www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 30 maja 2017, w 150 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Feliksa, Ferdynanda, Sulimierza, Sulimira.
Majowe przysłowia: Jasny dzień Pankracego przyczyna wina dobrego. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -



- - - - R E K L A M A - - - -





Bunt radnego Danela

Radny dr Jacek Krzysztof Danel, historyk, wykładowca PWSZ w Zamościu, złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego i członka Klubu Radnych PiS w zamojskiej Radzie Miasta. Jego decyzja związana jest z brakiem wsparcia i współpracy ze strony radnych PiS.

O swojej decyzji mówi dr Jacek Krzysztof Danel:

- Była to dla mnie (rezygnacja z funkcji przewodniczącego - przyp. red.) bardzo przykra i trudna decyzja. W piśmie skierowanym do wiceprzewodniczącego W. Hawrota napisałem m. in.  "Od czasu związania się politycznego z Prawem i Sprawiedliwością byłem wobec tej partii oraz jej politycznego środowiska: uczciwy, lojalny, dyspozycyjny i otwarty na wszelkie propozycje dotyczące sprawnego funkcjonowania wyżej wymienionej formacji (...) Bez względu na rangę podejmowanych tematów nikt nie jest uprawniony do tego, by szargać godność drugiego człowieka i narażać go na negatywne oceny."

- W pierwszej chwili miałem zamiar zrezygnować z mandatu radnego. Ale zawiódł bym osoby, które mi zaufały oddając na mnie głos. Samemu będzie trudno, ale mimo to będę starał się sumiennie pracować. Chciałbym też zmienić trochę relacje w lokalnej polityce. Trzeba się wzajem szanować. W polityce powinny obowiązywać standardy dotyczące etyki, moralności, a przede wszystkim kultury społecznej. Nadal wierzę, że funkcja radnego to przede wszystkim uczciwa praca na rzecz NASZEGO MIASTA. Postanowiłem nadal pracować - aktywnie -  jako radny niezrzeszony dla dobra mieszkańców miasta Zamościa. Nie znaczy to, że zmieniłem poglądy polityczne. Nadal w dużej części zgadzam się z programem politycznym PiS-u, szczególnie ze sferą dotyczącą spraw społecznych i socjalnych. Nie wiem jak będzie się układać współpraca z kolegami radnymi z PiS. Jeden z nich, powiedział jako anonimowy radny dziennikarce "Tygodnika Zamojskiego", że funkcja mnie przerosła oraz, że boję się krytyki. To bzdury. Obecnie w klubie PiS zapadła decyzja, że przewodniczący klubu będzie rotacyjny, tj. w kwietniu M. Kimak, w maju W. Hawrot, w czerwcu znów M. Kimak. Chyba kolegów radnych ta funkcja też przerosła. Wykonując pracę zawodową codziennie jestem oceniany przez studentów i podwładnych. Zapewniam, że ocena ta nie jest najgorsza.

- Rezolucja
(skierowana do radnych Żółkwi po ich wyborze Stephana Bandery na Honorowego Obywatela Żółkwi - przyp. red.) przyjęta przez Radę Miasta Zamościa, która nie podobała się A. Łygasowi i H. Smalejowi została uznana przez naukowców zajmujących się sprawami polsko - ukraińskimi za wzorcową. Przesłałem ją m. in. prof. dr hab. Czesławowi Partaczowi, jednemu z najwybitniejszych polskich znawców tych dramatycznych stosunków. Zaakceptował ją i przesłał ks. Tadeuszowi Isakowiczowi - Zaleskiemu, który umieścił tekst na swoim internetowym blogu. Trudno podejrzewać księdza o sprzyjanie ukraińskim radnym. Uważam, że Łygas i Smalej swoją postawą bardziej przysługują się szowinistom i nacjonalistom Ukraińskim niż sprawie Polskiej. Ten, kto chce poróżnić Ukraińców z Polakami służy interesom Rosji, a nie Polski. Marszałek Józef Piłsudski mawiał: Nie będzie wolnej i niepodległej Polski bez wolnej Ukrainy.

To właśnie sprawy  związane z reakcją zamojskich radnych PiS na wybór przez radnych Żółkwi (miasto partnerskie Zamościa)  Stephana Bandery na  Honorowego Obywatela Żółkwi oraz zachowanie się radnych w stosunku do przewodniczącego swojego klubu, przelała czarę goryczy i zadecydowała o rezygnacji Danela.    

- Oskarżenia A. Łygasa pod moim adresem o sprzyjanie Ukraińcom i wspieranie bandytów z UPA pojawiły się w Internecie.  Znajomi historycy zajmujący się stosunkami polsko - ukraińskimi pytali z niepokojem o co chodzi w Zamościu, bo w Internecie znaleźli szkalujące mnie opinie, w których stwierdza się, że nie znam historii i sprzyjam wrogom Polski. Trudno się tłumaczyć, że nie jest się wielbłądem...

- Podczas  sesji Rady głos zabrał A. Łygas mówiąc, że rezolucję jaką przedstawił PiS była moim pomysłem, wbrew stanowisku radnych z naszego klubu. Nikt z obecnych na sesji radnych PiS nie wstał i nie powiedział: "Panie Łygas, to nie tylko zdanie pana Danela, ale całego klubu".

- Ostatecznie Rada Miejska - po małych poprawkach - przyjęła projekt stanowiska wobec Żółkwi opracowany przez podkomisję. Głosowałem za.

- We wtorek 29 marca rano byłem w biurze posła, dowiedziałem się, od Sławomira Zawiślaka, że zdaniem  Łygasa i Smaleja został przegłosowany "gniot" i może PiS będzie musiał do tej sprawy wrócić. Nie komentowałem. Kilka godzin później, po kolejnych nieporozumieniach między mną, a posłem i radnymi PiS zdecydowałem się zrezygnować z funkcji przewodniczącego i wyjść z Klubu.


autor / źródło: red.
dodano: 2011-04-11 przeczytano: 2871 razy.



Tagi:

Zobacz podobne:
     Druga Wielka Emigracja w opracowaniu dr Jacka Krzysztofa Danela / 2012-05-13
     "Polska poza Polską" - rozmowa z Jackiem Krzysztofem Danelem / 2012-05-13
     Teatr rodem z piaskownicy / 2011-04-14
     Medal "Pro Memoria" dla Jacka K. Danela / 2010-11-15
     Promocja książek o generale Sikorskim / 2008-11-15
      "Jenerał Władysław Sikorski" - książka Jacka K. Danela / 2008-11-14

Warto przeczytać:
     Gabriela Łyko w jubileuszowych trzydziestu odsłonach / 2017-04-26
     Joanna Brześcińska-Riccio: "Sztuka Śnienia" w Toskanii / 2017-05-12
     "Szept traw" jak szept duszy Elżbiety Gnyp / 2017-05-04
     Wieczność bez ciebie Bożeny Gałczyńskiej -Szurek; wznowienie opowieści o Zamościu i miłości, która zwyciężyła czas / 2017-04-24
     BWA: 21 Dyplomów 2017 / 2017-04-24



Komentarzy: 5 [Dodaj komentarz]

Średnia ocena: 3.6 Głosowało osób: 7

Oceń tekst /skala 0-5/:
0 1 2 3 4 5



Komentarze

1)7 grudnia odbędzie się kolejna rozprawa główna,przeciwko oskarżonym Jackowi D.
dodał: 2011-11-13 13:36:25, Arkadiusz Łygas
2)Pan Danel sprawia wrażenie frustrata, w tym momencie zastanawiam się dlaczego na niego głosowałem - a tak wielkie nadzieje wiązałem z jego wyborem - żal, wielki żal!!!
dodał: 2011-04-16 23:17:01, Hektor-55
3)To było do przewidzenia, że lewicowiec i łowca nagród nie wytrzyma wśród ludzi prawicy...
dodał: 2011-04-13 21:07:56, Jan
4)Niech pan radny Danel nie twierdzi publicznie,że na internecie,oskarżam pan o sprzyjanie Ukraińcom i wspieraniu bandytów z UPA,bo wytoczę panu proces cywilny! Tym się różnimy,że ja swoje wypowiedzi podpisuję imieniem i nazwiskiem a pan robi to pod pseudonimami i bezczelnie kłamie.Dokonał pan kradzieży-plagiatu rezolucji radnych miasta Kraków,twierdząc publicznie że jest pan jej autorem!
dodał: 2011-04-13 18:45:55, Arkadiusz Łygas
5)Jak się jest pyszałkiem i wg siebie nieomylnym , to trudno się dziwić innym, że krytykują. W polityce przede wszystkim jest krytyka i należy umieć się obronić i pozbierać. Życzę mniej narcyzmu a więcej życzliwości do inaczej myślących.
dodał: 2011-04-12 20:37:10, Jerzy


* Nadawca:
   E-mail:
* Treść:
* pola obowiązkowe

 • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, za treść zamieszczanych komentarzy.
 • Komentarze obraźliwe lub zawierające wulgaryzmy będą usuwane.



 • - - - - R E K L A M A - - - -



  - - - - POLECAMY - - - -





  Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

  Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

  Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
  Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
  Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
  Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.      Site Meter   Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet