www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 12 grudnia 2018, w 346 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Dagmary, Aleksandra, Ady, Adelajdy.
Grudniowe przysłowia: Grudzień ziemię grudzi i izdebki studzi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -





Joanna Brześcińska-Riccio: "Sztuka Śnienia" w Toskanii

"ARTE DEL SOGNARE (Sztuka Śnienia) - podróż w artystyczny świat Joanny Brześcińskiej-Riccio" - to wystawa i wydarzenie artystyczne, które odbyło się w Muzeum Ugo Guidi i w Logos Hotel w toskańskim kurorcie nad Morzem Tyrreńskim Forte dei Marmi. Wydarzenie artystyczne zadedykowano zamojskiej artystce mieszkającej i działającej artystycznie od prawie 30 lat we Włoszech (24.04.).

Wydarzenie objął honorowym patronatem Instytut Polski przy Ambasadzie RP w Rzymie oraz Ambasada Wenezueli w Rzymie, Fundacja Polonia Semper Fidelis w Warszawie i Vox Pelegrina - Biblioteque et archives privées de la Polonia en France. Kuratorami wystawy są: Giuseppe JOH Capozzolo - Video Artysta i managment ARTe33 comunicareArte oraz Vittorio Guidi - Dyrektor Muzeum Ugo Guidi. Bardzo bogaty program składał się z dwóch części.


Joanna Brzescinska Riccio i Giuseppe Joh Capozzolo-ideator wydarzenia, Logos Hotel


Pierwsza, powitalna i wprowadzającą odbyła się w znanym nie tylko w Toskani ale i we Wloszech Muzeum Ugo Guidi, które jest Domem Pamięci znanego rzeźbiarz Ugo Guidi (1912-77). Licznie przybyłych gości powitał Vittorio Guidi - dyrektor i kurator Muzeum oraz Giuseppe Joh Capozzolo, pomysłodawca projektu "Arte del Sognare", komunikator multimedialny, video artysta, kompozytor (od 18 maja wychodzi we włoskich kinach film fabularny The Alcoholist, produkcji amerykańskiej, do którego skomponował muzykę) przedstawiając program wydarzenia, któremu towarzyszyła wystawa Joanny Brześcińskiej-Riccio. Po części powitalnej i wprowadzającej w klimat wydarzenia, goście obejrzeli część wystawy artystki eksponowanej w Muzeum.


Moment przekazania obrazu na rzecz ATMO Onlus, Logos Hotel


Druga część odbyła się w "Logos Hotel", luksusowym hotelu, który współpracuje z Muzeum udostępniając swoją przestrzeń na wystawy organizowane przez Muzeum. W eleganckim wnętrzu miała miejsce główna część wydarzenia poprowadzona w fantastyczny sposob przez Giuseppe Joh Capozzolo, podczas której przedstawił sylwetkę artystyczną pani Joanny i jej twórczość. Na temat twórczości artystki wypowiadali się wybitni goście zaproszeni przez organizatora: prof. Massimo Pasqualone - krytyk sztuki, Davide Agnetti - autor publikacji w dziedzinie archeoastronomi i badacz naukowy (mówił o związkach jej sztuki z nauką), kompozytor i dyrygent orkiestry Maestro Angelo Inglese (porównując jej obrazy do kompozycji muzycznych, a linie rysunkowe do nut), Luciano Nannini, architekt, właściciel hotelu (podkreślając wartość szczególnej techniki rysunkowej ), przedstawiciel Urzędu Miasta Forte dei Marmi - Italo Bibolotti (na temat osobistych emocji jakie wywołały w nim obrazy), oraz Maria Elena Uzzo, przedstawicielka Ambasady Wenezueli w Rzymie i Gabriella Brogna, koordynator programu zdrowotnego i naukowego, prezes Stowarzyszenia ATMO Onlus w Pietrasanta (na temat przekazu zawartego w obrazie "Rinascita" (Odrodzenie) zeralizowanego na rzecz ATMO Onlus).


LOGOS Hotel Arte, wystawa


Punktem centralnym wydarzenia byla prezentacia i projekcja artystycznego video "Arte del Sognare" - multimedialna podróż w artystyczny świat Joanny Brześcińskiej-Riccio, zrealizowanego przez Giuseppe Joh Capozzolo, łącznie z narracją i oryginalną muzyką, skomponowaną przez samego autora. Drugim ważnym punktem bylo oficjalne przekazanie dzieła artystki w darze na rzecz włosko - wenezuelskiego Stowarzyszenia ATMO Onlus (Stowarzyszenie Wspierania Przeszczepu Szpiku Kostnego) z siedzibą w Pietrasanta, które dzięki swojej działalności ratuje życie wielu chorym dzieciom z Wenezueli, zapewniajac im leczenie i pobyt wraz z rodzinami we włoskich centrach zdrowia.

Przekazanie dzieła inspirowanego działalnością tego stowarzyszenia i specjalnie wykonanego na ten cel odbyło się w obecności przedstawicielki Ambasady Wenezueli Maria Elena Uzzo oraz zarządu ATMO Onlus. Wraz z gorącymi podziękowaniami artystka otrzymała piękną wiązankę z białych kwiatów, inspirowaną jej obrazami.


Joanna Brzescinska Riccio z przedstawicielką Ambasady Wenezueli i zarzadem ATMO Onlus, Logos Hotel


Część oficjalną zakończył performance muzyczno-wizualny, podczas którego Giuseppe Joh Capozzolo (kurator i pomysłodawca projektu i wydarzenia) i Joanna Brzescinska-Riccio (artysta grafik) w swobodnej improwizacji muzycznej i rysunkowej oraz wzajemnej inspiracji (fortepian i rysunek) podjęli próbę zademonstrowania roli intuicji w komunikacji artystycznej. Następnie oficjalnie przekazano obraz dla kuratora projektu "Arte del Sognare" Giuseppe Joh Capozzolo, jemu specjalnie zadedykowany jako wyraz podziękowania za profesjonalną i zgłębioną analizę twórczości oraz promocję artystki, a także za perfekcyjną organizację wydarzenia.

Happening zakończył się poczęstunkiem w ogrodzie hotelu i degustacją doskonalego wina oraz szampana, które specjalnie na ten cel zostalo zaoferowane przez sycylijska winnice Cantina Sociale S. Antonio w Alcamo (TP). Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja ok. 30 prac artystki z różnych okresów jej twórczości w Muzeum Ugo Guidi i w Logos Hotel, którą można oglądać do 30 maja br.


Muzeum Ugo Guidi, część wystawy


Należy podkreślić, iż znana i ceniona artystka tworzy rysunki niewyobrażalnie genialne, takie z pogranicza światów. Niezwykła ekspresja w zatrzymaniu ułamka chwili - poetyka, emocje, harmonia - pokazane piórkiem i tuszem. I czas, który naznacza wszystko we wszechświecie. Wyższy stopienia wtajemniczenia, jej Kosmos, czyli synteza odczuć Joanny Brześcińskiej - Riccio w wymiarze plastyczno-filozoficznym.

Jak powiedziała pani Joanna - jej aktualna wystawa w Muzeum Ugo Guidi to kontynuacja współpracy. W 2016 r. pokazała tu wystawę indywidualną "Moti cosmici" wraz z katalogiem wydanym przez muzeum. Także w tym hotelu odbyło się spotkanie zorganizowane przeze artystkę na temat Bolesława Leśmiana i Leśmianowego Biennale Sztuki w Zamościu z udziałem artystów włoskich biorących udział w Biennale pt. "Z Muzeum do Muzeum - pomost pomiędzy Polską a Italią". Ze spotkania zostało zrealizowane video przez Giuseppe Joh Capozzolo ARTe33 comunicarearte i rozpropagowane w Internecie włoskim i na Youtube przybliżając sylwetkę Leśmiana włoskiemu odbiorcy.


Vittorio Guidi, Joanna Brzescinska-Riccio i Giuseppe Joh Capozzolo, Muzeum Ugo Guidi


Muzeum Ugo Guidi udzieliło także honorowego patronatu na ostatnie Biennale, a w katalogu znalazł się tekst dyrektora muzeum Vittorio Guidi z tłumaczeniem Joanny Brześcińskiej-Riccio. Artystka od kilku lat na życzenie kuratorki Elżbiety Gnyp wybiera artystów włoskich do uczestnictwa Biennale. Na jej prośbę Muzeum udzieliło również patronatu ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego "Manufaktura Satyry" w Żyrardowie, jak i edycji tegorocznej, w której uczestniczą artyści włoscy. Należy podkreślił, iż artystka od kilku lat współpracuje z żyrardowskim konkursem jako koordynator na Włochy i z Galerią Simultanea Spazi d'Arte we Florencji, która dobiera artystów do wzięcia udziału poza konkursem w międzynarodowej wystawie. Pani Joanna angażuje się przy wymianach kulturalno - artystycznych między Włochami i Zamościem i włoskich wystawach (Piza), w których uczestniczyli zamojscy artyści.

* * *

Joanna Brześcińska-Riccio ur. w Krasnymstawie, od 1986 zamieszkała w Zamościu, z którym wciąż jest ściśle związana, od 1989 r. mieszka na stale w Toskanii we Włoszech, pracuje jako niezależny artysta grafik. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985, w tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP. Obecnie członek Arts Council - Rada Plastyki PSEP&ZPAP oraz wielu Stowarzyszeń Artystycznych i Akademickich we Włoszech. Twórczość artystyczna to głównie grafika, rysunek tuszem, także na płótnie (technika własna) oraz rysunek na formach ceramicznych.

Autorka 34 wystaw indywidualnych we Włoszech (min. Piza, Florencja, Mediolan, Rzym, Wenecja), Francji, Niemczech i w Polsce. Udział w ponad 170 wystawach zbiorowych i przeglądach sztuki we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Belgii, Turcji, USA i w Polsce. Laureatka ok. 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki oraz za całokształt pracy artystycznej.


Performance


Obecna w licznych katalogach i periodykach sztuki głównie włoskich, również w prestiżowym katalogu współczesnej sztuki włoskiej "Catalogo dell'Arte Moderna Italiana. Gli artisti italiani dal primo novecento ad oggi." (Katalog Współczesnej Sztuki Włoskiej. Artyści włoscy z początku XX wieku do chwili obecnej) nr. 51 edycja 2015, nr. 52 edycja 2016, Wyd. Editoriale Giorgio Mondadori, Mediolan, ujęta w części obejmującej artystów wybranych przez Komisję Krytyków Sztuki wraz z szacunkiem na rynku sztuki i oceną krytyków.

W publikacjach polskich znajduje się m.in. w słowniku biograficznym pod red. Agaty i Zbigniewa Judyckich "Polonia" wyd. PWN Warszawa, 2000 oraz w encyklopedii pod red. Prof. Zbigniewa Piaska "Wielka Encyklopedia Polonii Świata" wyd. Fundacja "Instytut Edukacji i Rozwoju" w Częstochowie i Wydawnictwo Akademii Polonijnej w Częstochowie "Edukator", Częstochowa, 2014. Jej rysunek został wybrany na okładkę książki "Dzień Pierwszy. Wspomnienia" opracowanej przez Zbigniewa Judyckiego i Andrzeja Cedro, wyd. CAN, Warszawa, 2014. Jest to zbiór wspomnień osobistości ze świata polityki, sztuki, kultury, nauki i sportu o dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, gdzie znajduje się również i wspomnienie artystki.


Joanna Brzescinska-Riccio, RINASCITA (Odrodzenie), rysunek tuszem na papierze Magnani, 56x76,2017, w darze dla ATMO Onlus


Twórczość recenzowana przez znanych historyków i krytyków sztuki oraz dziennikarzy, pisarzy artystów i poetów. Wielokrotne uczestnictwo w Sympozjach i Kongresach Polonii wraz z prezentacją dorobku artystycznego. Poza własna pracą artystyczną poświęca się również działalności kulturalno - artystycznej w celu zbliżenia środowisk twórczych polskich i włoskich. Utrzymuje ciągły kontakt z Zamościem, uczestnicząc w wystawach środowiska artystycznego i życiu kulturalnym Zamościa m.in. inicjatorka i współorganizator wymiany kulturalnej środowisk artystycznych między Pizą a Zamościem 2010 - 2011 - 2012.


Joanna Brzescinska-Riccio, ARTE DEL SOGNARE -DEDICATO A JOH (Sztuka Snienia-z dedykacja dla JOH),rysunek tuszem na papierze Magnani, 50x70,2017


Prace w kolekcjach publicznych m.in.: Muzeum Mandralisca w Cefalu, Archiwum Sztuki - Kolekcja Galerii GAMeC - CentroArteModerna w Pizie, Centro Artistico Documentario Itinerante "Labirinto" w Arni (Lucca), Museo Storico alla Resistenza di S.Anna w Stazzema (Lucca), Pinakoteka Muzeum Rodolfo Valentino w Castellaneta (Taranto), Fundacja onlus "Antonio Fineschi" w Prato, Urząd Miejski w Pontremoli (Massa), Archiwum Emigracji Biblioteki UMK w Toruniu, Galerie Château D'Halloy w Europejskim Centrum Polonijnym, Vaudricourt, Galleria Bonan Studio Arte Due w Wenecji, World Museum w Palazzo Arese Jacini w Cesano Maderno (Mediolan), Dzial Sztuki Współczesnej w Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku, Kolekcja Ilustracji Artystycznej w BWA Galeria Zamojska w Zamościu, Comitato Archivio artistico - documentario Gierut w Marina di Pietrasanta (Lucca), Leśmianowa Kolekcja Sztuki Towarzystwa "Renesans" w Zamościu, Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi i inne oraz w zbiorach prywatnych we Włoszech, Polsce, Francji, Niemczech i innych.
za www.joannabrzescinskariccio.com


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2017-05-12 przeczytano: 4155 razy.



Zobacz podobne:
     Wystawa Joanny Brześcinskiej-Riccio w Filharmonii Opolskiej / 2018-03-03
     Joanna Brzescinska-Riccio w Filharmonii Lubelskiej / 2017-11-28
     "Continuum...", czyli wszechświat Joanny Brześcińskiej-Riccio / 2017-09-25
     Wystawa Joanny Brzescinskiej-Riccio w Muzeum Niepodleglosci w Warszawie / 2017-07-26
     Fabrizio Gatta: W hołdzie artystkom i sztuce / 2016-09-15
     Jazz Club Kosz: Sztuka Włoch bliżej widza / 2016-09-11
     "The Artist's Style in Art" - wystawa włoska w Koszu / 2016-09-04
     "Wielka Czwórka" i jej "Magiczny Kwadrat" w BWA / 2016-05-24
     Brześcińska-Riccio, Piekut, Drzewiński i Szymanowicz czyli "Magiczny Kwadrat" w BWA / 2016-05-06
     "Panta rhei..." Joanny Brześcińskiej - Riccio / 2014-06-19
     Grafiki Joanny Brześcinskiej-Riccio na wystawie we Florencji / 2013-12-12
     Joanna Brześcińska-Riccio: "Dwie dusze", czyli między Zamościem a Italią / 2013-09-03

Warto przeczytać:
     Namysłowiacy dla Niepodległej i Karola Namysłowskiego / 2018-10-29
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     "Trzy losy, jedna Polska - Bracia Pomarańscy" o bezgranicznej miłości do Polski / 2018-11-12
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14







- - - - R E K L A M A - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet