www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 27 kwietnia 2024, w 118 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zyty, Teofila, Żywisława, Anastazego.
Kwietniowe przysłowia: Gdy Marek z deszczem przychodzi, posuchę w lecie rodzi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




"Przeszłość - Przyszłości" - Wzorowe Partnerstwo w Zamościu

Myśl "przeszłość przyszłości" po raz pierwszy została umieszczona nad wejściem do Świątyni Sybilli. Świątynia znajdująca się w puławskim ogrodzie Czartoryskich została wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku przez architekta Christiana Piotra Aignera. Zgodnie z zamiarami pomysłodawczyni Izabeli Czartoryskiej, przeznaczono ją na pierwsze w Polsce muzeum.
Fundatorka realizując swoje zamierzenie udostępniła wnętrze świątyni zwiedzającym, aby "przeszłość" przekazać "przyszłości" oraz ocalić dla wolnej Polski tradycję i historię. Dzięki takim inicjatywom do dzisiejszych czasów przetrwała ogromna część dorobku kulturowego - arcydzieł naszej cywilizacji. Kolejne generacje mogą korzystać z dokonań poprzednich pokoleń.

Renesansowy Zamość stanowi spadek kulturowy po naszych przodkach, jego zabytkowa architektura wpływa na rozwój naszego pojęcia o sztuce. Każde nowe pokolenie powinno posiadać świadomość dokonań poprzednich pokoleń. Nie można bowiem budować przyszłości bez poznania historii. Podobnie bowiem jak drzewo potrzebuje korzeni, aby się rozwijać, tak jutro potrzebuje dnia wczorajszego- jako fundamentu i skarbnicy doświadczeń.


Hasło "Przeszłość przyszłości" stało się mottem dla obchodów 15 - lecia wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W program obchodów wpisano I Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty i wizytę delegacji miast partnerskich Zamościa.

Na zaproszenie Marcina Zamoyskiego Prezydenta Zamościa w Forum Miast Partnerskich udział wzięli: Ioan-Dorin Danesan - Burmistrz Sighisoary; Joe Tormey - Burmistrz Loughborough; Debbie Greek - Viceburmistrz Loughborough; Stadel - Viceburmistrz Schweabisch Hall; Peter Wunderlich - Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Thomas Hilbert - Menager ds. Turystyki; Eugeniusz Januszewicz - Mer Żółkwi; Jurij Makłyca - przedstawiciel Łucka oraz delegacja z Polskiej Żeglugi Morskiej: Janusz Ziomek i Mirosław Folta. Na spotkanie nie przybyła delegacja z Bardejowa.

Głównym tematem Forum, które odbyło się w sobotę (8.09.) w sali Consulatus była: "Współpraca partnerska szansą na wzbogacenie i pozyskanie nowych rynków turystycznych". W ramach Forum szerszej publiczności zaprezentowały się miasta: brytyjskie Loughborough, ukraiński Łuck i rumuńska Sighisoara. Były to prezentacje multimedialne z udziałem tłumacza, które pozwoliły na poznanie tych miast. Były ciekawostki z historii miast oraz ich dzień dzisiejszy. Fenomenem staje się Sighisoara, niewielkie średniowieczne miasteczko, oficjalnie przyjmujące rocznie 250 tysięcy turystów, a nieoficjalnie zdecydowanie więcej. Ale jak podkreślano podczas prezentacji - to najpiękniejsze miasto Transylwanii. Tylko pozazdrościć - ale, ale w promocji miasta pomaga im książe Drakula, a jak nie on to jego duch. Miasteczko pięknie położone, ale nadgryzione zębem czasu i wymagające opieki konserwatorów. Sighisoara jest także miastem na Liście UNESCO od 1999 r.

Przedstawiciele miast partnerskich Zamościa podzielili się wiedzą na temat podejmowanych działań na rzecz zwiększenia liczby turystów. Mówili o swoim dorobku i doświadczeniach w tym zakresie oraz o przyjętych w danym kraju rozwiązaniach w administrowaniu turystyką na szczeblu lokalnym i krajowym.

Podczas spotkania miast partnerskich przyjęto deklaracje o wspólnych działaniach promocyjnych w zakresie: wydawania folderów o atrakcjach turystycznych miast w wersji językowej partnera i przekazanie do dystrybucji na rynkach będących w zasięgu oddziaływania każdego z miast partnerskich, wzajemnym przekazaniu informacji i materiałów niezbędnych do przygotowania punków informacji o danym mieście, prezentacji miast na stronach internetowych partnerów i wzajemne podanie linków.

Punktem kulminacyjnym było podpisanie umowy o współpracy partnerskiej Zamościa z Sighisorą w Rumunii. Podpisał ją Burmistrz Sighisoary Ioan-Dorin Danesan i Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa.

Podpisano także umowę o współpracy pomiędzy Ośrodkiem Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Terapeutycznym w Zamościu a Ośrodkiem Sonnnenhof w Schwaebisch Hall. Ośrodek zamojski reprezentował Marian Kondrat, przewodniczący Zarządu Koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Można było usłyszeć gorące zapewnienia o współpracy z każdej ze stron, a nawet o wzorowej współpracy Budujące były słowa o tworzeniu wspólnej rodziny przez miasta partnerskie, tak różne, a jednak mające wiele wspólnych i bliskich celów. Podsumowaniem Forum Miast Partnerskich mogą być słowa o bardzo głębokiej treści: nasza współpraca przyczyni się do tego, że będziemy żyć w spokojniejszej Europie.

Wyraźnie zadowolony ze współpracy był przedstawiciel Schweabisch Hall mówiąc - jesteśmy najstarszym miastem partnerskim Zamościa. Mamy bardzo dobrą i stabilną współpracę partnerską. Jestem z niej dumny, a nasze partnerstwo może być wzorem dla innych. Mamy wiele wspólnego - piękne zabytki i wielu już zaprzyjaźnionych mieszkańców. Lata współpracy przynoszą wymierną korzyść.

Wielką niespodzianką dla Eugeniusza Januszewicza Mera Żółkwi była informacja, że w Zamościu zostanie otwarty Bulwar Żółkwi. Rada Miejska Zamościa podjęła uchwałę w sprawie nadania nazw na ostatniej sesji - "doceniając dorobek oraz rolę współpracy z miastami partnerskimi dla rozwoju Zamościa i dla upamiętnienia wieloletniej współpracy".
Prawobrzeżny bulwar nad Łabuńką, na odcinku od ulicy Stefana Okrzei do ulicy Sadowej, będzie teraz nosił nazwę "Bulwary Miast Partnerskich - Bulwar Loughborough", a odcinek od ul. Sadowej do ul. Królowej Jadwigi - "Bulwary Miast Partnerskich -Bulwar Żółkwi".

Miłym akcentem Forum była obecność przedstawicieli Polskiej Żeglugi Morskiej - Janusza Ziomka i Mirosława Folta. Panowie przekazali informacje o naszym statku m/s "Ziemia Zamojska" i obdarowali Prezydenta Zamościa i Panią Wiceprezydent upominkami.

Dodatkową atrakcją dla delegacji z miast partnerskich był udział w I Zamojskim Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty. Kolejny dzień wizyty goście spędzili w Zwierzyńcu poznając uroki naszego Roztocza.

Umowy podpisane. Teraz dobrze by było wprowadzić wszystkie zapisy w życie, tzn. partnerstwo należy "skonsumować", bowiem umowy będą tyle warte ile przełożą się na działanie. Oczywiście jest to pole do popisu nie tylko dla urzędników. Zrozumiałe jest, że ci posłużą i radą i kontaktami. Czas na odkrywanie tych miast przez biura turystyczne, a następnie na budowanie ofert - nie tylko dla mieszkańców Zamościa. "Konia z rzędem" dla tego, kto wystartuje pierwszy, bo jak powszechnie wiadomo - "kto pierwszy ten lepszy".

Kiedyś Rumunia była popularna "na tranzycie", teraz można zatrzymać się zdecydowanie na dłużej. Jak usłyszeliśmy, baza hotelowa całkiem niezła, a poza tym - to nie jest na końcu świata. Polacy to wieczni podróżnicy! Ciekawa jestem czy tak samo Rumunii?










autor / źródło: Teresa Madej
fot. Jacek Bełz, Janusz Kawałko
dodano: 2007-09-12 przeczytano: 3063 razy.



Zobacz podobne:
     Rynek Wielki w Zamościu najpiękniejszy w Polsce / 2009-12-13
     "Kryształowa Cegła" dla Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej / 2009-12-13
     Zamość się zapożycza / 2009-10-27
     Kolejne remonty na Starym Mieście już wkrótce / 2009-10-26
     Zamość - Miasto Europejskie / 2009-10-23
     Twierdza odsłania swoje tajemnice / 2009-04-27
     Krótki przewodnik po budżecie miasta / 2009-02-24
     Zamojska Strefa Ekonomiczna / 2009-02-09
     Zamość miasto inwestycji / 2009-02-08
     Strategia Kultury Zamościa na celowniku / 2009-01-16
     "Strategii rozwoju kultury Zamościa" ciąg dalszy. Konsultacje społeczne / 2009-01-03
     Kryształowa Cegła dla Zamościa / 2008-12-12
     Rozmowa z Tomaszem Kossowskim - wiceprezydentem Miasta Zamość / 2008-11-21
     Drugie życie oficyny Ratusza / 2008-11-17
     Zamojski Park najpiękniejszym parkiem w Polsce! / 2008-11-05
     Wiwat Turysta, Wiwat Turystyczny Stan! / 2008-11-03
     Strategią w kulturę Zamościa / 2008-10-15
     Zamojskie Miasteczko Ruchu Drogowego wyróżnione / 2008-10-09
     Kazimierz Wielki honoruje twierdzę Zamość / 2008-09-30
     Za lub przeciw- Muzeum Fortyfikacji i Broni / 2008-08-27

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet