www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 12 grudnia 2018, w 346 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Dagmary, Aleksandra, Ady, Adelajdy.
Grudniowe przysłowia: Jaki Marcin, taka zima. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Joanna Brześcińska-Riccio: "Dwie dusze", czyli między Zamościem a Italią

Na finisaż wystawy rysunków związanej z Zamościem Joanny Brześcińskiej-Riccio, mieszkającej na stałe we Włoszech, zaprasza Galeria "Resursa" w Żyrardowie. Wystawa o charakterze retrospektywnym nosi tytuł: "Dwie dusze. 25 lat między Polską a Italią". Finisaż z udziałem Artystki odbędzie się 7.09.2013 r. (sobota) godz. 18.00, Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów.

Jak napisał Giuseppe L. Coluccia, pisarz, dziennikarz, historyk i krytyk sztuki: "Dwie dusze artystki - "polska i włoska" wyrażają się nieustająco w grafice bogatej w elementy symboliczne, a zarazem precyzyjne w wyobrażenia postaci czy zdarzeń. Rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością i duchem jest głęboki, a sztuka dla Joanny jest tylko narzędziem za pomocą którego w przedstawieniach logicznych i pełnych treści dokonuje tej analizy, a jednocześnie analizuje siebie sama w obliczu nietrwałości i surowości istnienia".Wystawa jest zbiorem niezwykłych rysunków, które do złudzenia przypominają akwaforty (precyzyjne grafiki uzyskiwane w wyniku trawienia stalowych płyt). To podobieństwo nie jest przypadkowe. Artystka studiując w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, specjalizowała się w grafice warsztatowej, głównie realizując akwaforty. Po ukończeniu studiów, jak sama wspomina, nie miała własnej prasy drukarskiej, zaczęła więc rysować, zachowując "ducha akwaforty" w swoich pracach. Niezwykłe są też rysunki tuszem na płótnie.

Joanna Brześcińska - Riccio urodziła się w 1959 r. w Krasnymstawie. W roku 1986 zamieszkała w Zamościu, z którym obecnie jest ściśle związana. Od 1989 roku mieszka i pracuje w Toskanii we Włoszech. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985r. W tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP. Obecnie członek Arts Council - Rada Plastyki PSEP&ZPAP oraz wielu stowarzyszeń artystycznych i akademickich we Włoszech.

Twórczość artystyczna to grafika, rysunek tuszem, również na płótnie (technika własna) oraz ceramika. Pierwsza znacząca wystawa indywidualna odbyła się w 1988 roku w Zamojskiej Galerii Sztuki Współczesnej (obecne BWA), od której mija właśnie 25 lat działalności artystycznej. Artystka wzięła udział w ponad 130 wystawach zbiorowych i przeglądach sztuki we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii i w Polsce. Około 30 wystaw indywidualnych we Włoszech, Francji, Niemczech i w Polsce. Wśród ostatnich min.: BWA Galeria Zamojska w Zamościu (2009); Sala Wystawowa Urzędu Miasta Piza w Palazzo Gambacorti w Pizie (2010); Galeria "La Spadarina" w Piacenza (2012).

Jest laureatką 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki oraz za całokształt pracy artystycznej: 1 Nagroda w Rysunku w VIII Konkursie "Premio Italia per le Arti Visive" we Florencji (1993), 2 Nagroda w Grafice na Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej "Etruriarte 6" (1995), Nagroda Specjalna w Grafice w XIV konkursie "Premio Firenze - Fiorino d'Oro", Palazzo Vecchio we Florencji (1996), 3 Nagroda w Grafice przyznana przez komisję krytyków sztuki "Etruriarte 7" (1996), 2 Nagroda w Grafice na "Romartexpo 98" w Rzymie (1998), Tytuł Kawalera Zakonu Cesarskiego Karola Wielkiego (Karl der Grosse - 800) nadany przez Zakon Dynastyczny Dworu Cesarskiego Hohenstaufen (1998), Premio "Il Giubileo" oraz Dyplom Honorowy za wkład dla kultury i sztuki przyznane przez Galerie "Centro Storico" we Florencji i Galerie "Il Leone" w Rzymie (2000); tytuł akademicki przyznany "za wysoki poziom profesjonalny osiągnięty na polu artystycznym" przez Międzynarodową Akademię "Greci-Marino" Accademia del Verbano (2005); Wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Malarstwa, Rzeźby i Grafiki "Citta di New York" w Nowym Yorku (2010); Certyfikat Dobroczynności za znaczący i twórczy wkład w realizacje Międzynarodowej Wystawy "Artyści dla Policji" w Muzeum Niepodległości w Warszawie przyznany przez Fundację Polonia Semper Fidelis (2011).Joanna Brześcińska - Riccio obecna jest w licznych katalogach i periodykach sztuki, głównie włoskich. Wielokrotne uczestnictwo w Sympozjach i Kongresach Polonii. Prace w zbiorach prywatnych i publicznych we Włoszech, Polsce i innych.

* * *


Włoska krytyka o twórczości Joanny Brześcińskiej - Riccio- cytowane za www.zyrardow.pl

(...) Przez zaangażowanie i osiągnięte rezultaty możemy ulokować ją w grupie artystów, którzy pracując dla siebie i dla innych, mocno wierzą w poszukiwania techniczne i wewnętrzne. Jej wizja jest rozległa i dynamiczna, jakby pragnęła przekazać dialog z naszym światem i z tym ponad, poprzez twórczość, która wznosi się do harmonii duchowej takiej, że przywodzi nam na myśl ulatnianie się w kierunku wymiaru innego niż ten aktualny.(...) Lodowico Gierut, krytyk sztuki, dziennikarz i pisarz.

(...) Bogaty w modulacje ten jej czarno - biały świat zestawia umiejętnie grafikę dynamiczną i pełną ruchu z cierpliwie wyszukanymi, powstałymi jakby z pyłu liniami, otrzymując w ten sposób splot linii, które bez przerywania swojej ciągłości zawierają ogromne wiązki światła nawet wtedy gdy całkowicie pochłaniają przestrzeń obrazu. Samo wyobrażenie, pojawia się tu bardziej jako jeszcze dodatkowa szkoła i bodziec do uzyskania ruchu kreski o zupełnie innej definicji niż tylko sama potrzeba narracji. (...) Roberta Fiorini, historyk i krytyk sztuki.

(...) Jej prace to wspaniałe rysunki tuszem charakteryzujące się lekką i płynną kreską przybierającą na sile w gęstwinie linii i skrętów, z których wyodrębniają się figury ludzkie w dynamicznym powstawaniu pomiędzy elementem figuratywnym i jego surrealną introspekcją. Emocjonalna przestrzeń wizji doświadcza surowej otchłani podświadomości poprzez wiry i spirale, które przywołują echa dramatycznego ekspresjonizmu Muncha.(...) Teodosio Martucci , historyk i krytyk sztuki. Siła ekspresji o ogromnym ładunku emocjonalnym, która w jej pracach wzmocniona jest zawsze wartością warsztatu technicznego nie do uwierzenia. Jest nadzwyczajna! Bruno Pollacci, artysta i dyrektor Akademii Sztuk Pięknych w Pizie.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2013-09-03 przeczytano: 2965 razy.Zobacz podobne:
     Wystawa Joanny Brześcinskiej-Riccio w Filharmonii Opolskiej / 2018-03-03
     Joanna Brzescinska-Riccio w Filharmonii Lubelskiej / 2017-11-28
     "Continuum...", czyli wszechświat Joanny Brześcińskiej-Riccio / 2017-09-25
     Wystawa Joanny Brzescinskiej-Riccio w Muzeum Niepodleglosci w Warszawie / 2017-07-26
     Joanna Brześcińska-Riccio: "Sztuka Śnienia" w Toskanii / 2017-05-12
     Fabrizio Gatta: W hołdzie artystkom i sztuce / 2016-09-15
     Jazz Club Kosz: Sztuka Włoch bliżej widza / 2016-09-11
     "The Artist's Style in Art" - wystawa włoska w Koszu / 2016-09-04
     "Panta rhei..." Joanny Brześcińskiej - Riccio / 2014-06-19
     Grafiki Joanny Brześcinskiej-Riccio na wystawie we Florencji / 2013-12-12

Warto przeczytać:
     Namysłowiacy dla Niepodległej i Karola Namysłowskiego / 2018-10-29
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     "Trzy losy, jedna Polska - Bracia Pomarańscy" o bezgranicznej miłości do Polski / 2018-11-12
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet