www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 26 kwietnia 2024, w 117 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marzeny, Klaudiusza, Wiliama.
Kwietniowe przysłowia: Pogody kwietniowe, słoty majowe. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Zainspirowani "Napojem cienistym"

Jeszcze do końca września można obejrzeć w Muzeum Zamojskim prace zainspirowane twórczością Bolesława Leśmiana, przygotowane na trzecią edycję Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki.

Tegoroczne biennale dedykowane pamięci żyjącego w latach 1922 - 1935 w Zamościu Bolesława Leśmiana nosi tytuł "Napój cienisty". Tradycyjnie już wystawę przygotowało Zamojskie Towarzystwo "RENESANS" przy współpracy z Muzeum Zamojskim.

Ekspozycja obejmuje około 100 prac autorstwa 25 znanych i uznanych artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki, zarówno tradycyjne takie jak malarstwo, grafika czy rzeźba oraz bardziej nowoczesne - ceramika czy grafika komputerowa.



Wszystkie prace powstały z inspiracji poezji Leśmiana, a ich autorami są Jagoda Adamus (Bielsko-Biała), Katarzyna Handzlik-Bąk (Bielsko-Biała), Krzysztof Bąk (Bielsko-Biała), Eugeniusz Delekta (Bielsko-Biała), Bogusław Bodes (Zamość), Joanna Brześcińska-Riccio (Pisana, Italia), Magdalena Cybulska (Warszawa), Lili Fijałkowska (Ożarów Mazowiecki), Wiesław Fijałkowski (Ożarów Mazowiecki), Jan Grodek (Łódź), Zofia Kosiorek-Poździk (Płoskie), Jadwiga Janus (Łódź), Sabina Lonty (Częstochowa), Darek Łukasik (Zamość), Franciszek Maśluszczak (Warszawa), Giovanni Mazzi (Pisana, Italia), Dariusz Mlącki (Warszawa), Magdalena Pastuszak (Warszawa), Włodzimierz Pastuszak (Bielawa), Janusz Popławski (Radom), Alina Sibera (Wieluń), Stanisław Stach (Olkusz), Barbara Szubińska (Warszawa) i Elżbieta Gnyp (Zamość) - kurator biennale.

- Literacka spuścizna Leśmiana nie jest imponująca ilościowo, ale jest olśniewająca artystycznie(...) Leśmian wykreował własny, niezwykły świat języka poetyckiego, który stał się źródłem inspiracji dla wielu współczesnych twórców sztuki(...) Organizowane od 2007 roku Zamojskie Leśmianowe Biennale Sztuki, każdorazowo do innego tomu wierszy, pozwala artystom oraz miłośnikom sztuki zasmakować owych "światów i zaświatów" wyobraźni poetycko-plastycznej - napisała w katalogu wystawy kurator Biennale Elżbieta Gnyp.



Uczestniczący w Biennale Leśmianowym Darek Łukasik już kilkakrotnie próbował pracować z tekstami Bolesława Leśmiana. - Jest to bardzo interesująca twórczość, dlatego że przedstawia gigantyczną kreację światów, których w rzeczywistości nie ma - uważa zamojski artysta plastyk.

A wiadomo, że zarówno malarstwo jak i poezja są sztuką, tylko operującą innymi środkami wyrazu, ale tak samo wrażliwą. Dlatego w tym przypadku łatwiej jest znaleźć przestrzeń, w której zarówno poezja jak i malarstwo się stykają. Do zobrazowania powstających w wyobraźni nieistniejących światów malarz używa farb, a poeta - słów. I choć te światy stykają się, to mogą wyglądać różnie, bo u każdego mogą wywoływać inne skojarzenia. Dlatego też zilustrować Leśmiana się nie da - uważa Łukasik. - Ale są w poezji Leśmiana takie fragmenty, wycinki, które poruszają wyobraźnię, czasem jedno słowo powoduje skojarzenia, do tego coś się dokłada i w taki sposób powstaje obraz, na zasadzie murowania.



Wernisaż III Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki miał miejsce 5 sierpnia w salach wystawowych Muzeum Zamojskiego. W spotkaniu z poezją Bolesława Leśmiana i sztuką powstałą z jej inspiracji wzięło udział wielu przedstawicieli środowisk twórczych, w tym duża część autorów prac.

Wśród tych ostatnich był Włodzimierz Pastuszak, który przekazując przed dwoma laty (podczas poprzedniej edycji Biennale) trzy grafiki Zamojskiemu Towarzystwu "RENESANS" stał się inicjatorem utworzenia w Zamościu kolekcji dzieł sztuki powstałych z inspiracji poezja Bolesława Leśmiana.

O utworzeniu takiej kolekcji od samego początku myślała kurator Biennale Elżbieta Gnyp, jednak jak zaznaczyła - Ja bym nie miała śmiałości zaproponować tego artystom (przekazania prac - przyp. autor), ale cieszę się, że wyszło to od jednego z autorów.



W tym roku kolekcja powiększyła się o 15 prac. Swoje prace ofiarowali: Włodzimierz Pastuszak, Eugeniusz Delekta, Jagoda Adamus, Krzysztof Bąk, Jan Grodek, Magdalena Pastuszak, Janusz Popławski i Katarzyna Handzlik-Bąk.

* * *

Podobnie jak podczas poprzednich edycji Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki, tak i tym razem wystawie towarzyszył katalog, w którym obok reprodukcji dzieł prezentowanych na wystawie i biogramów artystów znajdują się wiersze Bolesława Leśmiana oraz esej "Poezja pragnienia - poezja sprzeciwu. Słowo o Napoju cienistym Bolesława Leśmiana" autorstwa Artura Truszkowskiego.



We wstępie do katalogu prof. Barbara Szubińska napisała m.in. Ogromne zainteresowanie Biennale potwierdza również ilość zwiedzających poszczególne odsłony wystawy jak: "Łąka", "Malinowy chruśniak", "Dziejba leśna", sięga kilku tysięcy osób. Jest oczywiste, że podjęty przez głównego organizatora Zamojskie Towarzystwo "RENESANS" i Muzeum Zamojskie, cel jest słuszny i potrzebny społeczeństwu.


autor / źródło: wald
dodano: 2011-08-16 przeczytano: 14701 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet