www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 25 kwietnia 2024, w 116 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Jarosława, Erwiny, Kaliksta.
Kwietniowe przysłowia: Kiedy Marek przypieka, człek jeszcze na ziąb ponarzeka. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Rok 2007 Rokiem Leśmiana w Zamościu

W odpowiedzi na sugestie wystosowane przez dyrektora Instytutu Książki dr Andrzeja Nowakowskiego, rok 2007 został oficjalnie uznany w Zamościu Rokiem Leśmianowskim. Niestety nie udało się doprowadzić do tego, by rok 2007 był Rokiem Leśmiana w Polsce. Wybór roku 2007 Rokiem Leśmiana ma za zadanie promowanie osoby i twórczości Bolesława Leśmiana - uważanego przez wielu za najwybitniejszego mieszkańca Zamościa - zarówno w Zamościu, jak i za granicą, co jest możliwe dzięki wielu turystom odwiedzającym nasze miasto.

Jest jeszcze jeden powód, który czyni rok 2007 odpowiednim dla takiego przedsięwzięcia - w tym roku obchodzimy 130 rocznicę urodzin i 70 rocznicę śmierci poety. Pierwsze spotkanie związane z obchodami Roku Leśmiana odbyło się już w grudniu roku 2006, kiedy to w Zamojskim Muzeum miało miejsce sympozjum popularnonaukowe pod nazwą "Spotkanie z Leśmianem" oraz wystawa "Łąka" inspirowana twórczością poety. W grudniu mieli także swoje spotkanie w Księgarni im. Bolesława Leśmiana miłośnicy jego poezji, obecnie skupiający się w Towarzystwie Leśmianowskim.

Aby jednak całkowicie odczuć znaczenie całego cyklu planowanych imprez - o czym za chwilę - należy zapoznać się bliżej z osobą Bolesława Leśmiana.

Urodził się 22 stycznia 1877 roku w Warszawie - choć w niektórych źródłach podawane są także daty 1878 oraz 1879. Jego właściwe nazwisko brzmi Lesman. Rodzicami Bolesława byli Józef i Emma Lesman, wywodzący się ze spolszczonej inteligencji żydowskiej. W dzieciństwie poeta stracił prawie całą rodzinę - najpierw zmarła matka, potem po raz drugi ożeniony ojciec, kilka lat później rodzeństwo - Kazimierz i Aleksandra.

Całą swoją młodość spędził w Kijowie, gdzie uczył się i studiował prawo, potem zaś wyjechał do Francji. Tam właśnie poznał swoją przyszłą żonę, malarkę Zofię Chylińską. W 1905 roku biorą ślub w Paryżu, a potem wracają do Polski. W Warszawie, którą Leśmian uwielbiał, zostaje poeta współzałożycielem i reżyserem Teatru Warszawskiego, potem także kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Łodzi. W latach 1912-1914 państwo Leśmianowie przebywają we Francji. Po powrocie w roku 1917 poeta poznaje warszawską lekarkę, Dorę Lebenthal, z którą będzie mieć romans aż do końca swojego życia - nigdy jednak nie opuści żony, ale będzie prowadził podwójne życie z dwoma kobietami.

W 1918 Leśmianowe sprowadzają się wraz z córkami, Marią Ludwiką (zwaną przez ojca Lusią) i Wandą (Dunią) do Hrubieszowa, gdzie Bolesław dostaje stanowisko notariusza (potem rejenta). Tutaj też powstaje drugi - po "Sadzie rozstajnym" - tomik jego poezji - "Łąka". Po 4 latach poeta zostaje przeniesiony na stanowisko rejenta hipotecznego do Zamościa. Tutaj pozostanie aż do 1935 roku.

Leśmian kpił z zamojskich zwyczajów, wciąż porównując miasto do Warszawy. Przez lata rezydowania w Domu Centralnym przy ulicy Żeromskiego - gdzie teraz wisi pamiątkowa tabliczka - Leśmian bardziej interesował się tworzeniem niż pracą. Często odwiedzał z przyjacielem Adamem Szczerbowskim ówczesny Ogród Przyrodniczy - teraz Ogród Zoologiczny - mieszczący się niegdyś przy obecnym I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie bawił się ze swoimi ulubieńcami - parą lwiątek. W czasie pobytu w Zamościu napisał on dwa kolejne tomiki - "Dziejba leśna" i "Napój cienisty", zaś w 1933 roku wybrany został do Polskiej Akademii Literatury.

Z czasów tych pozostało wiele anegdot, jak np. znana wszystkim historia dorożki, którą Leśmian zawsze jeździł do Sądu Okręgowego odległego od jego domu zaledwie o paręset metrów. Dwa lata przed śmiercią, w wyniku defraudacji ok. 40 tys. złotych przez jego następcę, poeta popadł w wielkie długi i zmuszony był wyjechać do Warszawy. Przez tą sprawę pogorszył się także jego stan zdrowia - w dwa lata po wyjeździe z Zamościa, 5 listopada 1937 roku Leśmian umiera na serce.

Jak więc widać, Bolesława Leśmiana z Zamościem łączy aż 13 wspólnych lat. Lata te mają być przypomniane właśnie w nadchodzących wydarzeniach Roku Leśmianowskiego.

Znany jest już wstępny kalendarz imprez - rozpoczęcie całego przedsięwzięcia nastąpi 22 stycznia 2007 roku. Tego dnia odbędzie się w Zespole Staromiejskim ogłoszenie konkursu na przestrzenną instalację artystyczną upamiętniająca Bolesława Leśmiana - rozstrzygnięcie w listopadzie - zaś w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zamościu przy ulicy Kamiennej o godzinie 17 odbędzie się cały cykl imprez pod hasłem "Urodziny Leśmiana".

Będą to m.in. spotkanie z wytrwałym poszukiwaczem śladów Leśmiana na ziemi zamojskiej, Adamem Kulikiem, wykład Romana Doktóra pt. "Dlaczego Bolesław Leśmian jest najwybitniejszym poetą XX wieku", koncert kwartetu "La Primavera", recytacja wierszy, ogłoszenie konkursów plastycznego i VI konkursu literackiego, wystawa "Leśmian i jego czasy w dokumentach" oraz nadanie imienia Bolesława Leśmiana kawiarence literackiej w tejże Bibliotece.

Następne spotkania z Leśmianem i jego dziełami planowane są dopiero na czerwiec.
9 czerwca na Rynku Wielkim pod nazwą "Leśmian wśród zamościan" przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna, odbędzie się tez spotkanie z autorami książek o poecie oraz koncert muzyczny; zaś 10 czerwca pod hasłem "Leśmianowska ulica poetycka" kolejno w Zamojskim Domu Kultury, Domu Centralnym i Corner Pubie będą miały miejsce wernisaż wystawy rzeźb słownych uczniów Liceum Plastycznego, projekcje filmów, reprint imprezy literackiej z 1932 r. pt. "Bigos u bibliofilów" oraz finał VI edycji konkursu literackiego Bolesława Leśmiana.

Od czerwca do sierpnia w Muzeum Zamojskim będziemy mogli obejrzeć Biennale malarstwa do poezji Leśmiana.

W lipcu na Rynku Wielkim będzie miała miejsce organizowana przez Kino "Stylowy" projekcja filmu "Leśmian" w ramach VIII Letniego Festiwalu Filmowego. Sierpień mile zaskoczy nas wystawą pokonkursową ilustracji uczniów szkół ponadpodstawowych do poezji Leśmiana w Biurze Wystaw Artystycznych. Zakończenie Roku Leśmianowskiego zaznaczy się w listopadzie widowiskiem plenerowym "Przyjazd Leśmiana do Zamościa".

Planowane jest też inne uczczenie pamięci poety, rozważane jest m.in. postawienie pomnika poety czy odnowienie dorożki, z którą jest on kojarzony.

Pozwólmy, by poezja Leśmiana znów, jak przed laty, zamieszkała w naszych sercach - jest tego warta.


autor / źródło: Paulina Dudek
dodano: 2007-01-22 przeczytano: 3501 razy.



Zobacz podobne:
     Leśmianowska Ulica Poetycka - program / 2012-05-14
     Zaprezentują projekt pomnika Bolesława Leśmiana / 2011-10-03
     "Dom Leśmiana": Krzysztofa Bednarskiego koncepcja pomnika / 2011-07-30
     Spłacam dług Leśmianowi - rozmowa z Krzysztofem M. Bednarskim / 2011-06-19
     "Napój cienisty" czyli inspiracje poezją Leśmiana / 2011-06-09
     Krzysztofa Bednarskiego przymiarki do pomnika Leśmiana / 2011-06-02
     Schadzka z Leśmianem część II / 2011-06-01
     Schadzka z Leśmianem część I / 2011-06-01
     Majówka leśmianowska z dziecięcą fantazją / 2011-05-30
     Obserwatorium Poetica / 2011-05-25
     "Przygody Sindbada Żeglarza" na Rynku Solnym / 2011-05-19
     STARTUJ W SLAMIE! Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka / 2011-05-19
     Opowieści niesamowite - kryptyk na Majówce Leśmianowskiej / 2011-05-17
     Leśmianowska Ulica Poetycka. Majówka leśmianowska na Starówce / 2011-05-12
     Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka / 2011-04-05
     Krzysztof Bednarski autorem pomnika Leśmiana / 2010-12-31
     Skazany na Leśmiana - rozmowa ze Sławomirem Bartnikiem / 2010-08-01
     Postawią pomnik Leśmianowi / 2010-06-28
     Leśmianowska Ulica Poetycka 2010 / 2010-05-22
     Konkurs Literacki im. B. Leśmiana / 2010-03-20

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet