www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Styczeń pogodny wróży rok płodny. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

23. Sacroflim: Ks. Wiesław Mokrzycki o problemie prawdy

23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm w Zamościu, to dzieło, które udowadnia ogromne zapotrzebowanie nie tylko na kino intelektualne, ale również na dyskusję o wartościach fundamentalnych dla współczesnego, często zagubionego w życiu i w świecie człowieka.

Z ks. Wiesławem Mokrzyckim, dyrektorem MDFR Sacrofilm, a także współinicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia, które na stałe weszło do kalendarza imprez kulturalnych naszego miasta, rozmawiam o 23. edycji Sacrofilmu i jego wartości dodanej.Teresa Madej - Spotykamy się na Sacrofilmie po raz dwudziesty trzeci. Kiedy poznałam temat przewodni tej edycji Sacrofilmu to uświadomiłam sobie, że podjęty problem prawdy jest tak na czasie, jak nigdy wcześniej, biorąc pod uwagę głośne reakcje na potrzebę poznania prawdy o Holokauście i II wojnie światowej. Można mieć wrażenie, że tutaj dążenie do prawdy po naszej stronie stało się zarzewiem konfliktu pomiędzy dwoma krajami, Polską a Izraelem. Ksiądz, jako współorganizator Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego zapowiedział ten temat w ubiegłym roku, w jakiś sposób proroczy.

ks. Wiesław Mokrzycki: -Temat przewodni 23. edycji Sacrofilmu był wynikiem analizy różnych wątków, wydarzeń, a przede wszystkim nauczanie św. Jana Pawła II. Problem prawdy jest istotny, ważny. Odpowiadając na pytanie czy dążenie do prawdy może być przyczyna konfliktu? To trwanie w kłamstwie jest przyczyna konfliktów. Może chodzi o to, że tak wielu ukochało kłamstwo, że obawia się poznania prawdy i robi wszystko, żeby w kłamstwie trwać, a co więcej, żeby z kłamstwa uczynić prawdę. Bo dzisiaj jest wiele poglądów mówiących o tym, że nie ma obiektywnej prawdy. Mówią, że prawda jest subiektywna, że nie ma racji, jest tylko narracja i zależy od tego jak opisujemy, a nie jak jest prawda. Liczą się emocje. Te emocje są obecne szczególnie jeżeli chodzi o media i przekazywanie tzw. newsów. Jeśli popatrzymy procentowo na treść i na emocje, to są zachwiane proporcje. I na dobrą sprawę, dzisiaj ludzie bazują na emocjach, a nie potrzebują treści.

-Sam byłem kiedyś zaskoczony taka informacją, że z treści którą przekazują serwisy informacyjne, po 15 minutach słuchaczom zostaje 20 procent tych treści. A pozostałe gdzieś ucieka. Ludzie jakby nie potrzebują treści, potrzebują emocji.

Teresa Madej - Czy nie jest tak, że ludzie nie potrzebują treści merytorycznych tylko sensacji, która przede wszystkim niesie negatywne emocje. Ludzi nie interesują fakty. Być może też, nie mają umiejętności odróżnienia prawdy od post-prawdy i w konsekwencji łatwo nimi manipulować.

ks. Wiesław Mokrzycki: -Na pewno nie mają możliwości oceny, oczywiście nie wszyscy, ale duża grupa społeczności nie potrafi analizować, ocenić rzeczywistości, sytuacji i wydarzeń, a bazują tylko na newsach, przekazach czy innych opiniach oraz różnych fake newsach (fałszywych informacjach), niosących spustoszenie w ich umysłach. Stąd myślę, że niezależnie od tego jak Sacrofilm oceniany był przez ogół ludzi na mapie zamojskiej społeczności, to jednak jest on okazją do tego, aby przez tego typu spotkania filmowe, dyskusje, wykłady analizować i odkrywać prawdę.

-Ciekawy jest człowiek, bo z jednej strony chce poznać prawdę o sobie, a z drugiej strony nie chce jej poznać. I tutaj właśnie jest problem. Pytanie: czy człowiek naprawdę chce poznać prawdę o sobie, czy chce żyć w kłamstwie? Czy chce żyć w takiej iluzji, którą sobie tworzą, którą stworzyła rzeczywistość, otoczka medialna, jakieś mody, trendy, etc.

-Stąd też, kiedy przygotowywałem ten program z panem Andrzejem Bubełą i innymi osobami jakby na nowo odkryłem słowa Jezusa z Ewangelii wg św. Jana: "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli". Do tej pory było to dla mnie logiczne i jasne. Ale po głębszej analizie doszedłem do wniosku, że pozna prawdę to trudna sprawa. Ale z drugiej strony, kiedy człowiek pozna prawdę o sobie, o rzeczywistości, o świecie jest już wolny, już nie kombinuje.

Teresa Madej - Ale ta prawda może mu wywrócić całe życie, cały świat.

ks. Wiesław Mokrzycki: -To wiadomo. Problem polega na tym, na jakich fundamentach człowiek buduje świat? Czy buduje na prawdzie, kłamstwie czy innej iluzji?

Teresa Madej - Czasami jego prawda o świecie, życiu jest uzależniona od tej prawdy, którą głoszą inni.

ks. Wiesław Mokrzycki: -Na pewno, słucha, podgląda, ale po to człowiek ma rozum i wolną wolę żeby też sam dochodził do prawdy. Stąd myślę, że wielką szkodą jest, że ze szkół wycofano filozofię.

Teresa Madej - Mam wątpliwości, czy pokolenie Facebooka i SMS-ów chciałby studiować Tatarkiewicza i jego obszerny traktat "O szczęściu", który ja przeczytałam w szkole średniej.

ks. Wiesław Mokrzycki: - Podstawowe pytanie, kto dzisiaj czyta? A teraz wyobraźmy sobie konflikt zbrojny, technologie współczesne blokują przekaz informacji przez Internet. Co z tymi ludźmi, którzy nie mają dostępu, którzy nie mogą nawiązywać czy kontynuować wirtualnych relacji...

Teresa Madej - Czy ksiądz zaplanował już temat przewodni 24. edycji Sacrofilmu? Może tym razem o odwadze?

ks. Wiesław Mokrzycki: -Jeszcze nie, o temacie powiem na podsumowaniu 23. edycji Sacrofilmu. Prawda jest problemem dzisiejszego świata. Pytanie jest, czy naprawdę dzisiaj ludzie potrzebują i oczekują prawdy?

Teresa Madej - Pewnie tak, chociaż słychać głosy, że ktoś jest zmęczony poszukiwaniem prawdy o Smoleńsku, czy też poszukiwaniem prawdy o Holokauście. Wydaje się, że każdy ma swoją prawdę.

ks. Wiesław Mokrzycki: -A z drugiej strony jeżeli tej prawdy oczekują, potrzebują, czy poszukują i chcą ją odkrywać ludzie? Liczę, że przynajmniej widownia Sacrofilmu jest tą grupą, która chce ją odkrywać, która potrafi rozmawiać, analizować i cieszę się z tego powodu. Pewnie, że pytają niektórzy - ile ludzi było? A tu przecież nie chodzi o tłumy ludzi. Kiedyś pan dyrektor pokazał z sali projekcyjnej seans dla młodzieży. Ileż tych telefonów komórkowych migało w rękach młodych ludzi. Na ekranie film, a oni zajęci swoimi telefonami, zupełnie nie zainteresowani tym, co się dzieje na ekranie...

- Cieszę się więc z tej widowni, jaką ma Sacrofilm. I niech jej przybywa, niech się pojawiają trudne pytania. Bo problem dzisiejszy prawda - kłamstwo, funkcjonowanie ich w naszym życiu to są tematy, wyzwania do głębokich przemyśleń. Bo budowanie tylko i wyłącznie na kłamstwie prowadzi do katastrofy. Jeżeli cokolwiek ma być ochronione i ocalone to człowiek musi poznać prawdę, nawet jeśli jest brutalna, o sobie, o świecie, o takiej czy innej partii, o rzeczywistości w jakiej żyje. Trzeba tę prawdę odkryć.

-Piękne słowa powiedział św. Jan Paweł II: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". I tak samo możemy powiedzieć - po co nam Smoleńsk, po co nam Grunwald, po co jest potrzebne Powstanie Warszawskie i jeszcze wiele innych powstań, które nie miały sensu. Ale budowanie gmachu bez fundamentów, sadzenie drzewa bez korzeni pięknie wygląda tylko na krótki dystans. Tak też żyją ludzie bez oparcia się na prawdzie i mają tego owoce.

Teresa Madej - Ludzie mówią też, że nawet jak żyją w prawdzie to niewiele od nich zależy, bo znaczna część świata poddała się manipulacji i żyje w odmiennych stanach świadomości.

ks. Wiesław Mokrzycki: - To tak samo możemy powiedzieć - co tam jedna kropla wody. Ale rzeka, jezioro, ocena to skupiska tych kropli wody. Tak samo i tutaj - mój głos, pani głos, moja opinia, pani opinia, opinie innych ludzi tworzy jakiś pogląd, jakiś świat, tworzy opisy rzeczywistości i świata. I nie powinno się wycofywać z dochodzenie prawdy, bo to jest takie wygodnictwo intelektualne i duchowe. Wycofanie się, róbcie sobie co chcecie. To jest wegetacja, a człowiek jednak jest stworzony do rzeczy wyższych.

Teresa Madej - Dziękuję za pouczającą rozmowę.

ks. Wiesław Mokrzycki: - Dziękuję bardzo.

Patronat honorowy nad 23. edycją Sacrofilmu objęli: J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamość - Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi, dr Stanisław Wieczorek - rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Portal Zamość onLine jest patronem medialnym
23. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2018-02-18 przeczytano: 1081 razy.Zobacz podobne:
     23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM - podsumowanie / 2018-02-24
      23. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - bez prawdy żyć się nie da / 2018-02-23
     "Niemiłość" Zwiagincewa zainaugurowała 23. Sacrofilm / 2018-02-19
     Andrzej Bubeła o 23. Sacrofilmie / 2018-02-18
     23. MDFR SACROFILM - program / 2018-02-06
     23. MDFR SACROFILM: O prawdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2018-02-06
     22. Sacrofilm - podsumowanie / 2017-03-13
     22. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - przed przebaczeniem musi być pokajanie / 2017-03-12
     22. Sacrofilm: "Milczenie" o heroicznej wierności wierze / 2017-03-11
     Organizatorzy i patroni o 22. MDFR Sacrofilm / 2017-03-08
     Inauguracja 22. MDFR "Sacrofilm" / 2017-03-05
     Sacrofilm 2017 - program / 2017-03-01
     22. SACROFILM: O przebaczeniu i pojednaniu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2017-02-15
     21. Sacrofilm: podsumowanie / 2016-02-11
     21. Sacrofilm: Miłosierdzie według Krzysztofa Zanussiego / 2016-02-08
     21. Sacrofilm: Koncert na akordeon i Orkiestrę Symfoniczną / 2016-02-05
     21. Sacrofilm: "Ostatnia droga" z muzyką na żywo Marcina Gumieli / 2016-02-04
     21. Sacrofilm: O Miłosierdziu w rozmowie z ks. Wiesławem Mokrzyckim / 2016-02-01
     21. Sacrofilm - program / 2016-01-29
     21. Sacrofilm: O miłosierdziu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2016-01-19

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet