www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

W BWA ze sztuką za pan brat

"Festiwal Sztuki w BWA Galeria Zamojska" rozpoczął oficjalne obchody jubileuszu 45-lecia działalności tej przezacnej instytucji kulturalnej Zamościa. Gościem honorowym przedsięwzięcia skierowanego do trzech pokoleń zamościan był znany rysownik - Edward Lutczyn (25.05.).

Nowe wydarzenie było kontynuacją działań podejmowanych na rzecz upowszechniania profesjonalnej twórczości plastycznej oraz edukacji dzieci i młodzieży. Zorganizowano je dla wszystkich tych, którym obcowanie ze sztuką sprawia przyjemność.

W godzinach porannych umówioną 22 osobową grupę uczniów klasy 1a Szkoły Podstawowej nr 3 im. E. Orzeszkowej w Zamościu z wychowawcą klasy Ewą Martyniuk, uraczyła pogadanką historyk sztuki Izabela Winiewicz-Cybulska, autorka oryginalnych publikacji popularnonaukowych z dwójką bohaterów: Dusiek i Bajdek. Uczniowie mieli świetną okazję zdobycia wiedzy na temat historii i zabytków Zamościa oraz podstaw wiedzy o sztuce . Rozwijali umiejętności plastyczne i wyobraźnię.

- To była wspaniała dyskusja o sztuce. Pani Izabela Winiewicz-Cybulska opowiadała także dzieciom o hetmanie Janie Zamoyskim i o Zamościu. Przekaz został wzmocniony ilustracjami ze zbiorów BWA oraz książeczkami autorstwa pani historyk sztuki, których bohaterami są Dusiek i Bajdek. Po zajęciach teoretycznych odbyły się zabawy plastyczne dla dzieci a nagrodami były wydawnictwa: ''Jak Dusiek i Bajdek zwiedzali zamojską starówkę" oraz album - "Henryk Sienkiewicz w ilustracji" - podsumowywał wydarzenie Jerzy Tyburski, dyrektor Galerii.

Następnie w sali gdzie prezentowana jest indywidualna wystawa artysty "Siedem elementów" odbył się happening z udziałem młodzieży p. n. "Misterium Wyobraźni" w wykonaniu Roberta Gomułki.

Seans rysowania w wykonaniu znanego z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych Edwarda Lutczyna przyciągnął liczne grono młodych wielbicieli jego talentów. Malować równolegle z mistrzem Lutczynem to wyjątkowa gratka. I tak na oczach publiczności powstało kilkadziesiąt rysunków. Tytuły prac to między innymi: "Mgła stulecia", "Biedroneczko leć do nieba", ''Robin Chłód" i "Lecz zeza".

Specjalnie na potrzeby spotkania z honorowym gościem "Festiwalu sztuki w BWA" przygotowano karty z ilustracjami Edwarda Lutczyna z zasobów kolekcji ilustracji BWA Galeria Zamojska, które podpisywał artysta. Podpisywał także książeczki dla dzieci, których zilustrował przeszło 130.

Koncert muzyczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu był dopełnieniem syntezy sztuk - plastyki i muzyki. W programie zaprezentował się: "Kwartet smyczkowy", który poprowadziła Bożena Gałczyńska-Szurek oraz "Kwartet gitarowy" kierowany przez Andrzeja Fila.

Już po pięknych muzycznych popisach odbyła się aukcja, niestety, odnotowano bardzo skromne zainteresowanie potencjalnych dobrodziejów. Sprzedano jedynie dwie prace powstałe podczas seansu rysunkowego Edwarda Lutczyna. Pozostałe rysunki jak również i wylicytowana suma zostały przekazane na ręce przedstawicieli Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu. To skromna cegiełka od "ludzi sztuki" z przeznaczeniem na remont Środowiskowego Domu Samopomocy "Krok dalej" w Białobrzegach.

Mamy jednak nadzieję, że "Festiwal Sztuki w BWA" w podobnej formule na stałe zagości w kalendarzu imprez kulturalnych Zamościa, ponieważ bez wątpienia był niezwykle fascynujące spotkanie ze sztuką, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

Współorganizatorami nowego artystycznego przedsięwzięcia byli: Rada Programowa przy BWA Galeria Zamojska, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu oraz Restauracja and Club Caffe Smak Story w Zamościu.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-05-28 przeczytano: 2373 razy.Zobacz podobne:
     Ludzie plastyki, czyli 45-lecie zamojskiej BWA / 2012-06-26
     Miasto i jego twórcy. 45 lat zamojskiego Biura Wystaw Artystycznych / 2012-06-17
     O jubileuszu BWA - rozmowa z Jerzym Tyburskim / 2012-06-10
     Manufaktura Satyry w BWA Galerii Zamojskiej / 2012-05-30
     Festiwal Sztuki w BWA Galerii Zamojskiej / 2012-05-21
     Apel Stowarzyszenia "Krok za krokiem" / 2012-05-21
     Edward Lutczyn gościem Festiwalu Sztuki w BWA / 2012-05-17

Warto przeczytać:
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet