www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 26 września 2018, w 269 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Justyny, Cypriana, Damiana, Kosmy, Łucji.
Wrześniowe przysłowia: W dzień świętej Tekli będziemy ziemniaki piekli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Prawie wszystko o Roztoczu
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

Roztocze Południowe (cz. polska)

W istocie jest to płd.-wsch. część Roztocza. Klimaty tu niemal takie jak w Beskidzie Niskim: zalesione wzgórza, zagubione w lasach  zarastające wioski, stare przydrożne kapliczki i cerkwie. Wśród tych drewnianych wymieńmy cerkwie w Hrebennem, Woli Wielkiej i Radrużu. Jest to zarazem teren zaludniony w niewielkim stopniu, jeden z najcichszych i najspokojniejszych w kraju.

Roztocze Południowe dzieli się na Rawskie, Janowskie i Lwowskie. W granicach Polski znajduje się tylko część Roztocza Rawskiego, zajmująca obszar pomiędzy miejscowościami: Narol - Bełżec Hrebenne - Horyniec. Podobnie jak w przypadku Roztocza Środkowego, również Roztocze Wschodnie ma charakter wapienno-piaszczysty, jest jednak mniej rozczłonkowane. Tutaj także znajdują się najwyższe wzniesienia. W części polskiej wspiąć się można na wysokość ok. 390 m n.p.m.: (Krągły i Długi Goraj, Wielki Dział). Za najwyższe wzniesienie polskiej części Roztocza uważa się obecnie Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) na Roztoczu Rawskim. Znajdują się one na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Krągły i Długi Goraj mają charakter ostańcowy, wyraźnie odcinają się od otoczenia niczym wysokie kopce. Teren ten charakteryzuje duża lesistość wynosząca ponad 60%. Wyjątkowe są buczyny z płatami barwinka pospolitego. Spotkać można także lasy jodłowe. Ciekawe są rezerwaty przyrody Źródła Tanwi (186 ha) koło Huty Złomy, Młyńska Góra z buczyną karpacką koło Hrebennego oraz chroniące jałowce: Sołokija (7,43 ha) w Dziewięcierzu i Jałowce Lubyckie koło Huty Lubyckiej. Planowane są kolejne rezerwaty: Jedlina, Dublen, Buczyna Horyniecka, Dahany, Kierniczki, Prusie i Monasterz.

Dojechać można tu koleją. Od północy będzie to linia Rejowiec - Bełżec - Hrebenne. Od południa linia Przeworsk - Hrebenne, skrócona niestety w 2001 r. do trasy Przeworsk - Horyniec. Niestety, bo autobusy i busy rzadko tu zaglądają i zamknięcie linii PKP mogłoby stanowić dla turysty poważny problem.

Wybrane znakowane trasy turystyczne

Szlaki rowerowe:
  1. Centralny szlak rowerowy Roztocza, odcinek Bełżec - Szalenik - Lubycza Królewska - Hrebenne.
  2. Trasy w rejonie Narola.
Szlaki turystyczne piesze:
  1. Historycznie pierwszy był żółty "południowy" Susiec - Narol - Horyniec. Przechodził on różne intrygujące zmiany, prowadząc coraz to inną trasą, aż skrócono go do niewielkiego odcinka Susiec - Narol (19 km). Dzięki temu straciła sens nazwa "południowy" bo na Roztocze Południowe to on już nie prowadzi.
  2. Dawną funkcję szlaku "południowego" spełnia obecnie szlak zielony "im. św. Brata Alberta": Horyniec - Narol (47 km). Po trąbie powietrznej z czerwca 1997 r. tu i ówdzie zniknął las, a z nim i znaki szlaku. Został on jednak odnowiony, co związane było ze zmianami w jego przebiegu. Na trasie należy spodziewać się następujących atrakcji: zespół klasztorny franciszkanów (jeszcze w Horyńcu), kaplica leśna w Nowinach Horynieckich, wzgórze Buczyna (szlak wiedzie jego skrajem, natomiast na szczycie cmentarz z okresu I wojny światowej), rezerwat "Sołokija" w Dziewięcierzu (chroni stanowisko jałowca pospolitego), murowana cerkiew w Werchracie, owaine legendami wzgórze Monastyr (o nim poniżej), wzgórze Wielki Dział (390 m n.p.m.), Pizuny (pamiątka albertyńska, tu urodziła się późniejsza siostra Bernardyna Jabłońska) no i Narol (że wspomnę o ruinach pałacu Łosiów, znajdują się one wprawdzie poza szlakiem, ale drogę znaleźć łatwo).
  3. Szlak "wolnościowy" Tomaszów Lubelski - Bełżec - Hrebenne (znaki czerwone, 42 km). Po drodze kilka atrakcji, że wspomnę o pięknych wąwozach Siedliska, wzgórzu Krągły Goraj (390 m n.p.m.), czy o cerkwiach w Siedliskach i Hrebennem (ta druga drewniana, wzniesiona w XVII w.).
  4. Szlak "po bunkrach (schronach bojowych) z Linii Mołotowa" Hrebenne - Lubycza Królewska - Huta Lubycka- Horyniec (znaki niebieskie). Nazwa mówi sama za siebie. Po agresji na Polskę, wzdłuż granicy między Niemcami a Rosją, Sowieci wznieśli imponujący system umocnień, który zachował się jeszcze tu i ówdzie. Drogę do ciekawszych obiektów wskazują białe kwadraty z niebieskimi paskami. Uwaga! Niezwykle przydatne latarki! Poza bunkrami na szlaku także inne atrakcje. W okolicy wsi Teniatyska, w lesie przy szlaku widać cmentarz. Jak trochę się tu powłóczyć, to można znaleźć zawaloną drewnianą cerkiew. W okolicy Lubyczy, też na cmentarzu, warto zobaczyć drewnianą dzwonnicę przeniesioną tu właśnie z Teniatysk. Nieco dalej, w Kniaziach, ruiny murowanej cerkwi z 1906 r..
  5. Ścieżki dydaktyczne: w rezerwacie "Źródła Tanwi" (Huta Złomy), w lesie "Za Niwą" (Horyniec), czy Horyniec - Nowiny Horynieckie.
Ciekawostki.
Jeżeli będziecie w Horyńcu (uzdrowisko), to koniecznie trzeba udać się do pobliskiej (3 km) drewnianej cerkwi w Radrużu. Powstała ona pod koniec XVI w. i należy do najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Z Horyńca do Radruża najłatwiej dojść szosą. Jeżeli będziecie w Werchracie to koniecznie trzeba wybrać się na Monastyr (4 km). Zaprowadzą was tam znaki zielone.  Wzgórze Monastyr znajduje się w środku lasu, jeszcze przed wojną była tu wieś. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny klasztoru obrządku wschodniego. Według tradycji założono go w XIII w., zachowane dokumenty wskazują jednak na XVII w. Obecnie można zobaczyć tu pozostałości murów, studni i przejść podziemnych. To jednak nie wszystko. W obrębie dawnego klasztoru znajdują się jeszcze dwa cmentarze. Większy tworzą kamienne krzyże. Upamiętnia on żołnierzy poległych podczas stoczonej tu w okresie I wojny światowej bitwy (inny tego typu cmentarz odnaleźć można na wzgórzu Buczyna pod Nowinami Horynieckimi). Drugi to mogiła oddziału UPA z sotni "Bisa". To nadal nie wszystko. Idąc za szlakiem dalej, u stóp wzgórza, napotkamy pozostałości po jednej z pustelni Brata Alberta Chmielowskiego.

W pobliżu Werchraty warto zobaczyć jeszcze inne ciekawostki: uroczysko Buczyna - nie mylić ze wzgórzem Buczyna pod Nowinami Horynieckimi  (ruiny cerkwi, 1 km od Monastyru), pomnik przyrody "Diabelskie Kamienie", murowany kościół (dawna cerkiew) w Werchracie, czy przepiękną drewnianą cerkiew we wsi Prusie. Jeżeli chodzi o cerkwie, to koiecznie trzeba jeszcze wspomnieć o Woli Wielkiej (na zdjęciu), Łówczy, Płazowie, czy Krupcu. Odkryć można tu jeszcze wiele. Nie zdziwcie się, jeżeli w lesie z dala od jakiejkolwiek osady, znajdziecie: ruiny domu, cerkwi, czy betonowy bunkier w niezłym stanie.

Baza turystyczna.
Wskazany namiot, ale można także (w sezonie) skorzystać z pola namiotowego w Horyńcu (w pobliżu zalewu), szkół podstawowych w Hrebennem, Hucie Lubyckiej i Werchracie. W tej ostatniej można także zatrzymać się w Diecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjno-Oazowym. Poza tym w Horyńcu funkcjonują niewielkie hoteliki, liczne są także gospodarstwa agroturystyczne.


autor / źródło: Artur Pawłowski
www.roztocze.pol.lublin.pl
dodano: 2006-10-01 przeczytano: 2267 razy.Zobacz podobne:

Warto przeczytać:- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet