www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Mało śniegu i wiele deszczu w styczniu na roli, rolnika tak samo jak ogrodnika boli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Odrobina raju w BWA

Pierwsze wrażenia oraz reminiscencje z pobytu na plenerze odbywającym się na greckich Cykladach pokazali, w ramach wystawy "Lato na Cykladach", zamojscy plastycy Marek Rzeźniak i Marek Sołowiej. Wernisaż wystawy odbył się w BWA Galeria Zamojska (10.02.).

Pierwszą osobą lansującą Cyklady, znane przede wszystkim z rajskich plaż oraz białych miasteczek na szczytach klifów, zachwycających widoków - była Kora Jackowska. Kolejną, promującą greckie wyspy w swojej książce, jest Bożena Gałczyńska-Szurek z Zamościa.

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy to pod wpływem piosenki "Cykady na Cykladach", czy to pod wpływem opisów egzotycznych krajobrazów i bajecznych zachodów słońca zawartych w książce "Tajemnica greckiej Madonny" dwaj artyści, bardzo aktywni przedstawiciele zamojskiego środowiska plastycznego, przyjęli zaproszenie ks. jezuity Stanisława Głaza z Krakowa do udziału w plenerze, zorganizowanym w sierpniu 2011 r. na wyspie Syros.Magia Cyklad oraz popularność zamojskich artystów plastyków zadziałała - na wernisaż prac Marka Rzeźniaka i Marka Sołowieja przybyły tłumy. Wśród gości: Wojciech Jan Matwiejczuk Przewodniczący Rady Miasta Zamość i Bożena Gałczyńska-Szurek - wielbicielka Grecji, autorka niezwykle interesującej książki "Tajemnice greckiej Madonny".

- "Lato na Cykladach" to pokłosie pobytu dwóch zamojskich artystów na wyspach Morza Egejskiego, wystawa poplenerowa, w ulubionych przez artystów technikach - pasteli, akwareli i akryli. Prezentuje piękne okolice tamtejszych wysp, piękne pejzaże - soczyście malowane, ogrody, morze. Bardzo kontrastowa atmosfera w stosunku do tej, która panuje obecnie za oknami - mówił otwierając wystawę Jerzy Tyburski, dyrektor BWA. Podkreślił, że wystawa panów Marków stanowi preludium do planowanej na czerwiec i lipiec br. dużej wystawy zamojskiego środowiska artystów plastyków w roku jubileuszu 45-lecia działalności BWA.

Jak powiedział Marek Rzeźniak - Cyklady to idealne warunki do: malowania, kąpania się i opalania. Wybornie smakuje też wino. W plenerze uczestniczyło kilkunastu artystów, najwięcej z Krakowa, wraz z grupą młodzieży z liceum plastycznego. Wystawa poplenerowa planowana jest w Krakowie w kwietniu lub maju br. Zamojscy artyści są już do niej przygotowani, choć ze względów logistycznych na plener nie zabrali płócien (lot samolotem). Duże płótna, zaprezentowane również na wystawie, powstały już w Zamościu.- Ograniczyliśmy się do akwareli i gwaszu. Jest tam cudowne światło i każdy malarz powinien się z nim zmierzyć w tamtych szerokościach geograficznych. Kto raz odwiedzi Cyklady łapie bakcyla i tam powraca. Miejsce znakomite do tworzenia i wypoczynku, nie ma tam zgiełku, a kryzysu nie widać.

Marek Sołowiej akcentował, że "Lato na Cykladach", atmosfera wystawy, spotkanie ze "słonecznymi" obrazami świetnie kontrastuje z mroźną aurą za oknami. Jezuita z Karkowa, ks. Stanisława Głaza na kwaterę dla artystów wybrał hotel Posejdonia na wyspie Syros. Prezentowane obrazy pochodzą głównie z tej wyspy, choć artyści zwiedzili także inne wyspy archipelagu.

Mniejsze obrazy powstały głównie na wyspie Syros gdzie artyści przebywali ponad dwa tygodnie. Tereny niesamowite i robią wrażenie na każdym, nie tylko na osobach zajmujących się profesjonalnie malarstwem. Egzotyczne klimaty i wsypa rządząca się innym prawami - tam droga zawsze się gdzieś kończy. Intensywne słońce, bardzo wysoka temperatura, wspaniałe morze - to rewelacyjne klimaty - zdaniem Marka Sołowieja do wypoczynku i pracy.

- Inspiracje są ogromne. Moje pierwsze wrażenie kontaktu z tamtym regionem to są te małe obrazy. Powstały w plenerze. Późniejszym etapem rozwoju tego pierwszego wrażenia są obrazy widoczne po prawej i lewej stronie. To moja interpretacja realistycznych motywów. To dowód, że to inspiruje, daje motywację do pracy, buduje dodatkową wyobraźnie, poszerza ją - relacjonował Marek Sołowiej .Artysta odwoływał się także do wspomnień z pobytu w Grecji uczestników wernisażu a co więcej, liczył, że obrazy staną się zachętą do udania się w daleką podróż. Dodał także, że jego prace przy świetle dziennym wyglądają zupełnie inaczej.

Dla Bożeny Gałczyńskiej-Szurek, która zapraszała na kolejne spotkanie już 22.02. w BWA - Grecja to temat rzeka. Przyznała, że każdy wrażliwy człowiek, a szczególnie artysta, łapie bakcyla i zasila rzesze "Grekomanów", których na świecie nie brakuje. Liczącą 10 mln mieszkańców Grecję rokrocznie odwiedza tyle samo turystów. - Niezapomniane wrażenia biorą się nie tylko z powodu spotkania z pięknym krajobrazem, z zabytkami, ale też z mentalnością Greków, ich osobistym urokiem, z ciepłem, które z nich emanuje. Kryzys nie jest odczuwalny, ponieważ Grecy to ludzie, którzy się chyba najczęściej uśmiechają i do tego są bardzo gościnni - podkreślała Bożena Szurek.

Była jeszcze kulinarna atrakcja. Można było degustować i porównywać oleje: roztoczańskie i greckie. Grecki z oliwek a roztoczańskie to: z rydzyka, lniany i olej świąteczny roztoczański z rzepaku - tłoczone na zimno, o bardzo wysokiej jakości, dzięki słońcu naszej krainy, w Olejarni Świątecznej Państwa Justyny i Tomasza Kostrubców. Pan Tomasz przypomniał, a to powszechnie wiadomo, iż sam imć Zagłoba zachwycał się walorami tego oleju spożywając go podczas pobytu w Zamościu (w tym czasie były 3 olejarnie na Starym Mieście produkujące olej z konopi i lnu). Jak ocenił - sądzę, że zgodziłby się z tym Zagłoba, pod względem zawartości kwasów Omega 3 oleje tłoczona na Roztoczu biją na głowę grecki olej z oliwek.

Pozytywnie zaskoczony jakością i ilością prac kolegów był Henryk Szkutnik. Uznał je za rodzaj bezpośrednich, malarskich notatek. - Fotograf zrobiłby zdjęcie, a koledzy namalowali obrazy, bardzo ciekawe, bardzo ładne - oceniał artysta Szkutnik. Obrazy z greckich Cyklad podobały się również Grażynie Szpyrze. Za znaczący dla rozwoju twórczości uznała także fakt uczestniczenia artystów plastyków w egzotycznym plenerze.Jak można było zauważyć, pomimo ścisku na wernisażu, o wenę twórczą, czyli natchnienie na rajskich Cykladach nie było trudno. Każdy z artystów plastyków stworzył kilkadziesiąt obrazów, pięknych, kolorowych pasteli i akwareli. Te pejzaże "żyją". Nasycone barwą i wspaniałym światłem prezentują kunszt autorów i dają widzom niepowtarzalny klimat - autentyczną, unikatową atmosferę rajskiego archipelagu. Jak się dowiadujemy, obrazy z rewelacyjnymi, malowniczymi krajobrazami i widokami, po zakończonej wystawie, można nabyć w nielimitowanych ilościach.

* * *

Wystawie towarzyszą dwa folderki, zawierające krótkie informacje o plenerze i artystach oraz kilka reprodukcji. W tle wernisażu nie ustawała w śpiewaniu Kora, jeśli czegoś zabrakło - to tylko Zorby. Może się jednak przydarzyć już 22.02. na kolejnym fascynującym spotkaniu w "greckich klimatach".


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Janusz Zimon
dodano: 2012-02-12 przeczytano: 2578 razy.Zobacz podobne:
     IDEA ART - Zamość w obrazach Marka Sołowieja / 2012-08-30
     "Obrazy zapamiętane" Marka Sołowieja / 2012-03-22
     Greckie Cyklady zimową porą / 2012-02-09
     "Lato na Cykladach"- wystawa w BWA / 2012-02-02
     Wystawa Marka Sołowieja na 30-lecie pracy artystycznej / 2011-11-07
     Malarstwo Marka Sołowieja w BWA / 2011-10-27
     Żywioły Marka i więzi Agnieszki w BWA / 2011-02-03
     Roztocze w roli głównej - rozmowa z Markiem Rzeźniakiem / 2011-01-25
     Rzeźniak razy dwa w BWA / 2011-01-21
     Marek Sołowiej w hołdzie Janowi Pawłowi II / 2010-04-03
     Marek Sołowiej na wystawie  "Współczesny pastel polski" / 2010-01-17
     Marek Sołowiej "Bliźniemu swemu" / 2009-12-07
     Marek Sołowiej w Galerii Mistrzów / 2009-11-28
     Maria Rzeźniak opowie o zamojskich zakonach / 2009-10-07
     Marek Sołowiej w Rotterdamie / 2009-08-20
     Zamojski "Plastyk" w ministerstwie / 2009-03-26
     Marek Sołowiej wystawia w Hiszpanii / 2009-03-24
     Zamojski artysta w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie / 2009-03-15
     Rzeźniak straszy! / 2008-12-31
     Młodzi zamojscy plastycy zainspirowani sztuką hiszpańską / 2008-11-19

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet