www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Grzmot w kwietniu dobra nowina, już szron liści nie pościna. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Spotkania z historią w CKF "Stylowy". Zamojski Przegląd Filmów Historycznych

Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu oraz TVP Historia organizują pierwszy Zamojski Przegląd Filmów Historycznych. Na filmowe spotkania z historią zapraszamy w dniach 12-16 listopada 2012. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zamość Pan Marcin Zamoyski.

W programie przeglądu znajdą się wybitne filmy dokumentalne i najlepsze reportaże o tematyce historycznej, spotkania z twórcami oraz warsztaty dla młodych reporterów na temat dziennikarstwa historycznego.

Festiwalowe seanse filmowe to okazja do spotkania się z twórcami oraz miłośnikami historii, którzy opowiedzą o kulisach powstawania filmów oraz o pasji odkrywania przeszłości. Gośćmi pierwszej edycji przeglądu będą: Adami Kulik, Adam Sikorski, Zdzisław Cozac, Tadeusz Doroszuk, Piotr Boruszkowski, Tadeusz Arciuch, Stanisław Królak, Jędrzej Lipski, Piotr Mielech oraz dziennikarze TVP Historia.

Planujemy projekcje następujących filmów: "Uwikłany w historię", "Chodzi nie o mnie ile o lasy góry pola", "Na krawędzi życia", reż. A. Kulik; "W pogardzie i chwale", reż. A. Fudala, M. Muzyczuk; "Wyspa Władców", reż. Z. Cozac; "Sen o morzach i koloniach", reż. T. Rudomino; "Zapomniany generał", reż. P. Boruszkowski; "Okruchy rozbitego dzbana", reż. J. Lipski i P. Mielech; "Wielki plan", "Nie dali ziemi", "Kryptonim Wilkołak", reż. M. Gronowski; "Było sobie miasteczko", reż. T. Arciuch, M. Wojciechowski; "Pasterz. Kardynał Kazimierz Świątek", reż. P. Woldan, S. Królak.

Wydarzeniem specjalnym przeglądu będzie panel dyskusyjny - "Historia w szkole, na ekranie, w gazecie, na portalu". Do udziału w dyskusji zapraszamy przedstawicieli mediów, nauczycieli i historyków. Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina w dniu pokazu.

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie internetowej: www.stylowy.net/przegladhistoryczny

* * *

UWIKŁANY W HISTORIE
Polska 2008
reż. A. Kulik
30 min.
Film dokumentalny o Józefie Ignacym Kraszewskim. Biografie pisarza śledzimy od wczesnego dzieciństwa aż po działalność ziemiańską i konspiracyjna. Drugi trop biograficzny to życie Kraszewskiego jako pisarza i artysty, który w setkach powieści podpowiada drogę ujarzmionemu narodowi, a także pisuje do kilkudziesięciu czasopism, czyta prawie wszystko w kilku językach, co powoduje, że jest najbardziej oczytanym krytykiem literackim w ówczesnej Europie. Przy tym maluje i rysuje niemal przy każdej okazji.
źródło: TVP

CHODZI NIE O MNIE, ILE O LASY, GÓRY, POLA...
Polska 2010
Reż. A. Kulik
40 min.
Film opowiada o Leonie Wyczółkowskim, polskim malarzu, grafiku i rysowniku, jednym z głównych przedstawicieli Młodej Polski w malarstwie.
źródło: TVP

NA KRAWEDZI ŻYCIA
Polska 2009
reż. A. Kulik
35 min.
Dokument przybliża postać doktora Zygmunta Klukowskiego, który był nie tylko świetnym lekarzem, ale też społecznikiem, pisarzem, żołnierzem i historykiem regionalista. Jego książki opowiadające o latach okupacji hitlerowskiej na Zamojszczyźnie sa bezcennym świadectwem grozy tamtych dni.
źródło: TVP

W POGARDZIE I CHWALE. WOJCIECH KORFANTY
Polska 2009
Reż. Aleksandra Fudala, Maciej Muzyczuk
44 min.
Próba rekonstrukcji biografii jednego z najważniejszych Ślązaków. Wojciech Korfanty - polityk i publicysta, polski działacz narodowy na Śląsku, jeden z czołowych przywódców Chrześcijańskiej Demokracji. W latach 1903-1912 i 1918 poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918). Zasłynął wystąpieniem z 25 X 1918 w Reichstagu z głośnym żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego.
źródło: TVP

WYSPA WŁADCÓW
Polska 2012
Reż. Zdzisław Cozac
45 min.
Niezwykła opowieść o Ostrowie Lednickim, rezydencji Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego. Wirtualne rekonstrukcje, inscenizacje i animacje komputerowe przenoszą nas z lednickiej wyspy do okolicznych osad. Poznajemy życie Mieszka I, Dobrawy, Wojciecha Sławnikowica (przyszłego Św. Wojciecha), Bolesława Chrobrego i Cesarza Ottona III, ale także ówczesnych mieszczan oraz rolników, rzemieślników i kupców.
źródło: TVP

SEN O MORZACH I KOLONIACH
Polska 2011
Reż. Tomasz Rudomino
40 min.
Obraz porusza sprawę zapomnianego wątku dotyczącego historii dwudziestolecia międzywojennego. Liga Morska i Kolonialna była jedną z największych polskich organizacji społecznych liczącą setki tysięcy członków. Stowarzyszenie to zajmowało się polityka kolonialna. Polski konsul w Kurytybie, Kazimierz Głuchowski, dowodził, że Polsce należy się dziesięć procent kolonii niemieckich. Autor filmu dociera m.in. do dokumentów z archiwów rządu francuskiego świadczących o tym, że Francja wystąpiła z inicjatywa polskiego osadnictwa na Madagaskarze.
źródło: TVP

ZAPOMNIANY GENERAŁ
Polska 2012
Reż. Piotr Boruszkowski
53 min.
Tadeusz Rozwadowski, bohater filmu był jednym z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów, a jednak nie doczekał się licznych biografii czy miejsca w programach szkolnych. Nie wiadomo gdzie spoczywają jego szczątki. Zasłynął bohaterska obrona Lwowa w czasie walk polsko-ukraińskich. Mimo wyraźnego rozkazu nie opuścił miasta. "Powziąłem niezłomna decyzje raczej zginąć z załoga niż w myśl rozkazu Naczelnego Dowództwa opuścić Lwów" - pisał we wspomnieniach. Lwów nie został zdobyty. Był również genialnym wynalazcą, m. in. bardzo skutecznego przyrządu celowniczego oraz granato-szrapnela, którego podczas I wojny światowej używały armie: niemiecka i austriacka.
źródło: TVP

OKRUCHY ROZBITEGO DZBANA
Polska
Reż. Jędrzej Lipski i Piotr Mielech
51 min.
Film biograficzny o Krzysztofie Gulbinowiczu, pisarzu, drukarzu, opozycjoniście, nonkonformiście. Jako dziennikarz i redaktor zebrał relacje świadków stalinowskich mordów na Kresach i zsyłek za Ural, którym nadał formę mini opowiadań, wcielając się niejako w listonosza, który z determinacja stara się doręczyć poruszające widokówki. Wydawałoby się, że w naszym piśmiennictwie o łagiernikach, po tym co zostawili świadkowie tacy jak Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi" czy Gustaw Herling- Grudziński "Inny świat", niewiele już można "twórczo" napisać. Jednak niewielka książeczka, pod tytułem "Pocztówki z Workuty" Krzysztofa Gulbinowicza przeczy takiemu mniemaniu.
źródło: http://okruchy-film.pl/

BYŁO SOBIE MIASTECZKO...
Polska 2009
Reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski
49 min.
Historia Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości. Miasteczko było zamożne, dobrze prosperowało. W 1943 r. nacjonaliści ukraińscy w murach kościoła brutalnie wymordowali część polskich mieszkańców Kisielina. Reszta ratowała się, uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi. Narratorami filmu jest rodzina Dębskich: Krzesimir Dębski, jego matka Aniela, brat Wisław, syn Radzimir, bratanica Ulesława Lubek. Film jest nie tylko opowieścią o Polakach z Kisielina. To także refleksja nad zagłada polskich Kresów, ich bogatej kultury i tradycji, nad trudnym dziedzictwem tej zagłady.
źródło: TVP

WIELKI PLAN
Polska 2006
Reż. Mirosław Gronowski
44 min.
Trzyczęściowy dokument obrazujący wydarzenia na Zamojszczyźnie w okresie wojny i okupacji w latach 1942-44. Partyzanckie walki z Niemcami były odpowiedzią na Generalny Plan Wschodni (Generalplan Ost), czyli plan zagłady Słowian. W jego ramach hitlerowcy deportowali do obozów zagłady kilkadziesiąt tysięcy chłopów, w tym 30 tysięcy dzieci, z których około 5 tysięcy wywieziono do Niemiec w celu germanizacji
źródło: www.filmpolski.pl

NIE DALI ZIEMI
Polska 2006
Reż. Mirosław Gronowski
38 min.
Kolejna część martyrologii Zamojszczyzny. W obronie pacyfikowanej ludności wystąpiły partyzanckie oddziały Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Największe bitwy stoczono 1 lutego 1943 roku pod Zaborecznem, dzień później pod Róża i 4 lutego pod Lasowicami. Po tych bitwach hitlerowcy zaprzestali pacyfikacji.
źródło: www.filmpolski.pl

KRYPTONIM "WILKOŁAK"
Polska 2006
Reż. Mirosław Gronowski
53 min.
Film "Kryptonim Wilkołak" jest częścią tryptyku Powstanie Zamojskie, opartego na dokumentach zachowanych w archiwach i relacjach żyjących jeszcze świadków. Wilkołak to symboliczny chłop z Zamojszczyzny, który chwycił za bron, aby przeciwstawić się niemieckim planom wysiedleń. Ich gorliwym wykonawca był Odlilo Globocnik, szef policji dystryktu lubelskiego. Niemieckie plany spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem zbrojnych ugrupowań podziemnej Polski.
źródło: www.filmpolski.pl

PASTERZ. KARDYNAŁ KAZIMIERZ SWIATEK
Polska 2006
Reż. Paweł Woldan, Stanisław Marek Królak
52 min.
Bohaterem dokumentu jest ksiądz kardynał Kazimierz Świątek, metropolita mińsko-mohylewski, zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi. W 1941 roku, dwa lata po otrzymaniu święceń i rozpoczęciu pracy duszpasterskiej, zostaje aresztowany przez KGB i osadzony w celi śmierci w wiezieniu w Brześciu. Jako więzień jest bity i torturowany. Następnie spędza dziesięć lat w najcięższych sowieckich łagrach, na Syberii. W 1954 roku odzyskuje wolność i wraca na Białoruś. Zostaje proboszczem katedry w Pińsku, pozbawionej duchownego. Pomimo licznych trudności pozostaje wierny powołaniu, nie daje się zastraszyć, nie opuszcza parafii ani kraju...
źródło: www.filmweb.pl

POLSKA Z HISTORIĄ W TLE
Cykl reportaży dotyczących niezwykłych i nieznanych faktów z historii Polski, zazwyczaj o wymiarze regionalnym, które wpisując się w ciąg historycznych wydarzeń, dają obraz procesów historycznych. Próba poszukiwania różnych odcieni prawdy o naszej historii.
źródło: TVP

Z ARCHIWUM FILMOTEKI NARODOWEJ
Reż. Marek Maldis
Do pasjonującej wędrówki po Filmotece Narodowej zaprasza Marek Maldis - pomysłodawca cyklu, dziennikarz Telewizji Polskiej, reżyser, autor filmów dokumentalnych i reportaży. Poprowadzi widzów kilometrami korytarzy wypełnionych półkami z kopiami najcenniejszych polskich filmów, przez supernowoczesne pracownie, w których rekonstruowane i odnawiane są filmowe zabytki w fascynujący świat historii kina. Każdy z odcinków dotyczy innego tematu, jest inna opowieścią.
źródło: TVP


autor / źródło: org.
dodano: 2012-10-30 przeczytano: 10031 razy.



Zobacz podobne:
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     "Z biegiem Bugu" Adama Wiesława Kulika / 2016-04-19
     300 filmów i "Dwa dni w raju" / 2015-03-10
     Adama Kulika poetyckie rajdy po naszej historii / 2015-03-09
     "K-upalne noce Kulika" w BWA Galerii Zamojskiej / 2015-02-18
     Spotkanie z Adamem Kulikiem / 2013-01-11
     Zamojski Przegląd Filmów Historycznych - podsumowanie / 2012-11-21
     CKF: Zamość stolicą filmu historycznego? / 2012-11-14
     Jachymek i Radej: Czas poetów / 2012-11-12
     Stacho Jachymek, Adam Kulik, Henryk Radej - ich czas / 2012-10-26

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet