www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 30 maja 2017, w 150 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Feliksa, Ferdynanda, Sulimierza, Sulimira.
Majowe przysłowia: Majowa Zofija bzy nam porozwija. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -- - - - R E K L A M A - - - -

Zobaczyć Zamość i ...

O tym, że "Padwa Północy" czyli Zamość cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z różnych zakątków całego globu wiedzą już zapewne wszyscy, nie tylko pracownicy biur turystycznych, hotelarze czy restauratorzy. Oczywiście - najlepiej o tym wiedzą przewodnicy turystyczni Zamościa, bo ci jako cicerone wiedzą po prostu wszystko. Swoją wiedzą pragnęli się podzielić z mieszkańcami miasta, no bo jak inaczej przekonać ich do miasta, że to nie prowincjonalne miasteczko i nigdy takim nie było, bez względu na okres historyczny - Zamość promieniował i błyszczał w Rzeczypospolitej. Dla przewodników Zamość to klejnot architektury i kultury - mówią, że to miasto idealne lub miasto szczęśliwe i bezpieczne, bo to "tarcza Rzeczypospolitej" była i niejeden wróg odszedł z kwitkiem spod bram miasta. Nie dziwi już nikogo fakt wpisania Zamościa na Listę UNESCO przed piętnastu laty i na Listę Pomników Historii w 1995r.

Na popołudniowe spotkanie z Zamościem w towarzystwie przewodnika turystycznego PTTK przyszło grono fanów i miłośników Zamościa. Grono nieduże ale ... pod względem jakości - znamienite. Chętni zobaczenia Zamościa i posłuchania barwnych opowieści przewodników zamojskich odpowiedzieli na zaproszenie, które na wszystkie sposoby staraliśmy się nagłośnić w mieście Zamościu i okolicy. Nie było tak źle z odzewem, chociaż nie było też tak dobrze. Przyszli mieszkańcy Zamościa - maluchy i dorośli. Niektórzy przyjechali na rowerach. Byli mieszkańcy Krasnegostawu i... Lublina. Ci ostatni usłyszeli zapowiedź Mariana Zacharczuka w Radiu Lublin i nie zwlekając ani chwili przybyli by zobaczyć Zamość. Ba, by usłyszeć opowieść barwną i wartką, zobrazowaną cudnej urody zabytkami "grodu hetmańskiego", to coś w rodzaju znakomitej prezentacji multimedialnej, najlepszej spośród możliwych. A co więcej, tak jak zapowiedzieliśmy jesienią na portalu, niebo nad Zamościem w ten dzień było niczym włoskie, a w słońcu pyszniły się zamojskie kamieniczki i ratusz. Jak na obrazku albo pocztówce z Zamościa.

"Zobaczyć Neapol i umrzeć" - to stworzone przez dumnych neapolitańczyków powiedzenie znane jest wszystkim, którzy odwiedzili to miasto.

Dalecy jesteśmy, my pomysłodawcy "Popołudnia z przewodnikiem" by sobie uzurpować aż takie powiedzenie dla Zamościa. Będziemy obstawać przy powiedzeniu "Zobaczyć Zamość i pozostać już tutaj" i długo i szczęśliwie żyć, po co zaraz umierać. A najlepiej to "zakochać się w Zamościu" - i to teraz wiosną, w maju. A potem pielęgnować to uczucie, nawet jak nie zawsze będzie odwzajemnione.

Oto historyjka z niedzieli: przez Rynek Wielki przechodzi małżeństwo w starszym wieku - podpytuję, czy może chcą zwiedzać Zamość z przewodnikiem i słyszę odpowiedź: My jesteśmy z Zamościa, my znamy miasto! Myślę sobie, może to nieuprzejme z naszej strony zakładać, że mieszkańcy nie znają historii swojego miasta. Ale przecież można było zadać pytania, podyskutować i nawet jeśli się zaczytujemy w książkach o Zamościu - to jednak warto było posłuchać co mają do powiedzenia zawodowcy w tej materii. Opowieści przewodników nie miały charakteru odczytu czy referatu. Perfekcyjnie opanowana wiedza o Zamościu pozwala na barwny i interesujący sposób narracji. Podoba się to turystom, nie wątpiliśmy, że także podoba się mieszkańcom Zamościa.

Nasza propozycja na niedzielne popołudnie nie była pierwszą i nie była ostatnią skierowaną do zamościan. Potwierdzają naszą deklarację przewodnicy turystyczni i kierownictwo Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Zamościu. Ufamy, że impreza się podobała się tym, którzy przybyli, a już na kolejnych będziemy witać tłumy mieszkańców i trzeba się będzie sprzętem nagłaśniającym posiłkować.

Dziękujemy tym, którzy chcieli z nami zwiedzać Zamość. Serdeczności i podziękowania dla Marii Kabaczyńskiej z Biura PTTK w Zamościu, która wystawiła najlepszą kadrę przewodników turystycznych. Kłaniamy się nisko i dziękujemy przewodnikom. Oprowadzali turystów: Ewa Strumidło, Helena Kasprzyk, Hanna Mazurek, Grażyna Rusin, Ryszard Łapa, Kazimierz Dziok i Karol Piskorski.

Pięknie dziękujemy Państwu Małgorzacie i Januszowi Kitkom z "Bohemy" za poczęstunek - kawa i szarlotka wybornie smakowały po dwugodzinnym spacerze. Po raz kolejny mogliśmy liczyć na Państwa życzliwość. To miłe uczucie.

Znamy miasta różne, mamy do nich sentyment, lubimy o nich opowiadać i do nich wracać. Czy mamy taki rodzaj sentymentu do Zamościa? Sądzę, że tak, bo tutaj mieszkamy, i sądzę też, że mamy świadomość, że to wyjątkowe miasto i głośno mówimy o tym dookoła!

Do zobaczenia w następnym odcinku "Popołudnia z przewodnikiem".

* * *

Akcję medialnie wsparli: Kronika Tygodnia, Radio ESKA, Katolickie Radio Zamość, Radio Lublin.
autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2007-05-15 przeczytano: 2551 razy.Tagi:

Zobacz podobne:
     "Kryształowa Cegła" dla Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej / 2009-12-13
     Rynek Wielki w Zamościu najpiękniejszy w Polsce / 2009-12-13
     Zamość się zapożycza / 2009-10-27
     Kolejne remonty na Starym Mieście już wkrótce / 2009-10-26
     Zamość - Miasto Europejskie / 2009-10-23
     Twierdza odsłania swoje tajemnice / 2009-04-27
     Krótki przewodnik po budżecie miasta / 2009-02-24
     Zamojska Strefa Ekonomiczna / 2009-02-09
     Zamość miasto inwestycji / 2009-02-08
     Strategia Kultury Zamościa na celowniku / 2009-01-16
     "Strategii rozwoju kultury Zamościa" ciąg dalszy. Konsultacje społeczne / 2009-01-03
     Kryształowa Cegła dla Zamościa / 2008-12-12
     Rozmowa z Tomaszem Kossowskim - wiceprezydentem Miasta Zamość / 2008-11-21
     Drugie życie oficyny Ratusza / 2008-11-17
     Zamojski Park najpiękniejszym parkiem w Polsce! / 2008-11-05
     Wiwat Turysta, Wiwat Turystyczny Stan! / 2008-11-03
     Strategią w kulturę Zamościa / 2008-10-15
     Zamojskie Miasteczko Ruchu Drogowego wyróżnione / 2008-10-09
     Kazimierz Wielki honoruje twierdzę Zamość / 2008-09-30
     Za lub przeciw- Muzeum Fortyfikacji i Broni / 2008-08-27
     Wizyta w partnerskim Loughborough / 2008-08-19
     Zmiana organizacji ruchu na Starym Mieście / 2008-08-13
     Zamość dostał dużą kasę! / 2008-08-01
     Zamość najlepiej zarządzanym miastem w województwie / 2008-07-30
     Głosuj na Zamość / 2008-07-18

Warto przeczytać:
     "Spotkania z historią" dofinansowane przez MKiDN / 2017-04-23
     Innowacyjna stulatka / 2017-04-23
     Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów Kukiz'15 przeciwne GMO / 2017-04-21
     Piątka wspaniałych ze sternikiem / 2017-04-26
     Prezydent Andrzej Duda w Zamościu. Święto Straży Granicznej / 2017-05-17Komentarzy: 1 [Dodaj komentarz]

Średnia ocena: 5 Głosowało osób: 4

Oceń tekst /skala 0-5/:
0 1 2 3 4 5Komentarze

1)Bardzo dobry tekst, cudownie, że macie swoich turystów, ale zdecydowanie byłoby lepiej gdyby przyjechali obcy i oglądali ten wasz przepiekny Zamość. Rubcie wszystko aby tak się stało. Pozdro.
dodał: 2007-09-18 18:00:49, Waldek


* Nadawca:
   E-mail:
* Treść:
* pola obowiązkowe

 • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, za treść zamieszczanych komentarzy.
 • Komentarze obraźliwe lub zawierające wulgaryzmy będą usuwane. • - - - - R E K L A M A - - - -  - - - - POLECAMY - - - -

  Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

  Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

  Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
  Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
  Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
  Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.      Site Meter   Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet