www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Święta Katarzyna po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Sugestywne ścieżki" artystów z Pizy

Przewodniczący Stowarzyszenia IdeArtecav Pisa Mimmo Corrado i Joanna Brześcińska-Riccio reprezentowali toskańskie środowisko artystów plastyków podczas otwarcia wystawy zbiorowej "Sugestywne ścieżki" w BWA Galeria Zamojska (11.06.).

Na wystawie, która jest wynikiem nawiązanej współpracy polsko-włoskiej, przy znaczącej pomocy Joanny Brześcińskiej-Riccio, "dobrego ducha" - jak nazwał utożsamiającą się ze środowiskiem zamojskim artystkę Jerzy Tyburski dyrektor BWA, zaprezentowano prace 22 artystów włoskich.

Ta wystawa, która potrwa do końca lipca, to rodzaj artystycznej rewizyty. Dzięki staraniom Joanny Brześcińskiej-Riccio ponad dwudziestu zamojskich artystów plastyków pokazało swoje prace podczas Przeglądu Sztuki Współczesnej "PisArt Expo" w Pizie w marcu br.Ta wystawa jest szczególna. Po pierwsze dlatego, że to pierwsza wystawa tak licznej grupy artystów włoskich prezentujących się w BWA z okazji odbywającego się Festiwalu Kultury Włoskiej w Zamościu, który przybiera interdyscyplinarny charakter. Po drugie, w konsekwencji zamojscy artyści plastycy coraz śmielej wychodzą poza "opłotki" galerii naszego kraju, a po trzecie zamościanie mają wyjątkową okazję poznać wymiar sztuki kraju, słynącego z miłości do sztuki.

Prace pokazane w BWA to przede wszystkim różnorodna postawa twórcza, dużo klimatów włoskich i sięgających czasów klasycznych. Są malowane w sposób tradycyjny pejzaże i prace impresjonistyczne. Dyrektor Tyburski podkreśla, że jest to wystawa wszechstronna.

Każda z prac jest wyrazem indywidualnej ekspresji każdego z uczestników wystawy i wybrana została z konkretnym zamiarem skupienia uwagi na poszczególnych ścieżkach artystycznych. Całość stanowi ciągłe przeplatanie się powszedniości i fantazji oraz inspiracji twórczych. Prace, bez podania interpretacji, pozostawiają swobodę odbiorcy na osobiste reakcje i refleksje, bez ograniczeń - podsumował wernisaż wystawy Mimmo Corrado.Na wystawi prace zaprezentowali: Ascanio, Andrea Bernardoni, Rossano Bertini, Mario Bottai, Joanna Brześcińska-Riccio, Giancarlo Calamai, Franco Cappelli, Sabrina Cecchin, Daniele Ceru, Antonio Chierici, Nadia Colombini, Mimmo Corrado, Alessandro Danzini, Antonio De Rose, Marico Del Corso, Massimo Ferrari, Alma Francesca, Paola Mariotti, Ivano Montagnani, Massimo Nardi, Luciano Papucci, Mauro Petralli, Marco Rossi i Lorenzo Terreni.

Celowo poszukiwałam pracy przewodniczącego Stowarzyszenia IdeArtecav Pisa Mimmo Corrado na wystawie. "Zdrój - Skrót w Certaldo" olej na płótnie (40 x 50 cm) spełnił moje oczekiwania. Fragment domu, zieleń i widok na góry przypomniały mi wakacje w Toskanii, w pobliżu Florencji. Jest także "Świetliste Miasto - Florencja" Franco Cappelle'go.

Kiedy w towarzystwie Marka Antoniego Terleckiego odkrywam inne prace i tematy, zauważam jego aprobujące spojrzenie utkwione w obrazie Massimo Ferrari "Radość życia". Chyba żaden z wizytujących nie ominął prac Joanny Brześcińskiej-Riccio wiedziony ku nim nie tylko z powodu lokalnego patriotyzmu. Część stałych bywalców BWA poznała jej prace na wystawie prezentowanej w marcu ubiegłego roku. Obok nich nie przechodzi się obojętnie - "Grawitacja Zero", rysunek na płótnie to najnowsze wyzwanie artystki. Oglądając pracę na myśl przychodzi nie tyle punkt pomiędzy Ziemią a księżycem, co realistyczność ujęcia Kosmosu. Niebywałe, ambitne, bardzo intrygujące warsztatowo i tematycznie.Podczas otwarcia wystawy władze Zamościa reprezentował przewodniczący RM Jan Matwiejczuk, który odczytał list skierowany do przedstawicieli środowiska artystów włoskich przez Marcina Zamoyskiego Prezydenta Zamościa. Gratulował osiągnięć artystycznych i dziękował osobom zaangażowanym w podejmowanie działań na rzecz artystycznego partnerstwa polsko - włoskiego.

Głos zabrał również przewodniczący Stowarzyszenia Mimmo Corrado, dziękując wszystkim za liczne przybycie. Dyrektorowi Tyburskiemu podziękował za udostępnienie prestiżowego wnętrza Galerii Zamojskiej a władzom Zamościa za wsparcie dla wspaniałej inicjatywy.

Nie trzeba wróżyć z fusów, by stwierdzić, że to dobry początek owocnej wymiany pomiędzy Zamościem a Pizą, bowiem uczestniczący w otwarciu dyrektor artystyczny IdeArtecav Andrea Lazzerini zaprosił zamojskich artystów do ponownego uczestnictwa w "PisArt Expo".

Jak podkreśliła Joanna Brześcińska-Riccio w swoje wypowiedzi, Zamość to jej ukochane miasto z wielkimi tradycjami artystycznymi. Jest dla niej wielką satysfakcją możliwość promowania Zamościa we Włoszech.Już w kuluarach pojawił się pomysł, znakomity chwyt reklamowy na promocję naszych artystów. Otóż, ze strony włoskich artystów padła propozycja, że zakupią odpowiednią ilość, tzn. dwadzieścia dwie butelki naszych napojów eksportowych, dla każdego artysty z regionu Toskanii. Na każdej z nich pojawi się mini-dzieło zamojskiego artysty jako etykieta zastępcza. Tematyka dowolna, technika i wymiar również. Te cenne butelki przyjadą wraz z pracami i trafią do rąk ich właścicieli w lipcu br. Wszystko wskazuje na to, że nietuzinkowy projekt artystyczny spodobał się naszym artystom.

Długie polsko - włoskie rozmowy na temat sztuki i artystów spuentował Andrea Lazzerini: "Artysta to ten, co żyje sztuką, a nie ze sztuki". Dobrze powiedziane. Tylko, trawestując słowa piosenki Danuty Rinn "Gdzie ci mężczyźni", można zapytać: Gdzie ci promotorzy i mecenasi sztuki? Nie ma, nie ma.... Będą, jestem przekonana, że pojawią się, jeszcze trochę pracy i cierpliwości. Warto zaczekać.

Portal Zamość onLine był patronem medialnym
wystawy artystów z Pizy w BWA Galeria Zamojska


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Janusz Zimon
dodano: 2010-06-14 przeczytano: 2331 razy.Zobacz podobne:
     Zamojscy artyści w Pizie / 2011-04-07
     Włoskie dzieła w Muzeum Zamojskim / 2010-06-26
     Niezapomniana przygoda z włoską piosenką / 2010-06-18
     Galaktyka gwiazd, czyli Włoska Noc Operowa / 2010-06-17
     Koncert muzyki rozrywkowej III Festiwalu Kultury Włoskiej / 2010-06-17
     Trzecia Włoska Noc Operowa / 2010-06-16
     Annabelle Prinz o śpiewaniu / 2010-06-15
     Zamojska Arlekinada na 102 / 2010-06-14
     Happening: Rzymskie malowanie / 2010-06-14
     "Scena w podwórzu" prezentuje: "La serva padrona" / 2010-06-14
     Zamojska Arlekinada / 2010-06-14
     Wicherek i Wójcicki zapraszają na festiwal / 2010-06-11
     Weź udział w Happeningu / 2010-06-10
     Degustacja potraw kuchni włoskiej w Corner Pub / 2010-06-09
     Festiwal Kultury Włoskiej: dwie wystawy fotografii / 2010-06-08
     Artyści z Pizy w BWA / 2010-06-03
     Zamojska Arlekinada / 2010-06-03
     Piza - ekspozycja zamojska / 2010-03-13
     Zamojscy artyści w "PisaArt Expo" we Włoszech / 2010-02-08

Warto przeczytać:
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet