www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Święty Izydor wołkami orze, a kto go poprosi - to mu dopomoże. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




"Nie zginęła" - 95. rocznica odzyskania niepodległości w Zamościu

Uroczysta sesja Rady Miasta Zamość, manifestacja patriotyczna i wystąpienie prezydenta miasta Marcina Zamoyskiego, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu marszałka Józefa Piłsudskiego, defilada na Rynku Wielkim oraz Msza Św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej złożyły się na program miejskich obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

Uroczystą sesję z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę otworzył Jan Wojciech Matwiejczuk, przewodniczący Rady Miasta Zamość. Następnie zgromadzeni odśpiewali pierwszą zwrotkę Hymnu państwowego "Jeszcze Polska nie zginęła". Przewodniczący Jan Wojciech Matwiejczuk powitał gości: JE ks. bp dr Mariana Rojka, Ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej wraz z duchowieństwem; Genowefę Tokarską, posła na sejm RP, Franciszka Grzeszczuka, Kawalera Orderu Virtuti Militari, Honorowego Obywatela Zamościa ks. prałata Eugeniusza Golińskiego. Powitano także przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli, radnych sejmiku województwa lubelskiego i radnych powiatu zamojskiego oraz przedstawicieli uczelni wyższych Miasta Zamościa, przedstawicieli organizacji kombatanckich, politycznych i stowarzyszeń, wojska, policji, służby celnej, służby więziennej, straży miejskiej i straży pożarnej. Uczestnikami sesji byli także przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego i Młodzieżowej Rady Miasta.



Przewodniczący Rady Miasta powitał także: Marcina Zamoyskiego, prezydenta Miasta Zamościa, Tomasza Kossowskiego, zastępcę prezydenta, Jadwigę Kijek, skarbnika Miasta, Karola Garbulę, sekretarza Miasta, radnych Miasta, przewodniczących zarządów osiedli, kadrę kierowniczą Miasta i jednostek organizacyjnych Miasta, przedstawicieli mediów, młodzież szkół zamojskich oraz mieszkańców Miasta.

30 września br. Konwent Rady Miasta Zamość pozytywnie zaopiniował wniosek prezydenta Marcina Zamoyskiego (z 27 września 2013 r.), o przyznanie tytułu "Zasłużony dla Zamościa" dla pani Heleny Teresy Hass, od 1990 r. prezesa Oddziału Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Zamościu. Helena Hass od 1969 r. jest zawodowo związana z TPD. Swoim przykładem uczy wrażliwości na potrzeby innych, zachęca do niesienia pomocy i wsparcia potrzebującym. Jest znana ze swej działalności społecznej na rzecz dzieci poprzez bezpośrednią pracę dla ich dobra. Aktu odznaczenia Medalem Prezydenta Miasta Zamość "Zasłużony dla Zamościa" dokonał Marcin Zamoyski. Przewodniczący Jan Matwiejczuk oczytał fragment Listu gratulacyjnego przesłany przez Zarząd Główny TPD w Warszawie. Za zaszczytne wyróżnienie podziękowała wzruszona Helena Hass - Zamość, to moje miasto, miasto, które kocham i dla którego poświęciłam całe swoje życie.



Nagrodę Kuratora Oświaty, z rąk Jana Lelonka, kierownika Oddziału Kuratorium w Zamościu, otrzymała pani Alicji Ciupa, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej. - To odznaczenie ma swoją rangę i wymowę, szczególnie w rocznicę odzyskania niepodległości. Pokazuje, że szkoły w działalności na rzecz wychowania patriotycznego mają ogromne zasługi, i te zamojskie szczególnie. Jest to również podziękowanie dla wszystkich dyrektorów i nauczycieli zamojskich szkól za działalność, za kształcenie, za wychowanie i opiekę nad młodym pokoleniem zamościan - powiedział Jan Lelonek.

Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości, dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 95. lat, interesujący referat okolicznościowy, z akcentami zamojskimi - "Dążenia niepodległościowe polskiej młodzieży szkolnej przełomu XIX i XX wieku" - wygłosił ks. dr hab. Czesław Galek, profesor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Uroczystość uświetnił koncert zamojskiego Zespołu Wokalnego "Nie Ten Dzień" pt.: "Nie zginęła". Zespół Wokalny istnieje od 16 lat, wcześniej znany jako "Cantilena Camerata". Wykonuje muzykę wokalną, wielogłosową, a cappella oraz z towarzyszeniem instrumentów. Zespół, przez 12 lat, organizował w Zamościu Festiwal Muzyki Renesansu. Oprócz indywidualnych koncertów, zespół uczestniczy w projektach zamojskich instytucji. Uczestniczył w spektaklu Zamojskiego Lata Teatralnego. Specjalnie dla zespołu komponował muzykę Walery Semeniuk. Zespół w swoim repertuarze ma koncerty: Słowiańska dusza, Pieśni Narodów, Kolędy Świata, Jak Kozak ze szlachcicem, Pieśni Wielkanocne Sacrum i profanum, muzykę religijną i patriotyczną. Podczas koncertu w Sali Consulatus Zespół "Nie Ten Dzień" wykonał na głosy: "Pieśń konfederatów", "Ej dziewczyno, ej niebogo", "Bywaj dziewczę zdrowe" oraz "Rotę".



O godzinie 11.00 rozpoczęła się kolejna część obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Narodowego Święta Dzień Niepodległości 11 Listopada, którą poprowadził ppłk Marek Kwiecień, znawca weksylologii i ceremoniału dyplomatycznego z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu. Na Rynku Wielkim zgromadziły się pododdziały wojskowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Zamościa. Do manifestacji dołączyli uczestnicy II Zamojskiego Marszu Niepodległości, którego organizatorem był Klub Gazety Polskiej, a partnerami: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im por. Konrada Bartoszewskiego "Wira" oraz sympatycy KS "Hetman. Patronat nad II Zamojskim Marszem Niepodległości objął poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak.



Padła komenda: Pododdziały, baczność! Równaj w prawo. Baczność! Na prawo patrz! A za chwilę dowódca garnizonu, ppłk Tadeusz Nastorowicz przyjął meldunek o gotowości do uroczystości od dowódcy uroczystości. - Panie pułkowniku! Dowódca uroczystości kpt. Dzik melduje pododdziały i poczty sztandarowe do uroczystości z okazji obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obaj oficerowie oddali honor sztandarowi 3-go Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, a następnie dokonali przeglądu pododdziałów wojskowych i innych służb mundurowych uczestniczących w dzisiejszej uroczystości oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, niepodległościowych, szkół i uczelni Zamościa. Po zakończeniu przeglądu ppłk Nastorowicz przywitał się z uczestnikami uroczystego spotkania.



- Czołem żołnierze! Czołem, panie pułkowniku! - padła odpowiedź z ust podkomendnych. - Pododdziały, baczność! Spocznij! - to odpowiedź ppłk Nastorowicza. Przed nami kolejne komendy do ceremoniału wojskowego. - Pododdziały, baczność! Na prawo, patrz! Poczet flagowy, baczność! Do podniesienia flagi państwowej, marsz!

W takt marszowej muzyki, przed zgromadzonymi przemaszerował poczet flagowy uroczystości, z dowódcą pocztu flagowego mł. chorążym Arkadiuszem Litwińczukiem, flagowym - sierż. Krzysztofem Denisem i asystującym - plutonowym Andrzejem Buczakiem. Honorową asystę uroczystości stanowiła kompania honorowa z 3-go Batalionu Zmechanizowanego, z dowódcą, ppor. Piotrem Laskowskim. Obok dowódcy, poczet sztandarowy, a jego dowódcą podczas uroczystości był por. Marcin Firlejczyk, sztandarowy - chorąży Piotr Pyta i asystujący plutonowy Jan Rewenda. Werble i podniesienie flagi państwowej na maszt. Trębacz gra sygnał do powstania, a za chwilę wybrzmiewa, z towarzyszeniem orkiestry wojskowej, hymn państwowy: "Jeszcze Polska nie zginęła".



- Mieszkańcy Zamościa i wielce szanowni Goście. Być Polakiem to zaszczyt i honor. To duma z uczestnictwa w dziedzictwie pisanym szlachetnym życiem, nauką i uczciwą pracą wielu pokoleń. To świadomość tożsamości, która zobowiązuje, i odpowiedzialności za przyszły kształt Rzeczypospolitej, przekazywanej dzieciom i wnukom. Być Polakiem to być częścią Polski uświęconej w ceremonii chrztu, wniesionej na wyżyny w blaskach koronacji i napełnionej chwałą bitew polskiego oręża, umęczonej w miejscach zesłań i kaźni. Być Polakiem to mieć swój udział w bohaterskiej walce o zachowanie języka polskiego, w marzeniach o wolność powstańców, zesłańców i emigrantów, w wizjach poetów i w wielobarwnej palecie tradycji i kultury. Być Polakiem to być dumnym z tego, że bez względu na okoliczności, różnice, podziały i spory - wartością jednoczącą społeczeństwo jest Polska - powiedział, między innymi, w swoim wystąpieniu - Marcin Zamoyski, Prezydent Zamościa.



Niepodległościowy apel pamięci poprowadził por. Jacek Otręba. (...) - Wołam żołnierzy polskich, którzy oddali swe życie w różnych regionach świata, w imię praw człowieka i demokracji. Przywołuję: kpt. Daniela Ambrozińskiego, kpt. Roberta Kuźmę, por. Bartosza Orzechowskiego. Stańcie do apelu!

Do Was zwracam się potomni. Niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej i ich czyny pozostaną na zawsze w Waszej pamięci, w historii Polski i dziejach narodu polskiego. Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!


Następnie padła komenda do wykonania salwy honorowej z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Sygnał Wojska Polskiego zakończył tą cześć wojskowej oprawy ceremonialnej uroczystości. Kolejno - delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu marszałka Józefa Piłsudskiego, w dniu 17 październiku 1922 r. Zamojscy harcerze zapalili znicz, który ma chronić od zapomnienia osoby przywołane w apelu. Ogień przywieziony został z Kostiuchnówki na Wołyniu (Ukraina), z miejsca gdzie najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, a zwłaszcza jej 5 Pułk Piechoty, którego straty bojowe przekroczyły 50 proc. stanu.



Prowadzący ceremoniał ppłk. Marek Kwiecień zachęcał zgromadzonych do wspólnego śpiewania "My, Pierwsza Brygada", pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, co jest uprawnione w Zamościu tym bardziej, że autorem i wykonawcą tej pieśni jest pochodzący z Udrycz Andrzej Brzuchal-Sikorski, muzyk, którego losy historii zatrzymały w Kielcach, gdzie pracował w straży pożarnej i witał marszałka Józefa Piłsudskiego i jego Legiony wkraczające do Kielc. W różnych latach był kapelmistrzem orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej oraz 9. pułku piechoty w Zamościu oraz członkiem Orkiestry Włościańskiej Karola Namysłowskiego. Zamość o nim pamięta. W siedzibie Orkiestry Symfonicznej - Andrzeja Brzuchal-Sikorskiego upamiętnia tablica, odsłonięta w listopadzie 2011 r., w 80-tą rocznicę jego śmierci.

I kolejny sygnał do rozpoczęcia defilady z udziałem: żołnierzy 3-go Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, służb mundurowych, pocztów sztandarowych oraz harcerzy, którzy po północy zainaugurowali V Listopadowym Rajdem Nocnym, organizowanym przez Komendę Hufca ZHP Zamość, obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie defiladę zamykał Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich, który powstał w 2011 r. Szwadron w amarantowych (amarant to niezwyciężony) otokach na rogatywkach, w barwach ogólno kawaleryjskich. W rękach buńczuki kawaleryjskie zdobyte podczas manewrów. Brawa nie łamały ceremoniału wojskowego. Spotkanie zamykała Nieetatowa Orkiestra Wojskowa Garnizonu Zamość.

Dziękowano uczestnikom za piękną uroczystość. A ppłk. Marek Kwiecień - życząc wszystkim dobrego świętowania Dnia Niepodległości, polecał wszystkim toast: Za pomyślność Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2013-11-11 przeczytano: 4947 razy.



Zobacz podobne:
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14
     Śladami stulecia Niepodległej w Zamościu - wystawa fotografii / 2018-11-12
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Śpiewnik Towarzyski z Zamojszczyzną / 2018-11-09
     Tradycyjny Koncert Patriotyczny u Namysłowiaków / 2018-11-09
     Trzy dni świętowania z ZDK / 2018-11-08
     Koncert "Wolność Nasza" - wejściówki / 2018-11-08
     11 Listopada - program obchodów / 2018-11-08
     Działalność niepodległościowa młodzieży gimnazjalnej przełomu XIX i XIX wieku / 2017-11-17
     "Dekalog Polaka", czyli Dzień Niepodległości w Zamościu / 2017-11-12
     IX Nocny Rajd Listopadowy / 2017-10-26
     "Ta co nie zginęła, o odrodzeniu Niepodległej Polski" - zaproszenie na wykład / 2017-10-21
     "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych / 2017-10-21
     Ułani i piechota w piosence / 2016-11-22
     Patriotyzm przez szachy - wyniki turnieju / 2016-11-16
     Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zamość / 2016-11-16
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Dnia Niepodległości / 2016-11-12
     11 listopada: koncert "W żołnierskiej pieśni" / 2016-11-06

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet