www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 20 stycznia 2019, w 20 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa.
Styczniowe przysłowia: Mało śniegu i wiele deszczu w styczniu na roli, rolnika tak samo jak ogrodnika boli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Ilustracje Janusza Stannego w Galerii "Resursa"

Choć niesprzyjająca aura nie zachęcała do wyjścia z domów, to i tym razem mieszkańcy Żyrardowa nie zawiedli, przybywając do Galerii "Resursa". A okazja była szczególna. W sobotni wieczór 7 grudnia 2013 roku odbył się wernisaż prac jednego z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej prof. Janusza Stannego.Zwiedzający mieli okazję podziwiać oryginały prac znanych z licznych publikacji książkowych i prasowych. Mistrz z równą swobodą i wirtuozerią od dziesięcioleci ilustruje bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych, co znakomicie pokazuje żyrardowska wystawa.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej sali wystawiono prace dla dorosłych. Można tu zobaczyć wybrane prace do "Ubu Króla" Alfreda Jarry, "Mrówek" Antoniego Głowackiego i "Felietonów" Stefana Wiecheckiego "Wiecha" . Niewątpliwą atrakcją tej części ekspozycji jest "Dekalog" , będący jedną z najnowszych realizacji Mistrza.

W drugiej sali znajdują się ilustracje dla dzieci. Są to "Bajki" Jean'a de la Fontain'a, "Podróż do Żmirłacza" Lewis'a, Carrol'a i "Lis Przechera" Johana Wolfganga Goethego. Jest to skromny fragment twórczości Mistrza. W jednym z wywiadów profesor Janusz Stanny powiedział, że zilustrował wszystko, od Biblii i "Don Kichota" , po "Pana Tadeusza" . Może z wyjątkiem Joyce'a, bo po prostu sam nie chciał.W swoich pracach swobodnie łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Doświadczeniem i umiłowaniem sztuki przez dziesięciolecia dzielił się ze swymi studentami w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzoną przez niego Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki ukończyło 250 wychowanków.

"Prace domowe IV" to kolejna wystawa zapoczątkowana ekspozycją w Muzeum Karykatury w Warszawie w roku 2007. Zbiegła się ona z rocznicą 75-lecia urodzin Artysty i 50-leciem pracy twórczej. "Prace domowe" zostały pokazane między innymi w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, w Płockiej Galerii Sztuki i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wystawę ilustracji Janusza Stannego "Prace domowe IV" można zwiedzać codziennie do końca 2013 roku, w godz. 10.00-18.00 (Resursa. 1 Maja 45, Żyrardów).

* * *

Janusz Stanny o sobie

Od 1975 roku przez ćwierć wieku kierowałem pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, w której każdego roku byłem promotorem ok.10 osób, otrzymujących dyplom i tytuł magistra. Mam więc rozrzuconych po świecie 250 wychowanków, co dla mnie jest oczywistą satysfakcją wynikającą z faktu iż tylu młodych ludzi obdarzyło mnie zaufaniem.Moja twórczość w zakresie grafiki użytkowej sięga roku w którym otrzymałem dyplom w Pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego, a więc roku 1957. Od tamtego czasu wykonałem ogromną ilość okładek, opracowałem ok. 200 książek, 50 plakatów, kilka opracowań plastycznych filmów animowanych, scenografii.

Napisałem i zilustrowałem trzy autorskie książki dla dzieci a także wydałem 100 stronnicową książkę moich rysunków. Ilustrowałem wszystkie ważne dzieła literatury światowej i polskiej. Oto niektóre z nich: Biblia, Don Kichot, La Fontaine (Baśnie), Jan Kochanowski (Fraszki), Henryk Sienkiewicz (Dzieła wszystkie), Lewis Carrol, Pietro Aretino, Goethe, Dante, Mickiewicz (Pan Tadeusz, Ballady i Romanse). Ilustrując zawsze byłem wierny tekstowi i służebny wobec literatury którą opracowywałem, a do literackiego przekazu odnosiłem się z szacunkiem i nigdy nie zamierzałem być mądrzejszy niż autorzy tych dzieł. Złożyło się szczęśliwie, że były to nazwiska naprawdę wielkie.O formalnych zaletach lub niedostatkach moich prac niczego nie powiem, ponieważ wiem jak bezsilne jest słowo którym próbujemy opisać obraz. W konkursie PTWK "Najpiękniejsze Książki Roku" otrzymałem nagrody za ilustracje do książek: "Przygody Sindbada Żeglarza" B. Leśmiana (Czytelnik) w 1965, "Awantura o kapcie" J. Wilkowskiego (Ruch) w 1968, "Deszczowa muzyka" J. Kulmowej (Ruch) w 1971, "Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni..." M. Michałowskiej (KAW) w 1975, "Gdybym miał konia" A. Onichimowskiej (KAW) w 1980, oraz wiele wyróżnień: 1990 - "Lis Przechera" J. W. Goethego (Wyd. PTWK), 1996 - "Rozmawiała gęś z prosięciem" J. Brzechwy (Świat Książki).

Za granicą między innymi: II nagrodę w konkursie w Buenos Aires/1966 za ilustracje do "Don Kichota" M. Cervantesa, "Premio Grafico" na MTK w Bolonii/1968 za ilustracje do "Zaczarowanego krawca" H. Januszewskiej (Nasza Księgarnia, 1967), Złoty Medal IBA w Lipsku/1971 za projekty ilustracji do "Przygód Sindbada Żeglarza" B. Leśmiana, Srebrny Medal na targach w Moskwie/1972 za "Baśń o królu Dardanelu" (Ruch, 1971, nowe wydanie), Medal BIB w Bratysławie/1975 za "Lwy" H. Januszewskiej (Ruch, 1974), "Premio Europeo" w Padwie/1976 za "Lwy" H. Januszewskiej (Ruch, 1974), Medal BIB w Bratysławie/1977 za "Baśnie" H. Ch. Andersena (PIW, 1975), Wpis na Międzynarodową Listę Honorową IBBY/1998 za ilustracje do książki "Pchła Szachrajka" J. Brzechwy (Świat Książki, 1996).Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt twórczości prof. Janusz Stanny otrzymał: w roku 1987 nagrodę PTWK, w 1999 nagrodę Ministra Kultury, w 2003 Medal Polskiej Sekcji IBBY. W roku 2006 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został uhonorowany Złotym Medalem GLORIA ARTIS. Od roku 2003 prowadzę Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

* * *

Profesor Janusz Stanny urodził się 29 lutego 1932 r. - ilustrator, grafik, pedagog. Dyplom uzyskał w 1957 r. w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Od początku lat 70-tych prowadził Pracownię Ilustracji na macierzystej uczelni, gdzie w roku 1986 otrzymał tytuł profesora. Zajmuje się ilustracją, grafiką książkową, plakatem, rysunkiem satyrycznym i grafiką filmu animowanego. Zilustrował ponad 200 książek, w tym większość dla dzieci. Jest też autorem kilku autorskich książek dla dzieci, w których przekaz literacki tworzy całość z koncepcją plastyczną: "Baśń o królu Dardanelu" , "O malarzu rudym jak cegła" , "Koń i kot" . Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i na świecie, m.in. w 2003 r. Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży, a w 2006 r. Złotym Medalem Gloria Artis. Należy do grona mistrzów gatunku - najlepszych polskich ilustratorów książkowych i rysowników prasowych. Od 2003 r. prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.Niestety, Mistrz Stanny nie był obecny na wernisażu z powodów zdrowotnych. Życzymy dużo zdrowia Panie Profesorze!

Od redakcji

Z dziennikarskiego obowiązku przypomnimy, że za ogromne zasługi dla promocji Zamościa - przekazanie około stu ilustracji do kolekcji BWA Galerii Zamojskiej oraz promocji Zamojszczyzny poprzez kierowanie i uczestnictwo w Plenerach Ilustratorów odbywających się w Krasnobrodzie, Zwierzyńcu i Kawęczynku (od 1986 r.) - prof. Janusz Stanny został uhonorowany w 2011 roku tablicą pamiątkową w Alei Sław w Zamościu.

* Zdjęcie Janusza Stannego Zbigniew Kołaczek wykonał w maju br.


autor / źródło: Zbigniew Kołaczek
dodano: 2013-12-08 przeczytano: 3228 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet