie buduje właściwych relacji, bo liczy się moje "ja". Taktyczne i zamierzone kłamstwa niszczą relacje - podkreślił ks. Smoleń.



- Co robił, jak się przygotowywał na spotkanie z drugim człowiekiem? Ojciec Święty widział każdego człowieka, do każdego się uśmiechnął, nawet jeśli dyplomacja podpowiadała, do kogo ma się uśmiechać. Każdy dla Niego był ważny. Jeśli prostej, zwykłej kobiecie my w kościele przekażemy znak pokoju, tak samo jak siedzącej obok pani prokurator, to znaczy, że w naszym sercu mieszka Bóg. To znaczy, ze jesteśmy od Jana Pawła II. Bo On nie różnił ludzi. Wracajmy do Boga, aby każdy był żywą monstrancją i żeby każdy chciał z nami się spotkać, bo w naszym spotkaniu odnajdywałby pokój i odwagę - podsumował ks. dr Smoleń.

Druga część wydarzenia, z programem naukowo-historyczno-kulturalnym związanym z 22. rocznicą pobytu Papieża Polaka w Zamościu i w tej parafii, odbyła się 12 czerwca br. Konferencję pn. "Bój o duszę świata w wizji Jana Pawła II", wygłosił Grzegorz Górny, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny legendarnej "Frondy", kwartalnika będącego symbolem ożywienia religijnego młodego pokolenia w latach 90. (w latach 1994-2005 i 2007-2012). Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. Autor ponad 30 książek, także 24 wydań zagranicznych. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks i nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Odznaczony przez prezydenta Węgier Rycerskim Krzyżem Zasługi. Obecnie stały publicysta tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl. Prowadzi Klub Trójki w Programie 3 PR. Laureat nagrody Totus Tuus 2020 (czyli katolickiego Oskara) - uhonorowany w kategorii "Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II" za twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem Papieża, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata. -Jan Paweł II wyraźnie mówił, iż duch ewangelizacji zmaga się z duchem antyewangelizacji. Za tym stoją potężne osoby, programy, za tym stoi potężna determinacja, żeby zwalczać ewangelizację. Potwierdzają to ruchy antyewangelizacyjne, że toczy się wojna kulturowa. Myślę, że dzisiaj znajdujemy się w takiej sytuacji, jaki ci chrześcijanie w pierwotnym Kościele, gdzie było ich zaledwie dwunastu, a jednak zdołali przemienić oblicze Europy i tego świata.



-I myślę też, że dzisiaj jest nas zdecydowanie więcej. Mamy zupełnie inny punkt wyjściowy, startowy jak oni, i często popadamy w taki defetyzm, zniechęcenie, że jest nas mało, coraz mniej, że ten Kościół się kurczy, a to jest nieprawda. Na całym świecie przybywa chrześcijan, przybywa katolików. To z perspektywy europejskiej wydaje się, że jest inaczej. I mamy ze sobą tę obietnicę Chrystusa, że bram piekielnego nie przemogą. Dlatego zachęcam Państwa, żeby wziąć udział w tej duchowej walce, nie bać się wkraczać na te areopagi. Jeżeli nie osobiście to poprzez modlitwę, poprzez dzieła Miłosierdzia, niektórzy przez dar cierpienia wstawienniczego, ale każdy z nas ma tę możliwość wspierania Kościoła w tej misji, w sposób różnoraki - podkreślił Grzegorz Górny.

O godz. 20.30 rozpoczął się program słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół im. Papieża Jana Pawła II i Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość, pn. "Jesteście moją nadzieją", połączony z Apelem Jasnogórskim i wspólną modlitwą. Wystąpiła w nim młodzież ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zamościu oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość w 2 zespołach - wokalnym i perkusyjnym. Dyrygentem połączonych zespołów była Alicja Saturska. Program poprowadził Łukasz Szyszka, który przypomniał słuchaczom, iż już w dniu inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r., papież Polak skierował do młodzieży takie oto słowa: "Wy jesteście nadzieją Kościoła" i zaraz potem "Jesteście moją nadzieją!". Spotykał się z młodymi podczas każdej swojej pielgrzymki, a młodzi zawsze bardzo chętnie przyjmowali papieża. Spotkaniom tym zawsze towarzyszyła atmosfera wzajemnego szacunku i zrozumienia. Był inicjatorem organizacji Światowych Dni Młodzieży. Z nich wszystkich my najbardziej zapamiętamy te organizowane w Polsce, w Częstochowie i Krakowie.



Kolejno, w wykonaniu młodych solistów, członków chóru i muzyków wykonano hymn Światowych Dni Młodzieży "Abba Ojcze". Któż nie zna słów tej niezwykłej pieśni. Pięknie wybrzmiał też hymn "Błogosławieni miłosierni" w wykonaniu uczniów Szkoły Yamaha, przy wsparciu pozostałych wykonawców. Niezwykle wzruszająco odśpiewano "Barkę", o której to pieśni Ojciec Święty powiedział: "Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki... Dziękuję ci, pieśni oazowa". W programie niezwykłego koncertu znalazły się również: "Kochamy Cię, Janie Pawle II" oraz "Choć wiatr już zamknął księgę".

Wieczorem odbył się również Apel Jasnogórski, a także wspólnie odśpiewano "Jak szczęśliwa Polska cała". Wykonano hołd muzyczny napisany na 100-lecie Urodzin Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II "Nie zastąpi Ciebie nikt" oraz "Ty prowadzisz nas - Piosenka dla JP II".

- Wyrusz w drogę. Nie zadowalaj się dyskutowaniem; nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazje, które może nigdy się nie pojawią. Już nadszedł czas działania! (...). Wy, młodzi, jesteście powołani do głoszenia orędzia Ewangelii świadectwem życia. Kościół potrzebuje waszej energii, waszego entuzjazmu, waszych młodzieńczych ideałów, aby Ewangelia mogła przenikać w tkankę społeczeństwa (...). Nie ma czasu, aby wstydzić się Ewangelii. Jest to raczej czas głoszenia jej na dachach... Z Przemówienia do młodzieży, Berno, 2004 r.



- Bardzo dziękuję Samorządowi Województwa Lubelskiego, Miastu Zamość i Powiatowi Zamojskiemu za wsparcie finansowe, a Zamojskim Zakładom Zbożowym za wsparcie rzeczowe. Szczególne podziękowania od nas wszystkich kierujemy w stronę ks. proboszcza Miłosława Żura - podkreśliła Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Miłośników OTK.

Specjalne podziękowania Małgorzata Farion przekazała na ręce młodych wykonawców i osób zaangażowanych w realizację ważnego dla naszej społeczności wydarzenia.

Prezes Stowarzyszenia podziękowała także słuchaczom za przybycie i za wspólne spotkanie modlitewno-muzyczne oraz za pomoc w przygotowaniu koncertu. Ze SP w Płoskiem - za przygotowanie wokalne odpowiadała Joanna Greszta, ze SP 3 Zamość - Krzysztof Krajewski, w Szkole Muzycznej Yamaha Zamość - Marta Kułaj-Wyszyńska, a za przygotowanie zespołu perkusyjnego - Piotr Wyszyński. Podziękowania otrzymała: dyrygent - Alicja Saturska, Łukasz Szyszka, solistki ze Szkoły Podstawowej Nr 3 Zamość - Oliwia Wolska, Martyna Harasim, ze SP Płoskie - Agata Ostasz, Agata Czuk, Magdalena Greszta, Karolina Greszta, ze Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość - Daria Cisło, Natasza Soboń, Zuzanna Wyszyńska.

"Nie jesteśmy tutaj na zawsze, tak jak nie był z nami na zawsze nasz Ojciec Święty Jan Paweł II. Nie jesteśmy tutaj na zawsze, ale mamy wielki obowiązek strzeżenia fundamentów naszej wiary, tradycji i naszej kultury..." - takie słowa mogli usłyszeć na zakończenie uczestnicy wydarzenia upamiętniającego 22. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zamościu.

Należy przytoczyć jeszcze kolejne przysłanie, które skierowali do wszystkich organizatorzy przedsięwzięcia o wymowie patriotycznej "Mocni Nadzieją - Pamiętamy...", zrealizowanego w ramach programu "Warto być Polakiem": "Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania." Z Listu do młodych całego świata, 1985 r.



Należy podkreślić, iż realizowane już po raz drugi wydarzenie z programem naukowo-historyczno-kulturalnym przez Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, z okazji kolejnej rocznicy pobytu w naszym mieście najwybitniejszego Polaka, daje asumpt do refleksji, rozważań, ubogaca wiedzą, a tym samym pozytywnie rokuje na przyszłość, nie tylko dla młodych pokoleń. Wielka to zasługa prezes Małgorzaty Farion, jej determinacji i owocnej współpracy z parafią, ale także ze wszystkimi partnerami wydarzenia. Przekazywane treści przez wygłaszających konferencję niosą wartości uniwersalne i to jest ta wartość dodana wynikająca z programu "Warto być Polakiem".

Portal Zamość online był partnerem medialnym wydarzenia
"Mocni Nadzieją - Pamiętamy..."


autor / źródło: redakcja, foto: Jan Cios
dodano: 2021-06-15 przeczytano: 11550 razy.



Zobacz podobne:
     Dzień Papieski / 2022-06-20
     Mocni Nadzieją - świadectwo ks. Romańczuka o Papieżu Polaku w Zamościu / 2021-06-15
     Mocni nadzieją- pamiętamy... / 2021-06-05
     Jan Paweł II - posłaniec odrodzenia wolności, dziedzictwa, patriotyzmu / 2020-06-06
     Fotograficzne wspomnienia z wizyty Jana Pawła II w Zamościu / 2020-06-06
     "Jan Paweł II - święty naszych czasów" - wystawa kolekcjonerska / 2018-06-12
     Oddział Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Zamościu w elitarnym gronie / 2018-05-25
     W Zamościu wykonano 600-ny zabieg przezżylnego usuwania elektrod wewnątrzsercowych! / 2018-01-09
     Szpital "papieski" wysoko w ogólnopolskim rankingu / 2016-12-15
     "Trójka" w koncercie ku czci św. Jana Pawła II / 2016-06-11
     Kino Duchowe: "Jan Paweł II i Prymas Stefan Kardynał Wyszyński" wg. Pawła Woldana / 2015-01-18
     Zamojskie Dni Papieskie - program / 2014-06-05
     Ryszard Rynkowski gwiazdą Zamojskich Dni Papieskich / 2014-05-28
     Promocja książek poświęconych św. Janowi Pawłowi II / 2014-05-26
     Godziny Tysiąclecia w obiektywie Janusza Kawałko / 2014-05-12
     Monety Watykanu w Muzeum Zamojskim / 2014-05-01
     Transmisje uroczystości kanonizacyjnych papieży na antenie Katolickiego Radia Zamość / 2014-04-25
     "Jan Paweł II - Święty" - wystawa fotografii / 2014-04-23
     Koncert "Santo" w Katedrze Zamojskiej / 2014-04-18
     Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II - transmisja w Stylowym / 2014-04-14

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet