www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 10 listopada 2024, w 315 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Leny, Ludomira, Neli, Andrzeja.
Listopadowe przysłowia: W listopadzie goło w sadzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Turystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Muzyczny wszechświat w Zamościu

To były przepiękne nuty rozpisane na Orkiestrę Symfoniczną i saksofon altowy - komplementował Paweł Sztomke twórcę i wykonawców utworu "Altissimonica": Jana Ptaszyna Wróblewskiego kompozytora, Henryka Miśkiewicza - saksofonistę altowego i Zbigniewa Gracę - dyrygującego Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego. Podczas sobotniego Koncertu III Zamojskiego Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty (5.09.) przed zamojską publicznością wystąpili również: Wojciech Myrczek, Anna Serafińska, Jan "Ptaszyn" Wróblewski i jako gwiazda na finał - Krystyna Prońko.



Znany wszystkim sygnał Festiwalu rozległ się po raz trzeci. Zapaliły się światła na scenie i na wypełnionej po brzegi widowni. Mnóstwo młodych ludzi przystanęło na płycie rynku, by stać się "obywatelami muzycznego wszechświata" dwóch genialnych artystów - Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego i Marka Grechuty.

Zanim zamojska publiczność wysłuchała fascynującej pierwszej części Koncertu, Paweł Sztompke, prowadzący Koncert, objaśnił iż ideą Festiwalu jest aby co roku, obok twórczości Mistrza Grechuty, prezentować również nagrania i sylwetkę innego kompozytora, a zarazem wspaniałego artysty muzyka. W tym roku to jest Mistrz Jan "Ptaszyn" Wróblewski - poinformował prowadzący, a publiczność przyjęła tę zapowiedź gorącymi oklaskami.

W części oficjalnej Paweł Sztompke powitał gości i artystów, po czym zaprosił na scenę Marcina Zamoyskiego Prezydenta Zamościa by mógł dopełnić miłego obowiązku, czyli wręczyć uroczyście statuetkę "Ambasadora Kultury Zamościa 2008" Tadeuszowi Wicherkowi, dyrektorowi artystycznemu i dyrygentowi Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Dziękuję serdecznie za olbrzymie wyróżnienie. Mój zawód to moje hobby, a jeśli mam takie zaplecze, to jestem szczęśliwy - powiedział uhonorowany Tadeusz Wicherek. I zaczęło się wielkie granie. Publiczność została zaproszona na część artystyczno/muzyczną.



- W tej części chcielibyśmy zaprezentować utwór, który zatytułowany jest "Altissimonica". Utwór skomponowany przez Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, po raz pierwszy nagrany na płycie w roku 2004, a dedykowany wnuczce kompozytora - Monice.

- To utwór całkowicie wyjątkowy, łączący wspaniałą tradycję muzyki klasycznej, muzyki XX wieku a także muzyki jazzowej, której Jan "Ptaszyn" Wróblewski jest najwspanialszym przedstawicielem. To połączenie nie jest takie proste i jednoznaczne. Połączeniem strefy jazzowej wolnej/wyzwolonej i tej muzyki klasycznej/poważnej jest właśnie utwór "Altissimonica". Utwór został napisany na saksofon altowy improwizowany, z myślą o Henryku Miśkiewiczu, a do tego dodane brzmienie wielkie orkiestry symfonicznej.

Na scenę poproszony został dyrygent Zbigniew Graca, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego oraz "poeta saksofonu altowego" - Henryk Miśkiewicz.

- Pisałem nie na zwykły saksofon, ale "Miśkiewiczowy", bo taki jest na świecie tylko jeden - mówił znakomity jazzman "Ptaszyn" Wróblewski.



Jak mówią znawcy tematu o tej kompozycji - interpretacja i brzmienie powinno mieć jazzowy charakter, a improwizacje to kluczowa cześć tego zadania. Jest Henryk Miśkiewicz improwizatorem wybitnym, potrafiącym skupić uwagę najbardziej wymagających melomanów. Dzięki temu blisko 40-minutowego koncertu słucha się z zaciekawieniem od pierwszej do ostatniej nuty. Są tu chwytliwe motywy, zmiany nastrojów i tempa świetnie przez Miśkiewicza wykorzystane, by podkreślić ich jazzową ekspresją. Piękna była współpraca solisty z Orkiestrą, niepowtarzalne brzmienie saksofonu altowego, momentami ujmujące delikatnością, momentami drapieżne. Solówki Henryka Miśkiewicza przebijały wszechświat. Znakomicie spisali się "Namysłowiacy" i rewelacyjnie poprowadził "Namysłowiaków" w nowych strojach galowych Zbigniew Graca.

W dalszym ciągu pozostaliśmy w impresjonistycznym klimacie, leciutko jazzującym. I była to muzyka bliska każdemu sercu, choć już muzyka wokalna.

- Pamiętajmy - przypominał Paweł Sztompke - Zamość to jest stolica/potęga polskiej wokalistyki. To tu odbywają się festiwale wokalistów jazzowych, tu powstała cała rodzina wokalna, nie tylko polska, ale również europejska.



Kolejno przed zamojską publicznością zaprezentowała się dwójka laureatów zamojskich konkursów - młodziutki Wojciech Myrczek, który dwa lata temu wygrał konkurs wokalistów i wspaniała Anna Serafińska, laureatka festiwalu z 1994 r. Zaśpiewali nie tylko standardy jazzowe. Były to przede wszystkim wspaniałe polskie piosenki, które stały się standardami muzyki za sprawą kolejnych festiwali i kolejnych interpretacji leciutko jazzujących.

W wykonaniu Wojciecha Myrczka, z towarzyszeniem Pana "Ptaszyna" usłyszeliśmy standard "When I fall In love", a później zasłuchaliśmy się w standardy muzyki rozrywkowej - tematy Mistrza Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego.

- Dla mnie Jan "Ptaszyn" Wróblewski, myślę, że i dla Państwa, jest genialnym muzykiem, wspaniałym kompozytorem, także niezrównanym popularyzatorem muzyki - mówił Sztompke.

Anna Serafińska zaśpiewała m.in. "Kolega Maj" oraz "Zielono mi" w duecie z Wojciechem Myrczkiem - utwory skomponowane przez "Ptaszyna". Poetyckie utwory zabrzmiały tym bardziej pięknie, że wykonawcom towarzyszył Jan "Ptaszyn" Wróblewski i Orkiestra Symfoniczna pod batutą Tadeusza Wicherka.

W repertuarze Wojciecha Myrczka i Anny Serafińskiej znalazły się także utwory patrona Festiwalu: "Gdziekolwiek", "Historia pewnej podróży" i "Gaj". To było coś niezwykłego wsłuchać się w muzyczne ponadczasowe dzieła, stworzone przez Marka Grechutę. Cudne wykonanie z udziałem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego i Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Nazwiska Marka Grechuty, Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego i Tadeusza Wicherka przekładają się na wyjątkową, niepowtarzalną stylistykę tego Koncertu. Niezwykłe, mądre teksty przemawiają do nas głęboko i wzruszają. Ich wykonanie oczarowuje słuchacza na długo.



- To jeden z najwspanialszych i najmądrzejszych głosów polskiej piosence. Krystynie Prońko towarzyszyć będzie m.in. Paweł Serafiński na organach Hammonda z niepowtarzalnym ich brzmieniem - to zapowiedź kolejnej gwiazdy wieczoru.

Znana artystka rozpoczęła swój występ utworem "Wszystkie narody", napisanym na podstawie tekstów biblijnych. Wyśpiewała także "Małe tęsknoty", a w duecie z Anną Szczerbą z Zamościa utwór Marka Grechuty - "Godziny miłowania".

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Tadeusza Wicherka wykonała także "Niech moje serce" i "Jutro zaczyna się sezon". Oklaskami publiczność nagrodziła już pierwsze takty super pięknego utworu "Poranne łzy". Podobnie rewelacyjnie zachowała się publiczność przy piosence "Jesteś lekiem na całe zło", genialnie zinterpretowanej przez artystkę.



Był jeszcze bis - "Walczyk" z filmu "Hallo Szpicbródka" w wersji jazzowej. Tym wykonaniem Krystyna Prońko "skradła dla nas niejedną z gwiazd". Jak mówiła po koncercie, zaśpiewała te piosenki, które słuchacze lubią najbardziej.

I w ten sposób zakończył się drugi dzień III Zamojskiego Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty. Jeszcze sygnał muzyczny Festiwalu i zaproszenie na kolejny, niedzielny - energetyczny i muzyczny wieczór.

* * *

Taki koncert gra się tylko jeden raz, o czym doskonale wiedzieli organizatorzy i wykonawcy. Piękna melodia, niezwykłe wzruszenia i przeżycia godne zamojskiej publiczności.

* * *

Organizatorami Zamojskiego Festiwalu im Marka Grechuty jest Miasto Zamość i Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Koncertu wysłuchali m.in. J.E. ks. biskup Wacław Depo i Marcin Zamoyski Prezydent Miasta Zamościa. Sponsorem Strategicznym Festiwalu jest PGE Zamojska Korporacja Energetyczna S.A.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2009-09-09 przeczytano: 14677 razy.



Zobacz podobne:
     Rozśpiewana bursa. 5 Przegląd Poezji Śpiewanej im. Marka Grechuty / 2012-04-20
     W zamojskiej bursie będą śpiewać piosenki Grechuty / 2012-04-05
     Kulturalne hity Zamościa 2012 / 2012-02-15
     Znamy scenariusz VI Zamojskiego Festiwalu Kultury / 2012-02-07
     Laureaci lirycznie, Pectus symfonicznie, Namysłowiacy na rockowo / 2011-09-17
     Z Pawłem Sztompke o Rubiku, Nergalu i Namysłowiakach / 2011-09-14
     Piotr Rubik "The best of" w Zamościu / 2011-09-13
     Zamojski Festiwal Kultury: Pectus / 2011-09-12
     Zamojski Festiwal Kultury: Piotr Rubik / 2011-09-11
     Zamojski Festiwal Kultury powrócił w wielkim stylu / 2011-09-10
     Wicherek nie tylko o Zamojskim Festiwalu Kultury / 2011-09-07
     Zilustrowali poezję Grechuty / 2011-09-06
     Program Zamojskiego Festiwalu Kultury / 2011-07-27
     Od przyszłego roku dwa festiwale w jednym / 2011-06-09
     Konkurs na nową nazwę Zamojskiego Festiwalu Kultury bez rozstrzygnięcia / 2011-06-08
     Alchemia jazzu - rozmowa z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim / 2011-06-03
     Pierwsza ocena zgłoszeń nazwy Zamojskiego Festiwalu Kultury / 2011-06-01
     Marek Grechuta nie dla wszystkich! / 2011-05-28
     Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu na nazwę festiwalu / 2011-05-23
     ZFK: Rubik z utworami Grechuty / 2011-04-26

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet