www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 14 listopada 2018, w 318 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Rogera, Serafina, Emila, Judyty, Wawrzyńca.
Listopadowe przysłowia: W połowie listopada deszczy, a w połowie stycznia trzeszczy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Nie do skopiowania", czyli Dyplom 2016 w BWA

"Każdy człowiek żyjący na świecie jest unikalny. Jesteśmy nie do skopiowania" - napisała w opisie swojej pracy dyplomowej Dominika Głowala, "Absolwentka 2016". Prace dyplomowe młodych adeptów sztuki Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando pokazano w BWA Galeria Zamojska.Liceum Plastyczne jest szkołą wyjątkową. Tu kształcenie ogólne i artystyczne wzajemnie się uzupełniają. Od zawsze celem nauczania jest rozwijanie wrażliwości artystycznej, zdolności konstrukcyjnego myślenia i wyobraźni przestrzennej przez koncepcyjne i warsztatowe wykonanie prac w różnych materiałach. Do najstarszych specjalizacji należy m.in. snycerstwo (w ramach specjalności formy użytkowe). Jedną z nowszych jest reklama wizualna, czyli nauka form prezentacji produktów i usług. To komunikacja poprzez obraz (za nim idą emocje i idee), przekazywanie informacji między nadawcą a odbiorcą przy pomocy wizualnych środków, czyli tzw. mediów - prasy, książki, telewizji czy Internetu. Szkoła uczyła i uczy nadal dobrego rzemiosła, dawnej, tak jak i dziś, absolwent liceum opuszcza mury przy Pereca nie tylko z dyplomem, ale przede wszystkim ze zdobytym zawodem.

Realizacje dyplomowe, podsumowujące czteroletni okres kształcenia, zawsze odzwierciedlają emocje ich twórców, a odbiorców skłaniają do refleksji. Dyplom jest odbiciem zarówno osobowości, jak i zainteresowań twórcy. Wystawa "Dyplom 2016" maturzystów szacownej szkoły artystycznej, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 70-lecia, ma stałe miejsce w kalendarzu wystaw Galerii Zamojskiej. Po latach nauki przychodzi czas zmierzenia się z oceną publiczności i obrony pracy dyplomowej przed komisją egzaminacyjną Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando.Tym razem swoje prace pokazali uczniów z pracowni snycerstwa i reklamy wizualnej. Uczniowie pracowali pod okiem pedagogów przedmiotów artystycznych i nauczycieli zawodu. Naukę snycerstwa (sztuka rzeźbienia w drewnie) pobierali od Zygmunta Jarmuła i Wojciecha Duklewskiego oraz nauczycieli zawodu - Bogdana Naklickiego i Marcina Ciecierskiego. Tajniki reklamy wizualnej przekazywali im w swoich pracowniach - Paweł Malczenko i Michał Mazurkiewicz.

Liceum Plastyczne wpisane jest w pejzaż kulturalny naszego miasta. O szkole Jest chyba najgłośniej na wiosnę, w czasie egzaminów dyplomowych, gdy rezultaty artystycznego kształcenia wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć na wystawach podyplomowych. "Dyplom 2016" intryguje i zachwyca. Prace niezwykle dojrzałe i oryginalne. Wprost unikalne, bo przecież każdy z tych maturzystów jest wyjątkowy. Wszyscy też solidnie pracowali nad swoją pracą dyplomową by pochwalić się nią przed kolegami, dobrze wypaść przed komisją egzaminacyjną i wreszcie utwierdzić siebie w słusznym przekonaniu, że decyzja o nauce w szkole artystycznej była jedną z najlepszych decyzji. Realizacje maturzystów są zróżnicowane pod względem zarówno technicznym, jak i tematycznym. Warto podkreślić, że w każdej pracy jej autor "zawiera" jakąś część samego siebie, podejmuje działania, których rezultat mówi wiele o własnych zainteresowaniach, umiejętnościach, także o własnej osobowości.Trudno wyrokować o dalszych drogach rozwoju tych młodych, uzdolnionych ludzi. Jedno jest pewne, swoimi pracami dyplomowymi pokazali, że to był doskonale wykorzystany czas aby pogłębić wiedzę o sztuce i ... o życiu. Prace dyplomowe w BWA Galeria Zamojska zaprezentowali - reklama wizualna:

Karolina Nieścior: "Print, Flay, Ecopack". Praca dyplomowa składa się z sześciu płóciennych toreb z własnoręcznymi nadrukami. Prace inspirowane twórczością secesyjnego artysty Alfonsa Muchy oraz sztuką secesji. Ewa Meder: "Lampy". Kompozycja składa się z trzech lamp stojących. Mogą być w zestawie lub jako samodzielne lampy. Inspiracją była sztuka konstruktywizmu i minimalizmu.

Wiktor Pilipczuk: Książka i plakaty. "Myślę, więc mnie nie ma". Egzemplarz do oglądania na miejscu. "Żyj samym życiem, niech się dzieje" - Eckhard Tolle. Jest to książka o życiu, obecności, myśleniu czym jest obecność, jak być obecnym, co przeszkadza być obecnym, czy ludzie wcale nie myślą, czy może myślą bez przerwy.

Agata Malinowska: Katalog i mała kolekcja ubrań. "Wiosenna kolekcja 2016: Elegancja, prostota, wygoda. W tym sezonie jesteśmy świadkami fuzji elegancji, sportowego stylu. Swobodne ubrania nabierają eleganckiego wyrazu (...). "Idealne dla ciebie, 100 proc. bawełna".

Dominika Głowala: "Ułamki" - film i plakat. "Ułamki" to etiuda filmowa w formie eksperymentu przez zestawienie dwóch osób wykonujących zwykłe codzienne czynności: pobudka, toaleta, posiłek, praca i zestawienie ich w dwóch kadrach połączonych w spójną całość. Potwierdza to wyjątkowość ludzi. Każdy człowiek żyjący na świecie jest unikalny. (...) Jesteśmy nie do skopiowania.Małgorzata Kurzempa: "Skrajny mechanizm", to krótkometrażowy film fabularny, który pokazuje trzy miłosne historie z życia sześćdziesięciolatka. Jest to swego rodzaju spowiedź, która opowiada o trudnych relacjach z kobietami oraz konsekwencjach podejmowanych decyzji. Plakat głosi, że premiera 27 kwietnia 2016 r. o godz. 16.30 w CKF Stylowy. Zdjęcia, reżyseria, montaż: Małgorzata Kurzempa.

Marek Kuźmiński: Prototyp wielofunkcyjnych mebli ekologicznych (lampy, stół, krzesła). "Kuźmiński, to marka stworzona przez przyszłego designera Marka Kuźmińskiego w Liceum Plastycznym w Liceum Plastycznym im. Bernardo Morando w Zamościu w ramach pracy dyplomowej, w pracowni reklamy wizualnej, u pana Michała Mazurkiewicza, w kwietniu 2016 r. Ambicją marki jest stworzenie mebli komfortowych, ergonomicznych i funkcjonalnych. Zaprojektowane z myślą o młodych ludziach".

Zuzanna Ziąbkowska: Praca dyplomowa przedstawiająca zestaw gadżetów muzycznych. W jej skład wchodzą: okładka na płytę CD, bilety wstępu na koncert, ulotka reklamowa oraz koszulka z logo zespołu. Grafiki zaprojektowane w programie Corel Draw. Wszystkie elementy ponumerowane co świadczy o ich limitowanym nakładzie i niepowtarzalności każdego elementu.

Agnieszka Wysocka: Wizualizacja zamku w Krupe. Praca dyplomowa składa się z makiety, strony internetowej, tabliczek informacyjnych oraz planszy informacyjnej. Wizualizacja uzupełniona czarno-białymi fotografiami udostępnionymi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Chełmie, informatorami o miejscowości i przekazem ustnym mieszkańców wsi.

Izabela Rejman jako redaktor naczelna: "Fake magazine (w tłum. falsyfikat) (tabliczka - Tu można się oprzeć podczas czytania). W magazynie pokazano prace uczniów, opublikowano teksty z życia Liceum Plastycznego, m. in.: o wystawie "Zabytkowy Zamość", o konkursie plastyczno-historycznym.Justyna Oleszczuk: "Gry i zabawy przegranych". Praca dyplomowa składa się z pięciu plansz, które mają opisać choroby cywilizacyjne: alkoholizm, narkomanię, depresję, anoreksję i otyłość. Praca o tym, co prowadzi do naszej destrukcji. Choroby cywilizacyjne zaprezentowano poprzez symbole.

Na wystawie "Absolwenci 2016" można także podziwiać prace dyplomowe ze snycerstwa. Wykonali je: rzeźbę "Niebieska miłość" - Klaudia Kucharska, Patryk Flisak - pokazał szafka secesyjną, Katarzyna Paszko - dwie płaskorzeźby: "Gwiazdę poranną" i "Księżyc", Manuela Przytuła - stolik, także w klimatach secesji, Paulina Sokołowska - płaskorzeźbiony kufer, Paulina Szpon - "Człowiek witruwiański" - płaskorzeźba. Łukasz Boć pod opieką Wojciecha Duklewskiego (absolwenta Liceum Plastycznego) i Bogdana Naklickiego wykonał rzeźbę (drewno i metal) "Jeleń". Jeśli ktoś decyduje się na zdjęcie w lustrze i chce to potem opublikować na Istagramie to uprzejmie proszę o używanie hasztagu Jeleń 2K16 - komentuje maturzysta.

Magdalena Galek prezentuje "Gołąbki ulotne". Jeden żywny, trzy, niestety martwe. Z jednego martwego gołębia wyrasta roślina. Ewa Gołębiowska - praca pt.: "Brak" - czaszki, gniazdo, pustka. Michał Łukasik (artystyczne inklinacje po tacie, Dariuszu) - "Droga" (z Aniołem), płaskorzeźba. Gabriela Zając - "Harmonie". Jej rzeźba to trzy połączone postacie tworzące kulę - całość. "To jakby kamień wypłukany przez morze". Monika Szczerba wykonała "Parawan, dzień trzeci", z drewna, wyklejony malowana we wzory tkaniną.

Prace budzą duże zainteresowanie. Z "użytkowych" przekształcają się w obiekty wystawiennicze, dekoracyjne, a nawet scenograficzne. Nauczeni w Liceum Plastycznym twórczego myślenia - mają już swój upragniony zawód, a z czasem znajdą zapewne dla siebie odpowiednie miejsce, wykorzystując dla pożytku ogólnego wpojone poczucie piękna.Różne są - jak widać - źródła pomysłów i inspiracji. Czy realizacja pracy kończącej czteroletni okres nauki w liceum, potem jej obrona, to tylko zwykła formalność na drodze do uzyskania zawodu? Sądzę, że dyplom może odgrywać też inną szczególną rolę. Jest swoistym zakończeniem pewnego - nie zawsze łatwego - etapu we własnym osobistym życiu. Praca to finał nauki i początek nowego okresu w życiu. Absolwentom życzymy sukcesów, a wystawę "Dyplom 2016" polecamy wszystkim młodym i trochę starszym zamościanom.

Otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością wiceprezydent Andrzej Zastąpiło i dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Małgorzata Bzówka. Wystawie towarzyszy pokaz prac archiwalnych - tkaniny artystycznej z pracowni Alicji Kowalskiej i ceramika z pracowni Bartłomieja Sęczawy ze zbiorów szkolnych, wykonane przez absolwentów Liceum Plastycznego w 2014 roku.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Janusz Zimon
dodano: 2016-04-27 przeczytano: 3682 razy.Zobacz podobne:
     Święty Sebastian w Zakątku Leśmiana - skandale w sztuce muszą być / 2018-09-17
     Zapis D'2018, czyli "Dyplom Liceum Plastycznego 2018" / 2018-05-10
     DYPLOM Liceum Plastycznego 2018 / 2018-04-09
     Nagrody na festiwalu herbertowskim dla zamojskich plastyczek / 2018-04-04
     "Słowem malowane" - nagrody dla młodych plastyków / 2017-11-22
     XI Ogólnopolski Plener Malarski "Zamość Perła Renesansu" - wystawa w Synagodze / 2017-06-13
     Mieczysław Kosz - Legenda Jazzu / 2017-05-25
     XII Makroregionalny Przegląd z Rysunku Malarstwa i Rzeźby w zamojskim "Plastyku" / 2017-05-02
     Dyplomy 2017: "Historia ciszy..." i "Światło odnowy" / 2017-04-29
     BWA: 21 Dyplomów 2017 / 2017-04-24
     Dyplom 2017 Liceum Plastycznego w BWA Galerii Zamojskiej / 2017-04-19
     Festiwal Herbertowski - nagroda i wyróżnienie dla zamojskich uczennic / 2017-04-11
     "Zabytkowy Zamość" po raz drugi / 2017-04-03
     Bezpłatne warsztaty plastyczne w "Plastyku" / 2017-02-21
     Weronika Biesiaga z "plastyka" z międzynarodową nagrodą / 2016-11-23
     I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym "Słowem malowane" / 2016-11-22
     Tym razem PLAKAT - na wystawie w Liceum Plastycznym / 2016-11-20
     Więcej niż "Portret" w Liceum Plastycznym / 2016-11-07
     Nauka malowania. Zamość w obrazach młodych adeptów sztuki / 2016-09-29
     "Zamość Perła Renesansu" - wystawa poplenerowa w Synagodze / 2016-06-16

Warto przeczytać:
     Przyszłość - Cisza - Nic? / 2018-10-10
     Galeria Staszica 13 gości dzieła artystów / 2018-10-16
     "Czterdziestka" poetki pejzażu Elżbiety Gnyp / 2018-10-14
     "Lekcja malarstwa..." Marka Sołowieja w Centrum "Synagoga" / 2018-10-22
     Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego / 2018-10-01- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet