www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 22 lipca 2018, w 203 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marii, Magdaleny, Bolesławy, Teofila.
Lipcowe przysłowia: Kiedy się jaskółka zniża deszcz się do nas przybliża. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Prawie wszystko o Roztoczu
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

Szlaki turystyczne Roztocza - scieżki dydaktyczne

Ścieżki w Roztoczańskim Parku Narodowym
 1. Ścieżka na Bukową Górę (Zwierzyniec - Sochy), zielona. Pozwala poznać najciekawsze zbiorowiska leśne RPN - bór jodłowy i buczynę karpacką. Na szczycie Bukowej Góry punkt widokowy.
 2. Ścieżka do Wojdy (Szewnia - uroczysko Wojda), czerwona. Kolejna przygoda z buczyną karpacką, buk występuje tu we wszystkich swych stadiach rozwojowych. W Wojdzie pomnik upamiętniający pierwszą w kraju bitwę BCh z okupantem rozegraną 27 XII 1942 r.
 3. Ścieżka na Piaseczną Górę (Zwierzyniec - Piaseczna Góra - Zwierzyniec), żółta. Piaseczna Góra to ładny punkt widokowy na Zwierzyniec i lasy RPN.
 4. Ścieżka do wzgórza Polak (okolice Panasówki), czerwona. Na trasie aleja pomnikowych drzew i wzgórze z pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę z 1863 r.
 5. Ścieżka wydmą do stawów "Echo" (Zwierzyniec), niebieska. Prowadzi wzdłuż ostoi konika polskiego.
 6. Ścieżka do stawów "Echo" (Zwierzyniec), czarna. Trasa inna niż prowadząca wydmą, przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
 7. Ścieżka "Al. A. Wachniewskiej" (Zwierzyniec), zielona. Prowadzi przez rekonstruowane założenie wodne dawnej rezydencji Zamoyskich.
 8. Ścieżka dendrologiczna we Floriance koło Zwierzyńca, zielona. Umożliwia poznanie rosnących tam wielu gatunków egzotycznych drzew. Fantastyczna lekcja ekologii!
 9. Ścieżka krajobrazowa we Floriance, czerwona. Krótka wycieczka na pobliskie wzgórze.
 10. Ścieżka patriotyczna w Zwierzyńcu (brak znaków, wydano jednak specjalny folder).  Oprowadza po miejscach pamięci narodowej w Zwierzyńcu i okolicy (m.in. cmentarz na Białym Słupie).
Ścieżki wokół Krasnobrodu
 1. Ścieżka "Krasnobrodzkie Wąwozy", czerwona. Trasa ciekawa, ale miejscami dość trudna. Uwaga! Na szlaku bardzo strome zejście do wąwozu, po deszczu jest ślisko!
 2. Ścieżka do Szuru (przez Borki), żółta. Trasa leśna, powrót do Krasnobrodu za znakami zielonymi pieszego szlaku turystycznego.
 3. Ścieżka dookoła Krasnobrodu, czarna. Ścieżka pokazuje najciekawsze miejsca w rejonie Krasnobrodu. Uwaga! Docelowo aż 15 km, jednak pełna wersja nie jest jeszcze wyznakowana (szlak zaczyna się obecnie w dolinie Św. Rocha, a kończy w pobliżu Nowej Wsi).
 4. Ścieżka przez rezerwat Św. Roch, niebieska. Wiedzie z Krasnobrodu Podklasztoru do  Podzamku. Jej fragment, w granicach rezerwatu, wg tablicy informacyjnej, nosi nazwę "Ścieżka przyrodnicza po rezerwacie Św. Roch").
 5. Ścieżka "Ułańskim Szlakiem" (ze wzgórza w rejonie Grabnika do Krasnobrodu), zielona. Szlak poświęcony jest pamięci 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich walczącego tu we wrześniu 1939 r.Przystanki, opisane w przewodniku "Krasnobród - serce Roztocza" nie zostały jeszcze przygotowane w terenie. Uwaga! Część trasy, po odcinku leśnym za Nową Wsią, prowadzi polami przez wysokie trawy. Idąc z Nowej Wsi w kierunku Turzyńca, gdy leśna droga wyprowadza na pola, idziemy do pobliskiego zarośniętego kanału melioracyjnego i wzdłuż niego skręcamy w  prawo, a za przepustem w lewo.
 6. Ścieżka Kaczórki - uroczysko Belfont - Kaczórki, czarna. Belfont - to zabagnione uroczysko, będące (ponoć) miejscem tajemnych spotkań Marysieńki i Jana Sobieskiego.
Inne ścieżki

Roztocze Środkowe
 1. Ścieżka w rezerwacie "Nad Tanwią" (okolice wsi Rebizanty), czerwona. Prowadzi doliną bodaj najbardziej znanej roztoczańskiej rzeki z seriami małych wodospadów, zwanych tu "szumami".      
 2. Ścieżka w rezerwacie "Czartowe Pole" w okolicy Hamerni, niebieska. Dolina rzeki Szum z ruinami starej papierni i kolejnymi seriami małych wodospadów.
 3. Ścieżka w rezerwacie "Szum" koło Górecka Kościelnego, niebieska. W tym rezerwacie wodospadów mniej, ale lasy równie ciekawe. Na trasie spory zalew przy małej elektrowni wodnej.
 4. Ścieżka nad Szumem w Górecku Kościelnym, bez znaków. Początek przy kapliczce "na wodzie" (tabliczka kierunkowa). Właściwego znakowania jeszcze brak, ale ścieżka została już przygotowana technicznie. Prowadzi do żeremia bobrowego. Powrót tą samą drogą.
 5. Ścieżka w okolicy leśniczówki Senderki, niebieska.  Początek przy parkingu, nieopodal stacja PKP Józefów Roztoczański. Krótka trasa leśna, propozycja lekcji ekologii w terenie. W ostatecznej wersji doprowadza do początku ścieżki nr. 22 w Potoku Senderki.  
 6. Ścieżka Potok Senderki - Kistków - okolice Starej Huty, prowadząca przez wyrobiska dawnej kopalni kamienia, czerwona. Prowadzi przez wyrobiska i sztolnie dawnej kopalni kamienia w rejonie wsi Potok Senderki. To jedna z największych ciekawostek Roztocza.
 7. Ścieżka im. Marszałka Piłsudskiego w Zawadkach koło Łosińca, czarna. To trasa boczna od podstawowego szlaku czarnego Tomaszów - Susiec. Zaczyna się przy cmentarzu wojennym w Łosińcu i prowadzi do pomnika upamiętniającego pobyt wielkiego marszałka właśnie tutaj w 1901 r., tuż co przed przekroczeniem granicy w Rebizantach.
 8. Ścieżka w "Siwej Dolinie" im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (okolice Tomaszowa Lubelskiego), znaki czerwone. Siwa Dolina to popularne miejsce spacerowe mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego, ścieżka umożliwia bliższe zapoznanie się z tym mmiejscem od strony przyrodniczej. Na trasie "ornitologiczna" wieża widokowa i ładny płat buczyny.
 9. Ścieżka Zwierzyniec - Tartaczna Góra - Kamienna Góra - Borek - Zwierzyniec, znaki niebieskie.  Tartaczna Góra to znany punkt widokowy, a Kamienna Góra to porośnięte lasem ciekawe wzniesienie o dość stromych stokach.
 10. Ścieżka Bondyrz - Kotula Góra - Guciów - Bondyrz, niebieska. Prowadzi wzgórzami na płd. od Guciowa i Bondyrza. Uwaga! Szlak jednokierunkowy, początek ścieżki nieoznaczony, dalej także poważne braki w znakowaniu (nie jest to trasa PTTK). Początek przy drodze prowadzącej do fabryki mebli i muzeum AK w Bondyrzu.
 11. Ścieżka wokół Potoczka: Suchowola I - Potoczek - Suchowola I, niebieska. Kiepsko oznakowana (nie jest to trasa PTTK). Aby odnaleźć początek jedziemy szosą z Adamowa przez Potoczek w kierunku Suchowli. Za Potoczkiem las, na jego płn.-wsch. skraju zaczynają się znaki.
Roztocze Zachodnie
 1. Ścieżka w lesie "Mosty" w okolicy Polichny Kraśnickiej, czerwona. Na szlaku nie zabraknie wąwozów, zróżnicowanych drzewostanów (m.in. bukowych i jodłowych), ciekawostką jest dolina wyschniętego potoku.
 2. / 31. Ścieżki w rejonie Szczebrzeszyna: czarna (Błońskie Doły), zielona (Frampolska) i niebieska (Przez Popław). Ścieżki stanowią alternatywne wersje szlaku turystycznego partyzanckiego (znaki czerwone) na odcinku prowadzącym w kierunku Szperówki. Najkrótszy jest szlak czarny (okolice kirkutu, 4 km), nieco dłuższe zielony i niebieski (razem z powrotem szlakiem czerwonym - po 10 km).
 3. Ścieżka Szczebrzeszyn - Kawęczynek, czerwona (12 km). Ciekawa wyprawa na Wzgórza Szczebrzeszyńskie i do wąwozów lasu "Cetnar".
Roztocze Południowe
 1. Ścieżka w rezerwacie "Bukowy Las" (okolice Narola), czerwona. Rezerwat chroni potężne 150-letnie buki i jodły.
 2. Ścieżka do Nowin Horynieckich (okolice Horyńca), czerwona. Zróżnicowane lasy i otoczona kultem kapliczka postawiona na źródełkach w Nowinach.
 3. Ścieżka "Za Niwą" (okolice Horyńca), czerwona. Spacerowa trasa leśna. 36. Ścieżka "Dębisko - Kruszyna" do Radruża (rejon Horyńca), czerwona. Ścieżka doprowadza w Radrużu do jednej z najstarszych i najpiękniejszych drewnianych cerkwi na Roztoczu.
 4. Ścieżka "Kobyle Jezioro" w  rezerwacie "Źródła Tanwi" koło Huty Złomy (okolice Narola), czerwona. Na trasie niewielki pomost wprowadzający w głąb torfowiska, oraz solidna wieża widokowa na wydmie.
 5. Ścieżka szlakiem skamieniałych drzew w Siedliskach koło Hrebennego, czerwona. Ścieżka generalnie poprowadzona jest przez Siedliska zgodnie z przebiegiem podstawowego szlaku pieszego czerwonego. Różnice to ciekawa wycieczka boczna do rezerwatu Jalinka, oraz końcowa część trasy prowadząca do obrazu Matki Bożej na zach. skraju wsi i dalej główą drogą do cerkwi i muzeum.
 6. Ścieżka po Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym: Hrebenne - Siedliska (bez znaków, konieczny folder z opisem trasy). Hrebenne i Siedliska Tomaszowskie położone są na skraju polskiej części Roztocza. Szlak pokzauje ich najciwkawsze obiekty, tak kulturowe, jak i przyrodnicze.
Dalej niż Roztocze

Kotlina Zamojska
 1. Szlak miejski w Zamościu, bez znaków. Poruszamy się po starówce według wskazań wydanej przez PTTK broszury (dwie edycje: 2000 i 2006 r.).
Płaskowyż Tarnogrodzki
 1. Ścieżka "Na Laszce" w rejonie Oleszyc (Lasy Sieniawskie), niebieska. To propozycja wędrówki wśród iście górskich krajobrazów, lasów i roślin. Nie zabraknie buczyny karpackiej. Podczas dojazdu warto zatrzymać się na terenie dawnej wsi Miłków.
 2. Ścieżka Radawa - Łapajówka (Lasy Sieniawskie), niebieska. Ścieżkę wyznakowano po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej i wzbogacono w przystanki, już typowo przyrodnicze.
 3. Ścieżka "Radawa" w rejonie zalewu w Radawie (Lasy Sieniawskie), czerwona. Trasa ma głównie charakter leśny. W połowie przygotowane miejsce na odpoczynek. To teren wysiedlonego w okresie II wojny światowej przysiółka Radawy.
 4. Ścieżka Basznia Dolna - Borowa Góra - Sieniawka - Huta Kryształowa - Podlesie - Basznia Górna - Basznia Dolna, brak typowego oznakowania. Wydano specjalny przewodnik "Basznia i okolice" z opisem trasy. Okolice Huty Kryształowej kryją wiele tajemnic, część z nich można poznać wędrując tą właśnie ścieżką.
Lasy Janowskie (Równina Biłgorajska)
 1. Szlak Porytowego Wzgórza w Lasach Janowskich (drewniane tablice kierunkowe). Krótka trasa oprowadzajaca po miejscu bitwy partyzanckiej z czerwca 1944 r. Ciekawostką jest mostek dawnej kolejki wąskotorowej.
 2. Ścieżka w rezerwacie "Szklarnia" (okolice wsi Szklarna, Lasy Janowskie), zielona. Przejście przez lasy sosnowo-jodłowe, częściowo przez rozległe bagnisko.
 3. Ścieżka przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim, bez znaków. Początek przy parkingu leśnym nieopodal wspomnianego ośrodka. Na trasie liczne tablice edukacyjne. W połowie trasy przygotowane miejsce na odpoczynek i ognisko.
 4. Ścieżka w lesie "Bojary" w rejonie Biłgoraja, czerwona. Trasa odnosząca się do ekologii lasu i gospodarki leśnej. Ciekawostką jest śródleśny zbiornik retencyjny.
 5. Ścieżka w rezerwacie "Imielty Ług", bez znaków. Fantastyczna trasa umożliwiająca suchą nogą wejść niemal w sam środek bagna. Dodatkowo przygotowano  pomost i platformę widokową. Typowego oznakowania na razie brak, ale na trasie umieszczono stosowne tablice z mapą ścieżki, więc nie ma problemu z błądzeniem.
 6. Ścieżka w Dąbrowicy do rezerwatu "Obary" (okolice Biłgoraja), bez znaków. Do pokonania szlaku (w wersji pieszej, lub rowerowej) niezbędny jest przewodnik terenowy, wydany przez miejscową szkołę podstawową. "Obary" to rozległe  torfowisko. Ciekawostką jest nasyp dawnej kolejki wąskotorowej, biegnący skrajem tego obszaru. W rezerwacie leśnicy przygotowali pomost i wieżę widokową.
 7. Ścieżka Korytków Mały - rzeka Biała Łada - Korytków Mały, bez znaków. Folder z opisem został przygotowany przez przez uczniów szkoły podstawowej w Korytkowie Małym.
 8. Ścieżka spacerowa w lesie po zach. stronie zalewu w Janowie Lubelskim, znakowana białymi strzałkami. Propozycja przechadzki pieszej, badź przejażdżki rowerowej. Kotlina
Hrubieszowska i Grzęda Sokalska
 1. Ścieżka "Królewski Kąt" w rejonie Hrubieszowa, niebieska. Przydatny przewodnik Jacka Fuchsa "Środowisko przyrodnicze w turystyce gminy Hrubieszów" z opisem trasy. Szlak umożliwia poznanie bodaj najpiękniejszego zakątka okolic Hrubieszowa. Ciekawe jest także grodzisko w Gródku. To zarazem pole szturmu króla Bolesława Chrobrego podczas wyprawy na Ruś.
 2. Ścieżka "Witków" w rejonie Mircza, docelowo czerwona. Szlak  leśny. Cały ten obszar należy do Dołhobyczowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Folder promocyjny wydało nadleśnictwo "Mircze".


autor / źródło: Artur Pawłowski
www.roztocze.pol.lublin.pl
dodano: 2006-10-01 przeczytano: 2333 razy.Zobacz podobne:

Warto przeczytać:Losowo wybrana galeria

Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/prawa-gl.inc on line 14

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/prawa-gl.inc on line 15

Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Nowe w fotogalerii

Najczęściej oglądane

- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/valdemaro/zamol/www/text.php on line 715