www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 2 maja 2024, w 123 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zygmunta, Anastazego, Witomira, Anatola, Longina.
Majowe przysłowia: Bywa i śnieg w maju. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Triumfalny koncert Orkiestry, czyli gala 140. lat Namysłowiaków

"Historia Orkiestry" w filmie dokumentalnym i utwory historyczne Karola Namysłowskiego złożyły się na część pierwszą koncertu. Drugą część z "Uwerturą jubileuszową", "Koncertem na 2 Fortepiany i Orkiestrę Symfoniczną" oraz "Fantazją na temat Gwiezdnych Wojen" poprzedziła część oficjalna i wręczenie odznak honorowych oraz nagród dla muzyków (05.11.).

Ten piątkowy koncert miał bez wątpienia wymiar koncertu nie z tego wymiaru, nie z tego świata. Miał tego świadomość Tadeusz Wicherek, "Namysłowiacy" i zgromadzeni w sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury słuchacze. Był to koncert triumfu i dumy.



- Nazywam się Paweł Sztompke i z ogromną przyjemnością przyjąłem zaproszenie na dzisiejszy dzień i kolejne. To obchody ważne i dla Zamościa, i dla całej kulturalnej Polski. Jestem naprawdę dumny, że mogę prowadzić dzisiejszy koncert i zapowiadać wydarzenia, które są tak ważne dla Zamościa, dla regionu i całej Polski. 140. lat temu powstała Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego, która nieprzerwanie działa i występuje. I jest dzisiaj z nami. Pokłońmy się jej! - mówił znany dziennikarz i recenzent muzyczny, konferansjer wielkich wydarzeń Namysłowiaków, a odpowiedzią na jego apel były ogromne brawa publiczności.

Paweł Sztompke powitał Orkiestrę i zasiadające na widowni osoby związane z Orkiestrą. Powitał wszystkich melomanów i wszystkich zgromadzonych. Powitał również gości specjalnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała Paula Lis-Sołoducha, Urząd Marszałkowski reprezentował Krzysztof Gałaszkiewicz. Wiceprezydent miasta Zamościa Anna Maria Antos reprezentowała prezydenta Andrzeja Wnuka. Wśród gości gali także: senator RP Jerzy Chróścikowski, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, radni miasta Zamościa, dyrektorzy i prezesi zaprzyjaźnionych z Orkiestrą firm i instytucji miejskich. Zaproszenie przyjęli sponsorzy, a wśród nich Jan Frania, prezes PGE Dystrybucja SA Lublin.

-Jest to koncert specjalny, jubileuszowy. Ten dzisiejszy koncert będzie miał również charakter wspominkowy i muzyczny. To będzie taki album rodzinny, który chcieliśmy Państwu przedstawić - zapowiadał Paweł Sztompke i opatrzył komentarzem film "Historia Orkiestry".



- Pierwszą część moglibyśmy nazwać historyczną, archiwalną, wspomnieniową. Dla wielu osób tak została zapamiętana Orkiestra i jej niepowtarzalne brzmienie i wspaniały, niepowtarzalny włościański charakter i repertuar. Usłyszymy 9 utworów związanych z historią Orkiestry Włościańskiej. Będzie to mazur Kuba Jurek, marsz Oj te mody, krakowiak Młodzian, mazur Spod Zamościa, polka mazurka Stokrotka, polka Stokrotka, polka Śmieszka, wreszcie jeden z najsłynniejszych utworów, prawdziwy przebój Orkiestry, a więc fantazja Żaby, i niemniej słynny mazur Wśród wiosny. Z Orkiestrą zaśpiewają: Elżbieta Kozyra, Barbara Rabiega i Dariusz Sobczak. Orkiestrę poprowadzi Tadeusz Wicherek - podkreślił prowadzący Paweł Sztompke.

W tej części koncertu zaprezentowano same przeboje, utwory skomponowane przez samego Karola Namysłowskiego. Przepiękna muzyka, wirtuozowskie jej wykonanie, wspaniałe cytaty i niezwykle, wzorcowe jej prowadzenie przez Tadeusza Wicherka. Wzruszająca i niezwykła chwila. Muzycy wystąpili w strojach ludowych i jest to jedyna Orkiestra Symfoniczna w kraju, posiadająca nie tylko stroje ludowe, ale też tak bogaty i znakomity repertuar muzyki ludowej.

Kolejno zaprezentowano publiczności historię Orkiestry Symfonicznej w latach 2007-2021. O tym traktuje kolejny tekst na portalu pt. "Album rodzinny Namysłowiaków".



-(...)Ale czasy się zmieniają, Orkiestra się zmienia, muzycy się zmieniają, style się zmieniają i potrzeby są również różne. Przygotowaliśmy dla Państwa taki album rodzinny, przegląd zdjęć z tych 140. lat i zatrzymaliśmy się na roku 2007. Chcielibyśmy teraz wrócić do tej opowieści filmowej. Okres po 2007 roku to okres piekielnie dynamiczny. Dla Orkiestry, przypomnę, to czas wielkich imprez, wielkich festiwali. Na początku ten I Festiwal im. Marka Grechuty, kolejny wielki festiwal związany z muzyką włoską, i tak dalej, i tak dalej. Wielkie wyjazdy w świat, w Polskę z bardzo różną muzyką. Niczego nie dopowiadałem, bo to jest czas, który doskonale znamy. Jesteśmy dumni z tego okresu, dumni z Orkiestry. Właściwie ile razy rozmawiam z artystami, z muzykami i jeśli pada słowo Zamość - to w następnym zdaniu jest stwierdzenie: "Tam jest świetna Orkiestra, ja tam grałem". Rzeczywiście, ilość muzyków, artystów współpracujących z Orkiestrą jest imponująca. Tu pokazano tylko fragment: John Lord, wielkie gwiazdy rockowe, ale również wspaniali artyści reprezentujący wszystkie gatunki muzyczne, od musicalu, poprzez muzykę klasyczną do muzyki filmowej, która odegrała szczególną rolę przy nagraniach tej naszej Orkiestry, aż po te festiwale, trochę "włoszczyzny", ale również trochę rockowego zacięcia i tak każdy z nas znalazł coś dla siebie - mówił pan Paweł.

Przypomniał również koncert naszej Orkiestry w Filharmonii Narodowej w Warszawie sprzed 10 lat, która dzisiaj obchodzi 120. lat istnienia. Jak dodał konferansjer, "cóż to jest 120. lat do 140. lat zamojskiej Orkiestry Symfonicznej. Reakcją słuchaczy były olbrzymie brawa. Następnie, zgodnie z programem, odbyła się część oficjalna jubileuszowych uroczystości.

-Pozwólcie Państwo, że przeczytam teraz List bardzo cenny dla nas, dla Orkiestry.

"Patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nad jubileuszem 140-lecia Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. W szczególnym czasie Narodowych Obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, z serdecznymi gratulacjami dla całego Zespołu najstarszej Orkiestry Symfonicznej w Polsce, z podziękowaniem za popularyzację utworów Karola Namysłowskiego, kompozytora dyrygenta i skrzypka, a przede wszystkim założyciela i patrona Namysłowiaków. Z wyrazami uznania Państwa artystycznych dokonań, z wdzięcznością za obecność na scenach koncertowych oraz wzbogacanie od lat życia kulturalnego Ziemi Zamojskiej, w przeświadczeniu, że jubileuszowe uroczystości będą znakomitą okazją do przypomnienia bogatej historii i tradycji Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Z życzeniami kolejnych zawodowych sukcesów oraz wielu wspaniałych koncertów i wiernej publiczności, Andrzej Duda" - odczytał Tadeusz Wicherek.



Paula Lis-Sołoducha, zastępca Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, odczytała List wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

"Szanowni Państwo! W historii Zamościa i w dziejach kultury polskiej 4 listopada 1881 roku to data szczególna. Ziściły się bowiem marzenia Karola Namysłowskiego o stworzeniu pierwszej Orkiestry Symfonicznej, złożonej z utalentowanych włościan, wykształconych muzycznie przez ich założyciela. Już od momentu założenia jej przez patrona przyciąga ona licznych słuchaczy, dając okazje do obcowania ze sztuką i uczestnictwa w niezwykłych wydarzeniach. Jako unikalne zjawisko w kulturze muzycznej trwale wpisała się w krajobraz muzyczny regionu oraz kraju, prezentując różnorodny repertuar tworzony i gromadzony od stulecia. Ciągłość jej działalności, zachowanie oryginalnego ducha tej instytucji świadczy o jej sile i potencjale artystycznym. Jestem głęboko przekonany, że nadchodzące spotkanie jubileuszowe stanowić będzie nie tylko wspaniałą podróż sentymentalną w czasie, w którym historia będzie przenikać do współczesności, ale także prawdziwą ucztę muzyczną spełniającą oczekiwania najbardziej wymagających melomanów. Doceniając tradycję tej Instytucji, a także dziedzictwo polskiej sztuki muzycznej, rolę jaką Orkiestra odgrywa w swoim regionie, mając na uwadze potrzebę wykorzystania pełnego potencjału artystycznego, zapewnienia stabilnego rozwoju oraz istotnego zwiększenia możliwości twórczych, rozpoczęliśmy rozmowy na temat wspólnego prowadzenia Orkiestry Symfoniczne im. Karola Namysłowskiego w Zamościu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego wraz z prezydentem miasta Zamościa. Wierzę, że będzie to najlepszy dowód uznania dla historii i tradycji tego znakomitego Zespołu. Do dyrekcji, a także całego Zespołu kieruję słowa podziękowania za ich twórczą obecność, niesłabnącą pasję i oddanie pracy na rzecz krzewienia polskiej kultury wraz z najlepszymi życzeniami dalszych sukcesów oraz realizacji wszelkich planów artystycznych i zawodowych.



Wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nadal z okazji jubileuszu 140-lecia Orkiestry Symfonicznej jej Członkom Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", w uznaniu dla dokonań artystycznych, działalności na rzecz promocji kultury muzycznej. W imieniu premiera Piotra Glińskiego odznaki wręczył poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak i Paula Lis-Sołoducha. Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali: Tadeusz Adamczuk, Lech Górski, Wiaczesław Kucharuk, Jerzy, Lisak, Magdalena Magoń, Zbigniew Pieczykolan, Janusz Pułaski, Dariusz Sowa, Jerzy Syczuk.

-Padły podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Zamojskiej takie słowa, że Zamość to jest miasto wspaniałe i dumne wspaniałą historią i przyszłością, dzięki temu, że będziemy czerpać z zasług naszych przodków. Dzisiaj jestem wśród wspaniałych artystów, którzy prezentują wspaniałe osiągnięcia zespołu współczesnego. Wszyscy dzisiaj kłaniamy się nisko Karolowi Namysłowskiemu, Włościanom z Chomęcisk i tym wszystkim pokoleniom artystów, które grają w Orkiestrze, promując kulturę polską, promując nasz region. Pokazaliście Państwo przez te wszystkie lata jak Zamość jest wielki, dumny i wspaniały. I myślę, że Orkiestra Symfoniczna będzie dalej działała ze wsparciem ministra dla Orkiestry. Gratuluję tego Jubileuszu. Dziękuję za te wszystkie wspaniałe sukcesy i życzę wszystkiego najlepszego - powiedział Sławomir Zawiślak poseł na Sejm RP.

Reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztof Gałaszkiewicz, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego dokonał, w imieniu Zarządu województwa lubelskiego, wręczenia dyplomów uznania, podkreślając, iż Orkiestra i muzyka najlepiej broni się sama. Z okazji jubileuszu złożył Orkiestrze życzenia 200 lat działalności i dalszego wspaniałego rozwoju. Dyplomy otrzymali: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z okazji 140. lat istnienia dla wszystkich muzyków, Tadeusz Wicherek, dyrektor i dyrygent Namysłowiaków, Elżbieta Kozyra, Alicja Saturska, Zofia Monastyrska, Zbigniew Małkowicz i Krzysztof Stopa.



-Proszę Państwa! W kolejnej części usłyszymy aranżację do wszystkim znanej sagi "Gwiezdnych Wojen". Dlatego też, złożę życzenia Orkiestrze w tym duchu: Życzę, aby przez kolejne lata ta moc była z naszą Orkiestrą i dzisiaj z nami, jako jej odbiorcami. Wszystkiego dobrego! - mówiła wiceprezydent miasta Zamościa Anna Antos. Zastępca Prezydenta Miasta Zamość z okazji Jubileuszu, w imieniu prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka wręczyła List gratulacyjny na ręce dyrektora Orkiestry Tadeusza Wicherka oraz  nagrody dla muzyków. Nagrody otrzymali: Katarzyna Wach, Anna Piwko, Magdalena Magoń i Tomasz Nadolski.

-Podczas obchodów jubileuszowych dochodzi do wykonywania utworów premierowych Wielkie orkiestry, mecenasi zamawiają na tego typu uroczystości utwory, które są wykonywane po raz pierwszy w tego typu okolicznościach, później, czasami, stają się wielkimi przebojami muzyki, muzyki klasycznej. Dziś mamy nadzieję, że będzie podobnie. Chcemy Państwu przedstawić aż 2 premierowe utwory - mówił Paweł Sztompke.

Następnie głos zabrał Tadeusz Wicherek. - Pozwólcie Państwo, będzie bardzo krótko. Dla każdego z Państwa jest przygotowana przepiękna książka, z której jesteśmy bardzo dumni. To jest nasza najstarsza i najnowsza historia Orkiestry. Książkę album, na naszą prośbę, napisała pani profesor Małgorzata Dybowska. Brawo! Dziękujemy! Autorka jest z nami! Ile to było nocy nieprzespanych i korespondencji mailowej, o różnych, najdziwniejszych porach, nie tylko z panią Małgorzatą, ale również z firmą Doradztwo i Reklama, która jest wydawcą naszego dzieła. Pan Adolf Wituch też jest z nami. Brawo i dziękuję jeszcze raz! Polecam gorąco tę książkę, dofinansowaną w programu ministra kultury "Muzyka". I dzisiejszy koncert również jest przez Narodowy Instytut Muzyki I Tańca wspólnie finansowany z naszym miastem Zamość. Serdecznie dziękujemy! - powiedział Tadeusz Wicherek.



-Dwa słowa na temat utworów, które usłyszymy. Bardzo chciałem, żeby to powiązać, te historyczne utwory, z muzyką dzisiejszą. Poprosiłem kompozytora Christophe Voise o napisanie uwertury jubileuszowej z nawiązaniem do muzyki Karola Namysłowskiego. I tak się stało. Materiał dźwiękowy całej uwertury jubileuszowej, która operuje nowoczesnym, współczesnym językiem muzycznym jest oparty na utworze, który Państwo doskonale znacie. Zatem "Uwertura jubileuszowa" Christophe Voise - zapowiadał maestro Tadeusz Wicherek.

- Było to oczywiste nawiązanie do "Żab" Karola Namysłowskiego, a w kompozycji znalazły się cytaty, ale to co się działo w tej muzyce później... - tu Tadeusz Wicherek zanucił dwie interpretacje fragmentu kultowych "Żab" Namysłowskiego i Voise potwierdzając, iż jest to to samo, ale brzmi zupełnie inaczej. Dyrygent Tadeusz Wicherek pogratulował Krzysztofowi Voise i zaprosił na estradę prof. Andrzeja Tatarskiego i Jakuba Czerskiego, solistów dzisiejszego koncertu, w "Koncercie na 2. Fortepiany i Orkiestrę Symfoniczną" Christophe Voise.

Do wysłuchania muzyki filmowej zaprosił Paweł Sztompke: -Taki będzie gwiezdny, nieco wojenny finał dzisiejszego koncertu, pierwszego z serii koncertów jubileuszowych.

-Chciałbym powiedzieć jeszcze jedną ważną rzecz. Dla mnie kontynuacja tych wszystkich działań od 140, lat to jest kontynuacja w zasadzie rodzinna. W naszej Orkiestrze też mamy wiele rodzin muzykujących wspólnie i tak się działo od wielu, wielu lat. To są pokolenia, które wyrosły na Orkiestrze, założonej przez Namysłowskiego. Na Orkiestrze Namysłowskiego wychowali się również zamościanie, uczniowie Szkoły Mzycznej. I takim moim specjalnym pomysłem na tę specjalną uroczystość było wymyślenie takiego repertuaru, który będzie komunikatywny dla Państwa. Wydaje mi się, że te dwa premierowe utwory, które usłyszeliśmy, są po prostu przepiękne. Koncert przepiękny, melodyjny. Przyznacie Państwo, że tak jest? - zapytał słuchaczy nieco przewrotne Tadeusz Wicherek. I tak, jak można było oczekiwać, reakcje publiczności mogła być tylko jedna - gorące brawa w odpowiedzi na pytanie maestro Tadeusza Wicherka.



Jak dodał dyrektor Tadeusz Wicherek, do współpracy zaprosił Jakuba Czerskiego, który jest dzieckiem Zamościa, absolwentem Szkoły Muzycznej KI i II stopnia w Zamościu, który chodził na koncerty Orkiestry, wyrósł na tradycji Namysłowskiego i jego utworów, i na tradycji naszej Orkiestry. Jakub Czerski jest znakomitym pianistą, również dyrygentem i kompozytorem.

-Popatrzcie Państwo, jak historia układa w piękną całość. Ktoś, kto przychodził jako mało dziecko na koncerty Orkiestry, teraz staje przed Orkiestrą jako dyrygent, kompozytor i pianista. A wariacje na temat "Gwiezdnych Wojen" to utwór, który jest z gatunku utworów muzyki poważnej, oparty na muzyce filmowej owszem ale, tak jak Chopin pisał wariacje na temat muzyki Mozarta, tak jak inni pisali wariacje na temat muzyki Paganiniego czy Wieniawskiego, tak do dzisiaj kompozytorzy piszę wariację na temat muzyki, która jest popularna w danym momencie. I tak powstają wspaniałe symfoniczne utwory. Skala trudności tego koncertu, bo jest to de facto koncert fortepianowy - jest zaskakująco trudna i wysoka. Jest to wspaniała muzyka sensu stricte poważna, a że na filmowy temat - każdemu wolno. Zapraszam Jakuba Czerskiego. Przyjmijcie go Państwo bardzo, bardzo gorąco - zapowiadał fascynujące wykonanie "Fantazji na temat Gwiezdnych Wojen" Tadeusz Wicherek.

"Fantazja na temat Gwiezdnych Wojen" to utwór kilka lat temu skomponowany przez Jakuba Czerskiego. Tego wieczoru imponująco przez niego zagrana na fortepianie. To był wyjątkowy popis umiejętności kompozytorskich i pianistycznych. To była fantazyjna zabawa z fortepianem. Była to także rewelacyjna, wręcz znakomita współpraca z Orkiestrą Symfoniczną, nad którą z wielkim przejęciem czuwał fenomenalny wizjoner muzyczny Tadeusz Wicherek. Jak podkreślił pan Tadeusz, muzycznie wybrzmiał pierwszy dzień koncertów jubileuszowych jako dzień polski Zamojskiego Festiwalu Kultury - cultura, musica, arte, e..."



-Byłem pod wielkim wrażeniem w całości jubileuszowego koncertu. Najpierw mieliśmy tę część tradycyjną, która pokazuje te wielkie tradycje. Ten nurt jest nadal kontynuowany. Druga część projekcji filmowej po prostu zwala z nóg. Nie wiem czy jest w Polsce taka Orkiestra, która może się poszczycić takimi artystami występującymi z Orkiestrą - John Lord z Deep Purple, najlepsza była grupa rockowa na świecie, czy też plejada gwiazd włoskich i polskich. Z Orkiestrą zagrali artyści, których sobie tylko wymyślił Tadeusz Wicherek. Dzisiaj była wybitnie piękna atmosfera i znakomity kontakt muzyków z publicznością. Ta muzyka wchodziła w nas, przeżywaliśmy każdy jej takt. I to jest właśnie piękne, bowiem muzyka jest tym czymś co łączy, czyni nam życie piękniejszym, dociera do najpiękniejszych pokładów naszej duszy. Zabrałem z Poznania swojego syna, by zakosztował tej wielkiej muzyki, tej wielkiej sztuki. Jestem dumny, że pracuję w tej najstarszej w Polsce Orkiestrze, w najpiękniejszym mieście na świecie, Zamościu - podkreślił Zbigniew Małkowicz, od 15 lat aranżer Namysłowiaków.

Genialnie pomyślane połącznie tradycji i dziedzictwa Namysłowiaków z współczesną muzyką symfoniczną. I w taki to oryginalny sposób Tadeusz Wicherek pokazał ostatnie 15 lat swojej pracy z Orkiestrą Symfoniczną im. Karol Namysłowskiego. Cudnie zagrane 9 hitów muzyki ludowej Karola Namysłowskiego, a następnie mistrzowsko zagrane utwory premierowe i wprost wirtuozowska, kosmiczna "Fantazja na temat Gwiezdnych Wojen". Jeśli podejmować próbę podsumowania galowego koncertu jubileuszowego Namysłowiaków to przychodzi jedna myśl - Tadeusz Wicherek wraz z muzykami Orkiestry Symfonicznej i pianistami zagrał koncert triumfalny dla Karola Namysłowskiego, pokoleń muzyków i współczesnego Zespołu! To były przepiękne 140. Urodziny Orkiestry! Nasze gratulacje! Chapeau bas po stokroć!


autor / źródło: redakcja, fot. M.Chmiel
dodano: 2021-11-12 przeczytano: 3667 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet