|
Performer w akcji: "Wołanie z głębi serca płynące"Czwartkowy wieczór w Klubie Garnizonowym należał do rodziny Dudzińskich, Teatru Performer i pieśni staroormiańskich.
Nieprzypadkowe połączenie wydarzeń. Koncert pieśni Św. Grzegorza z Nareku odbył się w przeddzień Biesiady Literackiej z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, zorganizowanej pod hasłem "Szablą, piórem, modlitwą - patriotyzm Ormian polskich".
Ksiądz Isakowicz-Zaleski był także gościem na koncercie i wygłosił słowo wstępne przed jego rozpoczęciem. Pokrótce przedstawił historię narodu ormiańskiego, szczycącego się ponad 3000-letnią historią. Ten najstarszy chrześcijański naród na świecie (Ormianie chrzest przyjęli w 301 r.) przez stulecia był ciężko doświadczany, ciągle wyniszczany, przesiedlany i eksterminowany. W tych trudnych momentach mocno zrósł się ze swoją religią i Kościołem, który stał się twórcą i animatorem kultury narodowej, siłą jednoczącą wszystkich Ormian, ośrodkiem oporu i walki o wyzwolenie narodowe. Życie Ormian to fala tułaczki i emigracji, która w XV w. napłynęła także do Polski. Ormianie osiedlali się na południowo-wschodnich kresach dawnej Rzeczypospolitej, trudniąc się głównie handlem i rzemiosłem. Swój ślad pozostawili także w Zamościu, biorąc udział, na zaproszenie Hetmana Jana Zamoyskiego, w tworzeniu miasta.
Po krótkim rysie historycznym rozpoczął się spektakl "Wołanie z głębi serca płynące" w wykonaniu Teatru Performer. Zaprezentowane zostały wybrane pieśni armeńskiego poety i świętego Grzegorza z Nareku, który stworzył je przeszło tysiąc lat temu. Jego "Księga śpiewów żałobliwych" jest arcydziełem literatury ascetycznej i mistycznej, a przez Ormian uznawana jest za Księgę świętą.
Opracowanie muzyczne do spektaklu stworzył Sambor Dudziński, zaś w wykonaniu projektu udział wzięła cała rodzina Dudzińskich. Muzyka z nutą etniczną przy uduchowionych tekstach ormiańskiego poety wręcz magnetyzowała widzów. Wykorzystanie kijów, badyli i instrumentów z przedmiotów codziennego użytku, jak sam o swoich instrumentach mówi Sambor Dudziński, stworzyło niepowtarzalny klimat i nastrój spektaklu. Obok fortepianu, organów, klarnetu, na scenie były i najróżniejsze harmonijki ustne, i drewniane trąby, i beczka po ogórkach. Taki niecodzienny podkład muzyczny, połączony ze śpiewem, nabrał niesamowitej siły wyrazu i walorów duchowych.
W spektaklu wystąpili:
Bożena Dudzińska, Anna Maria Jędrzejewska, Bogdan Kasprowicz, Paweł Dudziński, Seweryna Dudzińska, Michał Dudziński, Sambor Dudziński i Robert Jędrzejewski.
* * *
Pieśni Św. Grzegorza z Nareku, które można było usłyszeć podczas spektaklu w Zamościu powinny wkrótce znaleźć się na płycie, do której wydania przymierza się Sambor Dudziński.autor / źródło: Renata Bajak dodano: 2009-02-21 przeczytano: 16252 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|