www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 27 kwietnia 2024, w 118 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zyty, Teofila, Żywisława, Anastazego.
Kwietniowe przysłowia: Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Sacrofilm 2009: Il Viaggio di Gesu - Podróż Jezusa

Przed 1948 rokiem kwitła tu symbioza Palestyny i Izraela. Teraz jest wojna. Religia stała się instrumentem konfliktu. Wina leży w ludziach i nikt tu nie jest bez winy, ale należy znaleźć rozwiązanie konfliktu - mówią bohaterowie i twórcy włoskiego dokumentu, traktującego o dniu dzisiejszym Ziemi Świętej. To dziś miejsce grozy, ale i nadziei.

Produkcja szwajcarska i rosyjska oraz włoski film dokumentalny wypełniły drugi dzień XIV edycji Sacrofilmu. Dopełnieniem stało się spotkanie zamojskiej publiczności z organizatorami bratniego Festiwalu "Popoli e Religioni" z Terni we Włoszech: Arnaldem Casali, Aleksandro Minestrini oraz reżyserem filmu - Sergio Basso.



Organizatorzy włoskiego festiwalu w ubiegłym roku gościli w Zamościu z filmem "7 km od Jerozolimy" w reż. Claudio Malaponti, bardzo dobrze przyjętym przez widzów. Goście z Włoch, do przeglądu filmów w ramach Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego, zaproponowali obraz młodego reżysera Sergio Basso - "Il Viaggio di Gesu" z 2007 roku. Mieszkańcy Zamościa obejrzeli go jako pierwsi w Polsce.

Autorzy filmu zapraszają widza w fascynującą podróż szlakiem miejsc związanych z Jezusem Chrystusem w układzie chronologicznym. Jezus tutaj się urodził, dorastał, mieszkał i został ukrzyżowany. Dokument, prezentując biblijne miejsca, daje obraz aktualnej sytuacji w Ziemi Świętej.

Wartość dokumentu jest niepodważalna. Otrzymujemy niezwykły przekaz o ogromnej warstwie emocjonalnej. Sam fakt uświadomienia sobie, że podróżujemy wraz z kamerą i przewodnikiem szlakiem tak ważnych miejsc dla chrześcijan, robi na widzu oszałamiające wrażenie. Ale nie można potraktować tego obrazu jako podróży czysto turystycznej z arcyatrakcyjnym programem.

Kamera pokazuje widok na Betlejem. Przejście graniczne 9 km od Jerozolimy. Wzdłuż granicy ciągnie się wysoki mur. Betlejem - miasto pokoju i Chrystusa. Dziś to miejsce jest teatrem wojny o wpływy polityczne i religijne.

Każdemu zwiedzanemu miejscu towarzyszy komentarz nawiązujący do opisu zawartego w Biblii. Każde miejsce uzupełnia wypowiedź przedstawicieli, mieszkańców miejscowości, reprezentujących różne nacje i religie. Na trasie od Betlejem do Jerozolimy młody człowiek poznaje problemy związane z utrzymaniem pokoju w Ziemi Świętej, doświadcza żywotnego konfliktu, jaki ma miejsce pomiędzy trzema religiami, choć każda z nich dąży do pokoju i dialogu.



Dlaczego tak się dzieje? Może dlatego, jak mówi jeden z rozmówców, że Pan Bóg stworzył niebo, ziemię a potem śmierć. Bóg nie stworzył miłości. I stawia zarzut - Bóg się nami nie interesuje. Świat jest źle skonstruowany, za dużo jest zła.

- Stworzenie świata bez miłości było poważnym błędem mówi inny.

W filmie pojawia się fundamentalne pytanie: Czego brakowało Jezusowi, że ludzie nie potrafili uwierzyć, w to, co mówił? To pytanie i następne stawia archeolog. Co ludzie wtedy myśleli, nie wiadomo. Ludzie słuchają polityków, a nie archeologów. Gdyby słuchali archeologów, świat byłby lepszy.

Wymowne są także słowa, które możemy usłyszeć w komentarzu: Trzej prorocy zawiedli w swojej misji. Wszyscy się zabijają, to jest straszne.

Nadzieję niosą słowa: Nie wolno nam umierać za Palestynę, dla niej musimy żyć. Ale póki co, "pokój jest ostatni na liście zakupów" - takie słowa porażają widza. Póki co, trwa tu wieczna wojna w imię religii.

Dla mnie najmocniejszym akcentem filmu jest wypowiedź dwóch kobiet, Izraelki i Palestynki przy grobie Maryii. To pierwsza matka męczenników, bo tak wierzymy w Koranie. Ważne, że jest pochowana w naszej ziemi - mówi Palestynka.



Z wielkim smutkiem słucha się słów matek, które straciły w tej wojnie synów. Matki produkują tu "mięso armatnie" - z rozpaczą i rezygnacją w głosie mówi Izraelka. Uczy dzieci i zadaje sobie pytanie: Jaka będzie ich przyszłość? Chciałaby zasiać w nich ziarno człowieczeństwa. Nie znosi fajerwerków, bo one zawsze kojarzą się ...z wojną.

Ten wątek filmu nawiązuje do głównego przesłania XIV edycji Sacrofilmu - "Rola kobiety w religiach monoteistycznych - chrześcijaństwo, judaizm, islam".

Film bardzo dobrze wypełnia swoją misję mocnego przekazu, choć nie oskarżenia. Stawia wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź - bo która religia jest najważniejsza? Chrystus umarł za wszystkich, także za muzułmanów. Czy jest Bóg w Ziemi Świętej? Jego istnieniu zaprzecza zachowanie wszystkich zamieszkujących tę Ziemię.

Grób Chrystusa jest pusty, ale jest pilnowany. To pomysł by upamiętnić Chrystusa, bo pielgrzymi szukają tu Boga i tym szukaniem Go przynoszą. Gdyby ludzie przestali przyjeżdżać do Ziemi Świętej, nie byłoby tu Boga.

Ponad dwa tysiące lat temu, człowiek, Jezus z Nazaretu, nauczał o pokoju. Pokoju nie ma, jest ciągły i narastający konflikt palestyńsko - izraelski, przechodzący w wojnę. Czy jest nadzieja, że nastanie pokój w Ziemi Świętej?

Sergio Basso, reżyser filmu jest o tym przekonany. Wierzy, że jest szansa na pojednanie. Wina jest w ludziach, i to ludzie muszą stworzyć jeden wielki dialog. O tym bardzo przekonywująco mówiono podczas spotkania z publicznością, po projekcji filmu.

Budujące jest, że ten ważny i trudny dla całego świata temat podejmuje młody człowiek.

Film dobrze zdokumentowany i poprowadzony. Niezwykła sceneria, krajobrazy i piękna muzyka, tworzą niezapomniane dzieło. Dzieło, które staje się argumentem w dialogu o pokój.

Trudno jest jednak nauczyć się miłości, tolerancji i przebaczania. Ta nauka trwa od czasów Jezusa. Z jakim skutkiem - mogliśmy zobaczyć w filmie "Il Viaggio di Gesu - Podróż Jezusa".

Dystrybucja włoskich filmów, zaprezentowanych podczas Sacrofilmu, napotyka na ogromne problemy, szczególnie we Włoszech. Czy ten przekaz dotrze do decydentów - trudno o odpowiedź na to pytanie.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Renata Bajak
dodano: 2009-01-21 przeczytano: 4330 razy.



Zobacz podobne:
     Zdarzyło się na "Sacrofilmie" / 2012-03-06
     Krzysztof Zanussi "O życiu i śmierci" / 2012-03-05
     Sacrofilm: Człowiek w obiektywie Lembryka / 2012-03-04
     "Rozstanie" - irańska opowieść o prawdach uniwersalnych / 2012-03-04
     Feliks Falk: Prawda w roli głównej / 2012-03-01
     "Wymyk" - współczesna przypowieść o Kainie i Ablu / 2012-03-01
     Widzowie o "Joannie", czyli egzamin z człowieczeństwa / 2012-02-29
     Zainaugurowano XVII edycję "Sacrofilmu" / 2012-02-27
     Ks. Mokrzycki o przesłaniu "Sacrofilmu" / 2012-02-26
     Wydarzenie specjalne Sacrofilmu: Francesca Melandrii z filmem VERA / 2012-02-25
     SACROFILM 2012: Spotkanie z Feliksem Falkiem / 2012-02-24
     Joszko Broda zainauguruje Sacrofilm / 2012-02-22
     Sacrofilm 2012 - program / 2012-02-13
     Dyskusyjny Klub Filmowy w lutym / 2012-01-30
     Inspirujący "Sacrofilm" - podsumowanie XVI edycji / 2011-03-23
     Sacrofilm 2011: Głód 33 / 2011-03-21
     Impresje Marka Stryszowskiego / 2011-03-18
     Sacrofilm 2011: Misteryjny koncert / 2011-03-17
     "Brama" dla Zanussiego / 2011-03-16
     Sacrofilm 2011: Intelektualny spór o rozum i wiarę / 2011-03-14

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet