www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 26 kwietnia 2024, w 117 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marzeny, Klaudiusza, Wiliama.
Kwietniowe przysłowia: Gdy Marek z deszczem przychodzi, posuchę w lecie rodzi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Opowieści o Zamościu


- - - - POLECAMY - - - -




Komentarz Wójta Gminy Komarów-Osada do artykułu: Komarowscy kawalerzyści zostaną "ułanami Don Kichota"?

Opublikowany na naszych łamach wywiad z dowódcą "Komarowskiej Potrzeby" Tomaszem Dudkiem (przeczytaj wywiad: Komarowscy kawalerzyści zostaną "ułanami Don Kichota"? ) dotyczący przygotowań do tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy pod Komarowem wywołał sprzeciw Wójta Gminy Komarów-Osada Wiesławy Sieńkowskiej. Poniżej przedstawiamy przesłany do naszej redakcji komentarz władz gminy do podjętych w wywiadzie kwestii.

* * *

Społeczność Gminy Komarów-Osada zawsze pamiętała i pamięta o wydarzeniach z 31 sierpnia 1920 roku, otaczała troską mogiły poległych żołnierzy dając w ten sposób wyraz patriotyzmu i przywiązania do historii i tradycji.

Od 22 lat oficjalnie czcimy te chlubne i pełne poświęcenia działania Polskiej Kawalerii w tej niezwykłej Bitwie i zależy nam, by wieść o zwycięskim boju kawalerii polskiej szerokim echem niosła się po ziemi ojczystej.

Od 2007 roku partnerem w organizacji kolejnych obchodów rocznicowych jest Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem". Podział zadań związanych z organizacją uroczystości określa umowa partnerska zawierana co roku pomiędzy Gminą a Stowarzyszeniem, z której wynika, że na Stowarzyszeniu spoczywa ciężar organizacji "kawaleryjskiej" części obchodów. Za część patriotyczno-religijną, tj. część poprzedzającą pokazy kawaleryjskie odpowiada Gmina, do której zadań należą:

- Uzgodnienia z właścicielami pól związane z udostępnieniem terenu pod rekonstrukcję bitwy,
- Przygotowanie zaproszeń, folderów, plakatów oraz przeprowadzenie uzgodnień z wojskiem,
- Przygotowanie części artystycznej z nagłośnieniem,
- Przygotowanie pozorników i przeszkód, oraz obsługa techniczna pokazów kawaleryjskich,
- Zabezpieczenie służb porządkowych i informacyjnych,
- Przygotowanie map sytuacyjnych dla służb porządkowych i znaków informacyjnych,
- Zabezpieczenie parkingów,
- Zapewnienie opieki medycznej,
- Ubezpieczenie obchodów rocznicowych,
- Zabezpieczenie sanitariatów,
- Ustawienia sceny i namiotów,
- Nagłośnienie części religijno-patriotycznej,
- Zabezpieczenie przeciwpożarowe,
- Promocja obchodów rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem" odpowiada za:

- Przygotowanie rekonstrukcji bitwy,
- Przygotowanie pola bitwy,
- Ubezpieczenie rekonstrukcji bitwy,
- Zapewnienie bezpieczeństwa widzów podczas pokazów kawaleryjskich i pirotechnicznych (licencjonowana ochrona),
- Capstrzyk z udziałem kawalerii,
- Promocję obchodów rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Pan Tomasz Dudek zarzuca nam: że, cytuję "Urząd Gminy wspomaga nas w ograniczonym zakresie i to nie finansowo. Rozważaliśmy rezygnację z tegorocznej inscenizacji pozostawiając wymiar samych Manewrów, jednak czujemy się odpowiedzialni za promocję historii kawalerii - nie Komarowa".

Panie Prezesie, jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że nie utożsamia się Pan z Komarowem i mieszkańcami gminy, którzy z produktów zakupionych przez gminę przygotowywali posiłki dla ułanów, przekazywali nieodpłatnie siano i owies dla koni oraz włożyli wiele serca, by pomóc przy organizacji uroczystości.

Pana uwaga koncentruje się jedynie na inscenizacji bitwy, przyznaję jest to bardzo ważny punkt obchodów uroczystości, ale jednocześnie przypomnę, że Stowarzyszenie powstało m.in. po to, aby pozyskiwać środki finansowe na swoją działalność, a nie obciążać całością kosztów organizacji uroczystości gminę.

Przyjęty podział prac nie oznacza, że nie wspieramy Stowarzyszenia w przygotowaniach do inscenizacji bitwy. Współorganizacja uroczystości ze strony gminy w części kawaleryjskiej nie da się określić w wymiarze finansowym, jednakże podejmowane działania stanowią nie mały koszt. Pracownicy gminy uczestniczą m.in. w organizowaniu stanicy kawaleryjskiej (rozbijanie namiotów, przygotowywanie uwiązów dla koni, zabezpieczamy dostawę wody dla koni oraz wywóz nieczystości, całonocne oświetlenie uliczne na czas stacjonowania kawalerii).

Odnosząc się do poruszonej przez Pana Tomasza Dudka kwestii umiejscowienia wiatraków w pasie wzniesień w północnej stronie gminy, naszym zdaniem planowana lokalizacja nie wpłynie na scenerię przeprowadzanej inscenizacji bitwy. Uzgadniając pola pod pokazy kawaleryjskie bierzemy pod uwagę zasiewy i niejednokrotnie były to różne miejsca, nie zawsze wzgórze 255. W przypadku gdyby doszło do budowy farm wiatrowych, to zawsze możemy wybrać taki teren w krajobrazie którego nie będzie wiatraków. To jest kwestia uzgodnień, rozmów i chęci współpracy.

Na problem należy spojrzeć w szerszym spektrum. Planowana inwestycja przyniesie znaczny dochód dla gminy w postaci podatku od nieruchomości to jest 2 % od wartości budowli. Uzależnione to będzie od ilości powstałych wiatraków, ale liczymy że może to być kwota około 1 miliona złotych. Ponadto powstanie sieć utwardzonej infrastruktury drogowej, z której będą korzystali rolnicy. Liczymy również na to, że do prac budowlanych znajdą zatrudnienie nasi mieszkańcy gminy, co też w sumie będzie wymierną korzyścią. Osoby, które podpisały lub podpiszą umowy dzierżawy na zajęcie działki pod budowę wiatraka będą mogły liczyć na znaczny dochód z czynszu dzierżawnego, co wpłynie pozytywnie na poziom życia tych rodzin.

Inne kraje europejskie nie boją się wiatraków, od wielu już lat konsekwentnie pozyskują energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i nikt nie robi z tego sprawy. Ludzie są zadowoleni, bo mają z tego korzyści materialne, infrastrukturę drogową, natomiast gminy mają podatki z których mogą realizować zadania dla dobra mieszkańców.

Czysta zdrowa energia jest przyszłością i tylko należy się cieszyć z faktu, że mamy korzystną "różę wiatrów" w Komarowie.

A o problemach należy rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań, które zadowolą wszystkich. Wielkim szacunkiem darzymy ułanów z całej Polski i Europy, którzy przyjeżdżają do Komarowa na uroczystości. Podziwiamy i doceniamy ich wielką pasję, wspaniały kunszt i zaangażowanie oraz ogromną rolę w krzewieniu historii i tradycji oręża polskiego. Kolejne lata obecności kawalerzystów na uroczystościach sprawiły, że na trwałe wpisali się sierpniowy krajobraz naszej gminy i z niecierpliwością są oczekiwani przez mieszkańców. Jestem pewna, że zrozumieją nasze działania i w dalszym ciągu będą utożsamiać się z Komarowem i kolejnymi obchodami rocznicowymi Bitwy pod Komarowem.


autor / źródło: red.
dodano: 2012-06-22 przeczytano: 14263 razy.



Zobacz podobne:
     Ułanom 1920 roku - "Namysłowiacy" / 2012-08-31
     Na komarowskich polach pogonią bolszewików / 2012-08-22
     Koncert "Namysłowiaków" w 92. Rocznicę Bitwy pod Komarowem / 2012-08-03
     Komarowscy kawalerzyści zostaną "ułanami Don Kichota"? / 2012-06-04
     Miasto przyznało dotacje na imprezy kulturalne / 2012-02-24
     Szarża pod Komarowem, bolszewik został pobity / 2011-09-02
     Pamięci uczestników bitwy pod Komarowem, 91. rocznica wielkiej bitwy / 2011-08-23
     Szarża pod Komarowem 2010 / 2010-08-30
     Na planie filmu "Bitwa Warszawska 1920" / 2010-08-30
     Budionny pod Zamościem / 2010-08-24
     Rocznica bitwy pod Komarowem Świętem Kawalerii Polskiej / 2009-10-12
     Tomasz Dudek: "Dowodziłem prawdziwą bitwą" / 2009-09-09
     Pogonią bolszewików pod Komarowem / 2009-08-24
     Zapowiedź wielkich wydarzeń / 2009-08-07
     Powstanie Izba Pamięci bitwy pod Komarowem / 2009-02-27
     Zatęsknili za wojenką / 2009-02-26
     Ostatnia szarża. Rekonstrukcja bitwy pod Krasnobrodem / 2008-09-27
     Szable do boju lance w dłoń, Bolszewika goń! / 2008-09-04
     Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim / 2008-09-03
     Przybędą ułani do Komarowa / 2008-08-19

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet