www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 21 października 2014, w 294 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Urszuli, Hilarego, Dobromiła, Jakuba, Klemencji.
Październikowe przysłowia: [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu

\Home >
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:  kontakt:
 biuro@vdm.pl, 604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - PARTNERZY - - - -Ku chwale Obrońcom Ojczyzny!

Jeszcze kilkanaście lat temu takie dni, jak 1 września, były dniami pełnymi martyrologicznego rozpamiętywania kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamiętam dobrze transmisje sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza, długie przemówienia i nędzną atmosferę. Przesłaniem dnia było przypomnienie, że dziś obchodzimy rocznicę podłego napadu hitlerowców na nasz bezbronny kraj. Po nafaszerowaniu takimi informacjami ludzie mieli w głowach przede wszystkim to, że mówiono o napadzie. Wprawdzie było coś jeszcze o bohaterskich obrońcach i ofiarach, jakie ów napad przyniósł, ale było to jakieś marginalne, a przynajmniej podszyte treścią, jakoby wszystko odbyło się znienacka i wróg uderzył na Polskę nie spodziewającą się niczego złego.

Było oczywiście nieco inaczej. W 1939 roku wszyscy zdawali sobie sprawę, że sytuacja jest poważna i wojna wisi na włosku. Czyniono więc przygotowania do obrony. Wprawdzie nieudolnie i w sposób z góry skazujący nas na klęskę (co było zresztą oczywiste po zawarciu paktu Ribbentrop-Mołotow), ale jednak Naród miał w głowie, że żyje w bardzo ważnych czasach, podczas których być może konieczne będzie maksymalne poświęcenie. Kiedy wojna nastała, Polacy dali liczne przykłady bohaterstwa i walki godnej najwyższego uznania. Wielu z nich zresztą kontynuowało ją również po klęsce wrześniowej, a nawet po tzw. wyzwoleniu przez Armię Czerwoną.

Często przy rozpamiętywaniu poszczególnych niekorzystnych wydarzeń historycznych próbujemy pytać czy dana sprawa mogła potoczyć się w którymś momencie inaczej i czy gdzieś popełniono błąd. Pamiętam jak bardzo zdziwiło mnie, gdy przeczytałem w "Polactwie" Rafała Ziemkiewicza, że ma on za złe ówczesnym polskim władzom, iż nie próbowały się dogadać z Niemcami. Pisał, że w gruncie rzeczy nie mieliśmy przecież żadnych atutów, bo nasza armia była słabiutka, dowódcy głupi, a sojusznicy tylko teoretyczni, przez co Polskę skazano po prostu na zagładę. Podawał przykład Czechów, którzy woleli się poddać Hitlerowi niż doprowadzić do wojny, dzięki czemu w ich państwie praktycznie żadnych zniszczeń nie było. Przyznam, że wciąż jestem tym zaskoczony i nie mogę pojąć dlaczego akurat Polacy mieliby podzielić los Czechów, a nie Węgrów, którzy postąpili dokładnie tak, jak chciał Ziemkiewicz i po wojnie zostali ograbieni z części swojego terytorium i przez wiele lat traktowano ich nieraz gorzej niż nas.

Innymi słowy - w 1939 roku Polska zareagowała właściwie. Polacy, choć politycznie podzieleni chyba nie mniej niż obecnie, potrafili stanąć do walki z najeźdźcą i zjednoczyć się w walce. Pokazali postawę po ludzku właściwą: jeśli ktoś chce Tobie zrobić coś złego, po prostu się broń.

Zadaję sobie często pytanie: co byłoby, gdyby podobna sytuacja zdarzyła się teraz? Czy potrafilibyśmy dokonać podobnego zjednoczenia? Czy umielibyśmy stanąć do obrony kraju? Oto kilka opinii z forów internetowych, gdzie dyskutowano patriotyzmie i jego dzisiejszej formie: "Jak masz uczyć dziecko takiego patriotyzmu rodem z Powstania Warszawskiego i Katechizmu Dziecka Polskiego, to daj sobie spokój, bo zrobisz mu więcej krzywdy niż będzie z tego pożytku"; "Żadnych patriotyzmów, nacjonalizmów. Kosmopolityzm i szeroko ujęte poszanowanie i tolerancja w stosunku do innych ludzi"; "W życiu, żadnego patriotyzmu! Wręcz przeciwnie - wpoję mojemu dziecko naukę, że jak tylko coś złego zacznie się dziać w kraju, nie daj Boże zapowiedź wojny (tfu tfu), to żeby uciekało, gdzie pieprz rośnie. Wolę mieć dziecko żywego zaprzańca niż martwego bohatera"; "Ostatnia rzecz, którą warto uczyć dzieci, to wampiryczny polski patriotyzm.... To jest chore, co się propaguje w Polsce, że patriotyzm musi być zalany hektolitrami krwi, stosami trupów, oczywiście młodych ludzi. Patriotyzm w połączeniu z polską ksenofobią i polskim szowinizmem to mieszanka wybuchowa. Popytaj o patriotyzm matki dzieciaków z Sarajeva, z Bihaca czy z Mostaru, Zadaru, Vukovaru... Zapytaj czy warto było...."; "Nie znoszę patriotyzmu jako poświęcenia życia etc. Dlatego jako kraj jesteśmy w dooopie i nic nie mamy".

Przyznają Państwo, że przy każdej z tych wypowiedzi aż ciśnie się na usta pytanie czy autorzy chcieliby, aby ich dzieci taką samą postawę prezentowały wobec swoich rodzin. Na szczęście 72 lata temu sprawa była jasna. Dzięki temu dziś możemy oceniać słuszność tej postawy. Po polsku i w Polsce.


autor / źródło: Robert Marchwiany
dodano: 2011-09-01 przeczytano: 3280 razy.


Komentarzy: 6 [Dodaj komentarz]

Średnia ocena: 5 Głosowało osób: 4

Oceń tekst /skala 0-5/:
0 1 2 3 4 5Komentarze

1)Takie formuly jak upublicznia zgred smierdza mi jakims OeNeRem i innym podobnym swinstwem.

Dobra lekcja patriotyzmu to sport, kultura i edukacja.
dodał: 2011-09-02 21:51:43, Jan nie mlody
2)piszesz "dla młodzieży wychowanej na Owsiaku, Wojewódzkim czy Majewskim patriotyzm będzie obcym słowem"... mam wrażenie, że naciągana to ocena.Wczorajsza wieczorna uroczystość na Rotundzie zaprzecza tej tezie.
Masa młodzieży,brak szalonych wystąpień pollitycznych,ciekawa formuła ceremoniału,sprawnie organizacyjnie poprowadzona i końcowy sygnał "Śpij kolego"przy totalnej ciszy zebranych...
To jest sposób na budowanie patriotyzmu.
Gratulacje dla organizatorów!!!!
dodał: 2011-09-02 09:41:58, do zgreda
3)dla młodzieży wychowanej na Owsiaku, Wojewódzkim czy Majewskim patriotyzm będzie obcym słowem
dodał: 2011-09-01 22:18:41, zgred
4)1.Tak, flagi mają być na balkonach, psie kupy pod balkonami
2. Ziemkiewicz guru PISu i takie rzeczy pisze, on powien nie od p. Robera oberwać a od samego Pana Prezesa Jarosława..
dodał: 2011-09-01 18:13:15, też z niesmakiem
5)nie tylko czerwoni, ekipa obecine przy korycie tez patriotyzmu nie pochwala- wezmy za przyklad takiego ulubienca dzieisjszej ekipy- Wojewódzkiego, co robil z nasza flaga? I zamiast pogonic goscia, dostal nagrode!
dodał: 2011-09-01 11:37:20, zniesmaczony
6)Uważam, że osoby wyrażające te opinie nie mają prawa do życia w swojej ojczyźnie, skoro nie są zdolne do jakichkolwiek poświęceń dla niej- dla matki swojej. Nałykały się bredni zachodnich mediów i są zdolne jedynie do przeżywania przyjemności. Nic więcej tylko przyjemność liczy się i do niej chcą dążyć. Przykre to, ale jeśli będziemy tego słuchać to ktoś może to uznać za prawdę objawioną- a szkoda nawet jednej osoby, która mogłaby pójść na stracenie. Jakie? Braku patriotyzmu, który wpajają czerwoni.
dodał: 2011-09-01 11:20:27, Maksymilian


* Nadawca:
   E-mail:
* Treść:
     

* pola obowiązkowe

 • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, za treść zamieszczanych komentarzy.
 • Komentarze obraźliwe lub zawierające wulgaryzmy będą usuwane. • Losowo wybrana galeria

  Ostatnio dodane
   Tancerze "Zamojszczyzny" walczyli o "Złote Pióro"
   Noc gitar w Koszu
   Dyskusja po projekcji filmu Adama Sikorskiego "Jeżeli zapomnimy o nich..."
   Umarli na zawsze. Adam Sikorski o swoim filmie o rzezi wołyńskiej
   Prezes PSL Janusz Piechociński gościł na Zamojszczyźnie
   Powróćmy jak za dawnych lat - przedwojenne piosenki u "Namysłowiaków"
   Sezonowe scenografie architektoniczne w Zamościu
   W świecie ciszy - seminarium w Książnicy Zamojskiej
   Już za miesiąc wybory samorządowe - sprawdź dlaczego, jak i na kogo głosować
   Wybory 2014: Kongres Nowej Prawicy domaga się większej liczby miejsc do bezpłatnego plakatowania

  Najczęściej czytane
   Zjazd Rodziny Pomarańskich w Zamościu
   Klasyka klasyki, czyli koncert jubileuszowy Zamojskich Dni Muzyki
   Namysłowiacy wystąpią w Weronie
   Żelazny Rycerz we Lwowie A.D. 2014
   Staszic w parku. A kiedy inni?
   Zjazd Potomków Pomarańskich
   Krzysztof Dobosiewicz o Tadeuszu Wicherku
   Obrazy malowane kredką

  Toczy się dyskusja
   Staszic w parku. A kiedy inni?(12)
   W poszukiwaniu zagubionego miejsca(6)
   "Miejsca przyjazne seniorom" - inicjatywa Zamojskiego Centrum Wolontariatu(6)
   Marek Piekarczyk wystąpi w Krasnymstawie(4)
   Wybory 2014: czterech kandydatów ubiega się o fotel prezydenta(3)

  Nowe w fotogalerii
   BWA: wystawa Menthe Wells
   I Zjazd Potomków Braci Pomarańskich
   Koncert jubileuszowy 35. Zamojskich Dni Muzyki
   BWA: "€žMoje Miasto Dziedzictwem Kultury" i "€žMiasto w mojej wyobraźni"
   "Zamość Perła Renesansu" - otwarcie wystawy poplenerowej

  Najczęściej oglądane
   Magdalena Kumorek w Zamościu
   Koncert jubileuszowy 35. Zamojskich Dni Muzyki
   I Zjazd Potomków Braci Pomarańskich
   Kaskaderskie show w Zamościu
   "Zamość Perła Renesansu" - otwarcie wystawy poplenerowej

  - - - - R E K L A M A - - - -


  - - - - POLECAMY - - - -


  Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

  Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

  Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
  Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
  Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
  Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.      Site Meter   Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet