www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 21 października 2018, w 294 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Urszuli, Hilarego, Dobromiła, Jakuba, Klemencji.
Październikowe przysłowia: [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Rozmawiali o przyszłości kolei na Zamojszczyźnie

Z inicjatywy Stowarzyszenia "Padwa Północy", PKP PLK S.A. w Lublinie - ISE w Zamościu oraz Grupy Obrony Kolei 20 grudnia w Zamościu odbyło się spotkanie dotyczące "Problemów i perspektyw kolei na Zamojszczyźnie".

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Miszczuk Prezes Stowarzyszenia Padwa Północy; Wiesław Oberda - Naczelnik PKP PLK - ISE w Zamościu; Andrzej Dajema Grupa Obrony Kolei, Marian Kuropaś Grupa Obrony Kolei; Artur Smotryś Sekretarz Stowarzyszenia Padwa Północy; Henryk Matej Starosta Zamojski; Tomasz Kossowski Z-ca Prezydenta m. Zamość; Stanisław Flis - Z-ca dyr. Wydziału Inwestycji i Rozwoju Miasta UM Zamość; Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP; Jacek Grabek Dyrektor LUW w Zamościu; Artur Tymecki Naczelnik Urzędu Celnego w Zamościu; Dawid Krztoń - Placówka Straży Granicznej w Hrebennem NOSG Chełm; Bogumił Kloczkowski Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego; Andrzej Adamek Wójt gm. Bełżec; Janusz Pikuła Dyrektor Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim; Jan Matwiejczuk Przewodniczący Rady Miasta Zamość; Kazimierz Mielnicki Przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego; Zgnilec Anna PKP PLK S.A. ZZDR PKP; Michał Basiński LOT Roztocze; Martyna Jasielska biuro poselskie prof. Leny Kolarskiej - Bobińskiej; Marzena Jurkiewicz biuro poselskie Marka Poznańskiego; Marta Szałacha - biuro senatora Jerzego Chrościkowskiego; Paulina Krupa Grupa NieGaD; Mariusz Skorniewski i Leszek Kwiatkowski - miłośnicy kolei; Robert Marchwiany Gazeta Zamojska; Paweł Kułaj Gazeta Miasta, Daniel Czubara Radio Eska; Joanna Nowicka NaszeMiasto.pl - Kurier Lubelski.

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej z nich, zostały omówione problemy dot. kolei m.in.: zasadność obecnego rozkładu jazdy pociągów i potrzeba konsultacji społecznych w tym zakresie - Paweł Miszczuk przypomniał wówczas, że przed zmianą rozkładu jazdy odbyły się spotkania m.in.: z Arkadiuszem Bratkowskim i Henrykiem Matejem, którzy podzielali argumenty (organizatorów spotkania) dot. zmian godzin kursowania pociągów. Pomimo ich wsparcia, spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim przedstawicieli w osobie: Mariana Kuropasia i Andrzeja Dajemy z m.in.: Dyrektorem Michałem Tyburkiem nie przyniosły żadnych zmian. Z kolei Wiesław Oberda, Naczelnik PKP PLK S.A - ISE w Zamościu, poruszył istotną kwestię połączenia Zamościa z pozostałą częścią Roztocza (obecnie jest to możliwe z Zawady).

Wójt gm. Bełżec Andrzej Adamek postulował o nadanie statusu pociągu całorocznego - obecnie kursującemu w sezonie pociągowi na trasie Lublin - Bełżec - Lublin. Starosta Zamojski Henryk Matej wyraził podziękowania dla organizatorów podkreślając, że to dzięki ich staraniom kolej jest widoczna, powróciła na Zamojszczyznę. Wraz z przedstawicielami zgromadzonych na sali władz samorządowych, starosta zadeklarował pomoc, choćby w przekazaniu pism w trybie urzędowym do Marszałka Hetmana, oraz w rozwiązywaniu omawianych problemów.

Z-ca prezydenta Zamościa Tomasz Kossowski nadmienił o planach Urzędu Miasta w zakresie budowy przystanku kolejowego przy ul. Legionów (w pobliżu PR 5). Natomiast Jacek Grabek, Dyrektor LUW w Zamościu, poruszył zagadnienie szybkości podróżowania busem, a koleją. Robert Marchwiany, dziennikarz specjalizujący się w tematyce kolejowej, dotknął problematyki, mających powstać w przyszłości, spółek przewozowych w regionach. Paulina Krupa z Grupy NieGad poruszyła zagadnienie niewielkiej i niewystarczającej promocji kolei w Naszym regionie. Marszałka Woj. Lubelskiego reprezentował Bogumił Kloczkowski, który przekazał na nasze ręce list z podziękowaniami od Marszałka Krzysztofa Hetmana.

W drugiej części spotkania, zostały omówione perspektywy kolei na Zamojszczyźnie - dot. głównie reaktywacji pociągu międzynarodowego na trasie Warszawa - Zamojszczyzna (Roztocze) - Rawa Ruska z przedłużeniem na Lwów (ogólnie Roztocze Wschodnie). W tym aspekcie, niezwykle cenne informacje przedstawili reprezentujący: Urząd Celny, Naczelnik UC w Zamościu, Artur Tymecki oraz Placówkę Straży Granicznej w Hrebennem NOSG w Chełmie Dawid Krztoń. Z ich relacji można było dowiedzieć się o problemach związanych z przemytem, niszczeniem wagonów (kiedy taki pociąg kursował), ale także potrzebie takiego pociągu na tym obszarze Polski (aspekty turystyczne i społeczne). Wyrazili oni pełną gotowość, tak SG jak i UC, do odprawy takiego pociągu, gdyby tylko zaszła taka konieczność. Dawid Krztoń (SG) przedstawił stan infrastruktury kolejowej za Rawą Ruską - oceniając ją jako niespełniającą, na dzień dzisiejszy, warunków technicznych w celu przejazdu wspomnianego pociągu do Lwowa. Artur Tymecki rozwiał także wątpliwości pytających o przejście graniczne m.in.: w Hrebennem i jego rolę w zbliżających się mistrzostwach Europy w piłce nożnej - Hrebenne nie jest w ogóle brane pod uwagę jeśli chodzi o to wydarzenie. Obaj, Artur Tymecki i Dawid Krztoń, wyrazili gotowości do współpracy (UC i SG) i pomocy merytorycznej w realizacji tego projektu.

Ustalenia jakie poczyniono na spotkaniu są następujące:
  1. Zwrócenie się do Marszałka Krzysztofa Hetmana z pismem zawierającym pytania dotyczące poruszonych zagadnień: zasadności godzin kursowania pociągów, potrzeby konsultacji społecznych, połączenia Zamościa z pozostałą częścią Roztocza, nadanie statusu pociągu całorocznego - obecnie kursującemu w sezonie pociągowi na trasie Lublin - Bełżec - Lublin, potrzeby promocji kolei w Naszym regionie, a także zapoczątkowania rozmów i działań odnośnie pociągu Warszawa - Roztocze - Lwów.
  2. Dotarcie i ustalenie organów, które są decyzyjne do podjęcia rozmów, po stronie ukraińskiej i polskiej, na temat połączenia Warszawa - Zamojszczyzna - Rawa Ruska - Lwów.
  3. Określenie przewidywalnego terminu kolejnego spotkania w celu kontynuacji poruszonych problemów i perspektyw, oraz nowych aspektów związanych z koleją w Naszym regionie - wstępnie luty/marzec 2012.


autor / źródło: materiały organizatorów
dodano: 2011-12-23 przeczytano: 2317 razy.Zobacz podobne:
     "Problemy i perspektywy kolei na Zamojszczyźnie" odsłona druga / 2012-04-02
     Między nami kolesiami / 2012-03-22
     Mimo wszystko / 2012-03-08
     Inicjatorzy spotkania dot. rozwoju kolei na Zamojszczyźnie wystosowali pismo do marszałka województwa / 2012-01-19
     Będą sondować przywrócenie pociągu Warszawa - Roztocze - Lwów / 2011-12-10
     Kolejowy pejzaż / 2011-12-08
     Zgłoś uwagi do nowego rozkładu jazdy pociągów / 2011-06-09
     Szynobusy wracają na Roztocze / 2011-05-23
     Młodzi grafficiarze promują zamojską kolej / 2011-05-18
     Na Wielkanoc lub majówkę do Zamościa z Intercity / 2011-04-13
     Zaproponowali rozkład jazdy szynobusów do Lublina / 2011-03-24
     Rozdają ulotki promujące jazdę koleją / 2011-03-20
     Apel o dialog w sprawie połączeń kolejowych / 2011-03-03
     Bezkoleje zakończone - przynajmniej na razie / 2011-02-24
     Województwo wdraża PUK / 2011-01-20
     Szerokie okno czy szeroki gwóźdź? / 2010-12-08
     Kolejowi związkowcy komentują... / 2010-11-14
     Kolej znowu ma wrócić / 2010-11-10
     Mit o szybkiej kolei na Roztoczu / 2010-09-30
     Kolejowe fantazje ministra / 2010-09-24

Warto przeczytać:
     Rozmowy przedwyborcze - Andrzej Wnuk / 2018-09-12
     Rozmowy przedwyborcze - Jarosław Sachajko / 2018-10-02
     Wizje miasta w debacie kandydatów na prezydenta Zamościa / 2018-10-04
     Kwestowano na pomnik Marszałka / 2018-09-23
     Odsłonięto pomnik przyjaźni polsko-ormiańskiej w Zamościu / 2018-09-16- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet