www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 30 maja 2017, w 150 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Feliksa, Ferdynanda, Sulimierza, Sulimira.
Majowe przysłowia: Święta Zofija kłosy rozwija. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -- - - - R E K L A M A - - - -

Jubileusz XX-lecia Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie"

3 maja, po dwudziestu latach od pierwszego koncertu, w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu XX-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie".

Na spotkanie jubileuszowe przybyło wielu dostojnych gości : były władze samorządowe różnych szczebli, dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów kultury, księża, inicjator utworzenia zespołu - Stanisław Roczkowski, osoby występujące w zespole w okresie 20 lat jego działalności oraz ich współmałżonkowie, przyjaciele zespołu z Dolnego Śląska - Jolanta i Zbigniew Górnikowie z Wrocławia oraz Zdzisława Gębska - kierownik zespołu "Marzenie" z gminy Kłodzko, przyjaciele i sympatycy "Wójtowian" z Roztocza, pracownicy Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie zaangażowani w realizację projektu unijnego związanego z jubileuszem zespołu oraz samego jubileuszu, dyrektorzy i pracownicy jednostek z terenu gminy, współmałżonkowie i najbliższe osoby członków zespołu "Wójtowianie", mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród oraz turyści odpoczywający w naszym mieście podczas weekendu majowego.Po powitaniu wszystkich przybyłych na jubileusz przedstawiona została informacja o realizacji projektów związanych z XX-leciem "Wójtowian".

Następnie głos zabrała Marianna Olszewska - kierownik zespołu, która przedstawiła historię zespołu.

W dalszej części spotkania był czas na okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwszy ze słowami podziękowania za całokształt działalności i życzeniami dalszej owocnej pracy artystycznej dla zespołu wystąpił Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec, który wraz z Zastępcą Stanisławem Jędrusiną i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Kazimierzem Misztalem wręczyli Laureatom listy okolicznościowe, kwiaty i nagrody rzeczowe.

Następnie głos zabrał Bogdan Kawałko - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana, który złożył gratulacje i przekazał na ręce Pani Kierownik list gratulacyjny, Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego dla zespołu oraz okolicznościowe grawery.Do życzeń i gratulacji dołączyli się również przedstawiciele placówek kultury - dr Artur Sępoch - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz obecni i byli dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów kultury z Józefowa, Łaszczowa, Sitna, Majdanu Starego, Dołhobyczowa i Zwierzyńca.

Były również słowa uznania i życzenia od władz powiatowych, które dostojnym Jubilatom przekazali Henryk Matej - Starosta Zamojski i Kazimierz Mielnicki - Przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego. Pan Starosta wręczył również dwie nagrody finansowe dla Marianny Olszewskiej - kierownika zespołu oraz Alicji Parkitny - solistki. Obie Panie zostały nagrodzone za aktywną działalność w zespole, w którym występują od samego początku i są jego współorganizatorkami.Do podziękowań i gratulacji dołączyli się również ks. Prałat Roman Marszalec - wieloletni proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Stanisław Roczkowski - inicjator utworzenia zespołu "Wójtowianie" - przed 20 laty wójt Krasnobrodu, a także Bożena Ożga - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie i Wojciech Żurakowski - dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie oraz niżej podpisana - dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury.

Nie wszyscy mogli osobiście uczestniczyć w jubileuszu, ale przesłali listy gratulacyjne dla "Wójtowian", o których poinformowano podczas spotkania. Oto treść jednego z nich:

"Witam i gratuluję!
Spieszymy do Was na ten drugi koniec naszego pięknego kraju z życzeniami dalszych sukcesów na polu sztuki, które z taką wprawą i żywym talentem pielęgnujecie. Niech Bóg darzy Wam w dalszym ciągu owocną twórczością i życzliwością mecenasów kultury, aby przez następne 20 lat jak Polska szeroka, płynęła swobodnym strumieniem Wasza pieśń.
Na to 20-lecie "Wójtowian" z pozdrowieniami Wasz szczerze oddany fanklub z Mietkowa :)
Dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie"


Gratulacje nadesłali także: Romana i Stanisław Zającowie - członkowie Zespołu Ludowego "Jeleniogórzanie" z Jeleniej Góry "Smolniczanie" z Leśnej, Zespół "Jarzębina" z Kobierzyc, Zespół Ludowy "Marzenie" Gminy Kłodzko z Dolnego Śląska, Ryszard Czapla, a także Ewa Urbańska i Benon Urbański - FOTO BENO z Tarnowskich Gór.

Po wszystkich wystąpieniach głos zabrała ponownie Marianna Olszewska - kierownik zespołu, która podziękowała za wszystkie miłe słowa, kwiaty, nagrody i upominki i zaprosiła do wysłuchania koncertu zespołu "Wójtowianie".Koncert nie był długi, ale zaprezentowano w nim piosenki z różnych okresów działalności zespołu. Jedną z nich pt. "Jest drożyna" zespół wykonał wspólnie ze Zdzisławą Gębską - kierownikiem zespołu "Marzenie" z gminy Kłodzko, łącząc w ten sposób dwa odległe od siebie, a jednocześnie bliskie, krańce naszego kraju - Dolny Śląsk i Roztocze.

Podczas koncertu Jubilaci otrzymali jeszcze jeden upominek - tort od pana Janusza Szpyry, krasnobrodzkiego cukiernika i sympatyka zespołu.

Na zakończenie koncertu "Wójtowianie" zaprosili na scenę osoby, które wcześniej wchodziły w skład zespołu i wspólnie z nimi zaśpiewali piosenkę pt. "Stoi grusza w polu".

Kończąc koncertową część obchodów jubileuszu XX-lecia zespołu "Wójtowianie" jego członkowie wręczyli uczestnikom spotkania nowo wydaną płytę wraz z broszurą pt. "Gdy zaświeci słońce".

Nowa płyta została wydana w ramach projektu pn. "Wydanie broszury reklamującej Roztocze z płytą kompaktową Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie" opracowanego i zrealizowanego przez Gminę Krasnobród.

Warto dodać, że "Wójtowanie" podczas jubileuszu po raz pierwszy wystąpili w nowych strojach, które zostały zakupione przez Krasnobrodzki Dom Kultury w ramach projektu pn. "Zakup strojów ludowych dla Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie" z Krasnobrodu".Oba projekty zostały realizowane przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach osi IV LEADER działanie 4.1/413 - "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 poprzez Stowarzyszenie LGD "Nasze Roztocze".

Po oficjalnej części spotkania jubileuszowego był poczęstunek. Oprócz degustacji przygotowanych potraw oraz okazałego tortu jubileuszowego ufundowanego przez Państwa Agnieszkę i Kazimierza Adamczuków był czas na rozmowy, wspomnienia i snucie planów na przyszłość. Do wspomnień zachęcała wystawa, na której prezentowane były różnego rodzaju "trofea" i nagrody zdobyte przez "Wójtowian". Można było obejrzeć kroniki, które bardzo szczegółowo dokumentują działalność zespołu, zbiór dyplomów i podziękowań jakie zdobyli Jubilaci oraz zapoznać się z materiałami prasowymi dotyczącymi zespołu, które ukazały się na przestrzeni lat.

Muzyczną oprawę tej części spotkania zapewniła Kapela "Echo Roztocza" z Krasnobrodu.


autor / źródło: Mariola Czapla / KDK
dodano: 2013-05-12 przeczytano: 2856 razy.Tagi:

Zobacz podobne:
     "Wójtowianie" nagrodzeni / 2015-07-21
     Sól Ziemi - Wójtowianie / 2015-04-07
     Tam za dworem, za jeziorem / 2013-10-21
     "Wójtowianie" - historia i dokonania zespołu / 2013-05-12
     Podwójny sukces "Wójtowian" / 2012-11-25
     "Wójtowianie" na Dolnym Śląsku / 2012-05-22
     "Wójtowianie" jadą na Dolny Śląsk promować Roztocze / 2012-05-16

Warto przeczytać:
     Gabriela Łyko w jubileuszowych trzydziestu odsłonach / 2017-04-26
     Joanna Brześcińska-Riccio: "Sztuka Śnienia" w Toskanii / 2017-05-12
     "Szept traw" jak szept duszy Elżbiety Gnyp / 2017-05-04
     Wieczność bez ciebie Bożeny Gałczyńskiej -Szurek; wznowienie opowieści o Zamościu i miłości, która zwyciężyła czas / 2017-04-24
     BWA: 21 Dyplomów 2017 / 2017-04-24Komentarzy: 0 [Dodaj komentarz]

Średnia ocena: 2 Głosowało osób: 3

Oceń tekst /skala 0-5/:
0 1 2 3 4 5Komentarze* Nadawca:
   E-mail:
* Treść:
* pola obowiązkowe

 • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, za treść zamieszczanych komentarzy.
 • Komentarze obraźliwe lub zawierające wulgaryzmy będą usuwane. • - - - - R E K L A M A - - - -  - - - - POLECAMY - - - -

  Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

  Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

  Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
  Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
  Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
  Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.      Site Meter   Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet