www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Jak deszcz w świętego Marka, będzie ziemniaków tylko miarka, a gdy w Marka pogoda, na ziemniaki uroda. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




IX Triduum Caecilianum z "Mszą góralską"

Koncertem "...Usłyszysz lud swój wierny" ku czci św. Cecylii zainaugurowano, zorganizowane po raz dziewiąty przez Stowarzyszenie na rzecz Chóru "Rezonans" w Zamościu, Triduum Caecilanum w Katedrze Zamojskiej (20.11.).



Według podania, patrycjuszka Cecylia, lubiła śpiew i muzykę. Przypuszcza się, że mogła grać na harfie, co było w zwyczaju panien z dobrych, rzymskich domów. Po męczeńskiej śmierci za wiarę, kult św. Cecylii popularyzowały, przyjmujące jej imię, bractwa i stowarzyszenia. Ich głównym celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej odpowiadającej duchowi liturgii. Atrybutami św. Cecylii są: anioł, instrumenty muzyczne - cytra, harfą, lutnia, organy, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż - oznaczający jej niewinność i męczeństwo.

W placówkach salezjańskich oraz w każdym domu salezjańskim dzień wspomnienia św. Cecylii był obchodzony bardzo uroczyście. Był dniem śpiewu, muzyki i radości. Już od czasów ks. Bosko utalentowana muzycznie młodzież gromadziła się na specjalnie organizowanych koncertach, prezentując swoje muzyczne umiejętności. Poziom tych występów był zróżnicowany, występowali zarówno wirtuozi gry na poszczególnych instrumentach, jak i początkujący adepci muzykowania.

Zanim pierwszego dnia koncertów ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w ramach IX edycji Triduum Caecilianum w Katedrze Zamojskiej, wybrzmiały tradycyjne pieśni religijne w opracowaniu Tadeusza Paciorkiewicza i Romualda Twardowskiego, śpiewane w domach i kościołach oraz "Msza góralska" Tadeusza Maklakiewicza - wykonawcy pojawili się na schodach zamojskiego Ratusza, aby w pięknej przestrzeni Starego Miasta wykonać preludium do koncertu "...Usłyszysz lud swój wierny".



Wykonawcami koncertu byli: Ewelina Koniec - sopran, Zespół wokalny Immo Pectore z SDK w Świdniku, Chór Gminy Kurów oraz Młodzieżowa Orkiestra Kameralna. Dyrygowali Anna Lipińska i Bogdan Lipiński. Wykonawcom na niecodziennym instrumencie - suka biłgorajska, wykonanym przez dziadka - towarzyszył Błażej Lipiński. Wprowadzenia dokonała Alicja Saturska, prezes Stowarzyszenia.

W ich wykonaniu mogliśmy wysłuchać śpiewów jednogłosowych i śpiewów w opracowaniu na chór mieszany. Przed zgromadzoną publicznością wykonali: "Gdyśmy przyszli do kościoła", "Serdeczna matko", "O Gospodzie uwielbiona", "Matko Najświętsza", "Nie opuszczaj na", "Nieskończona najśliczniejsza" oraz "Veni electa mea".

W drugiej części koncertu zaprezentowano skomponowaną w 1981 r. "Mszę góralską" Tadeusza Maklakiewicza (1922-1996), dedykowaną Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, na którą złożyły się części: Kyrie, Gloria, Credo, Ofiarowanie, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei. Podczas jej wykonania Katedra Zamojska stała się wielkim domem śpiewu, muzyki, radości i modlitwy.



Znakomity wymiar koncertu to nie tylko zasługa wielkiej klasy kompozycji, to także wysoki poziom artystyczny jego wykonawców. W skład Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej z Lublina, założonej przez Piotra Zabielskiego, wchodzą wychowankowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego. W swoim repertuarze, poza utworami założyciela, posiadają kompozycje: W.A. Mozarta, W. Petersona, A. Shawa, G. Rossiniego i muzykę filmową.

Chór Gminy Kurów, z tradycjami sięgającymi początku XX w., w swojej historii współpracował z chórami z Polski i z zagranicy, kapelami, zespołami muzyki tradycyjnej i muzykami estradowymi, instrumentalistami i śpiewakami operowymi, wykonując muzykę klasyczną, tradycyjna i współczesną. Od 2007 r. patronat nad chórem, kierowanym przez Bogdana Lipińskiego, sprawuje Gmina Kurów. Chór i GOK są organizatorami koncertów: "Chór Gminy Kurów i jego Goście", Muzyczne Spotkania z Polonią oraz "Dni Muzyki". W repertuarze m.in. utwory: W. A. Mozarta, J. Haydna i W. Petersona.



Bogdan Lipiński jest również założycielem i kierownikiem artystycznym Zespołu wokalnego "Immo Pectore", działającym przy Spółdzielczym Domu Kultury w Świdniku, który zadebiutował w 2001 r. Ewelina Koniec, która wykonała partie solowe to studentka roku dyplomowego Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego. Od 2010 r. współpracuje z Chórem Filharmonii Wrocławskiej, z którym śpiewała na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Jako stypendystka programu Erasmus studiowała w Londynie, gdzie również wystąpiła w słynnej sali koncertowej Barbican Hall wraz z chórem.

Dyrygująca "Mszą góralską" Anita Lipińska jest studentką teorii muzyki i dyrygentury symfoniczno-operowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Bogdan Lipiński, dyrygent i kierownik artystyczny chórów, jest absolwentem wychowania muzycznego UMCS w Lublinie, a także studiów podyplomowych na AM we Wrocławiu, AM w Bydgoszczy i UMCS w Lublinie. Współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli.

Jak powiedziała Alicja Staurska - przesłaniem koncertów Triduum Caecilianum jest m.in. promocja młodych artystów, którzy mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas "cennego wydarzenia muzycznego, które przywołuje niezwykły dorobek polskiej kultury i tradycji". Takimi słowami określa cykl koncertów ku czci św. Cecylii Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego, który skierował do organizatorów, artystów i muzyków List gratulacyjny, podkreślając rangę przedsięwzięcia. "Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy" (Richard Wagner) - puentuje Marszałek Krzysztof Hetman.



Takim początkiem i końcem także wielkiej modlitwy, wzajemnej ewangelizacji oraz przesłaniem radości oraz pokoju poprzez pryzmat muzyki stał się znakomity koncert polskiej muzyki religijnej w świątyni, która obchodziła 375 rocznicę jej wyświęcenia. Oprawa wnętrza renesansowo-manierystycznej Katedry oraz artyści stworzyli klimat bardzo uroczysty, nadając wydarzeniu rangę najwyższej klasy.

Głębokie zasłuchanie, ogromna doza radości oraz zbudowanie wiernych było wymierną korzyścią dla tych, którzy co roku uczestniczą w koncertach Triduum Caecilianum, którym patronują Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Prezydent Miasta Zamość.

Portal Zamość onLine był patronem medialnym IX Triduum Caecilianum w Zamościu


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-11-25 przeczytano: 12731 razy.



Zobacz podobne:
     12. Triduum Caecilianum: Muzyka drogą do pokoju / 2015-11-25
     12. Triduum Caecilianum - trzy dni z muzyką ku czci patronki muzyki / 2015-11-09
     Oratorium "SANCTUS" Włodzimierza Korcza w Katedrze Zamojskiej / 2015-11-09
     Bończyk, Majewska, Osińska, Korcz, Wilk, Wodecki i Wójcicki w Oratorium "Święty" / 2015-11-08
     Koncert Pamięci prof. Józefa Świdra / 2015-05-12
     Koncerty ku czci św. Cecylii - 11. Triduum Caecilianum / 2014-11-28
     Wkrótce 11. TRIDUUM CAECILIANUM / 2014-10-25
     X Triduum Caecilianum: Mistrzowska IX Symfonia Beethovena / 2013-11-26
     X Triduum Caecilianum: "Aprite le porte a Cristo" / 2013-11-25
     Ewa Uryga: śpiewam o życiu / 2013-11-24
     X Triduum Caecilianum: Życie, jesteś chwilą / 2013-11-22
     Oda dla św. Cecylii - rozmowa z Alicją Saturską / 2013-11-14
     10. Triduum Caecilianum - trzy koncerty ku czci św. Cecylii / 2013-11-10
     IX Triduum Caecilianum: "Pieśń ujdzie cało" / 2012-11-25
     Triduum Caecilianum: Odkrycia muzyki staropolskiej / 2012-11-25
     Trzy dni z muzyką sakralną, 9. Triduum Caecilianum / 2012-11-23
     Ku czci św. Cecylii - rozmowa z Alicją Saturską / 2012-11-15
     9. Triduum Caecilianum - program / 2012-11-13
     Trzy dni w hołdzie dla patronki muzyki - 9. Triduum Caecilianum / 2012-11-04
     Spotkania XXI wieku w Corner Pub - Alicja Saturska / 2012-10-13

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet