www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 26 kwietnia 2024, w 117 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marzeny, Klaudiusza, Wiliama.
Kwietniowe przysłowia: Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Finał akcji "Chrońmy naturę, pokazując kulturę"

16 września zakończyła się zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych oraz źródeł światła organizowana pod hasłem "Chrońmy naturę, pokazując kulturę".

W ramach akcji "Chrońmy naturę, pokazując kulturę" mieszkańcy Lubelszczyzny mieli możliwość wymiany nieużywanego sprzętu AGD, RTV, źródeł światła i energii na ekologiczne torby. Każdy z uczestników akcji brał również udział w cotygodniowym losowaniu atrakcyjnych nagród- ekologicznego pendrive'a, odtwarzacza MP3 oraz podwójnego zaproszenia do kina. Akcja była prowadzona równocześnie w Biurach Poselskich Poseł do Parlamentu Europejskiego Prof. Leny Kolarskiej - Bobińskiej w Lublinie, Białej Podlaskiej, Zamościu, Łukowie oraz Chełmie.

Zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się zebrać ponad 2000 baterii, ponad 100 telefonów (komórkowych i stacjonarnych) 100 źródeł światła (żarówek, świetlówek) i ponad 400 sztuk małogabarytowego sprzętu AGD, RTV i sprzętu komputerowego.

Zebrane elektroodpady zostaną w sposób bezpieczny i przyjazny środowisku zutylizowane przez Polską Korporację Recyklingu w Lublinie. Zużyty sprzęt oświetleniowy, RTV, AGD, a także IT przekazany do przetworzenia, poddawany jest demontażowi, a pozyskane z niego surowce do odzysku i recyklingu. Selektywna zbiórka ma na celu unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków (rtęć, ołów, brom, chrom, nikiel, kadm ) oraz wykorzystanie odzyskanych surowców do produkcji nowych urządzeń.

* * *

Dlaczego warto segregować odpady?

Wszyscy wytwarzamy odpady dlatego ich selekcja i zbiórka stały się naszym wspólnym problemem, którego rozwiązanie wymaga poparcia i zaangażowania całego naszego społeczeństwa. Korzyści jakie płyną z segregacji odpadów to przede wszystkim ograniczenie ilości odpadów, jakie trafiają na składowiska, to czyste miejsca, w których obracamy się i żyjemy, to ograniczona eksploatacja zasobów naturalnych poprzez wykorzystanie w produkcji surowców wtórnych, to również oszczędności finansowe segregującego odpady i organizatora zbiórki.

Segregujmy ponieważ:
  • zmniejszamy ilość i szkodliwość odpadów trafiających na składowisko;
  • selektywna zbiórka jest źródłem surowców wtórnych, których ponowne przetworzenie wymaga najczęściej mniejszego nakładu materiałów i energii niż w przypadku produkcji z surowców pierwotnych;
  • w przyrodzie papierowa chusteczka rozkłada się przez 3 miesiące, zapałka przez 6 miesięcy, guma do żucia przez 5 lat, puszka przez 200 lat, a plastikowa butelka przez 100 do 1000 lat. A gdyby tak były posegregowane butelki i puszki ponownie przetworzyć, wówczas... z 27 plastikowych butelek można wyprodukować jedną bluzę z polaru, z 19 000 puszek po konserwach 1 samochód, a z 670 puszek po napojach gazowanych - 1 rower.
  • selektywna zbiórka makulatury ogranicza zużycie energii, wody i zanieczyszczenia powietrza, a tym samym chroni lasy (wyprodukowanie 1 tony papieru powoduje ścięcie 17 drzew, ze 100 ton makulatury wyprodukować można 90 ton papieru);
  • odzyskując szkło tylko z 1 butelki można zaoszczędzić tyle energii ile zużyłaby 100W żarówka świecąca bez przerwy 4 godziny (szkło nie ulega rozkładowi i może być wykorzystywane nieograniczoną ilość razy);
  • odzyskując aluminium ze złomu oszczędzamy 95 proc. energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium z rudy boksytu, a recykling aluminium to 95 proc. mniej zanieczyszczeń doprowadzanych do powietrza i 97 proc. do wody;
  • poddając tworzywa sztuczne powtórnemu przerobowi oszczędzamy węgiel i ropę naftową.
  • zaledwie 3 procent starych telefonów trafia do recyklingu, a o procent więcej trafia na śmietnik, co powoduje poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Tylko jedna bateria telefoniczna zawiera w sobie kadm, który może zatruć 600 tys. litrów wody. tylko Polsce znajduje się kilkadziesiąt milionów telefonów komórkowych, które łącznie stanowią masę o wadze ponad 500 000 ton tworzyw sztucznych i metali, możemy sobie wyobrazić jak wielkim zagrożeniem jest ten problem dla naszego środowiska naturalnego.
  • w Polsce poziom selektywnego odzyskiwania odpadów wynosi jedynie 4 kg/ mieszkańca, podczas gdy w Czechach jest to 19 kg, natomiast w Niemczech 76 kg/ mieszkańca!
  • obecnie w Polsce wytwarzamy ok. 13.5 mln ton odpadów komunalnych rocznie, co daje średnio daje 350 kg na mieszkańca rocznie.
  • codziennie każde duże miasto w Polsce wysyła na składowisko 100 ciężarówek z odpadami.
  • każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania .
  • jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypiska w całej Polsce trafi rocznie 10 tysięcy ton szkła.
  • wyrzucone w przeciągu roku na całym świecie butelki PET ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów.
  • butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7 proc. masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca - niemal 30 proc. wszystkich odpadów.
Aby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty konieczne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny.


autor / źródło: MJ
dodano: 2011-09-30 przeczytano: 2944 razy.



Zobacz podobne:
     Elektrośmieci zgodnie z ustawą / 2008-10-21

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet