www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 21 października 2018, w 294 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Urszuli, Hilarego, Dobromiła, Jakuba, Klemencji.
Październikowe przysłowia: [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Mistrzowskie aplikacje Swavy Launay

Po wystawach w Francji, Austrii, Belgii, Szwajcarii, USA, Ukrainie i Litwie "Tkanina artystyczna" Swavy Launay, która jako Stanisława Bartosiewicz urodziła się w Klątwach koło Tyszowiec na Zamojszczyźnie, zawitała do Zamościa. Wernisaż z udziałem artystki odbył się w BWA Galeria Zamojska (2.03.).

Do sal wystawowych BWA zawitała wiosna. Jednak nie ta kalendarzowa lecz ta o wymiarze artystycznym za sprawą prac - tkanin artystycznych Swavy Launay z Francji. Zanim artystka wyjechała do Francji marzyła o niej jako mała Stasia pod wpływem opowiadań nauczycielki. Już od dziecka dysponowała wybitnymi zdolnościami manualnymi ale zapewne przez myśl jej nie przeszło, że zostanie sławną, znaną w świecie mistrzynią artystycznych aplikacji.- To, że tworzę zawdzięczam wyjazdowi do Francji. Cały koloryt moich prac to również zasługa Francji - mówiła Swava Launay na wernisażu w BWA Galeria Zamojska.

Najpierw studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Po wyjeździe do Francji studiowała literaturę na paryskiej Sorbony. Już z mężem przeniosła się na Lazurowe Wybrzeże, do Prowansji.

W malowniczo położonym Mougins Swava Launay rozpoczęła swoją drogę artystyczną. Uczęszczała na wykłady i zajęcia praktyczne do Ecole de Beaux Arts w Vallauris. Najpierw były akwarele i malarstwo olejne a potem przyszło zainteresowanie tkaniną. Niezwykła twórczość szybko zyskała uznanie, nie tylko we Francji. Tkaniny artystyczne Swavy trafiły do wielu renomowanych galerii świata. Dopiero później została odkryta dla Polski zgodnie z pokutującą zasadą, że najpierw musi się na artyście poznać świat a dopiero potem kraj jego urodzenia.

Prawie każdy z nas wie, że namalować dobry obraz nie jest łatwo. Zdecydowanie jednak trudniej jest go "uszyć ze skrawków tkanin", aby nie pozostał zwykłym patchworkiem lecz stał się dziełem sztuki. Swava Launay w swojej twórczości doszła do mistrzostwa. Jak podkreśla - to we Francji narodziła się jako artystka.Jej dorobek to kilkaset prac wykonanych z niezwykłą pasja i precyzją. Tematy w tkaninach Swavy Launay nabrały nie tylko bajecznych barw ale także głębszego znaczenia bowiem artystka podbudowała je bujną fantazją.

Tkaniny charakteryzują się bogactwem i intensywnością kolorów. Są nastrojowe, pełne symboliki i myśli twórczej. Zatrzymują wrażliwego widza by nacieszył zmysły ich pięknem oraz na chwilę refleksji. Mistrzyni aplikacji zszywając i naszywając poszczególne skrawki różnych gatunków tkanin łączy je w jedną całość. Tak powstają niezwykłe obrazy. Swoje prace Swava Launay ujmuje w grupy tematyczne. Są to sceny rodzajowe, historyczne, mitologiczne, widoki miast i wspomnienia z podróży, krajobrazy, kwiaty, martwa natura, motywy ogrodu i morskie, metafizyczne i postacie.- W twórczości Swavy widać wpływy sztuki francuskiej: średniowiecza, impresjonizmu i kubizmu. W wielu tkaninach zawarta jest też symbolika i przenośnia - wynik literackiego wykształcenia artystki. Część z nich zawiera głębokie treści, przemyślenia artystki, a niektóre są swoistym pamiętnikiem artystki z odbytych po świecie podróży - pisze Barbara Typek historyk sztuki, która odkryła Swavę Launay dla Zamojszczyzny i tym samym przyczyniła się do wystawy artystki w BWA Galeria Zamojska.

Zdaniem Barbary Typek - Oglądając prace Swavy, nie można nie zauważyć wpływu sztuki francuskiej na jej twórczość. Począwszy od średniowiecznych gobelinów (Jeźdźcy, Ogród rozkoszy), w których niewątpliwie można doszukać się wpływu poezji prowansalskiej, na malarstwie impresjonistycznym i kubistycznym kończąc. Szczególnie wyraźny jest wpływ takich malarzy jak: Cezanne (Martwa natura), Gauguin (Zwierzenia), Picasso (Rodzina, Scytowie, Koguty, Krokus, Kobiety, Picasso - południe, Trzy gracje). W wielu tkaninach zawarta jest też symbolika i przenośnia - wynik literackiego wykształcenia artystki we Francji (Charakter, Upadek, Wezwanie).

Tkaniny Swavy były i są wystawiane w wielu prestiżowych galeriach świata oraz w kilku miastach Polski - Kazimierz Dolny, Kraków, Wałbrzych. Znajdują się także w prywatnych kolekcjach, głównie we Francji i USA. Zaprezentowane w Zamościu prace są znikomą częścią dorobku artystki.Każdy, kto chciałby radować oczy niezwykłym pięknem, jakie wyczarowuje Swava Bartosiewicz-Launay z tkanin tworząc swoje gobeliny, może obejrzeć je w BWA Galeria Zamojska. Wystawa prac Swavy Launay pt." Tkanina Artystyczna" potrwa do 1 kwietnia br. Następnie zostanie zaprezentowana w Tyszowcach.

* * *

Barbara Typek - absolwentka PLSP w Tarnowie, kierunek tkactwo artystyczne, historyk sztuki (KUL), historyk (UMCS), regionalistka. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Za opiekę nad zabytkami". Pasjonatka rękodzieła, w tym również aplikacji.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Jansz Zimon
dodano: 2012-03-04 przeczytano: 2284 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet